PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάθηκε ξαφνικά το User folder σε Windows Vista



xpan
13-11-11, 20:35
Καλησπέρα.

Μιας φίλη μου άνοιξε το φορητό της (HP) και διαπίστωσε εντελώς ξαφνικά πως λείπει εντελώς το User Folder. Προφανώς εκεί μέσα βρίσκονταν όλα της τα αρχεία και τώρα τα "κλαίει".

Τον δίσκο (Western Digital Scorpion Blue) τον έχω βγάλει και τον έχω σπίτι μου. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα κουτί (SATA) και να δοκιμάσω να ανακτήσω τα αρχεία της με κάποιο recovery πρόγραμμα. Αξίζει; Ή να τον πάω κατευθείαν σε κάποια εταιρεία που κάνει ανάκτηση δεδομένων;

Έτσι από περιέργεια, τι μπορεί να συνέβη; Τα Windows μπαίνουν κανονικά, μπαίνει και στο internet. Μέχρι και skype calls μπορεί να κάνει, άλλα τα Windows έχουν μαύρη οθόνη και στην επιφάνεια εργασία υπάρχει μόνο το Recycle Bin και δεν υπάρχει τίποτα κάτω από το φάκελο C:\Users

Τι λέτε;

nnn
13-11-11, 20:42
Σαν να έσβησε κάποιος τον User δείχνει, πολύ παράξενο δοκίμασε να κάνεις ανάκτηση βάζοντας τον εσωτερικό σε PC.

mchls
13-11-11, 20:49
Κατ' αρχας αν θυμαται η κοπελα την χωρητικοτητα του σκληρου προ απωλειας του φακελου χρηστη, να συγκρινει μια με την τωρινη χωρητικοτητα...Ετσι θα διαπιστωσει εαν οντως τα αρχεια καναν φτερα...
Επισης ισως τα αρχεια να εχουν γινει κρυφα απο καποιο, ιουλη...Πηγαινε μια σε εναν φακελο πατα πανω αριστερα Οργανωση>Επιλογες Φακελων και Αναζητησης>καρτελα Προβολη και μετα Κρυφα αρχεια και φακελοι και τελος να επιλεξει Εμφανιση κρυφων αρχειων, φακελων και μοναδων δισκου...[Ολα αυτα αν εχει 7αρια ή VIsta]...
Επισης μην παει σε εταιρια για ανακτηση γιατι εχω ακουσει πως θα την ''γδυσουν'' και μετα θα την ''γδαρουν''...Οικονομικα μιλαω παντα...
Ας μπουταρει και με Ασφαλη Λειουργια ή με καποιο LiveCd και να δει εαν τα αρχεια της ειναι οντως χαμενα...

xpan
13-11-11, 21:29
Κατ' αρχας αν θυμαται η κοπελα την χωρητικοτητα του σκληρου προ απωλειας του φακελου χρηστη, να συγκρινει μια με την τωρινη χωρητικοτητα...Ετσι θα διαπιστωσει εαν οντως τα αρχεια καναν φτερα...
Επισης ισως τα αρχεια να εχουν γινει κρυφα απο καποιο, ιουλη...Πηγαινε μια σε εναν φακελο πατα πανω αριστερα Οργανωση>Επιλογες Φακελων και Αναζητησης>καρτελα Προβολη και μετα Κρυφα αρχεια και φακελοι και τελος να επιλεξει Εμφανιση κρυφων αρχειων, φακελων και μοναδων δισκου...[Ολα αυτα αν εχει 7αρια ή VIsta]...
Επισης μην παει σε εταιρια για ανακτηση γιατι εχω ακουσει πως θα την ''γδυσουν'' και μετα θα την ''γδαρουν''...Οικονομικα μιλαω παντα...
Ας μπουταρει και με Ασφαλη Λειουργια ή με καποιο LiveCd και να δει εαν τα αρχεια της ειναι οντως χαμενα...

Μπήκα εγώ σε ασφαλή λειτουργία με command prompt και όντως δεν υπάρχει τίποτα. Θα το κοιτάξω και στο δικό μου pc (αυριο που θα πάρω του κουτί για να το βάλω) και θα σας πω. Όμως το πιθανότερο είναι απλά να έχουν διαγραφεί. Δεν πιστεύω ότι το έκανε η ίδια. Θεωρώ πως κάπου χτύπησε ο δίσκος. Έκανα όμως chkdsk και δεν μου έβγαλε πρόβλημα. Δεν ξέρω τι να πω...

mchls
13-11-11, 21:36
Μπήκα εγώ σε ασφαλή λειτουργία με command prompt και όντως δεν υπάρχει τίποτα. Θα το κοιτάξω και στο δικό μου pc (αυριο που θα πάρω του κουτί για να το βάλω) και θα σας πω. Όμως το πιθανότερο είναι απλά να έχουν διαγραφεί. Δεν πιστεύω ότι το έκανε η ίδια. Θεωρώ πως κάπου χτύπησε ο δίσκος. Έκανα όμως chkdsk και δεν μου έβγαλε πρόβλημα. Δεν ξέρω τι να πω...

Οκ, παντως τσεκαρε και την γενικη χωρητικοτητα του σκληρου, και συγκρινε την με την χωρητικοτητα προ απωλειας φακελου του χρηστη...
Επισης δες αν εγινε κρυφος ο φακελος χρηστη και τελος αν χτυπηθηκε ο σκληρος δεν θα εσβηναν επιλεκτικα μονο καποιοι φακελοι...

biggeo65
13-11-11, 22:38
Πριν κάνεις οτιδήποτε, άνοιξε τον Windows explorer, και στα αριστερά, κάνε δεξι κλικ σε ένα κενό σημείο, και δες αν η επιλογή εμφάνιση όλων των φακέλων είναι τσεκαρισμένη. Δες φώτο (http://imageshack.us/photo/my-images/809/60932051.png/)

Αν αυτό δεν είναι τσεκαρισμένο τότε ο φάκελός χρήστη δεν φαίνεται. Δες φώτο (http://imageshack.us/photo/my-images/39/24566907.png/).

Αυτό όνως δεν σημαίνει ότι έχουν σβύσει τα αρχεία χρήστη. Κι αφου λες ότι μπαίνει κανονικά στο Internet και χρησημοποιεί και Skype , τοτε το πιο πιθανό τα αρχεία χρήστη είναι εκεί.

Αν δεν έχει αλλάξει ρυθμίσεις κατα την εγκατάσταση τότε τόσο το Skype όσο και ο browser, έχουν αρχεία που χρησημοποιούν , μέσα στον φάκελο USERS.

xpan
14-11-11, 23:03
Καλησπέρα. Τελικά είχατε δίκιο. Τα αρχεία υπάρχουν άλλα είναι κρυφά και κλειδωμένα όλα και δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στο φάκελο C:\Users\<username>\ Δοκίμασα ακόμα και 2-3 άλλους file managers (πιο advanced από τον explorer) άλλα κανείς δεν μου δίνει πρόσβαση. Τελικά τον έβαλα σε ένα linux μηχάνημα και τα είδε όλα κανονικά. Μάλλον πρέπει να ήταν κάποιος ιός. Άλλα πως πέρασε από το antivirus; και πως κατάφερε να κλειδώσει;

mchls
14-11-11, 23:12
Άλλα πως πέρασε από το antivirus; και πως κατάφερε να κλειδώσει;
Συμβαινουν αυτα, για αυτο και υποψιαστηκα εξ' αρχης πως τα αρχεια ειναι εκει αλλα της παιζουν κρυφτο! ! !:p

xpan
15-11-11, 00:11
Συμβαινουν αυτα, για αυτο και υποψιαστηκα εξ' αρχης πως τα αρχεια ειναι εκει αλλα της παιζουν κρυφτο! ! !:p

Εκτός από το να το βάλω να δουλέψει σε Linux, υπήρχε κάποιος άλλος τρόπος να ξεκλειδώσω τα αρχεία; Κάποιο πρόγραμμα, π.χ.;

mchls
15-11-11, 00:34
Προσωπικα, δεν γνωριζω...

Seitman
15-11-11, 09:15
Δημιούργησε τον δικό σου υπολογιστή ένα avira rescue cd (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=450261).

Βάζεις ξανά τον σκληρό στο laptop της φίλης σου.
Κάνεις boot από το cd στο laptop, κάνεις έναν έλεγχο για ιούς/malware στον σκληρό. Μετά κάνεις boot κανονικά από τον σκληρό. Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το Malwarebytes antimalware (http://www.malwarebytes.org/). Κάνεις ένα quick scan σε κανονικό mode, όχι safe.

Μετά "παίζεις" πάλι με τις ιδιότητες του φακέλου Users και τον ξανακάνεις φανερό.

xpan
15-11-11, 11:34
Δημιούργησε τον δικό σου υπολογιστή ένα avira rescue cd (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=450261).

Βάζεις ξανά τον σκληρό στο laptop της φίλης σου.
Κάνεις boot από το cd στο laptop, κάνεις έναν έλεγχο για ιούς/malware στον σκληρό. Μετά κάνεις boot κανονικά από τον σκληρό. Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το Malwarebytes antimalware (http://www.malwarebytes.org/). Κάνεις ένα quick scan σε κανονικό mode, όχι safe.

Μετά "παίζεις" πάλι με τις ιδιότητες του φακέλου Users και τον ξανακάνεις φανερό.

Πολύ ενδιαφέρον. Σε ευχαριστώ. Το κατεβάζω ήδη. Θα ενημερώσω εδώ αν προκύψει κάτι νεότερο. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.