PDA

Επιστροφή στο Forum : πως να το κανω φορματ;



CrazyScientist
13-11-11, 21:47
εχω ενα μινι λαπτοπ .. δεν εχει υποδοχη cd... μονο usb και θελω να τα κανω φορματ.. πωωωωωως;;; δεν εχει την υποδοχη για cd..

Vtester
13-11-11, 21:52
http://wintoflash.com/download/en/ περνάς με αυτό τα windows στο στικάκι και κάνεις boot από αυτό

cuprakatos
13-11-11, 22:20
http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?63273-*-Windows-7-Ultimate-Tweaks-Utilities-*&p=442159&viewfull=1#post442159

manosdoc
13-11-11, 22:39
Οποιοδήποτε 4GB+ Flash disk πάνω στον υπολογιστή.

Start->Run-> cmd (με elevated rights) -> diskpart

list disk
sel disk τάδε (το flashάκι μας)
clean
create part pri
sel part 1
active
format fs=fat32 quick label="WHATEVER"
exit

Σύνολο 16 seconds.

Kάνεις extract με το 7zip/winzip/Winrar το iso των Windows 7-> στο flashάκι. ( 5 λεπτάκια ).
Ορίζεις στο BIOS/EFI boot from usb πρώτο.

eagle13
13-11-11, 22:46
Παρακολούθησε και αυτά

http://www.youtube.com/watch?v=_SwZDboRv6U

http://www.youtube.com/watch?v=2Vt_8p0VllY

θα σε βοηθήσουν .............................. :hmm:

CrazyScientist
13-11-11, 23:11
Οποιοδήποτε 4GB+ Flash disk πάνω στον υπολογιστή.

Start->Run-> cmd (με elevated rights) -> diskpart

list disk
sel disk τάδε (το flashάκι μας)
clean
create part pri
sel part 1
active
format fs=fat32 quick label="WHATEVER"
exit

Σύνολο 16 seconds.

Kάνεις extract με το 7zip/winzip/Winrar το iso των Windows 7-> στο flashάκι. ( 5 λεπτάκια ).
Ορίζεις στο BIOS/EFI boot from usb πρώτο.

το ιδιο πραγμα σαν το winflash με διαφορετικη μεθοδο..

........Auto merged post: CrazyScientist πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

θα δοκιμασω το WinFlash http://maketecheasier.com/updated-boot-and-install-windows-7-from-usb-flash-drive/2009/09/12

........Auto merged post: CrazyScientist πρόσθεσε 1 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Windows XP θελω να βαλω παιδια.. :)

biggeo65
13-11-11, 23:34
Να το γράψω για αρχάριους :p
Συνδέεις το φλασάκι στον υπολογιστή. Από τον υπολογιστή σου γράφεις στην γραμμή εκκίνησης (αν έχεις 7 /VISTA)
CMD, και μόλις σου βγάλει το παράθυρο γραμμής εντολών κάνεις δεξι κλικ πάνω του κι επιλέγεις "Εκτέλεση ως διαχειριστής."

Μόλις ανοίξει το παράθυρο γραμμής εντολών γράφεις
diskpart και πατάς ENTER.

Μετά γράφεις list disk και πατάς ENTER.
Θα σου βγάλει μια λίστα με όλους τους δίσκους που είναι συνδεδεμένοι στον υπολογιστή, και το φλασάκι.

Γράφεις sel disk X όπου Χ (θα βάλεις το όνομα που έχει το flashaki στην παραπάνω λίστα.και πατάς ENTER
Προσοχή με το όνομα γιατί αν γίνει λάθος μπορεί να διαγράψεις άλλον δίσκο
με την επόμενη εντολή.

Μετα γράφεις
cleanκαι πατάς ENTER.

create part priκαι πατάς ENTER
Sel part 1 και πατάς ENTER
activeκαι πατάς ENTER
format fs=FAT32 quick label=onoma όπου όνομα βάζεις ένα όνομα που θέλεις να έχει το Flash.και πατάς ENTER

EXIT και πατάς ENTER. Κλείσε τοπαράθυρο γραμμής εντολών.

Αφού έχεις τα Windows σε ISO κατεβάζεις το Magic ISO (http://www.magiciso.com/), το τρέχεις, κι αφού επιλέξεις το ISO των Windows το λες να το κάνει Extract στο Flashaki.

Extract μπορείς να κάνεις και με το 7zip winrar κλπ, όπως ανέφερε παραπάνω ο manosdoc.
Και το φλασάκι είναι έτοιμο. Για ότι Windows κι αν το θέλεις.

pkiriak
14-11-11, 00:30
Με την ευκαιρία αυτή θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Θέλω να κάνω ακριβώς το ίδιο και ενώ έχω δημιουργήσει το bootable usb και έχω αρχίσει τη διαδικασία, στο στάδιο που μου ζητάει η εγκατάσταση των windows να επιλέξω τον σκληρό δίσκο που θέλω να εγκατασταθούν, δεν μου εμφανίζει καθόλου το δίσκο. Μου δίνει μόνο 2 επιλογές, το usb και ένα unpartioned space με χωρητικότητα 0 MB. Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει? Να σημειώσω ότι δεν μπορώ να λειτουργήσω καθόλου τα ήδη υπάρχοντα windows (κολλάνε απο την αρχή χωρίς να μπορώ να παρέμβω καθόλου) και έχω κάνει checkdisk χωρίς να μου βρεί σφάλματα..
Ευχαριστώ!

Vtester
14-11-11, 01:15
αν σου βλέπει γενικά τον δίσκο και δεν έχει πρόβλημα και μιλάμε για λάπτοπ ή ίσως και για desktop με παλαιότερη μητρική που δεν υποστηρίζει την έκδοση των windows που προσπαθείς να βάλεις. Πιθανά να χρειάζεσαι bios update. Αλλά για να το σιγουρέψουμε δώσε περισσότερες πληροφορίες για το σύστημα και την έκδοση των windows.

pkiriak
14-11-11, 01:26
αν σου βλέπει γενικά τον δίσκο και δεν έχει πρόβλημα και μιλάμε για λάπτοπ ή ίσως και για desktop με παλαιότερη μητρική που δεν υποστηρίζει την έκδοση των windows που προσπαθείς να βάλεις. Πιθανά να χρειάζεσαι bios update. Αλλά για να το σιγουρέψουμε δώσε περισσότερες πληροφορίες για το σύστημα και την έκδοση των windows.

Είναι ένα netbook (aspire one D250) με xp home edition και ο μόνος τρόπος για να το λειτουργήσω είναι να μπω σε safe mode. Προσπαθώ να του βάλω xp professional.

Vtester
14-11-11, 01:36
προφανώς είναι ρυθμισμένο σε ahci και γι αυτό δεν σου βλέπει τον δίσκο πιστεύω. Κοίτα αν μπορείς να το αλλάξεις σε ide από ahci στο bios και ξαναπροσπάθησε. Άλλη λύση αν δεν αλλάζει , είναι να περάσεις τους drivers του ελεγκτή δίσκων στο iso με το nlite. Άλλη λύση είναι να πατήσεις όταν ξεκινάει το altgr(δλδ το δεξί αλτ)+ f10 για να ξεκινήσει το recovery από το κρυφό partition και να του ξαναβάλει τα μαμά xp home edition . Αν δεν και θέλεις να τα βάλεις μπορείς να περάσεις σε ενα usb στικ εύκολα το gparted και μέσω της εφαρμογής gparted να κάνεις το recovery partition , mark as active , μετά reboot και ξεκινάει η διαδικασία του recovery.

pkiriak
14-11-11, 01:41
προφανώς είναι ρυθμισμένο σε ahci και γι αυτό δεν σου βλέπει τον δίσκο πιστεύω. Κοίτα αν μπορείς να το αλλάξεις σε ide από ahci στο bios και ξαναπροσπάθησε. Άλλη λύση αν δεν αλλάζει , είναι να περάσεις τους drivers του ελεγκτή δίσκων στο iso με το nlite. Άλλη λύση είναι να πατήσεις όταν ξεκινάει το altgr(δλδ το δεξί αλτ)+ f10 για να ξεκινήσει το recovery από το κρυφό partition και να του ξαναβάλει τα μαμά xp home edition . Αν δεν και θέλεις να τα βάλεις μπορείς να περάσεις σε ενα usb στικ εύκολα το gparted και μέσω της εφαρμογής gparted να κάνεις το recovery partition , mark as active , μετά reboot και ξεκινάει η διαδικασία του recovery.

Απο τα παραπάνω είχα δοκιμάσει μόνο το πρώτο, να αλλάξω απο ahci σε ide το οποίο δεν είχε λειτουργήσει, δεν μπορούσε καν να εκκινήσει και το ξαναγύρισα. Θα δοκιμάσω τα υπόλοιπα που μου είπες.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!

CrazyScientist
14-11-11, 15:35
Σας ευχαριστω θα το δοκιμασω σημερα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.