PDA

Επιστροφή στο Forum : Conspiracy theory: did we land on the moon ?



BeholderX
17-04-04, 20:26
Γενικά δεν είμαι άνθρωπος που πιστεύει ή ασχολείται με conspiracy theories, αλλά έτυχε να δω το συγκεκριμένο video, και ομολογώ ότι με προβλημάτισε...

Οι υποστηρικτές του λένε ότι ποτέ οι U$A δεν στείλανε άνθρωπο στο φεγγάρι, αλλά ήταν όλο μια ακριβογυρισμένη ταινία.

Αναφορικά, εντοπιζουν τα εξής:

1. Η σημαία των U$A κυματίζει στα video (πως γίνεται, αφού δεν υπάρχει αέρας)
2. Ελλειπής τεχνολογία εκείνη την εποχή για την προστασία των κοσμοναυτών από τη ραδιενέργεια και θερμοκρασία, και ούτε ένα έγκαυμα ή παρενέργεια από το ταξίδι σε όλες τις αποστολές Apollo, παρόλο που βγήκαν και στην επιφάνεια της Σελήνης.
3. 50% των αστροναυτών που συμμετείχαν στα προγράμματα Apollo, πέθαναν σε ατυχήματα, σύντομα μετά τις αποστολές.
4. Video από τοποθεσίες που υποτίθεται ότι απέχουν χιλιόμετρα είναι ολόϊδια !!!
5. Διάφορα λάθη σε φωτογραφίες και video με τις σκιές και light sources,
Και πολλά πολλά ακόμα...

Αξίζει να το δει κανείς νομίζω, υπάρχει στο edonkey network.

Αν σκεφτείτε ότι το όλο Star Wars σχέδιο των U$A ήταν μύθος, μόνο και μόνο για να παρασύρουν τη Ρωσσία σε ένα αγώνα χωρίς νόημα, αλλά με φοβερές οικονομικές απαιτήσεις, δεν το βλέπω απίθανο να έχουν δίκιο. Και τους έχω ικανούς για όλα τους Αμερικανού$.

Το έχει παρακολουθήσει κανείς ?

psyxakias
17-04-04, 20:29
Κάποια εποχή είχε κυκλοφορήσει πολύ αυτό το video..

Ε ακόμα και αν δεν πήγαμε στο φεγγάρι πάντως, δε χάθηκε ο κόσμος...Ας βελτιώσουμε την γη, και πάμε και στο φεγγάρι κάποια στιγμή :wink:

NeK
17-04-04, 20:46
Το video αυτό το έχω και μου έκανε και εμένα εντύπωση όμως αμέσως μετά κοίταξα στο internet για πληροφορίες και βρήκα κάτι σελίδες αφιερωμένες σε αυτό το video και που αποδεικνείουν ότι είναι χαζομάρες όλα αυτά που έδιχνε και ότι πραγματικά έγινε η προσεδάφιση.

Ορίστε και ένα link:
http://www.redzero.demon.co.uk/moonhoax/

Και άλλο ένα πιο απλό:
http://www.badastronomy.com/bad/tv/foxapollo.html

Το πιο σημαντικό από όλα; Αν οι Αμερικανοί πράγματι είχαν σκηνοθετήσει όλη αυτή την ιστορία, τότε να είστε σίγουροι ότι οι Ρώσσοι που λυσσάγανε να τους δουν να χάνουν θα το είχαν πάρει χαμπάρι με τόσους επιστήμονες και σίγουρα θα το είχαν κάνει βούκινο.

BeholderX
17-04-04, 21:13
... που αποδεικνείουν ότι είναι χαζομάρες όλα αυτά που έδιχνε και ότι πραγματικά έγινε η προσεδάφιση.


To διάβασα, κρίμα που μερικά links της ΝΑSA δεν δουλεύουν πλεόν. Σίγουρα έχει κάποια σημεία ενδιαφέροντα, αλλά δεν θα ήμουν τόσο κατηγορηματικός.



And if it was a mistake caused by a breeze on the set where they faked this whole thing, don't you think the director would have tried for a second take?

Αυτό είναι το πρόβλημα όταν κρατάς μικρό κύκλο ανθρώπων, και ιδίως στρατιωτικών και όχι επιστημόνων. Δεν είναι σίγουρο ότι θα τα πιάσουν όλα τα λάθη.

Οπως ακριβώς έγινε και με πολλάαααααααααα από τα video που πρόσφατα βγήκαν από το Iρακ, και αποδεδειγμένα ήταν σκηνοθετημένα. To σχετικό ρεπορταζ του Τέλογλου ήταν φοβερό.

BeholderX
17-04-04, 21:21
Το πιο σημαντικό από όλα; Αν οι Αμερικανοί πράγματι είχαν σκηνοθετήσει όλη αυτή την ιστορία, τότε να είστε σίγουροι ότι οι Ρώσσοι που λυσσάγανε να τους δουν να χάνουν θα το είχαν πάρει χαμπάρι με τόσους επιστήμονες και σίγουρα θα το είχαν κάνει βούκινο.


Εδώ δεν πήρανε χαμπάρι για δεκαετίες το όλο Star Wars ρε παιδιά... Το οποίο παραδέχτηκαν οι Αμερικανοί ότι ήταν ψέμα, και το κάναν μόνο και μόνο για να παρασύρουν τους Ρώσους σε ένα αγώνα χωρίς αποτέλεσμα, με μόνο σκοπό να τους αποπροσανατολήσουν και να τους αναγκάσουν να ξοδέψουν τεράστια ποσά χρημάτων. Τα οποία και ουσιαστικά έριξαν έξω το εξοπλιστικό σχέδιο της Ρωσίας.

Και αυτά τα έχουν πει επίσημα χείλη από το FBI και CΙA ! Δεν τίθεται αμφιβολία περί τούτου.

NeK
17-04-04, 21:29
Βρε συ, τι να πούμε άλλο αφού κανένα από όσα υπήρξαν στο video δεν στέκουν. Οπότε τι το συνεχίζουμε άλλο και επεκτεινόμαστε στο "star wars";

BeholderX
17-04-04, 21:50
Δεν λέω ότι αποδέχομαι το conspiracy theory, αλλά σίγουρα με προβλημάτισε. Ομως δεν με έπεισαν κάποιες από τις απαντησεις που δίνει ο τύπος στο Bad Astromony article. Ιδίως για τη σημαία, ξαναείδα το video αρκετές φορές, αμφιβάλλω ιδιαιτέρως ότι δεν προκλήθηκε από ρεύμα αέρος - η κίνηση της σημαίας αυτό υποδηλώνει. Τέσπά... Το star wars το ανέφερα, γιατί αποδεδειγμένα ήταν ένα ψέμα με μεγάλες επιπτώσεις, και το οποίο αποδυκνείει πως επίσημα κράτη και επιστήμονες λένε ψέματα, κατά το συμφέρον τους.

sotiriskakos
17-04-04, 22:04
Εντάξει, δεν είναι και ακριβώς το ίδιο θέμα, αλλά έχει να κάνει με διάστημα.Ξέρετε για το keo project;Είναι ένας δορυφόρος που σε 2 χρόνια νομίζω, θα σταλεί στο διάστημα και θα επιστρέψει 50.000 χρόνια μετά!Μέσα θα έχει ένα dvd με μηνύματα ανθρώπων, γενικές πληροφορίες για τους τωρινούς ανθρώπους και λοιπά.Δεν είναι ενδιαφέρον;

Desperado
18-04-04, 00:07
πολυ ενδιαφερον ακουγεται οντως. Οταν θα γυρισει σε 50000 χρονια και δω τα αποτελεσματα θα ειμαι ο πρωτος που θα κανει Post με τις εντυπωσεις μου οκ?

cult
18-04-04, 00:38
Ενα ωραιο site ειναι αυτο http://www.lunaranomalies.com
το οποιο στη σελίδα αυτη http://www.lunaranomalies.com/fake-moon.htm
θετει επηχειρήματα υπερ της αληθινης αποστολης στο φεγγαρι.Το αξιομνημόνευτο ειναι οτι δεν δεχονται οτι υπαρχει conspirasy σχετικα με τις αποστολες στο φεγγαρι,αλλιως καταρρεει η δικια τους conspiracy theory σχετικα με τις φωτογραφιες απο το φεγγαρι οπου (κατ'αυτους πάντα),φαινονται γυαλινοι θολοι,μνημεια,κτιρια κτλ. κτλ.
Δηλαδη δεν μπορει να μην πηγαμε ,γιατι εμεις βλεπουμε στις φωτο περιεργα πραγματα,άρα η nasa μας κρυβει πραγματα οχι για την προσεληνωση αλλα σχετικα με τι βρηκανε εκει(είπαμε κατα αυτους παντα).
Ή πως μια θεωρια συνομωσιας μπορει να βλάψει μια αλλη θεωρια συνομωσιας...

sotiriskakos
18-04-04, 02:54
Αν πάτε στο www.keo.org μπορείτε να βρείτε λεπτομέρειες.Οποιοσδήποτε μπορεί να στείλει μήνυμα και μάλιστα σε οποιαδήποτε γλώσσα!Εγώ ακόμα σκέφτομαι τι να γράψω...

zouzouni
22-04-04, 03:46
Αν πάτε στο www.keo.org μπορείτε να βρείτε λεπτομέρειες.Οποιοσδήποτε μπορεί να στείλει μήνυμα και μάλιστα σε οποιαδήποτε γλώσσα!Εγώ ακόμα σκέφτομαι τι να γράψω...

Kάτι παρόμοιο είχαν κάνει πριν από αρκετά χρόνια με τις πλακέτες που είχαν βάλει μέσα στον Γαλιλαίο - αν θυμάμαι καλά - όπου ήταν χαραγμένες εικόνες ενός άνδρα κι μιας γυναίκας, το ηλιακό μας σύστημα κι τη θέση του πλανήτη μας μέσα σ’αυτό, καθώς κι διάφορα άλλα στοιχεία ενδεικτικά της ύπαρξης νοημοσύνης στον πλανήτη μας, κι ότι δεν ήταν με εικόνα ήταν με βάση την γλώσσα των μαθηματικών.
Η πλακέτα ήταν από χρυσό νομίζω λόγω των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών αυτού του μετάλλου και ταξιδεύει πλέον εκτός του ηλιακού μας συστήματος.

Το κατά πόσο το dvd είναι η καλύτερη δυνατή λύση για αποθήκευση πληροφοριών για τον πλανήτη μας......δεν μπορώ να ξέρω......αλλά δεν είμαι κι τόσο σίγουρη ότι είναι.......μετά από 50.000 χρόνια δεν θα είναι "παλαιολιθικό"?

@ ADSLgr.com All rights reserved.