PDA

Επιστροφή στο Forum : WIND στην Καλλιθέα Αττικής



vaskor
09-11-11, 20:42
Ποιος ξέρει παρακαλώ πού βρίσκεται το αστικό κέντρο της wind στην Καλλιθέα Αττικής?
Από ταχύτητες επίσης πως πάει? Ευχαριστώ.

alxandros
09-11-11, 21:37
Βρίσκεται μέσα στο αστικό κέντρο του ΟΤΕ της περιοχής σου μαζί με όλους τους υπόλοιπους παρόχους.

vaskor
09-11-11, 22:23
Είναι πράγματι έτσι? είχα ακούσει ότι η ον π. χ. είχε κέντρο στον ιππόδρομο τον παλιό.

........Auto merged post: vaskor πρόσθεσε 1 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο, ξέροντας πως η wind έχει το δίκτυο της Τελλάς, υπάρχουν και τα αντίστιχα "καφαο" κατα τόπους διάσπαρτα?

hakerboy
10-11-11, 00:07
Λοιπόν, Όλες μα Όλες μα Όλες οι ιδιωτικές εταιρίες παροχής υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας και Internet ,πλην του Μητροπολιτικού και του Δορυφορικού που παρέχουν Internet μέσω δορυφόρου, λόγου χάρη Vivodi,Forthnet,On,Hol,Tellas(Wind),Vodafone κλπ βασίζονται πάνω στις καλωδιώσεις του ΟΤΕ και ΜΌΝΟ ΤΟΥ ΟΤΕ, δηλαδή το Dslam είναι του ΟΤΕ, το Καφάο είναι του ΟΤΕ, ο βρόγχος γενικά είναι του ΟΤΕ, ΌΛΑ ΜΑ ΌΛΑ ΠΟΥ αφορούν την γραμμή σου από το DSLAM μέχρι και έξω από το Box του πελάτη(Box=Ένα κουτάκι έξω ακριβώς από το σπίτι του πελάτη, ή στο υπόγειο, όπου ενώνονται κάποια καλώδια, γνωστό ως μικτονόμιση ανήκουν στον ΟΤΕ, το Box ανήκει στον Provider, και ο provider είναι αυτός που σου παρέχει τις υπηρεσίες, εκτός αν εσύ έχεις δει κάνα συνεργείο της ΤΕΛΛΑΣ να σκάβει έξω από κάνα σπίτι. Τώρα η ταχύτητα σου ότι πάροχο και να βάλεις είναι ανάλογη της απόστασης σου απο το αστικό κέντρο του ΟΤΕ και δεν αυξάνετε που να κατέβει ο θεός και να σου κάνει Upgrade! Το θέμα που θα κάνει κάποιον να κρίνει τι Provider να βάλει είναι η εξυπηρέτηση, η επίλυση προβλημάτων και η ΤΙΜΉ. Η ταχύτητα φτιάχνετε με ένα Upgrade στο όριο της γραμμής που θα το ζητήσεις εσύ από την εταιρία, το θέμα είναι κατά πόσο η εταιρία θα κάνει σωστά την δουλειά της και δεν θα σου κάνει λάθος την αναβάθμιση διότι μπορεί να προκύψουν πολλά Disco!

p.s. Στην περιοχή που ρώτησες αν είσαι κοντά στην θησέως ανάλογα την εσωτερική καλωδίωση θα είσαι γύρο στα 12-20 εξαρτάτε το ύψος που βρίσκεσαι.

vaskor
10-11-11, 15:40
Κατατοπιστικοτατος. Πάντα ήθελα να τα μάθω όλα αυτά. Ευχαριστώ που ασχοληθηκες και για το χρόνο σου.

DSLaManiaC
10-11-11, 19:01
Η σιγουριά θα σε φάει :p

Τα DSLAM καθώς και το backbone (εξαίρεση τα νησιά πλην Κρήτης και κάποιων απομακρυσμένων περιοχών ) ειναι του καθε παρόχου.

Επίσης, άλλο πράγμα το box κι αλλο πράγμα ο κατανεμητής στις πολυκατοικίες.

Ο κατανεμητής λοιπόν, εχει 2 κομμάτια μέσα, μέχρι και το σημείο τερματισμού των γραμμών του ΟΤΕ, δικαιοδοσία έχει μόνο ο ΟΤΕ, στο άλλο κομμάτι έχει ο πελάτης.
Το box δεν ανήκει σε κανέναν provider, κι αυτό ο ΟΤΕ το έχει τοποθετήσει με τη μόνη διαφορά οτι στο box βάζει χέρι μόνο ο οτε απ οσο θυμάμαι.

Επισης, δεν υπάρχει upgrade στο όριο σαν όρος. Υπάρχει αλλαγή ορίου και γίνεται σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις όταν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, όχι για αναβάθμιση ταχύτητας.

cmaniac
10-11-11, 19:41
Επισης, δεν υπάρχει upgrade στο όριο σαν όρος. Υπάρχει αλλαγή ορίου και γίνεται σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις όταν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, όχι για αναβάθμιση ταχύτητας.

Κρίμα κι είχα αρχίσει να το απολαμβάνω :twisted:

DSLaManiaC
12-11-11, 03:21
Ας ξεκινήσουμε απ τα βασικά.

Βλέπω ότι έχεις κάνει σαφή μερικά πράγματα στο προφίλ σου:


Επάγγελμα
Wind TS Agent
Οπότε μπορώ να συμπεράνω ότι δε θα βγάλω άκρη. Ο ουρανός είναι κόκκινος λοιπόν. Πάμε παρακάτω.


πλην του Μητροπολιτικού

Το awmn δεν είναι υπηρεσία παροχής internet & τηλεφωνίας.


Vodafone

Δεν έχει δικές τις υπηρεσίες σταθερής, γι αυτό συνεργάζεται με τη HOL άλλωστε.. To Vodafone για το Σπίτι παρέχεται μέσω κάρτας SIM.


δηλαδή το Dslam είναι του ΟΤΕ

Διάβασε τι είναι η συνεγκατάσταση (http://www.otewholesale.gr/Services/%CE%91%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%A0%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%A4%CE%BF%CF%80 %CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%92%CF%81%CF%8C%CF%87%CE%BF/CollocationSevices/tabid/150/language/el-GR/Default.aspx).


το Box ανήκει στον Provider
Στον Provider δεν ανήκει κανένα κομμάτι του χάλκινου δικτύου. Όπου έχει δικαίωμα να βάλει χέρι ένας τυχαίος ηλεκτρολόγος, έχει δικαίωμα κι ο provider (οτιδήποτε άλλο, είναι αδίκημα στο οποίο προβλέπεται διαδικασία αυτόφωρου). Γι αυτό όλα τα καλωδιακά πάνε στον ΟΤΕ.


Η ταχύτητα φτιάχνετε με ένα Upgrade στο όριο της γραμμής που θα το ζητήσεις εσύ από την εταιρία
Θα επαναλάβω για μία ακόμη φορά, ότι "upgrade στο όριο" δεν υπάρχει. Αυτό που εννοείς εσύ (αν και τα χεις κάνει κουβάρι στο μυαλό σου) είναι χαμηλότερο Target στο Noise Margin.
Μπορείς να δεις και τον όρο για το όριο, στον τιμοκατάλογο του link που έδωσα πριν (για τη συνεγκατάσταση):
"Τέλος αλλαγής ορίου Τοπικού Βρόχου στο Γενικό Κατανεμητή του ΟΤΕ 21,58".


Τώρα η ταχύτητα σου ότι πάροχο και να βάλεις είναι ανάλογη της απόστασης σου απο το αστικό κέντρο του ΟΤΕ και δεν αυξάνετε που να κατέβει ο θεός και να σου κάνει Upgrade!
Προφανώς δεν έχεις ακούσει καν τον όρο crosstalk και πόσο μεγάλο ρόλο παίζει αυτό σε ένα αρκετά γεμάτο DSLAM από πιο άδειο. Αλλά ξέχασα, εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει μόνο ένα DSLAM του ΟΤΕ. Επίσης, υπάρχει η περίπτωση απομακρυσμένης συνεγκατάστασης (κλασσική περίπτωση vivodi) οπού αυξάνεται περαιτέρω το attenuation λόγω επιπλέον διαδρομής μέσω χαλκού με αποτέλεσμα ακόμα χαμηλότερου συγχρονισμού. Όπως επίσης, δεν έχεις ακούσει τη σημαίνει συνεργασία του chipset του modem με το DSLAM της κάθε εταιρίας.

quote από wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_digital_subscriber_line):

On the technical side, there is likely to be more crosstalk from other circuits at the Digital Subscriber Line Access Multiplexer (DSLAM) end (where the wires from many local loops are close to each other).

Διάβασε λίγο.


p.s. Στην περιοχή που ρώτησες αν είσαι κοντά στην θησέως ανάλογα την εσωτερική καλωδίωση θα είσαι γύρο στα 12-20 εξαρτάτε το ύψος που βρίσκεσαι.

Είναι εντυπωσιακή η ικανότητα να πετάς νούμερα χωρίς να έχει πει καν που βρίσκεται, ούτε στο περίπου, καθώς και χωρίς να δώσει ούτε μισό στατιστικό γραμμής.

Φιλική συμβουλή: Άλλαξε το υφάκι με το οποίο απευθύνεσαι σε άλλα μέλη της κοινότητας. Λέγοντας πράγματα που δεν ισχύουν με τέτοιο απόλυτο ύφος και προσβάλλοντας τους άλλους μόνο εκτίθεσαι και τα μηνύματα σου απλώς θα διαγράφονται.

Αν έχεις αντιρρήσεις με ότι έγραψα παραπάνω περιμένω τον αντίλογο με τεκμηρίωση (links).

ΥΓ: Αν μου πεις πάλι ότι το box είναι του Provider θα πάρω σκάλα και θα βγάλω φωτογραφία το πρώτο που θα δω μπροστά μου να δεις τα μεγάλα γράμματα που λένε "ΟΤΕ". (Μια πιθανότητα είναι να μη γνωρίζεις τι είναι το box και να μιλάς γι άλλο πράγμα).

vaskor
12-11-11, 11:42
Γεια. Επειδή βλέπω πως για μια απλή ερώτηση έχουν αρχίσει τα πράγματα να εκτραχύνωνται, θέλω να παρακαλέσω να είμαστε ήρεμοι και φιλικοί. Εντάξει όλοι είμαστε εδώ για βοήθεια και εποικοδομητική κουβέντα φίλοι μου. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας και τη σχολαστικότητα αυτών. Εντυπωσιάστηκα πραγματικά.
Κάτι τελευταίο, διαμένω Σπάρτης πλησίον Συγγρού.

cmaniac
12-11-11, 12:33
Hint: FEXT/NEXT

hakerboy
12-11-11, 18:13
@vaskor Δεν έχω κάποια σχετική πληροφορία για Συγγρού. Θησέως που είχα κάτι γνωστούς και γνωρίζω τα stat τους μπορούσα ν δώσω πληρ.
@μανιακός Τι δεν κατάλαβες από το επάγγελμα;
επίσης Το μητρ. παρέχει υπηρεσίες Internet και όχι σταθερής τηλεφωνίας, πίστευα ότι ήταν αυτονόητο αλλά απ ότι φαίνεται κρέμεσαι σε μία λεπτομέρεια και χάνεις την ουσία.
Κι όμως δεν τα ξέρεις καλά καθώς η Vodafone έχει στα σχέδια της την εξαγορά μίας εταιρίας παροχής Υπηρεσιών Σταθερής τηλεφωνίας και Internet όπου σύντομα θα είναι γνωστή ως Vodafone και δεν μπορώ να αποκαλύψω την εταιρία, είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που έκανε η Wind στην Tellas.
Μου είπες να διαβάσω ένα link, και περιμένεις link εγώ δεν παίζω με το ότι διαβάζω στο Internet μα με το ότι ξέρω αλλά αφού το ζήτησες θα παίξω το παιχνίδι σου, πάρε ένα link σχετικό με το τι ανήκει σε ποιόν!
Αστικό Κέντρο (http://www.insomnia.gr/topic/424884-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-adsl-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF-dslam-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85/)

Το box ανήκει στον provider γι αυτό και την μικτ/ση την κάνει ο PROVIDER και όχι ο ΟΤΕ ο οποίος απλά αφήνει τα καλώδια έξω από το σπίτι και ναι περιμένω φοτο, κι όταν την ανεβάσεις θα σου ανεβάσω το δικό μου Box που λέει Wind

Επίσης δεν θα κάτσω να μιλήσω με τεχνικούς όρους σε ένα φορουμ στο οποίο ο άλλος ρωτάει τι γίνετε με την ταχύτητα μου, ούτε θα του βάλω στο μυαλό τι είναι SNR τι είναι ATT τι είναι το mbit και την ιδεολογία της ADSL2+ γραμμής.Είναι σαν να πας να αγοράσεις ένα αμάξι και να ρωτάς πόσο έχει και να σου λέει ο άλλος ότι φτιάχτηκε από αυτό το υλικό βάφτηκε με αυτό το είδος μπογιάς και έχει 12 λάμπες στο πόρτμπαγκάζ αν σου καούν αυτές που έχει. Δηλαδή ΈΛΕΟΣ Και επίσης δίνω Stat γιατί έχω από μερικά σημεία στην συγκεκριμένη οδό που ανέφερα στο προηγούμενο post από συνδρομητές Wind αλλά προανέφερα ότι παίζει ρόλο η εσωτερική καλ/ση.


Μπορεί να έχεις και δίκιο και να μην θυμάμαι την ορολογία του Box που λέω εγώ, Αυτό που λέω είναι έξω από το σπίτι του πελάτη και εκεί γίνετε η μικτ/ση όταν θέλει καινούργια γραμμή!

DSLaManiaC
12-11-11, 18:25
επίσης Το μητρ. παρέχει υπηρεσίες Internet και όχι σταθερής τηλεφωνίας, πίστευα ότι ήταν αυτονόητο αλλά απ ότι φαίνεται κρέμεσαι σε μία λεπτομέρεια και χάνεις την ουσία.

Επέτρεψε μου να γνωρίζω 2 πράγματα παραπάνω ως πρώην συνδεδεμένος κόμβος του awmn. Internet παρέχει όποιος θέλει να διαμοιράσει τη σύνδεση του, μέσω proxy ή vpn (μέσω 10ρας εσωτερικής IP του awmn). Και όλο αυτό δωρεάν. ΔΕΝ υπάρχει παροχή υπηρεσιών.

Το μόνο ασύρματο δίκτυο με παροχή υπηρεσιών είναι το http://www.arnet.gr/.


Μου είπες να διαβάσω ένα link, και περιμένεις link εγώ δεν παίζω με το ότι διαβάζω στο Internet μα με το ότι ξέρω αλλά αφού το ζήτησες θα παίξω το παιχνίδι σου, πάρε ένα link σχετικό με το τι ανήκει σε ποιόν!
Αστικό Κέντρο

Ω ρε φίλε. Όλοι οι πάροχοι είναι στο ίδιο αστικό κέντρο. Αν όχι μέσα, κάπου κοντά. Αλλά κάθε πάροχος έχει ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ DSLAM. Πληρώνουν, και νοικιάζουν αυτό το χώρο στον ΟΤΕ για να βάλουν τον εξοπλίσμο. Εδώ και ΧΡΟΝΙΑ γίνεται αυτό. Διάβασε τι είναι η συνεγκατάσταση.


Το box ανήκει στον provider γι αυτό και την μικτ/ση την κάνει ο PROVIDER και όχι ο ΟΤΕ ο οποίος απλά αφήνει τα καλώδια έξω από το σπίτι και ναι περιμένω φοτο, κι όταν την ανεβάσεις θα σου ανεβάσω το δικό μου Box που λέει Wind
Θα σου πω για τελευταία φορά, ότι όλο το χάλκινο δίκτυο ανήκει στον ΟΤΕ Α.Ε απ την αρχή ως το τέλος.


Επίσης δεν θα κάτσω να μιλήσω με τεχνικούς όρους σε ένα φορουμ στο οποίο ο άλλος ρωτάει τι γίνετε με την ταχύτητα μου, ούτε θα του βάλω στο μυαλό τι είναι SNR τι είναι ATT τι είναι το mbit και την ιδεολογία της ADSL2+ γραμμής

Δεν είσαι στο http://www.sintagespareas.gr/ αλλά σε ένα τεχνολογικό forum οπότε ίσως θα έπρεπε. Άλλωστε αυτές είναι βασικές έννοιες. Δε θα πεις τίποτα δύσκολο.


Μπορεί να έχεις και δίκιο και να μην θυμάμαι την ορολογία του Box που λέω εγώ, Αυτό που λέω είναι έξω από το σπίτι του πελάτη και εκεί γίνετε η μικτ/ση όταν θέλει καινούργια γραμμή!

Αν έχεις τέτοιο box κοντά σου, πήγαινε να δεις το logo του ΟΤΕ πάνω του.
Βασικά...:

http://imagesreviews.s3.amazonaws.com/routers/adsl8.jpg

Πάνω και στο κέντρο.

hakerboy
12-11-11, 20:26
Ωραία δηλαδή αυτό το κουτάκι που έχω εγώ και λέει Wind και είναι έξω από το σπίτι μου και τώρα π το είχα αποσυνδέσει και δεν είχα ούτε ιντερνετ μέχρι να το ξαναβάλω τι είναι?

Επίσης δεν με ενδιαφέρει το μητρ. Ας είναι ότι θέλει δεν ζήτησα επεξ για το μητρ. απλά ανέφερα ότι είναι μια υπηρεσία, επίσης OMG ότι είναι δωρεάν δεν είναι υπηρεσία? ωραίος!!! Ναι σίγουρα!

Επίσης τα DSLAM ΔΙΆΒΑΣΕ ΤΟ ΚΑΤΑΡΑΜΈΝΟ ΤΟ LINK ΠΟΥ ΣΟΥ ΈΔΩΣΑ

sdikr
12-11-11, 20:29
Ωραία δηλαδή αυτό το κουτάκι που έχω εγώ και λέει Wind και είναι έξω από το σπίτι μου και τώρα π το είχα αποσυνδέσει και δεν είχα ούτε ιντερνετ μέχρι να το ξαναβάλω τι είναι?

Επίσης δεν με ενδιαφέρει το μητρ. Ας είναι ότι θέλει δεν ζήτησα επεξ για το μητρ. απλά ανέφερα ότι είναι μια υπηρεσία, επίσης OMG ότι είναι δωρεάν δεν είναι υπηρεσία? ωραίος!!! Ναι σίγουρα!

Επίσης τα DSLAM ΔΙΆΒΑΣΕ ΤΟ ΚΑΤΑΡΑΜΈΝΟ ΤΟ LINK ΠΟΥ ΣΟΥ ΈΔΩΣΑ

Κουτάκι wind έξω απο το σπίτι;
κοιτά το να λες βλακείες είναι δικαίωμα σου, το να τις πιστεύεις πάλι δικαίωμα σου

το ότι δεν έχουν καμία βάση είναι απλά πραγματικότητα

cmaniac
13-11-11, 13:18
@μανιακός Τι δεν κατάλαβες από το επάγγελμα;


Το πρόβλημα είναι οτι εσύ δεν έχεις καταλάβει σε τι είδους ανθρώπους απευθύνεσαι.



Επίσης δεν θα κάτσω να μιλήσω με τεχνικούς όρους σε ένα φορουμ στο οποίο ο άλλος ρωτάει τι γίνετε με την ταχύτητα μου, ούτε θα του βάλω στο μυαλό τι είναι SNR τι είναι ATT τι είναι το mbit και την ιδεολογία της ADSL2+ γραμμής.Είναι σαν να πας να αγοράσεις ένα αμάξι και να ρωτάς πόσο έχει και να σου λέει ο άλλος ότι φτιάχτηκε από αυτό το υλικό βάφτηκε με αυτό το είδος μπογιάς και έχει 12 λάμπες στο πόρτμπαγκάζ αν σου καούν αυτές που έχει.

Είσαι σε ένα τεχνολογικό φόρουμ, άρα
1) μας ενδιαφέρει το πόσες λάμπες έχει το αμάξι, ποιά μπογιά θέλει, πόσο του κόστισαν αυτά και τι κέρδος είχε
2) τις τεχνικές προδιαγραφές των λαμπών, της μπογιάς και όλων των άλλων.

Μην κοροϊδευόμαστε.



Μπορεί να έχεις και δίκιο και να μην θυμάμαι την ορολογία του Box που λέω εγώ, Αυτό που λέω είναι έξω από το σπίτι του πελάτη και εκεί γίνετε η μικτ/ση όταν θέλει καινούργια γραμμή!

Ή λες τον κατανεμητή, ή δεν ξέρεις τι λες. Κάτι ενδιάμεσο δεν υπάρχει. Αν και ο κατανεμητής στην καλύτερη περίπτωση (το περισσότερο που θα γράφει Wind) είναι κανένα χαρτάκι που έχει ξεμείνει με τον αριθμό βρόχου για να βρει ο τεχνικός της Wind τη γραμμή και να μπορέσει να κάνει τη μικτονόμιση.

djpar
14-11-11, 20:49
να πω και εγω αυτα που ξερω εστω και αν ειναι λιγα,λοιπον στο κουτι απεξω box οπως λετε μπορει να βαλει χερι και ο provider το ειδα με τα ιδια μου τα ματια,επισης στο ιδιο σπιτι,ιδια γραμμη η Hol εποιανε 17.5 η Wind ποιανει 23+ αρα η ταχυτητες παιζουν πανω κατω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.