PDA

Επιστροφή στο Forum : ΙΚΑ - ΕΤΑΜ: e-Ατομικός Λογαριασμός Ασφάλισης: πρόσβαση στα στοιχεία ασφάλισης απευθείας από τον ασφαλισμένο



Σελίδες : 1 [2]

Gianniskriti
16-11-11, 22:36
...εγω χτες το εκανα 221/2011 πρωτοκολλο και σημερα πηγα στο ΙΚΑ Παγκρατιου στο τμημα μητρωου και αφου μου ζητησε τον αριθμο πρωτοκολλου και εκανε την ταυτοποιηση (βιβλιαριο ΙΚΑ και Ταυτοτητα) υπογραψα και πηρα τον κλειδαριθμο.

Ναι βρε φίλε μου δεν λέω, σίγουρα κάποιοι υπάλληλοι κάποιων ικα θα έχουν ενημερωθεί (και απ' την 1η ημέρα κιόλας), αλλά το μεγαλύτερι πλήθος όχι

thourios
16-11-11, 22:52
Σημερα ενεργοποιηθηκε και η δικια μου ηλ. υπηρεσια στο ΙΚΑ. Πηρα κλειδαριθμο , τυπωσα τα ενσημα μου , μεχρι και τον Μαιο 2011 , ολα καλα ως εδω. Αλλα μου κανει εντυπωση που το χαρτι γραφει:
"το παρον εχει ενημερωτικο χαρακτηρα και δεν αποτελει αποδεικτικο ασφαλισης για χρηση σε αλλους φορεις"
και μου εκανε φοβερη εντυπωση. Καλα , δεν εχει ισχυ αυτο ? Και αν θελουμε να παμε τα ενσημα μας στον ΟΑΕΔ τι πρεπει να κανουμε , παλι να τα ζητησουμε στο ΙΚΑ ή αρκει καποια σφραγιδα ? Ξερει κανεις τι γινεται και γιατι αυτη η χαζομαρα ? Γιατι δεν μπορουσαν να το κανουν οπως το εκκαθαριστικο εφοριας , που το τυπωμενο μεσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ ισχυει κανονικα ?

Ο ΟΕΔ βλέπει τα ένσημα online. Το πρόβλημα είναι αν δεν είναι κολλημένα από τον εργοδότη ή δεν έχει ενημερώσει το σύστημα το ΙΚΑ. Τότε πάμε στον εργοδότη ζητούμε Βεβαίωση ενσήμων και τα πάμε στον ΟΑΕΔ. Στον ΟΑΕΔ Γλυφάδας τουλάχιστον δεν ζητούν σφραγίδα από το ΙΚΑ. Στον Ερμή δεν αναγράφεται "το παρον εχει ενημερωτικο χαρακτηρα και δεν αποτελει αποδεικτικο ασφαλισης για χρηση σε αλλους φορεις" αλλά το εξής:
Το παρόν αποτελεί ενημερωτικό έντυπο. Για τη χρήση του σε τρίτους φορείς πλην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ θα πρέπει να απευθυνθείτε σε οποιοδήποτε Κ.Ε.Π. ή Υποκατάστημα ή Παράρτημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

:hmm:

nodasz
16-11-11, 23:52
Παλι δεν καταλαβαινω γιατι να μην ειναι οπως το εκκαθαριστικο εφοριας που ΕΙΝΑΙ επισημο χαρτι και περναει σε καθε δημοσια υπηρεσια (η εκτυπωμενη του μορφη απο τον υπολογιστη μας εννοω) Επισης δεν μου αρεσει που η ευκολια μας επαφιεται στην καλη θεληση καποιων δημοσιων υπαλληλων. Θα προτιμουσα καποια πιο επισημη ενημερωση για το τι ισχυει και τι οχι. Αν παει καποιος φιλος συμφορουμιτης στο ΙΚΑ θα μπορουσε ισως να ρωτησει σχετικα.

Z€r0
17-11-11, 03:56
Ναι τώρα νομίζω ότι πλέον έχουμε ασφάλιση στην Ελλάδα.

Ήταν αυτό που έλλειπε.

Σωθήκαμε.

Τέλος στην γραφειοκρατία και τις ουρές.

Είμαστε πολλά χρόνια μπροστά, -20 περίπου.

Μπράβο και σε καλή μεριά.

dancerman
17-11-11, 16:02
ρε παιδια εγω εχω προβλημα μου λεει οτι ειναι λαθος αυτα που βαζω ενω τα εχω σωστα

tsoukase
17-11-11, 17:45
ΕΟΠΠΥ = ΙΚΑ και ΙΚΑ = ΕΟΠΠΥ

Σύντομα όλοι οι έλληνες θα μπουν σε αυτό το σύστημα. Αυτό ήδη έχει γίνει για τα φάρμακα και τις παροχές ασθενείας. Σε λίγα χρόνια ο ΕΟΠΠΥ θα είναι το "τέρας" όπως το ονόμασε ο πρόεδρός του, Βουδούρης.

stefanos1999
17-11-11, 19:49
εγγραφηκα, πιστοποιηθηκα και δουλευει μια χαρα, ολα τα ενσημα απο 2002 και επειτα εμφανιζονται κανονικά.

στον ΟΑΕΔ πλεον δεν χρειαζεται η προσκομιση ενσημων, τα βλεπει μονος του online.
και εφοσον ο ενδιαφερομενος προσκομιζει βεβαιωση εργοδοτη δεν απαιτειται πλεον να ειναι θεωρημενη απο το τοπικο υποκαταστημα ΙΚΑ του εργοδοτη.

chrs
17-11-11, 19:57
ρε παιδια εγω εχω προβλημα μου λεει οτι ειναι λαθος αυτα που βαζω ενω τα εχω σωστα

Έχεις ενεργοποιήσει τον λογαριασμό σου με τον κλειδάριθμο ?

vespasianos
17-11-11, 20:27
Παιδια εγω πηγα σε ενα ΚΕΠ και εκανα την δουλεια μου,ΔΕΝ χρειαστηκε να παω στο ΙΚΑ.Οντως,εχει ενημερωτικο και μονο χαρακτηρα,αλλα αν σκεφτεις οτι τα χαρτια τους ερχονται μεσω ταχυδρομειου μετα απο ενα χρονο τουλαχιστον και οτι μετα το εξαμηνο απο την απολυση σου χανεις το δικαιωμα για καταγγελια και διεκδηκηση των ασφαλιστικων σου δικαιωματων,καταλαβαινετε την χρησημοτιτα του.:)

dancerman
17-11-11, 20:51
Έχεις ενεργοποιήσει τον λογαριασμό σου με τον κλειδάριθμο ?

και τον εχω ενεργοποιησει και ποσες φορες εχω αλλαξει κωδικο αλλα τπτ.τι να κανω?

fovos
18-11-11, 12:53
όλα καλά πήρα τον κλειδάριθμο και έκανα και login κανονικά.

........Auto merged post: fovos πρόσθεσε 2 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδια εγω πηγα σε ενα ΚΕΠ και εκανα την δουλεια μου,ΔΕΝ χρειαστηκε να παω στο ΙΚΑ.Οντως,εχει ενημερωτικο και μονο χαρακτηρα,αλλα αν σκεφτεις οτι τα χαρτια τους ερχονται μεσω ταχυδρομειου μετα απο ενα χρονο τουλαχιστον και οτι μετα το εξαμηνο απο την απολυση σου χανεις το δικαιωμα για καταγγελια και διεκδηκηση των ασφαλιστικων σου δικαιωματων,καταλαβαινετε την χρησημοτιτα του.:)



Καλά πως πήγες στο ΚΕΠ μα δεν χρειάζονταν, μόνο στο ΙΚΑ μπορείς να πάρεις το κλειδάριθμο.

gravis
18-11-11, 14:48
εκανα την ενεργοποιηση, η μονη υπηρεσια προς το παρον που διαθετει ειναι ο ελεγχος του ατομικου σου λογαριασμου, το οποιο ομως οπως αναφερει εχει ενημερωτικο χαρακτηρα και δεν ειναι αποδεικτικο ασφαλισης για χρηση σε τριτους φορεις !:p

Gianniskriti
15-12-11, 01:14
όλα καλά πήρα τον κλειδάριθμο και έκανα και login κανονικά.

........Auto merged post: fovos πρόσθεσε 2 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........





Καλά πως πήγες στο ΚΕΠ μα δεν χρειάζονταν, μόνο στο ΙΚΑ μπορείς να πάρεις το κλειδάριθμο.

Παιδια τελικα γνωριζει καποιος να μας πληοφορησει με σιγουρια :
Μπορουμε και σε ΚΕΠ να παραλαβουμε τον κελιδαριθμο ?
Ειχα σκοπο να παω αυριο πρωι στο ΙΚΑ Ηρακλειου να παραλαβω τον κλειδαριθμο, αλλα μιας και ειναι αρκετα μακρια θελω αν γινεται να τον παρω απο ενα ΚΕΠ. Υπηρξαν αντιφατικες αναφορες προηγουμενως.

Seitman
15-12-11, 08:29
Πρέπει να πας στο ΙΚΑ.

Gianniskriti
15-12-11, 09:21
Πρέπει να πας στο ΙΚΑ.
Ησουν σαφης, ευχαριστω

Zer0c00L
15-12-11, 14:03
αχρηστη υπηρεσια ειναι για μενα απο την στιγμη που εχει "ενημερωτικο χαρακτηρα" και δεν ισχυει ως αποδεικτικο η καρτελα του ασφαλιζομενου (ενσημα) και πρεπει παλι να υπαρχει η φυσικη παρουσια.

πραγμα απαραδεκτο για μενα προσωπικα

andreasp
16-12-11, 10:42
Η εναλλακτική είναι να πάρει κάποιος μόνο ένα πράγμα (ΑΜΚΑ) και να μπορεί με αυτό να κάνει τα πάντα (βλ. Αμερική), δηλαδή να δίνεις το μητρώο υγείας σου στο νοσοκομείο, στην εφορία, στην ασφαλιστική εταιρεία, στην τράπεζα που θα ζητάς δάνειο, στον περιπτερά της γειτονιάς που θα σου περνά τις συναλλαγές στη φοροκάρτα σου....το θέλετε αυτό;;;;

Λίγη ασφάλεια δεν είναι κακό να υπάρχει...βασικά πράγματα...

Στο όνομα της ασφάλειας και της ευκολίας θα γίνεις δούλος!! λίαν συντόμως.
Οχι! Φυσικά και δεν θέλω ΕΝΑ κλειδί που θα κάνω τα πάντα! Γιατί αν είσαι κακό αγοράκι για το σύστημα, δεν θα έχεις την εναλλακτική "δεν πληρώνω την έκτακτη εισφορά στη ΔΕΗ" γιατι θα σου κόβουν και το γάλα των παιδιών σου!
Και δεν είμαι οπισθοδρομικός. Απλά δεν χρειάζεται να βιαστώ να σκλαβωθώ στο όνόμα μίας υποτιθέμενης ασφάλειας και μίας υποτιθέμενης ευκολίας!

konenas
16-12-11, 12:46
Το 1984 έρχεται.
Είμαστε Έλληνες και επειδή το κράτος πάντα μας φέρεται σαν κλέφτες, προτιμάμε να είμαστε υποψιασμένοι παρά πειθήνια όργανα.
Ειδικά όταν αυτό δεν ωφελεί κανένα.

thourios
10-03-12, 19:39
Επανέρχομαι στο θέμα μιας και προσπαθώ εδώ και μέρες να "παρω" τα ένσημά μου μέσω ermis.gov και το μνμα που παίρνω είναι ότι αδυνατεί το σύστημα να συνδεθεί με το ΙΚΑ.
Ακόμα δεν λειτούργησε η υπηρεσία και την καταργήσανε;

:down:

Zer0c00L
10-03-12, 21:08
αλλο το ερμης που λες αλλο η υπηρεσια του ΙΚΑ.

thourios
10-03-12, 21:16
Φυσικά και είναι άλλο, άλλα και από το ermis.gov μπορούσες να ζητήσεις απόσπασμα ΙΚΑ όπως έχει προ αναφερθεί στο thread.
Τις τελευταίες μέρες όμως δεν γίνεται.

:down:

Zer0c00L
10-03-12, 21:36
εγω το δοκιμασα και λεει οτι για να γινει πρεπει να παω απο ΚΕΠ πρωτα να πιστοποιησω ΑΔΤ/ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ και ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΤΡΩΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ αν τα κανω λεει αυτα στο ΚΕΠ τοτε μεσω του ΕΡΜΗΣ μπορω να ζητησω Απόσπασμα ατομικού λογαριασμού ΙΚΑ

Περιγραφή

Η ηλεκτρονική υπηρεσία είναι διαθέσιμη για τους πολίτες, οι οποίοι είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ. Μέσω αυτής της υπηρεσίας οι πολίτες είναι σε θέση να εκδόσουν on-line απόσπασμα ατομικού λογαρισμού ΙΚΑ για τα έτη 2002 έως και σήμερα.

Εγγραφή στην υπηρεσία

Την υπηρεσία αυτή μπορείτε να την εκτελέσετε από την πύλη ermis, αφού πρώτα μεταβείτε σε οποιοδήποτε Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ) για να πιστοποιήσετε την ορθότητα των παρακάτω στοιχείων:

ΑΔΤ ή Διαβατηρίου ή Διπλώματος Οδήγησης
Πιστοποίηση με Νέα Άδεια Οδήγησης ή Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατήριο

Αριθμός Μητρώου Ασφαλισμένου
Πιστοποίηση με Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού ή Βιβλιάριο ΙΚΑ

thourios
10-03-12, 21:41
Ακριβώς. Εγώ την έχω ενεργοποιήσει όπως λέει και δούλευε αρχικώς. Προτίμησα αυτόν τον τρόπο με το ΚΕΠ γιατί μπαίνοντας από το site του ΙΚΑ και κάνοντας εγγραφή θα έπρεπε να πάω στο μητρώο και στην Γλυφάδα που υπάγομαι γίνεται χαμός και η ουρά φτάνει μερικές φορές μέχρι την παραλία.

:mad:

Zer0c00L
10-03-12, 22:32
λεω μηπως επειδη το ενεργοποιησε το ΙΚΑ σταματησε απο το ΕΡΜΗΣ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.