PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχεία που δεν σβήνονται!!!!



atanabako
10-11-11, 19:14
Καλησπέρα παιδία.Λοιπόν έχω windows xp και έχω το εξής θέμα.Όταν βάζω στο PC έναν εξωτερικό σκληρό seagate ξαφνικά εμφανίζετε στον κάδο ανακύκλωσης ότι υπάρχει αρχείο για διαγραφή.Όταν λοιπόν πατάω άδειασμα του κάδου μου βγάζει ''θελετε οπωσδηποτε να διαγράψετε το αρχείο;''Πατάω ''ναι'' και μου λέει ''δεν είναι δυνατη η κατάργηση του φακέλου,ο κατάλογος δεν είναι κενός.Το θέμα είναι ότι όταν ανοιγώ τον κάδο δεν υπάρχει κάποιο αρχείο μέσα και όταν βγάλω τον εξωτερικό δισκό η επιλογή άδεισμα είναι πλέον διάφανη και δεν μπορώ να την επιλέξω.Όπως όταν ο κάδος είναι άδειος.Συμβαίνει κάτι σοβαρό με κάποιον ιό η απλά έχει φάει κόλλημα;Ευχαριστώ πολύ,σας παρακαλώ βοήθεια!!!

........Auto merged post: atanabako πρόσθεσε 1 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπέρα παιδία.Λοιπόν έχω windows xp και έχω το εξής θέμα.Όταν βάζω στο PC έναν εξωτερικό σκληρό seagate ξαφνικά εμφανίζετε στον κάδο ανακύκλωσης ότι υπάρχει αρχείο για διαγραφή.Όταν λοιπόν πατάω άδειασμα του κάδου μου βγάζει ''θελετε οπωσδηποτε να διαγράψετε το αρχείο;''Πατάω ''ναι'' και μου λέει ''δεν είναι δυνατη η κατάργηση του φακέλου,ο κατάλογος δεν είναι κενός.Το θέμα είναι ότι όταν ανοιγώ τον κάδο δεν υπάρχει κάποιο αρχείο μέσα και όταν βγάλω τον εξωτερικό δισκό η επιλογή άδεισμα είναι πλέον διάφανη και δεν μπορώ να την επιλέξω.Όπως όταν ο κάδος είναι άδειος.Συμβαίνει κάτι σοβαρό με κάποιον ιό η απλά έχει φάει κόλλημα;Ευχαριστώ πολύ,σας παρακαλώ βοήθεια!!!
Ξέχασα να πώ πως το αρχείο δεν εμφανίζετε ο΄ούτε στον δίσκο τον εξωτερικό,είναι σαν να μην υπαρχει το αρχείο,αλλά υπάρχει!!!

mzaf
10-11-11, 20:02
Για δώσε μιά εντολή,αρχικά:chkdsk c: /f /r

BlindG
11-11-11, 03:17
Αφού κάνεις αυτό που σου είπε ο mzaf, μετά θα δηλώσεις από το μενού "εργαλεία" οτι θέλεις να βλέπεις τα κρυφά αρχεία και θα σβήσεις το directory "RECYCLER" από το root του εξωτερικού σκληρού, θα αποσυνδέσεις το σκληρό, θα αδειάσεις τον κάδο αν έχει κάτι και θα δοκιμάσεις να ξανασυνδέσεις το δίσκο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.