PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεραστιο Προβλημα Σε Νεα Συνδεση



Themos3
14-11-11, 15:16
Καλησπερα σε ολους.
Μετα απο 8 χρονια πελατης της forthnet μου εκανε ο πατερας μου την κουτσουκελα να παρει μια προσφορα που του δωσαν απ την vodafone και μια ωραια πρωια βρεθηκα με Hol.
Να σημειωσω πως ολα αυτα τα χρονια με την Forthnet τα προβληματα που αντιμετωπισα ηταν ΕΛΑΧΙΣΤΑ και παντα παρα πολυ μικρης χρονικης διαρκειας.Τα στατιστικα της γραμμης μου ηταν παρα πολυ καλα (Κλειδωνα μονιμα πανω απο 17Mbit down και 1Μbit up) , o θορυβος στην τηλεφωνικη συνδεση ανυπαρκτος , και το uptime μου εφτανε σε θρυλικα νουμερα.
Με το που μπηκε η Hol επεσε η γραμμη στα 14-15 /800-900.Ενταξει λεω μικρο το κακο.Αποσυνδεσεις δεν ειχα αλλα και το τηλεφωνο λειτουργουσε μια χαρα.Ενα μηνα περιπου μετα και συγκεκριμενα την Πεμπτη που μας περασε αρχισε το πανυγηρι.Για κανα 2ωρο το πρωι δε μπορουσε καν να συγχρονισει το router.Μετα αρχισε να συγχρονιζει σε αστεια νουμερα και να εχει συνεχομενες αποσυνδεσεις.Επισης στο τηλεφωνο ειναι σχεδον αδυνατον να μιλησεις.Να πω επισης οτι οταν βαζω το ρουτερ να βρει το mode αυτοματα εχει συνδεθει απο απλο G.Dmt μεχρι Adsl2 ... σχεδον ποτε στο +.Oταν του δινω εντολη να μπει αναγαστικα σε ADSL2+ συγχρονιζει στα 6-7/300-500.
Φυσικα και δοκιμασα να συνδεθω εχοντας αποσυνδεδεμενη την τηλεφωνικη συσκευη , δοκιμαζοντας 4 διαφορετικα router, 3 διαφορετικα splitter κ.ο.κ.
Απο την τηλεφωνικη εξυπηρετηση μου ειπαν θα με παρουν τηλεφωνο για να ερθει τεχνικος αλλα ακομα ουτε φωνη ουτε ακροαση.
Υπαρχει καποιος τροπος να φυγω απ την εταιρεια χωρις να αναγκαστω να πληρωσω τα 70κατι ευροπουλα που ζητανε?

Vitruvian78
14-11-11, 16:36
Όχι, θα πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι να έρθει τεχνικός και να δει το πρόβλημα. Θα αφήσεις πρώτα την εταιρεία να το δούνε απο την πλευρά τους, και αν τελικά δεν επιλυθεί ή δεν μέινεις ικανοποιημένος απο τη λύση που ενδεχομένως σου δώσουν, τότε μπορείς να γράψεις ένα γραμμα με όλουσ τους λόγους που φεύγεις και να διεκδικήσεις να μην πληρώσεις τα 70 Ευρώ. Είναι στη διακριτική ευχέρεια της εταιρείας να μην σε χρεώση για την αποχώρηση πριν του ενός έτους. Σε γενικές γραμμές η hol δεν έχει μεγάλες διαφορές απο τη forthnet απο πλευράς ποιότητας υπηρεσιών, κτλ...Απλά οι προκαταλήψεις μας κάνουν να πιστεύουμε το αντίθετο, οτι ο ένας πάροχος είναι καλυτερος απο τον άλλο.....Όλοι οι εναλλακτικοί είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα απο πλευράς υπηρεσιών (ίσως η εξυπηρέτηση διαφέρει αναλόγως το δυναμικό που απασχολεί η κάθε εταιρεία, στην προκειμενη περιπτωση οι δύο αυτές εταιρείες έχουν παρόμοια πελατειακή βάση, οποτε και σε αυτόν τον τομέα είναι τα ιδια). Μόνο ο ΟΤΕ ως κύριος πάροχος μπορεί να διαφοροποιηθεί.

Themos3
14-11-11, 17:03
Ναι οι διαφοροποιησεις για τις οποιες μιλαω προφανως προερχονται μετα απο εμπειρια με την συγκεκριμενη 8 ετων και μολις ενος μηνα με την Hol.Στο ιδιο σπιτι, στην ιδια γραμμη, με τον ιδιο εξοπλισμο.Δεν ειμαι fan κανενος,το μονο που θελω ειναι να γινεται σωστα η δουλεια μου.

tsorbi
14-11-11, 17:27
Η Hol δεν σου έδωσε δικό της Router;

Themos3
14-11-11, 20:46
Μου εδωσε το netfaster.Μ'αυτο ειμαι τωρα.Nα παραθεσω και καποια στατιστικα

LINK (http://img822.imageshack.us/img822/7406/statistika.png)

Themos3
15-11-11, 16:17
Εχω ενημερωσει απο την Πεμπτη το απογευμα για την βλαβη και εχουμε φτασει Τριτη και δε με πηρε ακομα κανενας τεχνικος.Ποσες μερες δηλαδη χρειαζεται να περιμενω για να ερθει καποιος?

pRieStaKoS
19-11-11, 11:48
Βγάλε φίλτρα, splitter, βάλε το router στην γραμμή και ξαναδές συγχρονισμό.

Αν ειναι το ίδιο, ξαναπάρε την hol τηλ.

filathlos
19-11-11, 13:06
Γνώμη μου.
Ότι δουλέυει δεν αλλάζει.Εκτός άν είναι το χρήμα πολύ.
Στην περίπτωσή σου το χρήμα είναι ελάχιστο.
Λύση:Πίεση στο τηλέφωνο για λύση άμεση του τύπου "κύριοι ή το φτιάχνεται ή σας καταγγέλω, αφού με ηχογραφήτε σας δίνω φωνητικά μέρα ώρα και πρόβλημα".
Πάρε και ένα φαξ τους και στείλε το αίτημα σου ώστε να έχεις κάτι στα χέρια σου για να γλυτώσεις τα 70.
Έχω και τις 2 εταιρίες στην ίδια πολυκατοικία(σπίτι-γραφείο).

pRieStaKoS
19-11-11, 13:23
Γνώμη μου.
Ότι δουλέυει δεν αλλάζει.Εκτός άν είναι το χρήμα πολύ.
Στην περίπτωσή σου το χρήμα είναι ελάχιστο.
Λύση:Πίεση στο τηλέφωνο για λύση άμεση του τύπου "κύριοι ή το φτιάχνεται ή σας καταγγέλω, αφού με ηχογραφήτε σας δίνω φωνητικά μέρα ώρα και πρόβλημα".
Πάρε και ένα φαξ τους και στείλε το αίτημα σου ώστε να έχεις κάτι στα χέρια σου για να γλυτώσεις τα 70.
Έχω και τις 2 εταιρίες στην ίδια πολυκατοικία(σπίτι-γραφείο).

χαχαχα κανεις πλάκα. Οι σοβαροί πελάτες παρόχου, ακούνε αυτα που θα τους πει ο τεχνικός και περιμένουν. Δηλ με την καταγγελία τι θα αλλάξει ?? Θα κουνησει τον ΟΤΕ να κουνηθεί πιο γρήγορα?

Επίσης αλλο προβλημα εχει Themos3 και άλλο αυτό που μπορεί να ειχες εσυ. Και εμένα πριν απο κάποια χρόνια ειχα 15 μέρες χωρίς τηλέφωνο, γτ τεχνικος του ΟΤΕ πηγε την γραμμή μου κ την εδωσε στον θειο μου στο ισογειο, και πήρα την HOL, ήρθαν 2 τεχνικοι το είδαν (180μετρα πριν απο τον χωρο μου στο ΚΑΦΑΟ διακοπη), το δηλώνουν στον ΟΤΕ, λεει πως το έφτιαξε.......ξανα τεχνικός HOL (διακοπή στα 150μέτρα). Ξανά ΟΤΕ και ο τεχνικος του ΟΤΕ μου πετάει ατάκα "Κάποιος τα πειραξε αυτα....." και του λεω "Πηγαινε στον Α/Κ και δες ποιος συναδελφος σου ηρθε στην διευθυνση μου για την νεα γραμμη στο ισογειο για να δεις ποιος το εκανε". Το εφτιαξε και έπαιξε. (αλλαγή απερχομένου).

Αυτό δεν σημαίνει πως έπαιρνα την HOL και τους απειλούσα με διακοπη, και ας μην ειχα internet 15 μέρες. Προγραμματιστής ειμαι το internet είναι η δουλεια μου.

Με ηρεμία όλα λύνονται.:oneup:

Vitruvian78
19-11-11, 21:17
χαχαχα κανεις πλάκα. Οι σοβαροί πελάτες παρόχου, ακούνε αυτα που θα τους πει ο τεχνικός και περιμένουν. Δηλ με την καταγγελία τι θα αλλάξει ?? Θα κουνησει τον ΟΤΕ να κουνηθεί πιο γρήγορα?

Επίσης αλλο προβλημα εχει Themos3 και άλλο αυτό που μπορεί να ειχες εσυ. Και εμένα πριν απο κάποια χρόνια ειχα 15 μέρες χωρίς τηλέφωνο, γτ τεχνικος του ΟΤΕ πηγε την γραμμή μου κ την εδωσε στον θειο μου στο ισογειο, και πήρα την HOL, ήρθαν 2 τεχνικοι το είδαν (180μετρα πριν απο τον χωρο μου στο ΚΑΦΑΟ διακοπη), το δηλώνουν στον ΟΤΕ, λεει πως το έφτιαξε.......ξανα τεχνικός HOL (διακοπή στα 150μέτρα). Ξανά ΟΤΕ και ο τεχνικος του ΟΤΕ μου πετάει ατάκα "Κάποιος τα πειραξε αυτα....." και του λεω "Πηγαινε στον Α/Κ και δες ποιος συναδελφος σου ηρθε στην διευθυνση μου για την νεα γραμμη στο ισογειο για να δεις ποιος το εκανε". Το εφτιαξε και έπαιξε. (αλλαγή απερχομένου).

Αυτό δεν σημαίνει πως έπαιρνα την HOL και τους απειλούσα με διακοπη, και ας μην ειχα internet 15 μέρες. Προγραμματιστής ειμαι το internet είναι η δουλεια μου.

Με ηρεμία όλα λύνονται.:oneup:

+1 κι απο εμένα! :)

MAuVE
20-11-11, 00:23
Αν είσαι μέσα στον μήνα υπάρχει η δυνατότητα μονομερούς υπαναχώρησης χωρίς χρέωση.

Αν έχει περάσει ο μήνας, θα ταλαιπωρηθείς πολύ μέχρι να δεχθούν να σε αποδεσμεύσουν χωρίς χρέωση.

Πρέπει να διαθέτεις πολύ γερό στομάχι, να τους στέλνεις κάθε μέρα αίτηση -εγγράφως- για άρση της βλάβης, μέχρις ότου να καταλάβουν ότι τους κοστίζεις περισσότερο από τα 70 Ευρώ που θα εισπράξουν αν διακόψεις.

Πόλεμος νεύρων είναι, ο έχων τα ισχυρότερα (νεύρα) κατισχύει.

Στην περίπτωση την δική μου το modem δεν συγχρόνισε ποτέ.
Παρ' όλα αυτά τους έδωσα περιθώριο 2-3 εβδομάδων μήπως και κάνουν κάτι.

Για να πούμε όμως όλη την αλήθεια, υφέρπει και ένας ακήρυκτος πόλεμος μεταξύ HOL και OTE που τους δίνει το ζεύγος του χαλκού.

Αυτό όμως για το οποίο μέμφομαι την HOL είναι ότι δεν δίνουν λύση, αλλά παίζουν "μπαλάκι" τον πελάτη μεταξύ των ιδίων και του ΟΤΕ.

Τους είχα προτείνει τότε:
Στείλτε τεχνικό με όργανο να μετρήσει παρουσία μου την γραμμή από τον κατανεμητή μου στο dslam το δικό σας.
Και αν όπως ισχυρίζεσθε διαπιστώσω ότι υπάρχει open stub (διακλάδωση ατερμάτιστου καλωδίου) στην γραμμή στα x μέτρα, τότε κάντε αγωγή στον ΟΤΕ και θα έρθω o ίδιος σαν μάρτυρας-πραγματογνώμων.
Άλλως, μην ισχυρίζεσθε ότι "φταίει η γραμμή του ΟΤΕ".

Περιττό να σου πω ότι δεν έγινε τίποτε από τα παραπάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.