PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Samsung θα διαθέσει στην αγορά tablets με Windows 8 στο δεύτερο εξάμηνο του 2012



nm96027
10-11-11, 11:27
O Uhm Kyu Ho από την Samsung Elecontrics Co. δήλωσε αυτήν την εβδομάδα στο πρακτορείο Bloomberg (http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/g/a/2011/11/09/bloomberg_articlesLUDNLP6S9728.DTL)πως η εταιρεία θα διαθέσει στην αγορά tablets με Windows 8 μέσα στο δεύτερο μισό του επόμενου χρόνου. Τουλάχιστον ένα εκ των προϊόντων αυτών θα είναι μία τροποποιημένη έκδοση των Samsung Series 7 τα οποία λειτουργούν με Windows 7. Τα Series 7 (http://www.samsung.com/us/news/newsRead.do?news_seq=19779) είναι ένας συνδυασμός tablet με laptop.

Η Asustek από την πλευρά της έχει δηλώσει σε αναλυτές πως θα διαθέσει tablets με Windows 8 κατά το τρίτο τρίμηνο του 2012, κάποια εκ των οποίων θα έχουν ARM αρχιτεκτονική. Ένας άλλος κατασκευαστής που δουλεύει πάνω στα tablets και το νέο λειτουργικό της Microsoft είναι η HP, ενώ φήμες κυκλοφορούν και για την Dell.

H Μicrosoft από την πλευρά της δεν έχει τοποθετηθεί επίσημα για τον χρόνο κυκλοφορίας των Windows 8, όπως είναι φυσικό, με τον Steven Sinofsky να έχει δηλώσει αόριστα πως η νέα έκδοση θα έρθει κάποια στιγμή δύο με τρία χρόνια αργότερα από τα Windows 7. Ωστόσο η Microsoft δεν έχει δώσει ενδεικτικό χρονοδιάγραμμα ούτε για την κυκλοφορία της beta έκδοσης.

Είναι πιθανόν τα Windows 8 να κάνουν την πρώτη εμφάνιση τους στην έκθεση CES 2012 ή λίγο αργότερα.


Πηγή: TNW (http://thenextweb.com/microsoft/2011/11/09/samsung-confirms-windows-8-tablet-coming-in-second-half-of-2012/) και ZDnet.com (http://www.zdnet.com/blog/microsoft/samsung-jumps-on-the-windows-8-in-second-half-of-2012-bandwagon/11193?tag=content;feature-roto)

petasis
10-11-11, 13:38
Α, μάλιστα. Καλό είναι να το ξέρουμε 1 χρόνο πριν.
Ξέρουμε τι θα βγάλει και το ίδιο εξάμηνο του 2013; :)
[Και δεν αναφέρομαι στην δημοσίευση της είδησης εδώ, αλλά στην σάμσουνγκ που μας ενημερώνει λίγο πρόωρα, για να μένει στην επικαιρότητα...]

senkradvii
10-11-11, 14:19
Τα 8άρια πολύ θέλω να τα δω σε tablets. Μου φαίνεται πως θα χτυπήσουν πολύ σκληρά τόσο το android όσο και το iOS.

A_gamer
10-11-11, 15:42
Όπως είπε και ο petasis, τι μας το λένε από τώρα; Έλεος...

ownagE_
10-11-11, 15:52
Win8 σε tablet..
Μάλλον παίζει πολύ να πάρω ένα τέτοιο.. :D

senkradvii
10-11-11, 15:57
Win8 σε tablet..
Μάλλον παίζει πολύ να πάρω ένα τέτοιο.. :D

Kαι εγώ έτσι το σκέφτομαι.. Τότε πιθανώς θα κινηθώ για ένα tablet, αρκεί βέβαια το κόστος να είναι το πολύ γύρω στα 300€.

ownagE_
10-11-11, 16:52
Kαι εγώ έτσι το σκέφτομαι.. Τότε πιθανώς θα κινηθώ για ένα tablet, αρκεί βέβαια το κόστος να είναι το πολύ γύρω στα 300€.

Σιγά μην είναι 300€. :p
500+ λογικά.

senkradvii
10-11-11, 17:25
Σιγά μην είναι 300€. :p
500+ λογικά.

Εμπρός στον δρόμο που χάραξε το Nook & Kindle Fire! :p

A_gamer
10-11-11, 20:39
Τόσο ακριβό ένα απλό tablet;

senkradvii
10-11-11, 20:43
Τόσο ακριβό ένα απλό tablet;

Γιατί πόσο κάνουν τώρα τα tablet?

A_gamer
10-11-11, 23:57
Γιατί πόσο κάνουν τώρα τα tablet?

Είχα την εντύπωση πως είναι πιο φτηνά από τα laptop. Λάθος κάνω;

senkradvii
11-11-11, 04:10
Είχα την εντύπωση πως είναι πιο φτηνά από τα laptop. Λάθος κάνω;

Χμμμ. Παρακολουθώντας τώρα τις τιμές (http://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m/23_356_40_288_27_28/Acer_or_Apple_or_HP_or_Lenovo_or_Motorola_or_Samsung/f/5466/Tablet.html?keyphrase=tablet) σαν να έχουν πέσει. Είχα και εγώ την εντύπωση ότι ήταν στο 600άρικο και αλλά μάλλον βρίσκεις και γύρω στα 400. Σαν laptop περίπου.

netlag
11-11-11, 16:58
Τα Windows 8 (παντα ARM) θα ειναι μια ενδιαφερουσα προσθηκη στην αγορα των tablets.

Να δουμε ποσο καλη δουλεια εχει κανει η MS βεβαια στο νεο λειτουργικο. Και αν θα υπαρχει feature να τρεχουν (emulated) εφαρμογες απο το x86 pc μας.

georginiogr
11-11-11, 17:40
Δεν κατάλαβα....; Και γιατί να σκάσω ένα σκασμό λεφτά για λειτουργικό windows και εφαρμογές τη στιγμή που στο android λειτουργικό,εφαρμογές.... όόόόόόλα είναι ΤΖΑΑΑΑΑΜΠΑΑΑ; Το έχετε χάσει μωρε; Σας αρέσει να πετάτε λεφτά για αέρα κοπανιστο; (λειτουργικο σύστημα και προγράμματα) τη στιγμή μάλιστα που η αγοραστική μας δύναμη έχει συρρικνωθεί όσο ποτέ άλλωτε; Τι να πω!!

ownagE_
11-11-11, 17:55
Δεν κατάλαβα....; Και γιατί να σκάσω ένα σκασμό λεφτά για λειτουργικό windows και εφαρμογές τη στιγμή που στο android λειτουργικό,εφαρμογές.... όόόόόόλα είναι ΤΖΑΑΑΑΑΜΠΑΑΑ; Το έχετε χάσει μωρε; Σας αρέσει να πετάτε λεφτά για αέρα κοπανιστο; (λειτουργικο σύστημα και προγράμματα) τη στιγμή μάλιστα που η αγοραστική μας δύναμη έχει συρρικνωθεί όσο ποτέ άλλωτε; Τι να πω!!

Επειδή μιλάμε για σοβαρό λειτουργικό.
Ότι πρέπει για tablet.

Για φαντάσου να πάρω ένα tabletάκι με Win8 + HDMI + (USB/Bluetooth) Keyboard & Mouse support.
Ουσιαστικά θα έχεις ένα υπερφορητό PC με ένα πλήρες desktop λειτουργικό παντού!

Και ας μη μιλήσω για το πόσο optimized φαίνεται, σε κάτι videos που είδα στο youtube και τα δοκίμαζαν σε tablets.

Εσύ είσαι ελεύθερος να επιλέξεις το android. ;)

Slammer
12-11-11, 02:42
Aφου θα είναι σε ARM δεν θα τρεχει τις υπάρχουσες εφαρμογές windows εκτός αν κάνουν emulation, το οποίο θα είναι τραγικά αργό.
Πραγματικά windows (με συμβατότητα x86) θα δούμε μονο με τους Atom της (μεθ-)επόμενης γενιας. Αυτό έχει σκοπό η Intel, αλλα μου φαίνεται έχει αργήσει αρκετά να βγάλει πραγματικά χαμηλής κατανάλωσης Atom....

EvanGR
12-11-11, 06:49
Τότε πιθανότατα θα μιλάμε για android 5 και iOS 6, και θα έχουν ένα χρόνο ακόμα κυκλοφορίας, στην πλάτη τους. Τα Windows8 για ARM στην αρχή θα έχουν μόνο το όνομα... θα χρειαστούν κανα χρόνο -πες- για να ωριμάσουν και να έχουν αρκετές εφαρμογές. Και πάλι όμως, οι ταμπλέτες με android μάλλον θα είναι φθηνότερες λόγω licensing. Θα δείξει...

georginiogr
12-11-11, 10:25
Επειδή μιλάμε για σοβαρό λειτουργικό.
Ότι πρέπει για tablet.

Για φαντάσου να πάρω ένα tabletάκι με Win8 + HDMI + (USB/Bluetooth) Keyboard & Mouse support.
Ουσιαστικά θα έχεις ένα υπερφορητό PC με ένα πλήρες desktop λειτουργικό παντού!

Και ας μη μιλήσω για το πόσο optimized φαίνεται, σε κάτι videos που είδα στο youtube και τα δοκίμαζαν σε tablets.

Εσύ είσαι ελεύθερος να επιλέξεις το android. ;) Ειναι σοβαρο λειτουργικο τα Windows και ειναι της πλακας το android....!!!. ok σεβαστη η αποψη σου αν και εχω εντελως διαφορετικη.

serfistas1
12-11-11, 14:21
Περιμενω παντως να δουμε ποσο θα κοστιζουν και φυσικα αν εχει δουλεψει αρκετα ο ανταγωνισμος σε αυτη την περιπτωση..

netlag
12-11-11, 15:21
ownagE_ αυτο που θες υπαρχει εδω και χρονια. Λεγεται netbook. Απλα συνεχιζει αυστηρα σε x86.

Αν θες ARM, μην περιμενεις οτι θα τρεχεις ολες τις εφαρμογες του desktop σου στο tablet. Δεν ξερουμε καν αν θα υπαρχει emulator. Αλλα και να υπαρχει, ξεχνα IDE, Photoshop κλπ. Και ο emulator να ηταν αποδοτικος, δεν φτανει ο Cortex A9.

Απο 2013 και μετα βλεπουμε.

Για την ιστορια, mouse και keyboard υποστηριζει το android.

zoxir
12-11-11, 16:12
Ειναι σοβαρο λειτουργικο τα Windows και ειναι της πλακας το android....!!!. ok σεβαστη η αποψη σου αν και εχω εντελως διαφορετικη.Και τα 2 για τα μπάζα είναι :p απλά τα win είναι περισσότερο και θα περιμένουμε να δούμε και τα tablets αλλά μην έχεις και πολλές ελπίδες ειδικά σε arm που δηλωμένα δεν παίζουν εφαρμογές από x86.

georginiogr
12-11-11, 16:56
https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=44&t=20131

ownagE_
12-11-11, 17:28
ownagE_ αυτο που θες υπαρχει εδω και χρονια. Λεγεται netbook. Απλα συνεχιζει αυστηρα σε x86.

Δε θέλω netbook.



Αν θες ARM, μην περιμενεις οτι θα τρεχεις ολες τις εφαρμογες του desktop σου στο tablet. Δεν ξερουμε καν αν θα υπαρχει emulator. Αλλα και να υπαρχει, ξεχνα IDE, Photoshop κλπ. Και ο emulator να ηταν αποδοτικος, δεν φτανει ο Cortex A9.

Άραξε, έρχονται και (πολύ) δυνατότεροι ARM και φαντάζομαι πολλές εφαρμογές θα γίνουν rebuild και για ARM.


Για την ιστορια, mouse και keyboard υποστηριζει το android.

Το ξέρω.


https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=44&t=20131

Κάτσε να βγουν πρώτα.. :)

senkradvii
12-11-11, 18:34
https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=44&t=20131

Μας παραθέτεις ένα νήμα που μιλάει για τα Windows 8 στο φόρουμ των Ubuntu! Ouoau! :respekt:

:p

Z€r0
13-11-11, 00:50
Τα Windows τώρα και σε ταμπλέτες.:p

zoxir
13-11-11, 01:36
Μας παραθέτεις ένα νήμα που μιλάει για τα Windows 8 στο φόρουμ των Ubuntu! Ouoau! :respekt:

:p

Τα σχόλια που έκανε ήταν θεϊκά τα win 8 χάλια αλλά το unity σέβεται τους desktop users double standarts FTW

Barlong
15-11-11, 00:05
Μαλιστα για να δουμε αν θα θελουν reboot συνεχεια!

Slammer
15-11-11, 01:30
Τουλάχιστον ελπίζω να σβήνεις εύκολα την flash και να περνάς linux σε αυτά...

ownagE_
15-11-11, 01:35
Τουλάχιστον ελπίζω να σβήνεις εύκολα την flash και να περνάς linux σε αυτά...

Όντως είναι πολύ βαρετό να δουλεύει κάτι πάντα σωστά..
Σε κάτι τέτοιες στιγμές μου λείπει κι εμένα το linux. :twisted:

WAntilles
04-12-11, 21:27
Για φαντάσου να πάρω ένα tabletάκι με Win8 + HDMI + (USB/Bluetooth) Keyboard & Mouse support.

Θα λαμβάνεις τους τροτζάνιους καί ασύρματα.

DreamAxe
04-12-11, 22:31
Όντως είναι πολύ βαρετό να δουλεύει κάτι πάντα σωστά..
Σε κάτι τέτοιες στιγμές μου λείπει κι εμένα το linux. :twisted:

You must feel very lonely in the Land of Make-Believe :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.