PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς είναι η Wind στα Βόρεια-Ανατολικά προάστια;



tgg
13-11-11, 13:13
Χαιρετώ.

Σκεφτομαι να μεταφερθώ από Forthnet σε Wind, για να εκμεταλλευθώ την αρκετά καλή έκπτωση στο πάγιο του κινητού μου. Μένω στα Γλυκά Νερά και θέλω να ρωτήσω γενικές και ειδικές ερωτήσεις.

Πώς είναι από ποιότητα υπηρεσίας (ταχύτητα, αποσυνδέσεις, ping); Το ping ειδικά είναι πολύ σημαντικό γιατί παίζω online shooters και είναι απαραίτητο να βρίσκω έστω κάποιους servers με ping χαμηλότερο από 100.

Πώς είναι από εξυπηρέτηση πελατών;

Πόσο καιρό θα πάρει η αλλαγή;

Τι εξοπλισμό δίνουν; Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το ασύρματο που μου έχει δώσει η forthnet. Έχω συνδέσει το σταθερό καλωδιακά και το φορητό ασύρματα και το δίκτυο μεταξύ τους λειτουργεί μια χαρά. Ούτε configuration ούτε τίποτα (πέρα από μερικές ρυθμίσεις). Δεν θέλω να ξαναγυρίσω στο να χρησιμοποιώ το splitter μου.

Θα ήθελα να παρακαλέσω να απαντήσετε όσοι το δείτε το θέμα (αν έχετε όρεξη φυσικά), γιατί αν απαντήσουν μόνο οι δυσαρεστημένοι, καταλαβαίνετε ότι θα επηρεαστώ αρνητικά. Οπότε αν είχατε θετική εμπειρία, παρακαλώ γράψτε την.

Ευχαριστώ.

chaos38
13-11-11, 22:18
Φιλε καλησπέρα.
Εγω μένω σχετικα κοντά Αγία Παρασκευή (DSLAM ΧΟΛΑΡΓΟΥ) και έχω σύνδεση Wind εδώ και 5 χρόνια .
Είμαι σχεδόν απόλυτα ικανοποιημένος και έως τώρα τα προβλήματα ήταν ελάχιστα.
Δεν παίζω online παιχνίδια και δεν ξερω σχετικα. (Μαλλον καποιος αλλος φιλος θα σε ενημερωσει).
Εγω κανω χρήση rapidshare και αυτο που μπορω να πω ειναι οτι η γραμμη ειναι σταθεροτατη.
Σχετικά με τον εξοπλισμό το router που δινει η wind ειναι το ΖΤΕ το οποιο μετα απο το τελευταιο update είναι μια χαρα.
Παντως εάν εχεις το Τhomson 585v8? (αυτο νομιζω δινει η Forthnet) να ξέρεις ότι το ΖΤΕ
κλειδωνει πιο ψηλα.
Καλό ειναι να βρεις απο εδω το dslam που ανήκεις http://adslwizard.forthnet.gr/
Eπίσης αφου έχεις και κινητο wind ζήτα να μπεί στο λογαριασμο του κινητου και ο λογαριασμος του σταθερου και να τελειωνεις με ενα λογαριασμο.
Αυτα....:)

djpar
14-11-11, 20:42
βασικα στην Wind μπορεις να βαλει και FastPath και αυτο γινετε μεσα σε λιγες ωρες...ε δεν θες κατι αλλο απο θεμα ping!

tgg
14-11-11, 21:45
Ευχαριστώ και τους δύο σας. Θα ήθελα και περισσότερες γνώμες αν γίνεται.

Chaos38, όντως αυτό το modem έχω. Κλειδώνει όπου κλείδωνε και το προηγούμενο ένα US Robotics (ενσύρματο). Μου λείπουν τα Πατήσια...έμενα 50 μέτρα από το DSLAM και κλείδωνε στα 21000 περίπου.

Η γραμμή μου, djpar, έχει πολύ θόρυβο για fastpath, δεν νομίζω να μου κάνει. Υποθέτω ότι τα ping δεν έχουν τόσο να κάνουν με DSLAM όσο με την ίδια την εταιρεία. Δεν μπορεί κανείς να μου πει αν παίζει παιχνίδια και τι Ping πιάνει;

lex_luthor
15-11-11, 00:08
Προσωπική εμπειρία μου από Πεύκη...
Κανένα πρόβλημα με τη Wind, η γραμμή παίζει καλά, παρότι γενικά η περιοχή δεν φημίζεται για τις ταχύτητες της. Γλίτωσα και από τις συνεχείς αποσυνδέσεις που είχα από τον προηγούμενο πάροχο...

djpar
15-11-11, 02:07
υπαρχει ειδικο νημα για αυτο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=431615&page=159
τα δικα μου δεν ειναι fastpath και αν δεις γενικα ειναι καλα νουμερα.Εγω παντος που παιζω online gaming δεν ειχα προβλημα ποτε ομως(που να φταιω εγω λεμε οχι να παιζω με αμερικανο πχ!)

@ ADSLgr.com All rights reserved.