PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

djpar
27-10-12, 23:00
ακομα τιποτα παει παν αργα

tsavman
27-10-12, 23:35
Παίζει να τα'χουν φτύσει οι server τους

djpar
27-10-12, 23:46
τωρα κατεβηκε κ ειμαι στο περιμενε...τωρα τι κανει θα δουμε

tsavman
27-10-12, 23:52
Πέρασε στο στάδιο της εγκατάστασης;

djpar
28-10-12, 00:05
στην προετοιμασια ενω ελεγε ληψη λογισμικου μετα πηγε στην προετοιμασια υπολογιστη μετα ξαναπηγε γινεται ληψη λογισμικου υπολειπεται 2 ωρες και 5 λεπτα...wtf?

2% 3 ωρες και 11 λεπτα...αυτο δεν το ειχε κανει ουτε οταν πρωτομπηκε η ics!

ρε παιδια ενταξει απορια ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΙΣ 10 μεχρι και τωρα κατεβαζει σαν κοτα...δλδ ας βαλει OTA γιατι δεν το κανει σιγα το μεγαλο update

3% 3 ωρες και 55 λεπτα...το κλεινω κ ξαναρχιζω αυριο να δουμε τι παιζει γιατι να περιμενω ετσι δεν με ψηνει...

tsavman
28-10-12, 00:29
Άστο, κάποιο πρόβλημα παίζει.
Αν δεν βαριέσαι να ξαναστήνεις, δοκίμασε μήπως με SUS περνιέται γρηγορότερα. Χάνεις τα πάντα όμως, εκτός αν πάρεις backup και μετά restore (θέλεις root και titanium backup).

djpar
28-10-12, 19:37
noooooooooooooo way άσε pc companion κ αν δεν παίξει αύριο Ε κάποτε θα παίξει

- - - Updated - - -

από το πρωί τώρα έκανα update,τελικά το σπαστικό πρόβλημα δεν το έφτιαξαν,ο ήχος του κλειδώματος δεν ακούγετε μόλις χρησιμοποιήσεις το αθόρυβο για 1η φορά

djpar
29-10-12, 09:28
τελικα το update τι εκανε...γιατι εγω διαφορα δεν ειδα ουτε στον dialer που συνεχιζει να τρεχει ακομα κ οταν τον κλεισεις

tsavman
29-10-12, 10:52
Δε φορτώνει πιο γρήγορα ο dialer;
Εγώ είμαι επιφυλακτικός για το update μέσω PC companion, μάλλον θα κάνω restore με το SUS, αλλά δεν βρίσκω χρόνο να ξαναστήσω το κινητό :p

giorgosthess
29-10-12, 12:25
Μέχρι στιγμής μου έχει κάνει δύο περίεργα. Τη μία δεν δούλευε το σύρσιμο για να απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση και την άλλη ήθελα να κάνω εξερχόμενη και ο dialer ανοιγόκλεινε μόνος του. Και στις δύο περιπτώσεις μετά από επανεκκίνηση έστρωνε. Εάν μου το ξανακάνει πάω για custom.

djpar
29-10-12, 13:27
ο dialer ειναι γρηγοροτερος αλλα τρωει και 8 mb ram ετσι για να καθετε...dialerone για μενα εδω κ καιρο. Το κινητο παει καλα σαν ταχυτητα γιαυτο κ δεν κανω επιδιορθωσει γιατι οπως ειπα εχω 7gb μουσικη κ εχω βαλει μεσω του playerpro αστερακια κτλ...αν χαθουν ενταξει ειναι αρκετες μερες δουλεια κ δεν με ψηνει

Tiven
29-10-12, 16:18
ο dialer ειναι γρηγοροτερος αλλα τρωει και 8 mb ram ετσι για να καθετε...dialerone για μενα εδω κ καιρο. Το κινητο παει καλα σαν ταχυτητα γιαυτο κ δεν κανω επιδιορθωσει γιατι οπως ειπα εχω 7gb μουσικη κ εχω βαλει μεσω του playerpro αστερακια κτλ...αν χαθουν ενταξει ειναι αρκετες μερες δουλεια κ δεν με ψηνει

Βρες τρόπο να μεταφέρεις τους πλανήτες, αφού το είχα κάνει σε iTunes στον υπολογιστή.. σίγουρα θα γίνεται κάπως και στο android!

djpar
29-10-12, 18:52
εχω σωσει τα ratings αλλα δεν λεω να το δοκιμασω...αν γινει βλακεια θα το τσεκαρω!

Gordito
31-10-12, 13:48
Έβαλα την Paranoid-Android.
Καλή και σφεντόνα. Έχει βέβαια λίγα παραπανίσια πραγματάκια αλλά γι' αυτό υπάρχει το TitaniumBackup.

Οι εντυπωσεις σου ποιες ειναι;

Μολις την περασα και εγω και ψαχνω πραγματακια.
Φαινεται αρκετα γρηγορη, αλλα οταν πηγα να παιξω video στο utube πρωτη φορα, εφαγα fc, ελτοτε παιζει καλα.

Σε μερικα μενου τα fonts ειναι πολυ μικρα, και σε σενα ετσι ειναι;

- - - Updated - - -

Δεν γινεται ρε παιδι μου σε android να κατσεις σε στοκ, σε τρωει ο καλος σου (το κ με ωμεγα :p )

Seitman
31-10-12, 13:56
Μια χαρά πάει μέχρι στιγμής.
Ναι η γραμματοσειρά είναι ολίγον μικρή για "κανονικό" μέγεθος. Μπορείς να το αλλάξεις από τις ρυθμίσεις (interface -> system).

Αν δε θέλετε κύριέ μου να σας τρώει ο κάλος σας, να πάρετε iPhone :rtfm:
:p

Gordito
31-10-12, 14:08
Το εχω εγκαταστησει εδω και καμια ωρα και εχω Apex Launcher.

Ειναι τρομερη η διαφορα αποκρισης σε σχεση με οτιδηποτε αλλο εχω βαλει, ποσο μαλλον με stock xperia.
δεν εξρω αν ειναι true Jelly bean, παντως ειναι μεγαλο φαουλ της sony που δεν μας το εδωσε official.

Και γενικα ο Xperia Launcher ειναι μεγαλο φαουλ απο μονος του :p

- - - Updated - - -

Δεν εχω βρει πως να μου δειχνει μονο τις επαφες με τηλεφωνα!

Seitman
31-10-12, 14:11
Τον xperia launcher τον έστειλα με το που τον είδα. Πρώτη δουλειά όταν πήρα το τηλέφωνο ήταν κάνω αναβάθμιση από GB και να αρχίσω το ψάξιμο για άλλον launcher. Είχα καταλήξει στον LauncherPro (αν και αφημένος στη μοίρα του από τον δημιουργό) και τώρα έχω τον Trebuchet.

O Apex δε μου γέμισε και πολύ το μάτι, από την άλλη όμως δεν ασχολήθηκα παραπάνω από 10 λεπτά με αυτόν. Ίσως στο μέλλον θα τον ψάξω καλύτερα.

Για τις ρυθμίσεις της "stock" εφαρμογής επαφών, δεν έχω ιδέα. Την έχω αλλάξει με το ExContacts και τον dialer με το ExDialer. Στο ExContacts έχει ρύθμιση για την εμφάνιση μόνο των επαφών με αριθμό τηλεφώνου.

Gordito
31-10-12, 14:27
Ο τρεμπουσε δεν εχει και τιποτα επιλογες, μονο οτι εχει το μενου της JB, δηλαδη ελαχιστες.
Εδω ο Apex τρεχει νερακι! Και εγω LP ετρεχα, αλλα αν συνεχισει ετσι ο apex, δεν βλεπω το λογο!

Seitman
31-10-12, 14:32
Ε τότε να του ρίξω πάλι μια ματιά. Μιας που δεν έχει και μύγες να κοπανήσω... :lol:

flamelab
31-10-12, 14:35
Apex και ξερό ψωμί εδώ και μήνες.

Κι εχω δοκιμάσει ό,τι launcher υπαρχει εκει έξω.

Μακάρι o Go να μην ήταν ένα υπερβαρές πραγμα, εκείνον θα έτρεχα.

nnn
31-10-12, 14:41
Βαριέμαι, τα 8άρια μπήκαν στο dekstop πανεύκολα και τα έχω ήδη στήσει όπως τα θέλω με όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ, να κάτσω να παίξω με καμιά rom ?
:lol:

Gordito
31-10-12, 14:45
Γινε και εσυ παρανοικος :p

- - - Updated - - -


Apex και ξερό ψωμί εδώ και μήνες.

Κι εχω δοκιμάσει ό,τι launcher υπαρχει εκει έξω.

Μακάρι o Go να μην ήταν ένα υπερβαρές πραγμα, εκείνον θα έτρεχα.

Δεν ξερω τι μου λες εσυ, αλλα σε μαμισια ρομ δοκιμασα Apex, και ναι με ετρεχε καλα, αλλα δεν ηταν smooth.

Βασικα, με την μαμισια ρομ, μονο ο Launcher pro ετρεχε πολυ καλα.

djpar
31-10-12, 14:49
βασικα ο launcher τρωει ram ρε γαμωτο...μακαρι οταν ετρεχε ο launcher να μην ετρεχε του xperia

Gordito
31-10-12, 14:49
Αν εχεις αλλο launcher, μπορεις να απεγκαταστησεις του xperia!

djpar
31-10-12, 14:50
παρατηρησα νεα animation στα μενου κλεισιμο κτλ ισχυει? επισης σε wifi μπορει να παρει auto ip αν δεν παρει μεσω dhcp...κατι αλλο το changelog του 587...ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?

- - - Updated - - -

μεσω root που δεν εχω κανει...και δεν θα κανω μεχρι να αλλαξω rom

Seitman
31-10-12, 14:52
Θα συμφωνήσω για τον Go.
Αλλά ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηξη: Στον LauncherPro όταν τον έτρεχες για πρώτη φορά και επέλεγες κλήση, εμφάνιση επαφών ή αποστολή SMS και είχες άλλες εφαρμογές εκτός των stock για την ίδια δουλειά, σε ρωτούσε ποια ήθελες να κάνεις default. Όλοι οι υπόλοιποι που πέρασα δεν είχαν τέτοιο feature και άλλαζα απλά τις συντομεύσεις στο dock. Δεν έχουν τέτοιο πράγμα ή είμαι στραβός;

tzelen
31-10-12, 17:36
Βαριέμαι, τα 8άρια μπήκαν στο dekstop πανεύκολα και τα έχω ήδη στήσει όπως τα θέλω με όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ, να κάτσω να παίξω με καμιά rom ?
:lol:

Ναι και να φτιάξεις και αναλυτικό οδηγό για εμάς τους νουμπάδες :p

nnn
31-10-12, 18:20
cwm-full wipe-install from sd έτοιμοι :p:p

Επιτέλους βγήκε αναβαθμισμένος ADWLancher :clap:

Gordito
31-10-12, 18:25
Αυτος πρεπει να ειχε να αναβαθμιστει κανα-δυο χρονια ε;
Θα τον δοκιμασω και εγω και θα δω.

Αυτο που με χαλαει στον Apex ειναι οτι o free δεν εχει swipe gestures για το dock.

nnn
31-10-12, 18:27
Πάνω από ενάμιση χρόνο, τον είχα αγορασμένο και σε μια στιγμή βαρεμάρας, είπα να τον ξαναπεράσω, είδα πως αναβαθμίστηκε χτες.

Gordito
31-10-12, 18:46
Λιγο που τον δοκιμασα τωρα, δεν μου ειπε και τιποτα το interface του.

tsavman
31-10-12, 19:24
Πολύ βαρεμάρα βλέπω nnn, να σου στείλω και το δικό μου να του βάλεις Jelly Sandwich και μετά να μου ξαναστήσεις όλα τα apps; :p

Seitman
31-10-12, 19:32
Μην ασχολείσαι καν με την jelly sandwich. ΓΤΠ-Κ είναι.

patch
31-10-12, 19:49
Απο εκεί που δεν είχατε custom περάσετε όλοι σε JB και εγώ είμαι με ics :p

tsavman
31-10-12, 21:36
Πολύ βαρεμάρα βλέπω nnn, να σου στείλω και το δικό μου να του βάλεις Jelly Sandwich και μετά να μου ξαναστήσεις όλα τα apps; :p

Σώπα ρε, και την είχα για καλή.

- - - Updated - - -


Απο εκεί που δεν είχατε custom περάσετε όλοι σε JB και εγώ είμαι με ics :p

Και γω stock ics, στο προηγούμενο update, και χωρίς root. :p

Πάντως, από όσο θυμάμαι όταν είχα το Blade, η αλλαγή rom με το CWM ήταν παιχνιδάκι, απλά βαριέμαι να ξαναπερνάω εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ.

Seitman
01-11-12, 08:21
Πάρε backup τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους με το ΤΒ και όταν περάσεις την νέα ROM, τις κάνεις restore. Εγώ έτσι έκανα την διαδικασία. Downtime της συσκευής ~15'.

patch
01-11-12, 11:48
......
Και γω stock ics, στο προηγούμενο update, και χωρίς root. :p
.......


ε όχι και stock :p
ούτε 24 ώρες δεν έκλεισε το GB stock και από τότε είχε stock για μερικά λεπτά μόνο όταν άλλαζα baseband :rofl:

tsavman
01-11-12, 13:17
Πάρε backup τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους με το ΤΒ και όταν περάσεις την νέα ROM, τις κάνεις restore. Εγώ έτσι έκανα την διαδικασία. Downtime της συσκευής ~15'.

Αφού δεν είμαι ούτε rooted :p

Το restore πάντως -αν και λειτουργεί- το αποφεύγω. Προτιμώ να το ξαναστήσω από την αρχή, μαζοχισμός :lol:
TB μετά το στήσιμο, για ξεσαβούρωμα εφαρμογών :oneup:

flamelab
01-11-12, 13:41
@Seitman: Μιας και δεν γνωριζω περισσοτερα, εκανες unlock bootloader με τον επισημο τροπο σωστα ; Το Paranoid Android ειναι JB ; Πλην HDMI που δεν με νοιαζει, τα αλλα πως λειτουργουν ;

Seitman
01-11-12, 13:48
Ναι έκανα με τον επίσημο τρόπο το ξεκλείδωμα του bootloader.
Το PA είναι JB βασισμένο στο CM10 από FreeXperia.

Λειτουργεί μια χαρά, εκτός από δύο σημεία που υπέπεσαν στην αντίληψή μου: Κάτι δεν πάει καλά με την εφαρμογή του port για την κάμερα (force close) και με την εφαρμογή για το ξυπνητήρι (ενώ φαίνεται ότι "χτυπάει", δεν ακούγεται ήχος).

Για την κάμερα ούτως ή άλλως χρησιμοποιούσα το LgCamera και για ξυπνητήρι πέρασα την Alarm Clock Xtreme και είμαι ΟΚ.

Gordito
01-11-12, 19:35
Eιναι πολυ καλη rom.
Τρωει κανα FC που και που καμια εφαρμογη, αλλα γενικα τρεχει αρκετα γρηγορα και smooth.

- - - Updated - - -

Παρατηρω καπου καπου κανα wifi drop, τα FC εχουν σταματησει, ειχα μονο 2-3 χτες οταν πρωτοετρεξα καποιες εφαρμογες.

Πραγματικα ομως, εχει τοσα πολλα features αυτη η rom, πως μπορεις να γυρισεις σε μαιμισια μετα;;; Ε;;; Αδυνατον!!!

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι μεν εχεις πολυ χωρο για εφαρμογες ,πολυ περισσοτερο αποτι με μαμισια rom, αλλα εχεις μικροτερο cache partition, με συνεπεια να μην μπορεις να εγκαταστησεις μεγαλες εφαρμογες.

Υπαρχει καποιος τροπος να αντιμετωπιστει αυτο;

djpar
02-11-12, 11:35
μια ερωτηση...γιατι δεν σας αρεσει ο launcher της sony,απο εχτες κατεβαζω αλλους lancher και ο apex οντως ειναι ελαφρης αλλα δεν κανει την διαφορα,οτι κανει ο ενας κανει κ ο αλλος τελικα εμεινα με τον sony

- - - Updated - - -

επισης παρατηρησα bug στην 587,καθε φορα που κλεινω κ ανοιγω το κινητο βαζει απο μονο του 3g/gsm και οχι μονο gsm που θελω εγω και η μπαταρια φευγει ανετα ετσι. Τελος, εσεις βαζετε στο μενου των προγραμματιστων εως 4 διεργασιες παρασκηνιου?

Gordito
02-11-12, 12:08
μια ερωτηση...γιατι δεν σας αρεσει ο launcher της sony,απο εχτες κατεβαζω αλλους lancher και ο apex οντως ειναι ελαφρης αλλα δεν κανει την διαφορα,οτι κανει ο ενας κανει κ ο αλλος τελικα εμεινα με τον sony

Ο launcher της sony ειναι πολυ απλος και δεν εχει καθολου επιλογες παραμετροποιησης, πχ swipe gestures, custom dock, effects, homescreens εχεις αναγκαστικα 5 κλπ




επισης παρατηρησα bug στην 587,καθε φορα που κλεινω κ ανοιγω το κινητο βαζει απο μονο του 3g/gsm και οχι μονο gsm που θελω εγω και η μπαταρια φευγει ανετα ετσι. Τελος, εσεις βαζετε στο μενου των προγραμματιστων εως 4 διεργασιες παρασκηνιου?

Προσωπικα δεν βαζω 4, γιατι μου κλεινει εφαρμογες που θελω (πχ Messenger)

djpar
02-11-12, 15:25
...οταν φισκαρει ο browser γιαυτο κλεινουν εφαρμογες...το κακο ειναι οτι τρεχει το fun & downloads χωρις λογο κ με τσαντιζει τπ θα βαλω κανονικα να δω τι λεει

θα δωσω αλλη μια ευκαιρια στον apex τον ειδα μια χαρα και γρηγορο ασε που αν δεν θες δεν τρεχει στην ram

Gordito
02-11-12, 15:40
...οταν φισκαρει ο browser γιαυτο κλεινουν εφαρμογες...το κακο ειναι οτι τρεχει το fun & downloads χωρις λογο κ με τσαντιζει τπ θα βαλω κανονικα να δω τι λεει

θα δωσω αλλη μια ευκαιρια στον apex τον ειδα μια χαρα και γρηγορο ασε που αν δεν θες δεν τρεχει στην ram

Aν ειναι να μεινεις με στοκ, οπωσδηποτε root και ξηλωμα τετοιων αχρηστων εφαρμογων.
Οσο για τον launcher, δεν ειναι και καλο να μην τρεχει στην ram, θα σου κανει συνεχεια redraws (επανεκκινησεις)

- - - Updated - - -

Σημερα, εγκατεστησα [AOKP][JB] Xperia Neo V - KangXperiaProject - [BUILD 4] (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1927053)

Ηθελε ειδικες μανουβρες να εγκατασταθει, το σρχικο ποστ δεν βοηθαει πολυ, οποιος θελει να δοκιμασει, θα του πω τι και πως.

Δεν βλπω πολυ μεγαλες διαφορες με paranoid android, εχει καποιες επιλογες παραπανω....

Το ιδιο γρηγορη! ΑΟKP FTW!!!

Seitman
02-11-12, 16:04
CM9 είναι ή JB;
Στο τίτλο λέει JB αλλά στην περιγραφή λέει ότι βασίζεται στο CM9. :what:

Gordito
02-11-12, 16:17
CM9 είναι ή JB;
Στο τίτλο λέει JB αλλά στην περιγραφή λέει ότι βασίζεται στο CM9. :what:

Kαι οι CM και οι AOKP roms βασιζονται σε vanilla android (AOSP) και προσθετουν features.

Μοιαζουν παρα πολυ και, αποτι εχω καταλαβει, απλα οι devs των AOKP εχουν σαν μπουσουλα το στυλ των CM, προσθετοντας δικες τους πινελιες.

Εν ολιγοις, οχι δεν ειναι mod της CM αλλα εχει παρει πολλα απο αυτην.

Και, ναι ειναι Jelly Bean :oneup:

Seitman
02-11-12, 16:23
Άντε να τη δοκιμάσω και ετούτη, τώρα που του πήρα τον αέρα. :lol:

Gordito
02-11-12, 16:31
Άντε να τη δοκιμάσω και ετούτη, τώρα που του πήρα τον αέρα. :lol:

Προσεχε ομως!!

Θα κατεβασεις το build 5 απο εδω (http://goo.im/devs/kxp/haida/), αλλα θα χρησιμοποιησεις boot.img απο το build 4. Δεν ξερω αν δουλευει με αλλον κερνελ, δεν δοκιμασα.
Οποτε αναγκαστικα θα κατεβασεις και τα 2 builds :p
Τουλαχιστον στο δικο μου, το image απο το build 5, δεν δουλευει.

Επισης, αφου κανεις ολα τα wipe κλπ που λεει στο πρωτο ποστ, και εγκαταστησεις το .zip της rom, θα εγκαταστησεις και το lagfix.zip (http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=33502709&postcount=118) πριν κανεις reboot, και μετα εννοειται gapps κλπ που θα βρεις στο πρωτο ποστ.

Oτι μου ειπανε, σου λεω :p

djpar
02-11-12, 16:33
δεν μπορω τον launcher δεν ξερω...κατι δεν μου εκανε ασε που αν μεινει στην μνημη τοτε τρωει μια 20αρου και απο τα 140 που εχω παει 120...ουτε για ζητω δεν φτανουν καποιες φορες. Μενω με sony και unroot μεχρι να βγει η "τελεια" jelly bean να την βαλω γιατι για πειραματα δεν ειμαι οτι βαλω αυτο θα μεινει...

καλη συνεχεια παντος στις roms κ εγω παρακολουθω απο κοντα

@ ADSLgr.com All rights reserved.