PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεκρό τηλέφωνο! Γενικό πρόβλημα;



africa_twin
14-11-11, 23:46
Από το απόγευμα είμαι χωρίς τηλέφωνο! Από πότε είναι off δεν ξέρω εγώ το κατάλαβα γύρω στις 8. Πήρα πριν λίγο τηλέφωνο στη wind να δηλώσω βλάβη και που είπαν ότι είναι γενικό το πρόβλημα και ότι σε λίγο θα είναι οκ! Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν με ρώτησαν ούτε περιοχή αλλά ούτε και αριθμό τηλεφώνου ενώ έπαιρνα από το κινητό. :hmm: Έχει άλλος πρόβλημα αυτή τη στιγμή;

theopan
15-11-11, 00:06
Κανένα πρόβλημα εδώ ούτε αυτή τη στιγμή, ούτε πρωτύτερα (γιατί βρήκα αναπάντητες).

lex_luthor
15-11-11, 00:09
Παρομοίως. Δεν έχω κανένα πρόβλημα.

africa_twin
15-11-11, 10:28
Ο ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ της ΤΥ της Wind για άλλη μια φορά επιβεβαιώθηκε!!!
Εννοείται πως ακόμα είμαι χωρίς τηλέφωνο και το πρόβλημα δεν ήταν γενικό όπως μου είπε αυτός ο "υπεύθυνος" τεχνικός της Wind χθες βράδυ! Πιθανότατα να έβλεπε "Ράδιο Αρβύλα" 11+ που τον ενόχλησα και δεν είχε διάθεση να ασχοληθεί :hit:
Καλώντας σήμερα από το γραφείο μου να ξαναδηλώσω βλάβη μου είπαν ότι πρέπει να είμαι στο χώρο μου για να μπορέσουν να κάνουν μετρήσεις, και όπως μου είπαν ΔΕΝ ήταν γενικό το πρόβλημα. Δεν μου απάντησαν στο ερώτημά μου γιατί δεν ασχολήθηκε κανείς το βράδυ που πήρα από το σπίτι... Βέβαια τα άκουσε η κοπέλα αντί για τον ανεύθυνο υπάλληλο αλλά κάποιος έπρεπε να τα ακούσει... :clap:
Ήδη έστειλα mail στη Wind, μια και οι συνομιλίες καταγράφονται, να μου γνωρίσουν το όνομα του "τεχνικού" τους που μίλησα την συγκεκριμένη ώρα από το συγκεκριμένο κινητό τηλέφωνο. Εννοείται πως θα γίνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στο Συνήγορο του καταναλωτή με τα στοιχεία του εν λόγω "κυρίου" και κατά της Wind για τα σημαντικά τηλεφωνήματα που έχασα τις ώρες που αυτοί με κορόιδευαν!
Αυτά να τα έχουν υπόψη τους οι νέοι υποψήφιοι πελάτες της Wind που "τσιμπάνε" στην παγίδα των χαμηλών παγίων, όπως και γω, και να ξέρουν ότι πρέπει να έχουν "μεγάλο στομάχι" για να αντιμετωπίσουν με ψυχραιμία αυτά που θα τους προκύψουν τον χρόνο που θα είναι "εγκλωβισμένοι" στο εν λόγω καφενείο!

RASTAVIPER
15-11-11, 12:24
υπάλληλοι που δεν ξέρουν την δουλειά τους υπάρχουν παντού.
το θέμα είναι να σε καλυψουν για το λάθος τους .
και τουλάχιστον η wind πάντα φροντίζει να σε αποζημιωσει.

africa_twin
15-11-11, 12:52
υπάλληλοι που δεν ξέρουν την δουλειά τους υπάρχουν παντού.
το θέμα είναι να σε καλυψουν για το λάθος τους .
και τουλάχιστον η wind πάντα φροντίζει να σε αποζημιωσει.
Τι να το κάνω φίλε μου να με αποζημιώσει; Αν δεν έχεις τηλεφωνική σύνδεση σε σπίτι με άτομο με πρόβλημα υγείας;

djpar
15-11-11, 13:15
μεταξυ μας δεν φταιει και η wind αλλα ναι καλα θα κανεις να μαθεις το ονομα του γιατι εκανε μεγαλη βλακεια μην πω τιποτα χειροτερο επισης σιγα σιγα πρεπει να μαζευω και εγω ονοματα απο το "τεχνικο" τμημα. Μου λεει ο αλλος "κανε uninstall το steam","μα δεν παιζω μεσω steam","καλα μα πως παιζεις online gaming","με το ps3",..."καλα βαλε το ps3 απευθειας στην γραμμη τηλεφωνου"...εμεινα στο ακουστικο για 5 δευτερα σιωπηλος...για να μην λυθω στα γελια

africa_twin
15-11-11, 13:32
Πρέπει να μάθουμε να κάνουμε όλοι καλά την δουλειά μας! Οι άχρηστοι και οι τεμπέληδες πρέπει να πάνε σπίτι τους! Αρκετά ανεχτήκαμε τόσα χρόνια στις κολοεταιρίες (και δε μιλάω μόνο για την Wind) που νομίζουν ότι παρέχοντας μια φτηνή υπηρεσία μπορούν να παρέχουν κάκιστης ποιότητας υποστήριξη προσλαμβάνοντας τον κάθε "τσοπάνη" με τρεις κι εξήντα! Στο χέρι μας είναι να το σταματήσουμε αυτό!

djpar
15-11-11, 13:44
ΑΚΡΙΒΟΣ...παντος τα παλικαρια που σκανε σπιτι ως τεχνικοι ολοι ειναι κομπλε...κανενα προβλημα και φουλ εξυπηρετικοι

theopan
18-11-11, 00:40
Δεν πρόκειται να μάθεις όνομα υπαλλήλου και πολύ σωστά δεν θα το μάθεις. Εσύ στη Wind στρέφεσαι και διεκδικείς ό,τι σου οφείλει σαν εταιρεία. Οι συνέπειες στον υπάλληλο (ο οποίος είναι απλά μια "θέση τάδε" την τάδε ώρα) είναι αρμοδιότητα του εργοδότη του (τη Wind δηλαδή) από εκεί και πέρα να τις αποδώσει αν το κρίνει σκόπιμο.

vasileios13
18-11-11, 02:44
5-6 το απόγευμα πάντως,όντως υπήρχε πρόβλημα........μετά έφτιαξε μόνο του! Στο τηλ,μου απάντησαν και εμένα το ίδιο -ότι είναι γενικό πρόβλημα στην Δ.Αττική-...........:jedi:

africa_twin
18-11-11, 09:49
Δεν πρόκειται να μάθεις όνομα υπαλλήλου και πολύ σωστά δεν θα το μάθεις. Εσύ στη Wind στρέφεσαι και διεκδικείς ό,τι σου οφείλει σαν εταιρεία. Οι συνέπειες στον υπάλληλο (ο οποίος είναι απλά μια "θέση τάδε" την τάδε ώρα) είναι αρμοδιότητα του εργοδότη του (τη Wind δηλαδή) από εκεί και πέρα να τις αποδώσει αν το κρίνει σκόπιμο.
Έτσι είναι όπως τα λες... και φυσικά και δεν απάντησαν από τη Wind στο mail... H καταγγελία έφυγε βέβαια χθες με λεπτομέρειες προς Ε.Ε.Τ.Τ. και ας κάνουν ότι θέλουν παραπέρα... Μέχρι τώρα μπορεί να τα "έπαιρνα" με τα διάφορα τρελά που συμβαίνουν αλλά έμενα εκεί... από δω και μπρος ότι και να γίνεται θα το καταγγέλλω ελπίζοντας κάποια στιγμή να γίνουμε περισσότερο υπεύθυνοι...
Για την ιστορία το τηλέφωνο επανήλθε την επόμενη μέρα το απόγευμα.

lex_luthor
21-11-11, 16:15
Ερασιτεχνισμός υπάρχει παντού. Αυτά όσον αφορά στο προσωπικό, γιατί δεν πιστεύω ότι για το συγκεκριμένο πρόβλημα ευθύνεται η Wind.

Γενικά μιλώντας, με αυτά και με αυτά οδηγήθηκε η χώρα στην κατάσταση που είμαστε σήμερα. Άνθρωποι που βρίσκουν καταφύγιο, συνήθως, σε μεγάλες εταιρίες όπου πιστεύουν ότι μπορούν να "κρυφτούν". Ήγγικεν όμως και για αυτούς η ώρα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.