PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2012



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

cool11
01-05-12, 17:13
Και χαμηλοτερα εισοδηματα το 2011(σε σχέση με το 2010), και περισσοτερο φορο να πληρωσουμε φετος...
Και κουτοι και δαρμενοι ως συνηθως σε τουτη την μπανανία...

1comment
01-05-12, 20:00
Άμα το εισόδημα πραγματικό ή τεκμαρτό ήταν πάνω από 9000 ευρώ τότε το αφορολόγητο μειώνεται στις 5000 ευρώ. Με 10.800 ευρώ τεκμαρτό το οποίο ξεπερνάει το πραγματικό σου εισόδημα θα έπρεπε να βάλεις αποδείξεις ίσες με το 25% του 10.800 (2700ευρώ).

Τα 10.800 φορολογούνται με 10% από τα 5000 αφορολόγητο όπως είπες, άρα 580 ευρώ φόρος.

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Είσαι κατατοπιστικός!


Και χαμηλοτερα εισοδηματα το 2011(σε σχέση με το 2010), και περισσοτερο φορο να πληρωσουμε φετος...
Και κουτοι και δαρμενοι ως συνηθως σε τουτη την μπανανία...

Καλά αυτό ξαναπέστο. Η αύξηση των τεκμηρίων σε σχέση με πέρσι είναι υπερβολικά μεγάλη. Να δούμε του χρόνου αν θα αυξηθούν κι άλλο. Αλήθεια, επειδή προηγούμενα χρόνια δεν τα παρακολουθούσα, μόνο τα τελευταία 2 γίνονται αυξήσεις?

cool11
01-05-12, 20:21
Ερωτηση....σημαντική!!!!!

Το ποσό της εκτακτης εισφορας(χαρατσι) που πληρωσαμε το φθινοπωρο του 2011, μπορω να το δηλωσω (αθροιστικά εννοώ, να το συμπεριλάβω), στο κουτί της δήλωσης Ε1 που αναφέρεται στον 'φόρο που παρακρατήθηκε'?

Διότι φέτος μπορεί να μου τον παίρνουν και να μου τον εισπράττουν αυτο τον φορο, λιγο-λιγο απο τον μηνιαίο μισθό μου. Πέρυσι όμως, τον πλήρωσα εφάπαξ. Γιατί φέτος να συμπεριλαμβάνεται ο εν λογω φορος, στον 'φορο που παρακρατηθηκε'(για την δηλωση που θα κανουμε του χρονου, φυσικα), και για την 'εκτακτη εισφορα' του φθινοπωρου του 2011 να μην κανω το ιδιο;

Σκεφτομαι να συμπεριλαβω αυτο το ποσο, στον 'φορο που παρακρατηθηκε' απο εμένα, το 2011. Πραγμα που ειναι αληθες φυσικα. Δεν τον πληρωσα αυτο τον φορο? Γιατι να μην το δηλωσω φετος λοιπον;

Περιμενω εναγωνιως....απόψεις, και οχι μονο, και το τι ισχυει τελικα.!

Basilhs23_
01-05-12, 21:09
Αλήθεια, επειδή προηγούμενα χρόνια δεν τα παρακολουθούσα, μόνο τα τελευταία 2 γίνονται αυξήσεις?

Βασικά τα τελευταία 2 υπάρχουν οι αντικειμενικές δαπάνες που υπολογίζονται με αυτό τον τρόπο και τον 2ο χρόνο αυξήθηκαν από οτι στον 1ο. Τα προηγούμενα χρόνια υπήρχαν τεκμαρτές δαπάνες που ειδικά για τα ακίνητα προέκυπταν βάσει του ετησίου τεκμαρτού μισθώματος κατοικίας και ίσχυαν μόνο για 200τμ κύριας και 150τμ δευτερευούσης αν θυμάμαι καλά.

Sovjohn
01-05-12, 21:44
Ερωτηση....σημαντική!!!!!

Το ποσό της εκτακτης εισφορας(χαρατσι) που πληρωσαμε το φθινοπωρο του 2011, μπορω να το δηλωσω (αθροιστικά εννοώ, να το συμπεριλάβω), στο κουτί της δήλωσης Ε1 που αναφέρεται στον 'φόρο που παρακρατήθηκε'?

Διότι φέτος μπορεί να μου τον παίρνουν και να μου τον εισπράττουν αυτο τον φορο, λιγο-λιγο απο τον μηνιαίο μισθό μου. Πέρυσι όμως, τον πλήρωσα εφάπαξ. Γιατί φέτος να συμπεριλαμβάνεται ο εν λογω φορος, στον 'φορο που παρακρατηθηκε'(για την δηλωση που θα κανουμε του χρονου, φυσικα), και για την 'εκτακτη εισφορα' του φθινοπωρου του 2011 να μην κανω το ιδιο;

Σκεφτομαι να συμπεριλαβω αυτο το ποσο, στον 'φορο που παρακρατηθηκε' απο εμένα, το 2011. Πραγμα που ειναι αληθες φυσικα. Δεν τον πληρωσα αυτο τον φορο? Γιατι να μην το δηλωσω φετος λοιπον;

Περιμενω εναγωνιως....απόψεις, και οχι μονο, και το τι ισχυει τελικα.!

Αν και με... δελεάζεις, δυστυχώς δε νομίζω να γίνεται αυτό. Η έκτακτη εισφορά του φθινοπώρου ήταν με βάση τα εισοδήματα 2010, αποτελεί (πρόσθετο) φόρο του 2010 και δε νομίζω να μπορεί να μπει οπουδήποτε στη δήλωση σου φέτος (που αφορά το 2011).

Εγώ άλλο αναρωτιέμαι τώρα, τι έχει γίνει με τα αφορολόγητα και την αλλαγή παρακράτησης από το μισθό κτλ...

Εφόσον μέχρι κάποιο σημείο πέρσι οι κρατήσεις γίνονταν με αφορολόγητο 12.000 Ε (για όσους ήταν 18-30 ή πάνω των 65 μάλιστα γινόταν αυτό μέχρι και το καλοκαίρι τουλάχιστον), έχω την αμυδρή εντύπωση ότι η διαφορά μέχρι τα 5.000 θα μας έρθει να πληρωθεί τώρα με τις δηλώσεις... Και το ποσό είναι σημαντικό.

Αν βεβαιωθώ ότι θα έχω χρεωστικό εκκαθαριστικό, it's alright, θα υποβάλλω τη δήλωση 1-2 μέρες πριν την τελευταία προθεσμία...

cool11
02-05-12, 12:27
Αν και με... δελεάζεις, δυστυχώς δε νομίζω να γίνεται αυτό. Η έκτακτη εισφορά του φθινοπώρου ήταν με βάση τα εισοδήματα 2010, αποτελεί (πρόσθετο) φόρο του 2010 και δε νομίζω να μπορεί να μπει οπουδήποτε στη δήλωση σου φέτος (που αφορά το 2011).


Μα ειναι φορος που μου παρακρατηθηκε περυσι! Γιατι να μην δηλωθει δηλαδη?

jkoukos
02-05-12, 13:48
Και γω πιστεύω (αν και θα επιθυμούσα το αντίθετο) ότι δεν μπορεί να δηλωθεί ως φόρος καθώς πρόκειται για "ειδική εισφορά αλληλεγγύης" και όχι φόρο εισοδήματος.
Κοινώς ένα χαράτσι (ή όπως αλλιώς ονόμασέ το) με περιορισμένη χρονική διάρκεια, ειδικούς λόγους και σκοπό.

Επιπρόσθετα βρήκα αυτό :
"Επισημαίνεται ότι, κατά ρητή διατύπωση στο νόμο (παρ. 9 άρθρου 29 του Ν 3986/2011 , όπως προστέθηκε με την παρ. 1 άρθρου 42 του Ν 4024/2011 ), η ειδική εισφορά αλληλεγγύης δεν αφαιρείται από το συνολικό εισόδημα, προκειμένου να υπολογισθεί το φορολογητέο, αλλά ούτε μειώνει τον φόρο που προκύπτει από την εφαρμογή της κλίμακας του άρθρου 9 του ΚΦΕ".

1comment
02-05-12, 14:14
Το τραγελαφικό του όλου συστήματος φορολογικών δηλώσεων είναι ότι πλέον σε φορολογεί για τα έξοδα! Σου ζητάει να πληρώσεις τα έξοδα που ήδη έχεις πληρώσει (με το φπα) στο κράτος. Είναι τόσο τρελό που δεν μπορεί καν να γίνει προσπάθεια λογικής εξήγησης! Επί παραδείγματι, ένας άνεργος με ένα αυτοκίνητο στο όνομά του και μόνο αυτό, ασχέτως αν έκανε από 0 εως ταδε χιλιόμετρα, το κράτος θα τον φορολογήσει κι ας μην έχει εισόδημα. Από που κι ως πού κάποιος αυθαίρετα κρίνει π.χ. ότι ένα 1200αρι αμάξι έχει δαπάνη 4000 το χρόνο? Είναι τρελό το ποσό. Ακόμα και πολλά χλμ να κάνει, τέτοια δαπάνη δύσκολα θα δει. Ασφάλειες και τέλη, 550 ευρώ. Βενζίνες...να πούμε 150 το μήνα (που για άνεργο είναι ήδη εξωπραγματικό το νούμερο)? 1800. Να βάλω και 2 σέρβις μέσα στο χρόνο? 200. Σύνολο 2.550 με υπορβολές. Για να μην πάρω το παράδειγμα ελάχιστων χιλιομέτρων μέσα στο χρόνο, που αυτόματα θα σήμαινε ίσως κανένα σέρβις και το 1/6 των καυσίμων που υπολόγισα. Εν ολίγοις, το κράτος με πρόσχημα την κρίση που καμία σχέση δεν έχει με τα τεκμήρια, αποφάσισε με το έτσι θέλω να τα ανεβάσει χωρίς να έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα. Ελλάδα!

cool11
02-05-12, 17:48
Στις ιατρικες δαπανες, που κανουν εκπτωση φορου, εμπιπτουν και οι μικροβιολογικες εξετασεις, υπερηχοι κλπ?

EvilHawk
02-05-12, 18:15
Στις ιατρικες δαπανες, που κανουν εκπτωση φορου, εμπιπτουν και οι μικροβιολογικες εξετασεις, υπερηχοι κλπ?

Ναι ...

cool11
02-05-12, 19:17
Αποδειξεις για τσιγαρα, γενικα μετρανε;

tintin
02-05-12, 21:01
Aπορω γιατι ασχοληστε με τις αποδειξεις, απο τη στιγμη που πλεον δεν υπαρχει κερδος αν βαλεις παραπανω, παρα μόνο βαζουμε το 25& του εισοδηματος μας, ειναι πολυ ευκολο να μαζεψουμε τις αποδειξεις που μας ζητανε.

Παιδια, ακουσα οτι οι μισθωτοι πρεπει υποχρεωτικα να υποβαλλουν τη δηλωση τους μεσω ιντερνετ, μπορειτε να μου πειτε πως γινεται αυτο? Κατι ακουσα για κλειδαριθμους που πρεπει να παω απο την εφορια να τους παρω?

1comment
02-05-12, 22:15
Aπορω γιατι ασχοληστε με τις αποδειξεις, απο τη στιγμη που πλεον δεν υπαρχει κερδος αν βαλεις παραπανω, παρα μόνο βαζουμε το 25& του εισοδηματος μας, ειναι πολυ ευκολο να μαζεψουμε τις αποδειξεις που μας ζητανε.

Καλά, γι αυτό μην είσαι τόσο σίγουρος. Σκέψου και ότι (κακώς βέβαια) πολλές φορές δεν παίρνουμε αποδείξεις και αρκετές άλλες, δεν μας κόβουν και ντρεπόμαστε να ζητήσουμε.


Παιδια, ακουσα οτι οι μισθωτοι πρεπει υποχρεωτικα να υποβαλλουν τη δηλωση τους μεσω ιντερνετ, μπορειτε να μου πειτε πως γινεται αυτο? Κατι ακουσα για κλειδαριθμους που πρεπει να παω απο την εφορια να τους παρω?

Ισχύει μόνο για όσους έχουν εισόδημα άνω των 12.000ευρώ.

tintin
02-05-12, 22:16
Nαι, μπορεις να μου πεις ΠΩΣ την υποβαλω μεσω νετ? Πρεπει να περασω απ την εφορια?

1comment
02-05-12, 23:12
Λογικά αυτό (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112857407)θα σε βοηθήσει.

"Στην ιστοσελίδα της ΓΓΠΣ (www.gsis.gr) οι φορολογούμενοι πληκτρολογώντας το ΑΦΜ τους θα διαπιστώσουν αν θα λάβουν τον κλειδάριθμο ή αν θα πρέπει να επισκεφθούν τη ΔΟΥ τους για να τον προμηθευτούν."

avafeiadis
04-05-12, 14:53
Λογικά αυτό (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112857407)θα σε βοηθήσει.

"Στην ιστοσελίδα της ΓΓΠΣ (www.gsis.gr) οι φορολογούμενοι πληκτρολογώντας το ΑΦΜ τους θα διαπιστώσουν αν θα λάβουν τον κλειδάριθμο ή αν θα πρέπει να επισκεφθούν τη ΔΟΥ τους για να τον προμηθευτούν."

:oneup: Ωραίος!

Παπι
04-05-12, 18:16
Ποτε θα ανοιξει το gisis για υποβολη ε1 2012;

tintin
06-05-12, 06:00
Λογικά αυτό (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112857407)θα σε βοηθήσει.

"Στην ιστοσελίδα της ΓΓΠΣ (www.gsis.gr) οι φορολογούμενοι πληκτρολογώντας το ΑΦΜ τους θα διαπιστώσουν αν θα λάβουν τον κλειδάριθμο ή αν θα πρέπει να επισκεφθούν τη ΔΟΥ τους για να τον προμηθευτούν."

Λεει οτι θα στειλουν, αλλα ακομα δεν εχω παρει τιποτα. Απο ποτε και μετα να ανησυχησω?

Εν τω μεταξυ θα ειναι η 1η φορα που δε θα τη κανω μεσω του ταχυδρομειου. Ολα τα δικαιολογητικα(βεβαιωση αποδοχων απο τον εργοδοτη, αποδειξεις κλπ.) τα κραταω σπιτι ε?

Manolis_karas
06-05-12, 13:27
Αποδειξεις για τσιγαρα, γενικα μετρανε;
Ναι, όλες οι αποδείξεις, εκτός ΔΕΗ, Τηλ, ύδρευσης - αποχ.

cool11
07-05-12, 17:57
Εχει ανοιξει η προθεσμια και η αντιστοιχη εφαρμογη, για την υποβολη του Ε9 του 2012, για να δηλωθουν οι περσινές μεταβολες;

cool11
08-05-12, 15:14
Εχει ανοιξει η προθεσμια και η αντιστοιχη εφαρμογη, για την υποβολη του Ε9 του 2012, για να δηλωθουν οι περσινές μεταβολες;

Ξερω, ολοι ασχολουνται με τις εκλογες, αλλα μηπως ξερει καποιος για το φετινο Ε9?
Επισης αν οντως αυριο ανοιγει το συστημα για το Ε1...

sdikr
08-05-12, 15:20
Χαλαρώστε ρε παιδιά τι σήμερα τι αύριο πάλι θα πληρώσουμε :p

dpa2006
08-05-12, 15:30
@cool11
δεν το γνωρίζω.
δεν υπαρχει λογος ανησυχιας,δεν θα μας ξεχασουν.;)
ριξε μια ματια εδώ (http://www.taxheaven.gr/forodigos)

cool11
09-05-12, 08:50
9 Μαιου σημερα...

gsis και μενου, υπηρεσιες προς πολιτες
http://www.gsis.gov.gr/on_line_ypiresies/polites/e-polites.html

Απο ποιο σημειο μπαινω να υποβαλλω το φετινο Ε1?

cool11
09-05-12, 10:25
http://www.24h.gr/section/oikonomia/anoigei-i-aulaia-gia-tin-upoboli-forologikon-diloseon

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2175603

cool11
09-05-12, 10:46
Eκανα login με τους κωδικους μου στο συστημα και γραφει
"Η υποβολή των δηλώσεων για το έτος 2012 δεν έχει ξεκινήσει. "

Η Ελλαδα της αιωνιας καθυστερησης....

cool11
09-05-12, 17:57
Ενημερωνω, οπως βλεπουν τα ματια μου εντος taxisnet αυτη τη στιγμη, οτι το συστημα ανοιξε, για την φετινη υποβολη Ε1.

Παρακαλω αν γνωριζει κανεις αν εχει ανοιξει το συστημα και για Ε9, ας το πει.

Basilhs23_
09-05-12, 18:37
Όταν κάποιος είχε μια κατοικία και την δήλωνε ως 1η δευτερεύουσα με 3 μήνες ιδιοκατοίκησης, αλλά τώρα η κατοικία αυτή είναι νοικιασμένη σε άλλους, πως θα πρέπει να δηλωθεί στο Ε1 ? Θα πρέπει να δηλωθεί πάλι ως 1η δευτερεύοσα με 0 μήνες ιδιοκατοίκησης γιατί λογικά νοικιάζετε και μένουν άλλοι εκεί ?

cool11
09-05-12, 20:08
Μ@@@ες του Υπ.Οικονομικων! Πεσμενο το συστημα οταν πας να κανεις εισοδο!
Πιστοι στην παραδοση των πεσμενων συστηματων....
Τι να πω....

Manolis_karas
09-05-12, 20:26
..... Θα πρέπει να δηλωθεί πάλι ως 1η δευτερεύοσα με 0 μήνες ιδιοκατοίκησης γιατί λογικά νοικιάζετε και μένουν άλλοι εκεί ?
Λογικά δεν πρέπει να δηλωθεί καθόλου ως 2η κατοικία, πρέπει όμως να συμπληρωθεί το Ε2 έντυπο.

Basilhs23_
09-05-12, 21:18
Λογικά δεν πρέπει να δηλωθεί καθόλου ως 2η κατοικία, πρέπει όμως να συμπληρωθεί το Ε2 έντυπο.

Οπότε λογικά δεν θα υπολογιστεί αντικειμενική δαπάνη για τον ιδιοκτήτη της κατοικίας αυτής ?

cool11
09-05-12, 22:21
Περασα την δηλωση μου στο taxisnet, αλλα δεν την υπεβαλα.
Γιατι? Γιατι ενω μου βγαζει στο τελος της εκκαθαρισης 'Ποσό εισφορας' (2 ποσά), αυτά τα ποσά δεν συμφωνούν με το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης, που δεν ειναι το αθροισμα των 2 ποσών, αλλά το διπλάσιο περίπου!

Γιατι? Απο που προκυπτει αυτη η διαφορα προς τα πανω;

jkoukos
09-05-12, 23:19
Μήπως είναι μαζί και και το χαράτσι της Ειδικής Εισφοράς Αλληλεγγύης;

cool11
09-05-12, 23:55
Μήπως είναι μαζί και και το χαράτσι της Ειδικής Εισφοράς Αλληλεγγύης;

Ναι, αυτο το υποψιαζομαι. Αλλα δεν επρεπε καπου να το αναγραφει?
Χρωστας α+β= 2(α+β)!!!!! Κατι τετοιο βλεπω, και λεω δεν μπορει, απο το πουθενα αυξηση?
Δεν επρεπε να την αναφερει την προσαυξηση ωστε να καταλαβω αν οντως ειναι εισφορα αλληλεγγυης;
Ειπαν οτι δεν θα την κρατουν απο τους μισθους και οτι θα την πληρωνουμε με το Ε1?

jkoukos
10-05-12, 00:14
Το φετινό χαράτσι θα το πληρώσουμε με την εκκαθάριση.
Απλά φέτος μας παρακρατούν και της επόμενης χρονιάς (το προκαταβάλουμε).

Παπι
10-05-12, 01:27
Στο "ΑΡΙΘΟΜΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ"(πινακς 5) τι βαζω;
Στον λογαριασμο ειναι χ αααααααα-ββ γ
Το α βαχω ετσι;

Παπι
10-05-12, 01:58
Τρατζικ. Δεν ξερουν ποσο χρονων ειμαι.

srly

ALTER TABLE tblPersonalInfo
ADD dob DATE NOT NULL

cool11
10-05-12, 09:59
Στο "ΑΡΙΘΟΜΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ"(πινακς 5) τι βαζω;
Στον λογαριασμο ειναι χ αααααααα-ββ γ
Το α βαχω ετσι;

Αυτο βλεπω κι εγω. Μαλλον μονο το αααα. Γιατι τα αλλα 'δεν χωρανε' στο κουτακι.
Αλλα ειδα τις οδηγιες, και λεει οτι αυτο το πεδιο ειναι προαιρετικο. Ετσι ειναι τελικα;

Basilhs23_
10-05-12, 16:57
Αυτο βλεπω κι εγω. Μαλλον μονο το αααα. Γιατι τα αλλα 'δεν χωρανε' στο κουτακι.
Αλλα ειδα τις οδηγιες, και λεει οτι αυτο το πεδιο ειναι προαιρετικο. Ετσι ειναι τελικα;

Και εγώ το είδα. Λογικά δές αν στο taxisnet δεν συμπληρώσεις τον αριθμό παροχής ρεύματος, αν στο δεχτεί το σύστημα ισχύει όντως αυτό που γράφει και στο βιβλιαράκι, αν σου πεί το σύστημα οτιδήποτε για λάθος προφανώς και γράφουν μπούρδες στο βιβλιαράκι. Πάντως λογιστές που ρώτησα λένε δεν υπάρχει κάποια ΠΟΛ που να ορίζει οτι είναι προαιρετικό, είδωμεν,

Manolis_karas
10-05-12, 21:28
Αν δεν δηλώσεις ότι χρησιμοποιείς ένα σπίτι ως 1η ή 2η κατοικία, δεν υπολογίζεται η αντικειμενική δαπάνη για αυτό. Πρέπει όμως στο έντυπο Ε2 να δηλώσεις αν είναι κενό (με αποδεικτικά, συνήθως λογαριασμό ΔΕΗ) ή αν ενοικιάζεται.

Basilhs23_
11-05-12, 01:29
Αν δεν δηλώσεις ότι χρησιμοποιείς ένα σπίτι ως 1η ή 2η κατοικία, δεν υπολογίζεται η αντικειμενική δαπάνη για αυτό. Πρέπει όμως στο έντυπο Ε2 να δηλώσεις αν είναι κενό (με αποδεικτικά, συνήθως λογαριασμό ΔΕΗ) ή αν ενοικιάζεται.

Ευχαριστώ :)

Ingenius
12-05-12, 15:42
Εαν κάποιος που είναι κάτω των 30 και έχει εισόδημα ας πουμε 13000 € δηλώσει το 25% του εισοδήματος σε αποδείξεις και δηλώσει και τα ασφάλιστρα ζωής που είναι 500€ το χρόνο και δεν έχει περιουσία στο όνομά του θα κληθεί να πληρώσει φόρο ή όχι; :hmm:

Sovjohn
12-05-12, 20:29
Το αφορολόγητο είναι 9.000 για τους κάτω των 30, αρκεί να έχουν εισόδημα έως 9.000 €...

Οπότε μάλλον σε βλέπω για φόρο. Και αν οι 13.000 είναι από μισθωτή εργασία, σου έχουν παρακρατήσει με βάση το αφορολόγητο των 12.000 που ίσχυε αρχικά για τους νέους ανεξαρτήτως εισοδήματος (μετά το άλλαξαν), άρα μόνο και μόνο το ότι τώρα έχεις αφορολόγητο 5.000 € είναι κανένα 700ράκι φόρος (χωρίς φοροαπαλλαγές) ο οποίος δεν σου έχει, πιθανότατα, παρακρατηθεί...:down:

cool11
12-05-12, 20:33
Εγω δεν καταλαβαινω απολυτα το νοημα των τεκμηριων.

Παράδειγμα υποθετικό, αλλα πιστευω οτι ισχύει για πολύ κοσμο, είτε για αμαξι, είτε για σπίτι κλπ
Αν περυσι ειχα δουλεια και αγορασα ενα αμαξι, και φετος ειμαι ανεργος και απλα το εχω και καθεται, μονο και μονο επειδη εχω αμαξι, σημαινει οτι εχω και το ταδε εισοδημα;
Μα περυσι ειχα χρηματα και το πηρα, φέτος δεν εχω μία!
Τι σημαινει επειδη το εχω, οτι αναγκαστικά βγάζω και εισόδημα;
Ή να το πουλήσω και να ξαναγοράσω όταν θα ξαναβρω δουλεια?
Ειναι δυνατον έτσι οπως τα εχουν κανει;

Sovjohn
12-05-12, 20:38
Τα τεκμήρια, νομίζω, είναι "μαχητά", κοινώς αν δεν έχεις το ανάλογο εισόδημα και είσαι κάτω από το τεκμήριο (ή και 0) μπορείς με κάποιο τρόπο να το αποδείξεις και να μην ισχύσει το τεκμήριο.

Το θέμα πιστεύω είναι ότι Χ αριθμός ελλήνων δούλευε για (ένα κομμάτι ή όλο) το 2011, δεν δουλεύει το 2012, και έτσι όπως τα κάνανε, με τις αλλαγές αφορολόγητου ορίου στους μισθωτούς ΧΩΡΙΣ να γίνεται η ανάλογη παρακράτηση, θα μπορούν τώρα να πουν σε Χ χιλιάδες ανέργους "θυμάστε που δουλεύατε το 2011 κάποτε? Και δεν παρακρατήθηκε ο φόρος? Πλερώ."

Και στην απάντηση του ανέργου του τύπου "Μα δεν έχω λεφτά να φάω." το φορολογικό σύστημα θα ανταπαντήσει "Πλερώ!!!"

...

cool11
12-05-12, 21:11
Αυτο το κατεβασμα του αφορολογητου τελικα, ειναι μεγαλη @@@@α!
Μας επηρεαζει ολους, με χιλιους δυο τροπους, προς το χειροτερο φυσικα, επιδεινωνει την ήδη δεινή κατάστασή μας...

anon
12-05-12, 22:42
ετσι, και στις εκλογές που ξανάρχονται, ξανά ΠΑΣΟΚοΝΔού... Υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που δεν θα πούν ότι υποστηρίζουν τις αντιμνημονιακους (κάποιοι εξ αυτών, άλλοι είναι εντελώς κολλημένοι), αλλά θα πούν ότι οποιαδήποτε άλλη επιλογή είναι σκάρτη για Χ,Υ δέκα λόγους. (σαν να σου λένε έμμεσα, ότι η λύση ειναι μόνο το μνημόνιο). Θα κλάψουν μανούλες με το φόρο εισοδήματος φέτος...

Ingenius
12-05-12, 23:03
Το αφορολόγητο είναι 9.000 για τους κάτω των 30, αρκεί να έχουν εισόδημα έως 9.000 €...

Οπότε μάλλον σε βλέπω για φόρο. Και αν οι 13.000 είναι από μισθωτή εργασία, σου έχουν παρακρατήσει με βάση το αφορολόγητο των 12.000 που ίσχυε αρχικά για τους νέους ανεξαρτήτως εισοδήματος (μετά το άλλαξαν), άρα μόνο και μόνο το ότι τώρα έχεις αφορολόγητο 5.000 € είναι κανένα 700ράκι φόρος (χωρίς φοροαπαλλαγές) ο οποίος δεν σου έχει, πιθανότατα, παρακρατηθεί...:down:

το 5000 αφορολόγητο που προκύπτει; 9000 δεν είναι για αυτούς που είναι κάτω από 30;

Sovjohn
13-05-12, 00:07
Το έγραψα στην παράθεση. Είναι 9.000 € αν έχεις συνολικό εισόδημα μέχρι 9.000 €.

Άρα, δεν έχεις αφορολόγητο 9.000 €, αλλά 5.000 €, εφόσον θα δηλώσεις εισόδημα μεγαλύτερο του ορίου.

ΥΓ: Η αρχική διάταξη προέβλεπε αφορολόγητο 5.000 € "για όλους" και 12.000 € "για 18-30 και 65+", ασχέτως εισοδήματος. Μετά είδαν ότι τα κουκιά δεν βγαίνουν, και μείωσαν το 18-30 / 65+ σε 9.000, αλλά μόνο αν βγάζεις μέχρι 9.000 €, άρα "τα φτωχά στρώματα προστατεύονται" και "οι πλούσιοι >9.000 € φορολογούνται". More or less...

Και όπως είπαμε, ο φόρος κλιμακίου 5.000--->12.000 € είναι ένα 700ράκι, άρα "πλερώ" αν δεν έχει γίνει παρακράτηση προκαταβολικά για αυτό το ποσό...:rolleyes:

Παπι
13-05-12, 01:17
Το έγραψα στην παράθεση. Είναι 9.000 € αν έχεις συνολικό εισόδημα μέχρι 9.000 €.

Άρα, δεν έχεις αφορολόγητο 9.000 €, αλλά 5.000 €, εφόσον θα δηλώσεις εισόδημα μεγαλύτερο του ορίου.

ΥΓ: Η αρχική διάταξη προέβλεπε αφορολόγητο 5.000 € "για όλους" και 12.000 € "για 18-30 και 65+", ασχέτως εισοδήματος. Μετά είδαν ότι τα κουκιά δεν βγαίνουν, και μείωσαν το 18-30 / 65+ σε 9.000, αλλά μόνο αν βγάζεις μέχρι 9.000 €, άρα "τα φτωχά στρώματα προστατεύονται" και "οι πλούσιοι >9.000 € φορολογούνται". More or less...

Και όπως είπαμε, ο φόρος κλιμακίου 5.000--->12.000 € είναι ένα 700ράκι, άρα "πλερώ" αν δεν έχει γίνει παρακράτηση προκαταβολικά για αυτό το ποσό...:rolleyes:

Εμενα μου εβγαλε κανονικα φορο γυρο στα 180 ευρω για 7κ και κατι ψιχουλα, αλλα μετα εβαλα κατι αποδειξεις και μου βγηκε 0

@ ADSLgr.com All rights reserved.