PDA

Επιστροφή στο Forum : AMD x86-64 - Εξειδικευμένο thread



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174

WAntilles
17-04-04, 18:38
Υπόμνημα:
---------
CPU -> όνομα CPU
Socket -> το socket στο οποίο μπαίνει
SMP -> Symmetric Multi-Processing (εάν υποστηρίζει πολλαπλά CPUs)
Πλήθος CPUs σε SMP -> μέχρι πόσα CPUs σε SMP υποστηρίζει (μαζί με τον εαυτό του)
UMA -> Unified Memory Architecture (ενιαία-ενοποιημένη πρόσβαση στη μνήμη σε κατάσταση SMP)
NUMA -> Non-Unified Memory Architecture (κάθε CPU έχει τα "δικά" της DIMM σε κατάσταση SMP)
L2 Cache -> Level 2 Cache
HyperTransport -> Συχνότητα λειτουργίας του HyperTransport
CPU HyperTransport Links -> Πόσα HyperTransport Links έχει για άμεσα επικοινωνία με άλλον Opteron για SMP
Dual Channel DDR -> Εάν υποστηρίζει Dual Channel DDR
Τύπος μνήμης -> Τί τύπο μνήμης απαιτεί

Opteron σειρά 100
-----------------
CPU: Opteron 1xx (σειρά 100)
Socket: 940
SMP: ΟΧΙ
Πλήθος CPUs σε SMP: 1 (μόνο ο εαυτός του - δεν υποστηρίζει SMP)
UMA: ΝΑΙ
NUMA: ΝΑΙ
L2 Cache: 1MB
HyperTransport: 1GHz
CPU HyperTransport Links: 0 (δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλο Opteron - γι' αυτό δεν υποστηρίζει SMP)
Dual Channel DDR: ΝΑΙ
Τύπος μνήμης: ECC-Registered DDR

Opteron σειρά 200
-----------------
CPU: Opteron 2xx (σειρά 200)
Socket: 940
SMP: ΝΑΙ
Πλήθος CPUs σε SMP: 2 (ο εαυτός του + άλλος 1)
UMA: ΝΑΙ
NUMA: ΝΑΙ
L2 Cache: 1MB
HyperTransport: 1GHz
CPU HyperTransport Links: 1 (μπορεί να συνδεθεί με άλλον 1 Opteron - γι' αυτό υποστηρίζει SMP μέχρι 2 CPUs)
Dual Channel DDR: ΝΑΙ
Τύπος μνήμης: ECC-Registered DDR

Opteron σειρά 800
-----------------
CPU: Opteron 8xx (σειρά 800)
Socket: 940
SMP: ΝΑΙ
Πλήθος CPUs σε SMP: 4 (ο εαυτός του + άλλοι 3)
UMA: ΝΑΙ
NUMA: ΝΑΙ
L2 Cache: 1MB
HyperTransport: 1GHz
CPU HyperTransport Links: 3 (μπορεί να συνδεθεί με άλλους 3 Opteron - γι' αυτό υποστηρίζει SMP μέχρι 4 CPUs)
Dual Channel DDR: ΝΑΙ
Τύπος μνήμης: ECC-Registered DDR
Αναμενόμενη Διάρκεια Ζωής: 3 χρόνια τουλάχιστο

Athlon-64-FX (Socket 939)
---------
CPU: Athlon-64-FX
Socket: 939
SMP: ΟΧΙ
Πλήθος CPUs σε SMP: 1 (μόνο ο εαυτός του - δεν υποστηρίζει SMP)
UMA: ΝΑΙ
NUMA: ΟΧΙ
L2 Cache: 1MB
HyperTransport: 1GHz
CPU HyperTransport Links: 0 (δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλον Athlon-64-FX - γι' αυτό δεν υποστηρίζει SMP)
Dual Channel DDR: ΝΑΙ
Τύπος μνήμης: Κανονικές-Unbuffered DDR

Athlon64 (Socket 939)
--------
ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΟΙ 939 Athlon-64-FX ΜΕ ΠΕΤΣΟΚΟΜΜΕΝΗ CACHE (εκτός του 4000+)
CPU: Athlon64
Socket: 939
SMP: ΟΧΙ
Πλήθος CPUs σε SMP: 1 (μόνο ο εαυτός του - δεν υποστηρίζει SMP)
UMA: ΝΑΙ
NUMA: ΟΧΙ
L2 Cache: 512 KB ή 1MB για τον 4000+
HyperTransport: 1GHz
CPU HyperTransport Links: 0 (δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλον Athlon64 - γι' αυτό δεν υποστηρίζει SMP)
Dual Channel DDR: ΝΑΙ
Τύπος μνήμης: Κανονικές-Unbuffered DDR

Athlon64 (Socket 754)
--------
CPU: Athlon64
Socket: 754
SMP: ΟΧΙ
Πλήθος CPUs σε SMP: 1 (μόνο ο εαυτός του - δεν υποστηρίζει SMP)
UMA: ΝΑΙ
NUMA: ΟΧΙ
L2 Cache: 512 KB
HyperTransport: 800MHz
CPU HyperTransport Links: 0 (δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλον Athlon64 - γι' αυτό δεν υποστηρίζει SMP)
Dual Channel DDR: ΟΧΙ
Τύπος μνήμης: Κανονικές-Unbuffered DDR

Καταργήθηκε -> πλέον 64-bit ΜΟΝΟ σε Socket 939

Υποστήριξη για Dual Core
------------------------
Μέσα στο 2005 θα βγουν Dual Core:

- Athlon-64-FX & Athlon-64 σε Socket 939 που θα τρέχουν και σε σημερινές 939 motherboards ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

- Opteron σε Socket 940 που θα τρέχουν και σε σημερινές 940 motherboards ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

WAntilles
17-04-04, 18:41
Σχόλια, υποδείξεις, διορθώσεις είναι φυσικά ευπρόσδεκτες.

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο στα μέλη του forum και να γίνει sticky.

HellV1L
17-04-04, 18:51
τα στοιχεία για την αναμενόμενη διάρκεια ζωής απο που τα έχεις πάρει?

WAntilles
17-04-04, 18:58
Για πιο ακριβώς socket απ' όλα λες;

sdikr
17-04-04, 18:58
το θεώρησέ δεδομένο

WAntilles
17-04-04, 19:05
Δεν θεωρώ τίποτα δεδομένο.

Παίρνω όλα τα επίσημα δεδομένα και βγάζω συμπεράσματα.

Για το Socket 940:
------------------
- Η AMD επίσημα ανακοίνωσε ότι δεν πρόκειται να ασχοληθεί με DDR-II πριν το 2006

- Η AMD επίσημα ανακοίνωσε ότι οι νέοι Opteron με HyperTransport στο 1GHz θα είναι πλήρως συμβατοί με παλιότερες motherboards με HyperTransport στα 800MHz

- Η AMD από τότε που εμφανίστηκε το Socket 940 (12 μήνες) δεν το άλλαξε καθόλου (ενώ το 754 τώρα ύστερα από 7 μήνες ζωής "σκοτώνεται")

- Το Socket 940 έχει τεράστια εγκατεστημένη βάση ανά τον κόσμο σε συστήματα τεράστιου κόστους (servers & clusters)

Από τα παραπάνω, εγώ βγάζω το προσωπικό συμπέρασμα, ότι το 940 είναι εξασφαλισμένη επένδυση.

Για το Socket 754:
------------------
Ξέρουμε ότι έζησε μόνο 7 μήνες.

Για το Socket 939:
------------------
Είναι και αυτό "consumer" socket. Ποιός μου λέει ότι δεν θα το σκοτώσει η AMD στο εγγύς μέλλον; Κάποιοι που απάντησαν στο άλλο topic λέγανε για 1 χρόνο ζωής για το 939.

Από όλα τα παραπάνω λοιπόν, ξαναλέω, ότι συμπεραίνω το εξής:

Το Socket 940 είναι η πιο εξασφαλισμένη και σίγουρη επένδυση.

sdikr
17-04-04, 19:09
αγαπητέ wantilles,
δυστηχώς οι εταιρίες (are in bussiness to make money and more money)
και έμας μας έχουν γράμενους
το ότι λέει οτί θα το κρατήσει , αυριό μπορεί να πεί αααα το socket xxx1002 είναι καλύτερο και για αυτο αλλάζουμε

WAntilles
17-04-04, 19:34
Πολύ σωστά αυτά που λες.

Κανείς δεν είναι μάντης ή αλάνθαστος.

Αλλά με αυτό το σκεπτικό, στο χώρο των υπολογιστών, ποτέ δεν θα αγοράζαμε τίποτα.

Ζήτησαν κάποιοι πληροφορίες για AMD x86-64.

Επειδή λοιπόν τα τελευταία 7-8 χρόνια:
- Παρακολουθώ διεξοδικά την αγορά λεπτομερώς (σε επίπεδο εξαρτημάτων π.χ. chipsets, motherboards κλπ.)

- Πέρα από τους 10 πολύ καλούς φίλους, υπάρχει και ένα κύκλος 100-150 γνωστών που 1 στις τόσες με συμβουλεύεται για το τί να πάρει (από εξάρτημα μέχρι ολόκληρη σύνθεση 1 προς 1 διαλεγμένα) και ποτέ (με εξαίρεση 1 φορά που την πάτησα εγώ από κακή ενημέρωση) δεν έχω πάρει ή προτείνει εξάρτημα που να μην είναι διαμάντι

- Προτείνω και αγοράζω ποιοτικό hardware με διάρκεια ζωής σε βάθος αρκετού χρόνου (το 2ο μου μηχανάκι είναι BX-440 slot-1 motherboard (Abit BX6 r2.0), Μαΐου '99 προσεκτικά διαλεγμένη, με 1GB RAM και Celeron Coppermine στο 1GHz) χωρίς να είναι απαραίτητα ακριβό ή να αποτελεί κριτήριο η τιμή (προς τα κάτω ή προς τα πάνω)

- Έχω συγκεκριμένες προτεραιότητες στο στήσιμο ενός συστήματος που η πείρα δείχνει ότι βελτιστοποιούν την απόδοσή του για τα λεφτά που δίνεις (π.χ. καλύτερα λιγότερα MHz στη CPU αλλά πλήρεις caches, άφθονη RAM, μόνο NT-Class λειτουργικά συστήματα)

- Πολλά από αυτά τα συστήματα ή εξαρτήματα πέρασαν από τα χέρια μου για να τα στήσω ή να τα εγκαταστήσω και ξέρω από πρώτο χέρι πώς συμπεριφέρονται

- Παρακολουθώ τακτικότατα forums - ειδικά από τότε που βγήκαν οι Opteron - AmdZone, 2CPU.com, PlanetAMD64 κλπ.

Θεωρώ ότι η γνώμη μου είναι (γιατί προσπαθώ να είμαι και μετριόφρων) αρκετά βαρύνουσα και εμπεριστατωμένη, και πολύ λεπτομερής (μπορώ να προτείνω αυτή τη στιγμή τί σύστημα να πάρει κάποιος με 1 προς 1 διαλεγμένα τα εξαρτήματα για οποιαδήποτε δουλειά).

Παραθέτω πάντα επιχειρήματα για όσα λέω και το ψάχνω πολύ πριν πω κάτι.

Για ό,τι δεν ξέρω, λέω δεν ξέρω.

Για όλους τους παραπάνω λόγους, θεωρώ ότι μπορώ να προσφέρω στην κοινότητα (community) του forum.

Δεν έχω κανένα άμεσο ή έμμεσο συμφέρον με οποιαδήποτε εταιρεία.

Στην τελική, πάντα ό,τι πω παραμένει άποψή μου και γνώμη μου και φυσικά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να την ακολουθήσει.

Αλλά πάντα αυτή προέρχεται ύστερα από "διύλιση" μεγάλης ποσότητας πληροφοριών.

Συνεπώς, όταν με ερωτούν, και κατέχω για ένα θέμα, θα απαντώ προσεκτικά ύστερα από περίσκεψη με στοιχεία και επιχειρήματα. Εάν δεν ξέρω, θα λέω δεν ξέρω.

Εγώ δεν θα κρίνω αυτά που γράφω.

Οι υπόλοιποι που τα διαβάζουν θα τα κρίνουν.



ΥΓ: Το ότι έχω στα σκαριά Dual Opteron σύστημα εδώ και 1 μήνα, με όλα τα εξαρτήματα να είναι κατασταλαγμένα, δεν σας λέει τίποτα;
Αλλά και για single CPU AMD64 υπολογιστή εάν θέλει κάποιος είμαι κατασταλαγμένος.

EvilHawk
17-04-04, 19:43
Ελπίζω να φανεί χρήσιμο στα μέλη του forum και να γίνει sticky.
Done ;)

profitis
17-04-04, 23:14
Οι μητρικες για Opteron ποσο κοστιζουν....Κατι εχω ακουσει οτι παιρνουν πολυ ακριβοτερες μνημες....κανα Link με τιμες?

sdikr
18-04-04, 00:23
o athlon 64 δεν έχει dual channel ddr απλά έχει dual ddr (όπως είχε ο p1 που ήθελε δυο sim για να δουλέψει)

sdikr
18-04-04, 00:41
Πολύ σωστά αυτά που λες.

Κανείς δεν είναι μάντης ή αλάνθαστος.

Αλλά με αυτό το σκεπτικό, στο χώρο των υπολογιστών, ποτέ δεν θα αγοράζαμε τίποτα.

Ζήτησαν κάποιοι πληροφορίες για AMD x86-64.

Επειδή λοιπόν τα τελευταία 7-8 χρόνια:
- Παρακολουθώ διεξοδικά την αγορά λεπτομερώς (σε επίπεδο εξαρτημάτων π.χ. chipsets, motherboards κλπ.)

- Πέρα από τους 10 πολύ καλούς φίλους, υπάρχει και ένα κύκλος 100-150 γνωστών που 1 στις τόσες με συμβουλεύεται για το τί να πάρει (από εξάρτημα μέχρι ολόκληρη σύνθεση 1 προς 1 διαλεγμένα) και ποτέ (με εξαίρεση 1 φορά που την πάτησα εγώ από κακή ενημέρωση) δεν έχω πάρει ή προτείνει εξάρτημα που να μην είναι διαμάντι

- Προτείνω και αγοράζω ποιοτικό hardware με διάρκεια ζωής σε βάθος αρκετού χρόνου (το 2ο μου μηχανάκι είναι BX-440 slot-1 motherboard (Abit BX6 r2.0), Μαΐου '99 προσεκτικά διαλεγμένη, με 1GB RAM και Celeron Coppermine στο 1GHz) χωρίς να είναι απαραίτητα ακριβό ή να αποτελεί κριτήριο η τιμή (προς τα κάτω ή προς τα πάνω)

- Έχω συγκεκριμένες προτεραιότητες στο στήσιμο ενός συστήματος που η πείρα δείχνει ότι βελτιστοποιούν την απόδοσή του για τα λεφτά που δίνεις (π.χ. καλύτερα λιγότερα MHz στη CPU αλλά πλήρεις caches, άφθονη RAM, μόνο NT-Class λειτουργικά συστήματα)

- Πολλά από αυτά τα συστήματα ή εξαρτήματα πέρασαν από τα χέρια μου για να τα στήσω ή να τα εγκαταστήσω και ξέρω από πρώτο χέρι πώς συμπεριφέρονται

- Παρακολουθώ τακτικότατα forums - ειδικά από τότε που βγήκαν οι Opteron - AmdZone, 2CPU.com, PlanetAMD64 κλπ.

Θεωρώ ότι η γνώμη μου είναι (γιατί προσπαθώ να είμαι και μετριόφρων) αρκετά βαρύνουσα και εμπεριστατωμένη, και πολύ λεπτομερής (μπορώ να προτείνω αυτή τη στιγμή τί σύστημα να πάρει κάποιος με 1 προς 1 διαλεγμένα τα εξαρτήματα για οποιαδήποτε δουλειά).

Παραθέτω πάντα επιχειρήματα για όσα λέω και το ψάχνω πολύ πριν πω κάτι.

Για ό,τι δεν ξέρω, λέω δεν ξέρω.

Για όλους τους παραπάνω λόγους, θεωρώ ότι μπορώ να προσφέρω στην κοινότητα (community) του forum.

Δεν έχω κανένα άμεσο ή έμμεσο συμφέρον με οποιαδήποτε εταιρεία.

Στην τελική, πάντα ό,τι πω παραμένει άποψή μου και γνώμη μου και φυσικά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να την ακολουθήσει.

Αλλά πάντα αυτή προέρχεται ύστερα από "διύλιση" μεγάλης ποσότητας πληροφοριών.

Συνεπώς, όταν με ερωτούν, και κατέχω για ένα θέμα, θα απαντώ προσεκτικά ύστερα από περίσκεψη με στοιχεία και επιχειρήματα. Εάν δεν ξέρω, θα λέω δεν ξέρω.

Εγώ δεν θα κρίνω αυτά που γράφω.

Οι υπόλοιποι που τα διαβάζουν θα τα κρίνουν.



ΥΓ: Το ότι έχω στα σκαριά Dual Opteron σύστημα εδώ και 1 μήνα, με όλα τα εξαρτήματα να είναι κατασταλαγμένα, δεν σας λέει τίποτα;
Αλλά και για single CPU AMD64 υπολογιστή εάν θέλει κάποιος είμαι κατασταλαγμένος.

Σου βγάζω το καπέλο,
απλά ένα πραγματάκι, απο όσο έχω δεί αυτά που διαλέγεις είναι συνήθως τα ακριβότερα, που δυστήχως αρκετοί δεν έχουν να τα διαθέσουν.

Ακόμα πιστέυω οτι το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών εδω μέσα ειναι και αυτοί πληροφορημένοι.
και θα σέ έλεγα οτί είσαι via biased αλλά είδα το bx και τον celeron!

WAntilles
18-04-04, 01:51
και θα σέ έλεγα οτί είσαι via biased αλλά είδα το bx και τον celeron


Σωστά.

Πολλές φορές έχω πει σε αυτό το forum ότι για Athlon και AthlonXP η VIA ποτέ δεν έβγαλε καλό DDR chipset (παρά μόνο τώρα που είναι πολύ αργά -> δώρον άδωρον).

Αντιθέτως τα KT-100 και KT-133A (που είναι μή DDR chipsets) ήταν πολύ καλά.

Επίσης πολλές φορές έχω πει σε αυτό το forum ότι για Athlon και AthlonXP τα nVidia nForce, nForce2 και nForce2 Ultra-400 ήταν διαμάντια αξεπέραστα στην κατηγορία τους (AthlonXP DDR chipset).



απο όσο έχω δεί αυτά που διαλέγεις είναι συνήθως τα ακριβότερα


Θα σου πω ποιά ήταν η προηγούμενη κάρτα ήχου μου πριν από την Terratec DMX 6Fire 24/96 που έχω τώρα (και τώρα υπάρχει στο μηχάνημα φίλου).

Aureal Vortex2 (AU8830) σε υλοποίηση Diamond.

Την είχα πάρει το '98 τελική τιμή 16.000 δρχ.

Τότε ήταν ο καιρός των Live.

Ε, όχι μόνο ήταν πολύ καλύτερη στο 3D audio, όχι μόνο έβγαζε πολύ πειστικότερο rendered ήχο σε 3D, καταναλώνοντας το 1/3 του CPU usage, αλλά είχε και πολύ καλά αναλογικά μέρη. Ξέρεις πόσες ηχογραφήσεις είχα κάνει με αυτήν που μετά έγιναν audio CD;

Και έκανε τα μισά λεφτά από τις Live.

Απλά θεωρώ ότι όταν φτιάχνεις υπολογιστή πρέπει να είσαι τελείως ανυποχώρητος στην ποιότητα (από κάθε άποψη) του chipset και της motherboard.

Γιατί εάν εκεί κάνεις λάθος, όσο καλό hardware και να βάλεις εκεί πάνω μετά, τα προβλήματα θα σε κυνηγούν για χρόνια.

lazar
18-04-04, 12:09
Απλά θεωρώ ότι όταν φτιάχνεις υπολογιστή πρέπει να είσαι τελείως ανυποχώρητος στην ποιότητα (από κάθε άποψη) του chipset και της motherboard.

Γιατί εάν εκεί κάνεις λάθος, όσο καλό hardware και να βάλεις εκεί πάνω μετά, τα προβλήματα θα σε κυνηγούν για χρόνια.

Πολύ σωστός! Συμφωνώ απόλυτα. Το ...σασί, αν μου επιτρέπεται η έκφραση.

profitis
18-04-04, 12:13
Oντως....και εγω αυτο πιστευω πανω στο mobo.....Οτι πρεπει να παρεις κατι παρα πολυ καλο....Για αυτο εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να μην παιρνουν οι φιλοι μου ετοιμες συνθεσεις,γιατι στο 90% ειναι παραπλανητικες.Δινουν βαση στο cpu και το Mobo ουτε που το αναφερουνε οπως γινεται και με τα τροφοδοτικα...

Το καλυτερο ειναι να το αγοραζεις με εξαρτηματα που διαλεγεις εσυ....

Εγω παντως προτιμω να το συναρμολογω κιολας....

lazar
18-04-04, 12:21
Στα έτοιμα αυτός που την πληρώνει είναι ακριβώς το motherboard, γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι υπάρχει. Πες σε κάποιον motherboard και θα σου απαντήσει 'τι είναι αυτό;'

Οι περισσότερες επώνυμες συνθέσεις (ονόματα να μη λέμε...) έχουν motherboard που ούτε η μάνα τους δεν τους ξέρει, με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Εκεί να δεις προβλήματα μετά.

aesir
18-04-04, 12:47
Guys... αρχίζει να ξεφεύγει του θέματος...

ckbond
19-04-04, 11:36
Καλημέρα WAntilles
Διαβάζοντας τον οδηγό σου μου ξαναμπήκε το σκουλήκι της αναβάθμισης, :? :? :? έχω έναν AMD στα 900MHz πάνω σε Μ/Β GigaByte GA-7ZXR και σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση σε M/B και CPU, μήπως έχεις να προτείνεις κάτι??? (εννοείτε για AMD πάλι…!!!).
Από τα λεγόμενα σου κατάλαβα ότι για CPU η πρόταση σου είναι για Opteron και συμφωνώ απόλυτα αλλά για Μ/Β δεν ξέρω τι να κάνω…
:lol: :lol: :lol:

WAntilles
19-04-04, 11:54
Διάβασε αναλυτικά το post:

http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=5894&postdays=0&postorder=asc&start=105

Από την 8η σελίδα και μετά.

Σου προτείνω ακριβώς ό,τι είχα προτείνει και στο άλλο μέλος του forum.

Προτείνω επακριβώς τα εξής:

Σε παρένθεση ενδεικτικές τιμές χωρίς ΦΠΑ (π.χ. από e-shop και MG Manager)

Motherboard: ASUS SK8V (ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ Η N) (€210)

CPU: Opteron έναν από τους παρακάτω (ανάλογα με το βαλάντιό σου)

Τα performance ratings είναι όπως πάντα σε σχέση με τον Athlon Thunderbird (τον δικό σου) και είναι μεν ενδεικτικά αλλά όχι με μεγάλο σφάλμα αφού είναι γνωστό ότι ο Opteron 148 (=Athlon-FX-51) στα 2.2GHz αποδίδει περισσότερο από τον Athlon64 στα 2.0GHz που η ίδια η AMD του δίνει rating 3200+ (δηλαδή θα έχει rating οπωσδήποτε αρκετά μεγαλύτερο από 3400+). Άρα δεν πιστεύω να έχω πέσει πολύ έξω στα ratings.

Opteron 142 1.6GHz (2900+) (€180)
Opteron 144 1.8GHz (3200+) (€215)
Opteron 146 2.0GHz (3500+) (€265)

Μνήμη RAM:
Kingston 2x512=1GB Kit ECC-Registered DDR KVR400X72RC3AK2/1G (€290)

Τροφοδοτικό καλό, με διακόπτη τουλάχιστο 400W (προτείνω Heroichi ή ακόμα καλύτερα Antec True Power). (κάτω από €65)

Επίσης κάτι που ξέχασα να πω και στο άλλο post, είναι γνωστό εδώ και κανά μήνα περίπου από έγκυρες πηγές που δεν έχουν πέσει έξω στο παρελθόν (The Inquirer κλπ.) ότι μέσα στο 1ο 10ήμερο του Μαΐου θα ανακοινώσει η AMD μειώσεις τιμών στους Opteron.

Αναμένω να πέσουν όλοι οι Opteron μία βαθμίδα κάτω δηλαδή ο 146 στην τιμή του 144 κ.ο.κ.

Σε ανάλογη μείωση που είχε γίνει τα μέσα Φεβρουρίου, οι έλληνες εισαγωγείς προσάρμοσαν και αυτοί τις τιμές τους στην εγχώρια αγορά, χωρίς μεγάλη "διαφορά φάσης" (2 εβδομάδες).

lazar
19-04-04, 13:05
Ο Athlon XP 1800 τι είναι ρε παιδιά; Thunderbird ή Opteron;

WAntilles
19-04-04, 13:11
Δεν είναι Opteron.

Είναι AthlonXP με core:

Palomino

Είχανε βγει από 1600+ μέχρι 2100+.

Ήταν οι τελευταίοι στα 0.18μ και οι πρώτοι που είχαν SSE instructions.

Βγήκαν αμέσως μετά τους Thunderbird.

Η σειρά των Athlon (ή AthlonXP) cores της AMD ήταν, χρονολογικά η εξής:

Thunderbird
Palomino
Thoroughbred
Barton

Για τους Opteron, προς το παρόν έχει βγει μόνο το core:

SlegdeHammer

Και είναι όνομα και πράμα.

Τσακίζει.

lazar
19-04-04, 13:32
Μ' αρέσει η structured (αγγλικά: δομημένη) απάντηση.

Πολύ καλός!

Ευχαριστώ WAntilles

profitis
19-04-04, 16:44
Wantilles.....ηλεκτρονικη εγκυκλοπαιδεια εισαι.......

WAntilles
19-04-04, 20:48
η structured (αγγλικά: δομημένη)


Μην ανησυχείς lazar.

Τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά και native, χωρίς ενδιάμεσο layer μετάφρασης.

64-μπιτα και SMP :D

profitis
19-04-04, 21:22
Wantilles,

μας ειχες πει οτι το socket 940 και οι Opteron ,αποτελουν την καλυτερη επενδυση.....Ποσο καιρο ομως θα μεινει στο προσκηνιο αυτο το socket και θα βγαινουν opteron για αυτο ωστε μελλοντικα το συστημα να ειναι αναβαθμησιμο?
Τι τιμες εχουνε οι fx?

XTCgr
19-04-04, 22:10
Άρα δεν πιστεύω να έχω πέσει πολύ έξω στα ratings.

Opteron 142 1.6GHz (2900+) (€180)
Opteron 144 1.8GHz (3200+) (€215)
Opteron 146 2.0GHz (3500+) (€265)



μην παίρνεις και όρκο,
εγώ θα συμβούλευα όσους ενδιαφέρονται για Α64 να ρίξουν μια ματιά στα forums των thelab.gr και pctech.gr

XTCgr
19-04-04, 22:13
είναι γνωστό εδώ και κανά μήνα περίπου από έγκυρες πηγές που δεν έχουν πέσει έξω στο παρελθόν (The Inquirer κλπ.)

sorry αλλά πρέπει να είσαι ο πρώτος που αναφέρει το inquier.net σαν έγκυρη πηγή!

WAntilles
19-04-04, 22:35
sorry αλλά πρέπει να είσαι ο πρώτος που αναφέρει το inquier.net σαν έγκυρη πηγή


Δεν διαβάζω απευθείας το The Inquirer αλλά τα AMDZone.com και 2CPU.com.

Αυτοί πολλές φορές επικαλούνται posts του Inquirer. Ε όσα έχουν επικαλεστεί, αποδείχθηκαν σωστά. Μαζί με αυτά και η προηγούμενη μείωση τιμών των Opteron του Φεβρουαρίου.

Και να σας πω και κάτι;

Αν η μείωση τελικά δεν γίνει, θα την πατήσω και εγώ ο ίδιος, γιατί όπως έχω πει και αλλού, έχω ήδη αποφασίσει και βάλει τα λεφτά στην άκρη για Dual Opteron σύστημα.



μην παίρνεις και όρκο


Δεν παίρνω κανέναν όρκο.

Παραθέτω όμως την πλήρη λογική αλληλουχία των συλλογισμών μου.

Εάν διαφωνείς, δεκτόν, αλλά πρότεινε ταυτόχρονα ακριβέστερη μέτρηση επιδόσεων.



εγώ θα συμβούλευα όσους ενδιαφέρονται για Α64 να ρίξουν μια ματιά στα forums των thelab.gr και pctech.gr


Εγώ θα συμβούλευα, αντιθέτως, τους χρήστες να συμβουλεύονται forums του εξωτερικού και όχι ελληνικά, για οποιοδήποτε θέμα.

Διότι δυστυχώς η ελληνική αγορά, και συνεπώς και η αντίστοιχη πληροφόρηση, χειραγωγείται κατά τρόπο κάκιστο από τους έλληνες εισαγωγείς.

WAntilles
19-04-04, 22:42
μας ειχες πει οτι το socket 940 και οι Opteron ,αποτελουν την καλυτερη επενδυση.....Ποσο καιρο ομως θα μεινει στο προσκηνιο αυτο το socket και θα βγαινουν opteron για αυτο ωστε μελλοντικα το συστημα να ειναι αναβαθμησιμο


Φίλε profitis, δεν προσέχεις όσα γράφω μου φαίνεται. Ήδη έχω εκθέσει την άποψή μου για αυτό το θέμα σε προηγούμενο post αυτού του topic καθώς και τα δεδομένα με βάση τα οποία καταλήγω στα όποια μου συμπεράσματα.



Τι τιμες εχουνε οι fx


Πάλι δεν προσέχεις τί γράφω.

Στο post που ξεκίνησε αυτό το topic λέω ότι οι FX είναι απαράλλαχτοι Opteron με τη διαφορά ότι είναι πολύ ακριβότεροι γιατί προσφέρονται μόνο από τα 2.2GHz και πάνω.

Ο φτηνότερος FX είναι ο 51 στα 2.2GHz (δηλαδή ο Opteron 148) με τιμή πάνω από €650. Ξέχνα το.

XTCgr
19-04-04, 22:44
ακριβώς αυτό: τα ελληνικά forums απευθύνονται στους έλληνες χρήστες και καταναλωτές και οι οποίοι αγοράζουν συνήθως προιόντα απο την ελληνική αγορά. Μην αδικείς τα μέλη των forums, υπάρχουν χρήστες πρόθυμοι και ενημερωμένοι γι θέματα των pc πους τους ξένους τους έχουν για την πλάκα, μην γίνει λόγος για overclockers! hipro5 rulez! (για όσους ξέρουν)
όσο για το performance rating δεν μπορώ να προτείνω κάποιο γιατι δεν έχω τις αντιστοιχες πλατόρμες/επεξεργαστές ώστε μετά απο εκτέλεση διαφόρων benchmaks να καταλήξω κάπου...εδώ το Performance rating του sandra δεν είναι αντικειμενικό,πόσο μάλλον εγώ

WAntilles
19-04-04, 23:08
ακριβώς αυτό: τα ελληνικά forums απευθύνονται στους έλληνες χρήστες και καταναλωτές και οι οποίοι αγοράζουν συνήθως προιόντα απο την ελληνική αγορά. Μην αδικείς τα μέλη των forums, υπάρχουν χρήστες πρόθυμοι και ενημερωμένοι γι θέματα των pc πους τους ξένους τους έχουν για την πλάκα


Σοβαρά;

Για πές μου λοιπόν ειλικρινά για τα 2 π.χ. παρακάτω προϊόντα. Είμαι σίγουρος ότι όλα τα μέλη όλων αυτών των forums ούτε καν τα ξέρουν γιατί είναι δυσεύρετα στην ελληνική αγορά.

Είναι και τα 2 motherboards 940

ASUS SK8V

MSI K8T Master2-FAR



εδώ το Performance rating του sandra δεν είναι αντικειμενικό,πόσο μάλλον εγώ


Δεν μίλησε κανείς για Sandra.



όσο για το performance rating δεν μπορώ να προτείνω κάποιο γιατι δεν έχω τις αντιστοιχες πλατόρμες/επεξεργαστές ώστε μετά απο εκτέλεση διαφόρων benchmaks να καταλήξω κάπου


Μα δεν τα χρειάζεσαι αυτά. Γιατί από τη μια έχεις το επίσημο rating της AMD για τον Athlon64 3200+ (2.0GHz 1MB cache) και βλέπεις από 5-10 τέτοια benchmarks από αξιόπιστα sites ότι π.χ. ο FX-51(= Opteron 148) (2.2GHz 1MB cache) αποδίδει σε σχέση με τον προαναφερθέντα Athlon64 π.χ. 5 προς 6.

Τα υπόλοιπα είναι αναλογίες, απλά μαθηματικά 6ης δημοτικού.

Έτσι βγάζεις μετά το rating για οποιονδήποτε Opteron θέλεις κατά τρόπο επιστημονικά σωστό και αξιόπιστο.

Τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια.

XTCgr
19-04-04, 23:13
αν μπορις να βγάλεις συμπέρασμα με μερικά benchmarks και κανοντας αναλογίες μπράβο σου, κατά πόσο αυτή η μέθοδος είναι επιστημονική δεν ξέρω. Η AMD έχει τύπους με τους οποίους βρίσκει το performance rating και φυσικά αυτό δεν το κάνει με αναλογίες. Αυτοί που έχουν πραγματικά ασχοληθεί με Α64 θα ξέρουν και αυτά και πολλαπλάσια boards

sdikr
19-04-04, 23:13
Τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια.

ενάς σκύλος που ξέρει ξένες γλώσσες!!
joke

profitis
20-04-04, 14:54
Wantilles,συγγνωμη για την απροσεξια(τωρα τελευταια το παθενω αρκετα συχνα)
Το εχεις γραψει εδω στο forum αλλα το ειδα κατοπιν αφοτου το εγραψα και μετα ξεχασα να το κανω edit...Τε σπα...

Μητρικες παντως για amd με socket 940 δεν εχω βρει πολλα μαγαζια(οπως λες αλλωστε)που να φερνουν....για πες μαςς τον λογο...

pelasgian
21-04-04, 18:22
Oντως....και εγω αυτο πιστευω πανω στο mobo.....Οτι πρεπει να παρεις κατι παρα πολυ καλο....Για αυτο εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να μην παιρνουν οι φιλοι μου ετοιμες συνθεσεις,γιατι στο 90% ειναι παραπλανητικες.Δινουν βαση στο cpu και το Mobo ουτε που το αναφερουνε οπως γινεται και με τα τροφοδοτικα...

Το καλυτερο ειναι να το αγοραζεις με εξαρτηματα που διαλεγεις εσυ....

Εγω παντως προτιμω να το συναρμολογω κιολας....

Εγώ και πάλι μπαίνω στα Linux journals/fora/irc_channels και μαθαίνω τι hardware έχει το καλύτερο driver. Αν δεν υπάρχει driver το hardware είναι ΠΑΤΑΤΑ για πουρέ, αν είναι παλιούτσικο, αλλά έχει beta driver ήταν ψιλοπατατίτσα. Αν δω ότι είναι καινούργιο και μέσα σε δύο τρεις βδομάδες βγήκαν drivers σταθεροί, το hardware είναι διαμάντι.

Το σκεπτικό είναι το εξής απλό, οι χακεράδες του Λινουξ είναι ευφυείς άνθρωποι, τους drivers τους γράφουν μόνοι τους και αν μην τι άλλο, ξέρουν τι ψωνίζουν. Ακόμα και για windows να αγοράζετε πράγματα, δείτε τι παίρνουν οι Λινουξάδες. Δες τα modems για παράδειγμα, βάζει κανείς ποτέ usb modem; Όλοι ethernet βάζουν. Δες τα 64bit, εκεί που η microsoft δίνει beta, το fedora σου έχει έτοιμο 64bit λειτουργικό τα πάντα optimised από τον Ιανουάριο! (και όχι beta 64bit το μισό και όλες οι εφαρμογές 32bit (δες office).)

Θα αγόραζε κανείς τώρα, έχοντας ακόμα και έναν μόνο νευρώνα ζωντανό μέσα στο μυαλό του, 32bit pentium 4 extreme στα ...800ευρώ!;!; :mrgreen:

profitis
21-04-04, 21:15
πολυ σωστα pelasgian...Θα ηθελα πολυ να λειτουργω μονο με Linux,αλλα δυστυχως εχω συνηθησει με τα windows :cry: :cry: :cry: .Εχω εγκατασταση Linux στo pc αλλα ολο προβληματα παρουσιαζει....

nnn
21-04-04, 22:19
Πωλητής
μα τι λέτε κύριε δεν θα πάρετε Hyperthreading επεξεργαστή extreme edition που βάζει κάτω τους Athlon xp με μόνο 800 € ?
Πελάτης
όχι γιατί η AMD έβγαλε 64μπιτους στη μισή τιμή που φυσάνε.
Πωλητής
πως τι που πότε έβγαλε 64μπιτους η AMD?
γιατί μας το έκανε αυτό,πάει το bonus από την intel :(

υποθετικός διάλογος αλλά μου θυμίζει μια φορά πριν χρόνια που είχα πάει να ρωτήσω για ένα σύστημα σε ένα computer shop το οποίο παρότι παλιό στο χώρο και με πολλά καταστήματα δυστυχώς έκλεισε.
όταν ζήτησα σύνθεση με AMD μέχρι να συνέλθει έκανε κάνα πεντάλεπτο.
λίγο off topic άλλα το σχόλιο του Pelasgian μου θύμισε το περιστατικό.

sharky
21-04-04, 22:32
Πολύ καλός φιλαράκο.
Εύγε.
...και για να μην ξεχνιόμαστε... long live amd 8)

WAntilles
21-04-04, 23:39
long live amd


The Force is strong in them.

WAntilles
01-05-04, 17:12
AMD K8 x86-64 Dual-Core Architecture

Η πρόβλέψη και η υποδομή για 2ο core υπάρχει από τώρα (υπήρχε εξ αρχής από τη σχεδίαση της K8 αρχιτεκτονικής).

WAntilles
01-05-04, 17:21
US MAG Eweek has an interview on its pages with Hector Ruiz, AMD's CEO, where he dilates on what his firm will get up to in the next 12 to 24 months.

And he said that next year its dual chip Opteron-whatever will "shock the hell" out of everyone because it will be pin compatible, hardware compatible and otherwise compatible with existing motherboards.

He reckons that people with a two processor product will be able to throw in a dual core Opteron and get a four way system for the price of two.




One of the most powerful things next year is going to be our dual-core product. To me, that's going to really shock the hell out of everyone, because it's going to be hardware-compatible, infrastructure-compatible, pin-compatible. I mean, people that have a 2-P system can slap in a dual-core product and end up with a 4-P system for the price of a 2-P. That's been the biggest drawback, everyone tells me. What keeps them from going from a 2-P to a 4-P system? It's price.


Νά γιατί Socket 940 (Opteron).

Περισσότερα στα:

http://www.theinquirer.net/?article=15605

http://www.eweek.com/article2/0,1759,1574332,00.asp

Άρα όσοι θα έχουν τότε Socket 940 δηλαδή Opteron:

ΜΟΝΟ -> ΔΙΠΛΟ

ΔΙΠΛΟ -> ΤΕΤΡΑΠΛΟ

Και όπως βλέπετε και από το διάγραμμα (εικόνα στο προηγούμενο post) είναι 2 ΠΛΗΡΗ SledgeHammer CPU CORES, το καθένα με τον ενσωματωμένο memory controller του και την δική του ΠΛΗΡΗ 1MB L2 CACHE.

Επίσης ένα πολύ καλό FAQ για AMD x86-64, και ειδικά για Opteron (και όχι μόνο), από το 2CPU.com:

http://forums.2cpu.com/showthread.html?s=&threadid=37128

Στέκομαι ιδιαίτερα στο παρακάτω σημείο του FAQ:



When are the 939pin Opterons going to be released?

They aren't. The socket for Opteron will NOT be changing. Only the Athlon64-FX will change sockets from 940 to 939.


Το Socket 940 (Opteron) ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.

billpeppas
01-05-04, 19:42
Υπάρχει υποστήριξη για SMP στους FX.
Βεβαίως οι τωρινοί την έχουν "απενεργοποιημένη"

Σύμφωνα με πηγές η AMD στο σύντομο μέλλον:
Ή θα ενεργοποιήσει την SMP δυνατότητα των FX
Ή θα αφήσει έναν δίαυλο HT στους FX.

Ελπίζω να γίνει το 1ο

WAntilles
01-05-04, 20:20
Υπάρχει υποστήριξη για SMP στους FX.
Βεβαίως οι τωρινοί την έχουν "απενεργοποιημένη"


Ουσιαστικά ναί.

Αλλά επειδή την έχουν απενεργοποιημένη, όπως πολύ σωστά είπες, καί σε αυτούς (όπως και στους Opteron 1xx (σειρά 100)) έχω βάλει υποστήριξη SMP -> ΟΧΙ.



Σύμφωνα με πηγές η AMD στο σύντομο μέλλον:
Ή θα ενεργοποιήσει την SMP δυνατότητα των FX


Δεν θα το κάνει γιατί θα αλλάξουν socket (από 940 σε 939).

Ένα από τα αλλαγμένα pins είναι και αυτό των HT links προς άλλα CPUs για SMP.

billpeppas
01-05-04, 20:22
WOW!
Αυτό μου είχε ξεφύγει σχετικά με την αλλαγή του socket.
Κρίμα.

WAntilles
01-05-04, 20:24
WOW!
Αυτό μου είχε ξεφύγει σχετικά με την αλλαγή του socket.
Κρίμα.


Γιατί κρίμα;

profitis
03-05-04, 22:50
WAntilles, μεσα στον Μαιο δεν ειχες πει οτι θα εμφανιστει το socket 939 και οι αντιστοιχει επεξεργαστες?

Dslmaniac
03-05-04, 23:22
Πάντως όποιος θέλει να αγοράσει AMD64 ας μην περιμένει για 939 και τέτοια, θα καθυστερήσουν να έρθουν Ελλάδα, ούτως ή άλλως πάντα σε κάθε αναβάθμιση που κάνουμε συνήθως έχει περάσει τόσος καιρός από την προηγούμενη που τα αλλάζουμε όλα. Τη δουλειά σας θα την κάνετε και τώρα και πολύ καλά μάλιστα με AMD64 με ότι και αν ασχολείστε στο PC.

WAntilles
04-05-04, 00:53
WAntilles, μεσα στον Μαιο δεν ειχες πει οτι θα εμφανιστει το socket 939 και οι αντιστοιχει επεξεργαστες?


Ανακοινωθεί όχι εμφανιστεί.



Πάντως όποιος θέλει να αγοράσει AMD64 ας μην περιμένει για 939 και τέτοια, θα καθυστερήσουν να έρθουν Ελλάδα


Πολύ σωστό.

Άλλος ένας λόγος πέρα από όλα τα post που έχω κάνει εδώ για να προτιμήσετε Opteron και Socket 940.

Koumooo
14-05-04, 13:05
Εγω παιδες θελω να ψησω τη διοικηση να περασουμε σε opteron servers . συγκεκριμενα 2 application servers me 2 CPU εκαστος και 1 web server με 1 CPU.

το ζητημα ειναι σε τι mobo θα πέσουν πάνω αυτοι και τι λειτουργικο θα επιλεξουμε για αν εχουμε data replication αναμεσα στους 2 application servers.

Προσωρινα σκεφτομαι για Tyan με 2 opteron 244, 2 Gb μνημη και 2 συστοιχειες με raptor (2 σε Raid 1 για το λειτουργικο και 4 σε Raid 5 ή Raid 1+0 για Data.) για τον προτευοντα application server και opteron 240 και1 GB για τον δευτερευοντα. Επίσης ενα συστημα με opteron 244 ή 246 για web/mail server.

Εχει κανενας να προτεινει κατι αλλαο gia motherboard? επισης για controllers SATA raid??? ξερω τους promise kai τους 3ware.

:mrgreen:

WAntilles
14-05-04, 14:58
Το MSI το προτείνω καθαρά για τις εξής χρήσεις:

- Workstation
- Development
- Γραφικά, 3D, CAD, animation, video
- enthusiasts
- gaming

Για server χρήση θα πρότεινα και εγώ κάποιο από τα boards της Tyan που να έχει PCI-X slots και NUMA support.

@ ADSLgr.com All rights reserved.