PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

ownagE_
30-06-12, 11:35
Πολύ λίγα και τα ευρώ :p

Δεν μου έχει λείψει χώρος πάντως με 8άρα και έχω περασμένα πάνω από 400 τραγούδια μέσα.

Δεν είναι value for money στα 11€ :p

Καλά κι εγώ που έχω την 32άρα, τίποτα δεν έχω μέσα (ακόμα).. :lol:
3-4GB έχω μόνο.

nnn
30-06-12, 11:38
Για όλα τα άλλα υπάρχει το Box, το dropbox, το Drive και το Skydrive :p

ownagE_
30-06-12, 11:41
Για όλα τα άλλα υπάρχει το Box, το dropbox, το Drive και το Skydrive :p

Σωστά, αλλά δυστυχώς δεν είμαστε αμέρικα με 4G και τρελά data plans.. :(

- - - Updated - - -


Για όλα τα άλλα υπάρχει το Box, το dropbox, το Drive και το Skydrive :p

Σωστά, αλλά δυστυχώς δεν είμαστε αμέρικα με 4G και τρελά data plans.. :(

nnn
30-06-12, 12:08
sadly true

flamelab
30-06-12, 21:05
Πω ρε...

Σήμερα ένιωθα να'ναι περίεργο στο touch το κινητο.

Ένα τμήμα της οθόνης, οριζοντια, δεν δέχεται την αφή και όταν κανω unlock, ειναι σαν να'χει "lag" στο να καταλαβει ότι σέρνω το δάκτυλο.

Σέρβις ;

Πω.....

nnn
30-06-12, 21:07
reset για αρχή μήπως είναι κάποιο softwarικό πρόβλημα, εγκατέστησες τίποτα νέο ?

- - - Updated - - -

Service στο μαγαζί που το πήρες αν χρειαστεί.

flamelab
30-06-12, 21:09
Να αυτο το τμήμα της οθόνη δεν δέχεται touch

104182

(στο κεντρο)

nnn
30-06-12, 21:13
Πόσο καιρό το έχεις ?

flamelab
30-06-12, 21:14
Πόσο καιρό το έχεις ?

2 βδομαδες ακριβως

Απο reset τι να κανω ;

nnn
30-06-12, 21:20
Το reset γίνεται από τις ρυθμίσεις-απόρρητο-επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, έτσι και αλλιώς θα το κάνεις αν το πας στο service, οπότε πάρε backup ότι μπορείς, θα χάσεις μηνύματα δυστυχώς εκτός αν βρεις κάποια εφαρμογή για backup,

Αν δεν φτιάξει Δευτέρα στο service.

flamelab
30-06-12, 21:31
Εκανα factory reset... αλλα δεν. Παλι το ιδιο.

:(

nnn
30-06-12, 21:36
shit
pc companion και επιδιόρθωση να ξαναπεράσει την rom

flamelab
30-06-12, 21:48
Ξεκινησα ήδη, πφφ....

- - - Updated - - -

Τσου και παλι.

Αρα παει για σέρβις...

tsavman
01-07-12, 13:02
Πω, γκαντεμιά ρε..
Ψήστους για άμεση αντικατάσταση με καινούριο, αν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο, τουλάχιστον να γλιτώσεις την αναμονή

- - - Updated - - -

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να αποσυνδέσω το Titanium Backup από τις ενημερώσεις του Play Store;

flamelab
02-07-12, 01:07
Γινεται να ζητήσω δηλαδη να μου το αλλαξουν κατευθειαν εαν το'χουν εκει ετοιμοπαραδοτο ;

thn nila mou...
02-07-12, 02:11
Εγω όταν το πήρα, καπου τον Ιανουαριο, την πρωτη η την δευτερη μέρα, παρουσιασε αναλογο προβλημα, δλδ ένα κομματι της οθονης δεν αποκρινοταν καθολου.

Πηγα την επομενη μέρα στο καταστημα απο το οποιο το πηρα και μου δωσανε καινουργιο επιτοπου χωρις πολλα πολλα.

Ισως η πολιτικη για το αν θα το στειλουν για service η το αντικαταστησουν να εχει σχεση με το ποτε το πήρες. δεν γνωριζω, αλλα καλυτερα πηγαινε αμεσα.

tsavman
02-07-12, 02:13
Πιο πολύ έχει να κάνει με το κατάστημα, και το πόσο θέλουν να εξυπηρετήσουν, εφόσον υπάρχει διαθέσιμο για αντικατάσταση.

flamelab
02-07-12, 02:21
Τρέχω αύριο :p

djpar
02-07-12, 09:47
αν το κινητο χαλασει μεσα σε 7 ημερες η αλλαγη γινεται στο καταστημα αλλιως πας service της sony

flamelab
02-07-12, 14:29
To αντιλήφθηκα σήμερα.

Γιατί ο γκαντέμης έπρεπε να το παθω αυτο στη 2η βδομαδα, οχι στην 1η, για να τελειωνω.

Και μου είπαν 12 με 15 ημέρες (!!) για να παρω παλι την συσκευη.

:rant::rant::rant::rant:

tzelen
02-07-12, 23:06
Μιλάμε έχω πιάσει το νήμα από την αρχή και σημειώνω τους αριθμούς post που έχουν ενδιαφέρον. Πολύ διάβασμα βρε παιδί μου :lol:

Ανδρέα με €37 είναι μια χαρά επιλογή.

Δημήτρη απέφυγε να σημειώνεις τα δικά μου ποστ, γιατί κυριότερα έγραφα μακακίες :whistle::p

djpar
04-07-12, 10:50
τελικα ακομα με one button root δεν εχει βγει ε? γιατι το να αλλαζω kernel κτλ το βλεπω λιγο δυσκολο για μενα

nnn
04-07-12, 10:52
Όχι ακόμα, χτες το κοίταζα.

djpar
04-07-12, 11:44
ασε ρε τι επαθα,βαζω να περασω καποια mp3 στην sd και βλεπω μεσα στους φακελους χυμα sdcard ανοιγω δεν βλεπω τιποτα μεσω παταω ιδιοτητες κενο ε λεω θα το σβησω και τσουπ κολλαει και σβηνει τα παντα...ελεος ασχετο εντελως τα windows μου μεσα...και τωρα ειμαι σε φαση Repair να τα περασω ολα απο την αρχη και στο κινητο να γινει σωστη δουλεια...ε και λεω τωρα ειναι που θα κανω root να τα σβησω και ολα να παιζω και κανα παιχνιδακι γιατι πλεον ολα ζητανε titanium backup

nnn
04-07-12, 11:47
ζημιά, μπας και κλάταρε η SD ?

djpar
04-07-12, 11:52
εγω πιστευω κατι εγινε οταν το συνδεσα στο pc γιατι σου ειπα εμφανιστηκε ενας φακελος κενος μεσα στην sd που ελεγε κ αυτος sd επρεπε να τον αφησω...τωρα ακομα περιμενω να γινει repair ασε που εχασα και 100+ κομματι mp3...ολες τις εφαρμογες κτλ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟ πωωωωωω τωρα το θυμηθηκα αυτο.........πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω


root μολις βγει το 1click

nnn
04-07-12, 11:56
Δεν δοκίμασες κάποιο recovery software ?

Φτιάξε κάποιον cloud λογαριασμό και κράτα backup τις φώτο από εδώ και πέρα.

djpar
04-07-12, 12:02
μπα τι recovery το ειχα ξαναπαθει σε παλια SE και ξερω την διαδικασια την εκανα format κ τελος...καλα δεν πειραζει...κοιτα ρε γιατι βαριομουν να περναω τις φωτο στο pc τις εχασα ολες...και ειχα βγαλει μια ωραια για wallpaper...και κατι panorama...ε οχι ρε γαμωτο την τεχνολογια μου μεσα..

root all the way περιμενω...

tsavman
04-07-12, 16:01
Κάνω που λέτε χτες ένα restart μετά από ημέρες, πάω να κάνω κλήση και δεν λειτουργεί τίποτα.

Συγκεκριμένα οι εφαρμογές "επαφές" και "κινητό" δίνουν μήνυμα: Δυστυχώς η εφαρμογή έχει σταματήσει
Μιλάμε δεν μπορώ να εισάγω καν αριθμό για να κάνω κλήση, πόσο μάλλον να μπω στις επαφές και να διαλέξω από εκεί.

Τη ζημιά μου την έκανε το phonebook.apk από το xperia s ics πακέτο εφαρμογών που είχα εγκαταστήσει πριν λίγες ημέρες. Δοκίμασα επαναφορά με Titanium Backup, και τίποτα. Βασικά δεν ξέρω και τι να πρωτοεπαναφέρω, καθώς πρόκειται για εφαρμογές συστήματος που χρειάζονται και κάτι ακόμα από πίσω (κάποιο com.android που μου διαφεύγει) για να λειτουργήσουν.

Μπορεί να κάνει κάποιος ένα κόπο και να ποστάρει τα "μαμά" apk αυτών των εφαρμογών για ics 4.0.4 πριν καταλήξω σε επαναφορά του τηλεφώνου (πάνω που το είχα στήσει τζιτζί για τις διακοπές ρε γαμώτο);
Με την επαναφορά χάνεται το root;

thn nila mou...
04-07-12, 19:15
ποιες app θελεις; contacts και dialer;

tsavman
05-07-12, 11:42
Ναι, αν είναι εύκολο προκειμένου να γλιτώσω την επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων :)

- - - Updated - - -

Να ευχαριστήσω και δημόσια τον thn nila mou... για το link (http://www.sendspace.com/file/vhm05v) με τα apk.

Περάστηκαν όλα, εκτός από το Semc.phone (πληκτρολόγιο), το οποίο δίνει σφάλμα "η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη". Δοκίμασα απ'ευθείας και μπήκε στις "επαφές", αλλά όχι στο "κινητό". Μετά από ένα restart πλέον λειτουργούν και τα δύο κανονικά.

Thanks again mate :oneup:

Τώρα που έχω τα apk, θα δοκιμάσω άλλη μία να βάλω το phonebook από xperia s, αυτήν την φορά χωρίς να ξηλώσω τίποτα εκ των υστέρων με το TB. Αν πάει κάτι στραβά, μπορώ να επαναφέρω τα stock. Θα ποστάρω αποτελέσματα.

- - - Updated - - -

Εγκατέστησα το phonebook.apk από xperia s, και λειτούργησε επιτόπου. Μετά από restart βέβαια, λαμβάνω πάλι το ίδιο μήνυμα λάθους.
Ξαναπέρασα τα stock apk από το link, και ενώ οι "επαφές" επανήλθαν σε λειτουργία, στο "κινητό" λαμβάνω λάθος ".

Ένα restart ακόμα, και φαίνεται να λειτουργούν όλα και πάλι κανονικά :p

Συμπέρασμα επομένως, από το xperia ICS pack που ανέβασα μερικά posts πιο πριν, καλύτερα να αποφευχθεί η εγκατάσταση του apk phonebook. Όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά :oneup:

- - - Updated - - -

Τελικά το πρόβλημα με το phonebook.apk από το xperia s ics pack βρήκε λύση, και μάλιστα απλή.

Πήρα ένα αντίγραφο του phonebook.apk του neo v από το /system/app χρησιμοποιώντας το ES file explorer (root) και στη συνέχεια το αντικατέστησα με αυτό του xperia s. Σημαντικό είναι να οριστούν τα ίδια permissions (rw-r--r--), σε εμένα όμως πήρε τα σωστά από μόνο του.
Restart και πλέον λειτουργούν κανονικά και οι επαφές :oneup:

Τι έγινε, μόνο εγώ ασχολούμαι με αυτό; Όλοι οι άλλοι είστε στοκ ή με custom launcher/dialler; :p

djpar
05-07-12, 12:12
εγω κ στοκ και dialer one σιγα μην περιμενω 4 δευτερα να ανοιξει!

nnn
05-07-12, 12:25
stock δεν έχω κέφι για παιχνίδια :p

djpar
05-07-12, 13:08
μετα απo factory settings πλεον ο ηχος ξεκλειδωματος οθονης δεν ακουγετε σχεδον καθολου...τι spam ηταν τπ περιμενω το root και δεν κανω τιποτα πλεον

tsavman
05-07-12, 13:53
Του xperia s είναι πιο γρήγορος! Το πολύ 2'' :p


Ορίστε και μερικά όμορφα screenshots:

104338


104339


104340


:oneup:

djpar
05-07-12, 14:28
κρατησα backup και παω να κανω σημερα ξανα την επιδιορθωση αλλα κραταει απειρα χρονια η προετοιμασια τι παιζει ρε μαγκες?

- - - Updated - - -


μετα απo factory settings πλεον ο ηχος ξεκλειδωματος οθονης δεν ακουγετε σχεδον καθολου...τι spam ηταν τπ περιμενω το root και δεν κανω τιποτα πλεον

οποιος το παθει πηγαινει factory settings και κανει μονο settings οχι και σβησιμο τα παντα...τσουπ εφτιαξε...φιουχχχ

flamelab
05-07-12, 16:00
Εγω που θα πάρω την συσκευή του αγίου παταπίου ανήμερα, σκεφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να είχα την GB, γιατί διαβάζω μερικά ... κουλά ότι προκαλεί και πρόβλημα στο hardware (!) το ICS. Δεν ξέρω πως στο καλό μπορεί να συμβεί αυτό, αλλά σε συνδυασμό με το "κακό" dialer, θα έλεγα να περιμένω σε GB μεχρι το JB.

ownagE_
05-07-12, 16:07
Εγω που θα πάρω την συσκευή του αγίου παταπίου ανήμερα, σκεφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να είχα την GB, γιατί διαβάζω μερικά ... κουλά ότι προκαλεί και πρόβλημα στο hardware (!) το ICS. Δεν ξέρω πως στο καλό μπορεί να συμβεί αυτό, αλλά σε συνδυασμό με το "κακό" dialer, θα έλεγα να περιμένω σε GB μεχρι το JB.

Σιγα μωρέ μη σου δώσουν και JB! :twisted:

:p

tsavman
05-07-12, 16:16
Εγω που θα πάρω την συσκευή του αγίου παταπίου ανήμερα, σκεφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να είχα την GB, γιατί διαβάζω μερικά ... κουλά ότι προκαλεί και πρόβλημα στο hardware (!) το ICS. Δεν ξέρω πως στο καλό μπορεί να συμβεί αυτό, αλλά σε συνδυασμό με το "κακό" dialer, θα έλεγα να περιμένω σε GB μεχρι το JB.

Φήμες λένε ότι με 2.2 τρέχει ακόμα καλύτερα το κινητό :p

flamelab
05-07-12, 16:19
Απαντήστε μωρε σαν ανθρωποι :p

thn nila mou...
05-07-12, 16:28
αφενος θα στο επιστρεψουν με ics. σχεδον σιγουρα.

αφετερου JB δεν ξέρουμε αν θα δωσει η sony

οποτε ετοιμασου επιτελους για root, unlock bootloader, και άλλα τετοια ομορφα αν θελεις να επιστρεψεις σε gb η να βαζεις custom rom JB. μην φοβασαι, η πρωτη φορα ποναει, μετα θα γίνει πιο ευκολο....

nnn
05-07-12, 18:06
Η πολύ ICS επιπλέον τυφλώνει και βγάζει τρίχες στις παλάμες :mrgreen:

tsavman
05-07-12, 18:35
Που να είχε και φωνητικές λειτουργίες στα ελληνικά :p

nnn
05-07-12, 18:37
Που να είχε και φωνητικές λειτουργίες στα ελληνικά :p

χαχα :lol:

flamelab
05-07-12, 19:32
Δεν σας ειπα, εγινε θαυμα, με πηραν τηλ, μου εκαναν αντικατασταση τελικά :p

nnn
05-07-12, 19:33
nice, άρα κρίθηκε μη επισκευάσιμο.

flamelab
05-07-12, 19:42
Αρα μαλλον ήταν κάτι πέρα από την οθόνη, αρα εχω brand new κινητό.

Θα με βρίσετε ( :p ) , το ξερω, αλλα μου φαινεται snappier το GB, αλλα ίσως και να'ναι "νορμαλ" πλεον η συσκευή, κι η προηγουμενη είχε το θέμα γενικότερα.

nnn
05-07-12, 19:46
Είναι πιο "ελαφρύ" με GB, το είχε πει και η ίδια η Sony πριν δώσει την αναβάθμιση, εξηγώντας το γιατί, από εκεί και πέρα είναι θέμα επιλογών.

tsavman
05-07-12, 19:47
Δε σε χάλασε καθόλου! :oneup:
Το καινούριο με GB ήρθε; Ποια έκδοση, .42 ή .62;

flamelab
05-07-12, 19:50
Tην 62άρα GB βλεπω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.