PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68

nnn
01-06-13, 20:00
Οι γυναίκες είναι πιο επιδέξιες με τα χέρια, αν χωράει στην παλάμη τους αρκεί :whistle: :mrgreen:

tsavman
01-06-13, 20:50
Τυχερός αυτός που η γυναίκα του έχει μικρά χέρια :whistle::twisted:

nnn
01-06-13, 20:55
Τυχερός αυτός που η γυναίκα του έχει μικρά χέρια :whistle::twisted:

:lol::p

Gordito
01-06-13, 21:05
Eχετε θεματα με τον 5.4;

Εδω καμια φορα ενω εχω wifi, δεν δουλευει το ιντερνετ, και καμια φορα παλι δεν ανοιγουν τα data. Και ας παει η κοπελα απο το μενου για να τα ανοιξει.
Για τα data δεν ειμαι σιγουρος, γιατι δεν ειμαι μπροστα οταν γινεται, αλλα το θεμα με το wifi το αντιμετωπισα ο ιδιος.

tsavman
01-06-13, 21:08
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο εγώ.

bossoq
01-06-13, 21:12
Επειδή το νήμα είναι τεράστιο και έχω χαθεί πια,θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου προτείνατε
κάποια stable rom και ένα τρόπο να την περάσω στο κινητό μου που φοράει την 4.1.Β.0.587(κλειδωμένη).

Gordito
01-06-13, 21:16
Για τροπο, δεν ειναι ευκολο.
Θελει διαβασμα και υπομονη, μην περιμενεις κανεναν να σε βοηθησει 100%, οσες φορες εχω παει να βοηθησω προσωπικα, εφαγα τα μουτρα μου με απανωτες ερωτησεις.

Οπλιζεσαι με υπομονη (μεγαλη αρετη) και ξεκινας.
Bootloader θα ξεκλειδωσεις ή οχι; (χανεται η εγγυηση)

bossoq
01-06-13, 21:24
Θα θελα να αποφύγω το ξεκλείδωμα,αν είναι δυνατόν,γιατί είμαι λίγο ατσούμπαλος και δε θέλω να καταστρέψω το τηλέφωνο
από καμιά αδέξια κίνηση ή από τα νεύρα μου..Οπότε,αν και έχω την εντύπωση ότι δεν μπορώ να κάνω root στη συνέχεια
με ότι κακό συνεπάγεται αυτό,θα θελα να ξεκινήσω με κλειδωμένο bootloader.

Gordito
01-06-13, 21:27
Κανε root και ξηλωσε οσες εφαρμογες δεν θελεις για αρχη (απαραιτητα το Facebook)
Οδηγιες ας σου δωσει καποιος που το εχει κανει προσφατα, εγω ουτε θυμαμαι πως το ειχα κανει.

Θα παρει βαθια ανασα το κινητο.
Μετα αν δεν σε ικανοποιει, εδω ειμαστε για περαιτερω

tsavman
01-06-13, 21:28
Για κλειδωμένο bootloader, εγώ σου προτείνω να βάλεις την UltimateHD.
Πρώτα θα κάνεις root, θα περάσεις το clockworkmod (cwm) και από εκεί μέσα θα φορτώσεις την νέα σου rom.

bossoq
01-06-13, 21:33
Ωπ,ωπ..
Τελευταία ερώτηση, αν θες:
Μπορώ σίγουρα, να πετύχω root χωρίς ξεκλείδωμα bootloader στην 4.0.4?

tsavman
01-06-13, 21:39
Θυμάμαι ότι είχα βάλει την UHD με stock kernel, οπότε ναι, δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα του BL.
Πιο πριν ήμουν με την stock ICS, είχα rootάρει και είχα ξηλώσει αρκετή σαβούρα της sony. Κάνε αυτό πρώτα, να πάρει ανάσα το κινητό και να εξοικειωθείς με την ιδέα του root, και όταν αποφασίσεις για BL βάλε κατευθείαν την ΑΟKP που τα σπάει, και πετάει :)

bossoq
01-06-13, 21:42
Χμμ...Έχω αρκετό ψάξιμο και ακόμη πιο πολύ διάβασμα για απόψε.
Ούτε πως να κάνω root δεν θυμάμαι.
Ευχαριστώ πάντως,παιδιά.

tsavman
01-06-13, 22:07
Για root υπάρχει και εύκολος τρόπος, με εφαρμογή.
Ψάξε εδώ πιο πίσω, ή στον οδηγό (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085) που υπάρχει στο myphone.

Αργότερα, που θα ψηθείς να βάλεις καμία custom JB, θα ξεκλειδώσεις και τον bootloader για να περάσεις custom kernel με τη βοήθεια αυτού (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329948) του οδηγού.

Ό,τι χρειαστείς ρώτα, απλά εγώ σε συμβουλεύω να κάνεις ένα πράγμα την φορά, παράλληλα με διάβασμα ώστε να καταλαβαίνεις τι ακριβώς γίνεται.

bossoq
01-06-13, 22:17
Ευχαριστώ πολύ tsavman,για τις πολύτιμες πληροφορίες.:oneup:
Ήδη έχω αρχίσει τη διαδικασία με το eroot και πλέον όλα φαντάζουν ακόμη πιο εύκολα.
Εχώ ξαναξεκλειδώσει και ρουτάρει συσκευή(xperia mini x10 pro) oπότε κάποια πράγματα
μου είναι πιο απλά.Το απαραίτητο software(roms,cwm,sdk,flashtool) και κάποιες επιπλέον
πληροφορίες(π.χ. rooting,bootloader) με προβληματιζαν καθώς δεν είχα φτάσει και πολύ μακριά
όταν πρωτοδοκίμασα με το neoV.

tsavman
01-06-13, 22:38
Τα πράγματα είναι απλά.

Κάνεις root για δύο λόγους:
1. Πλήρης πρόσβαση/έλεγχος του κινητού σου (έτσι μπορείς να ξηλώσεις και την σαβούρα της sony ώστε να πάρει μια ανάσα)
2. Εγκατάσταση cwm (για να μπορείς να περνάς άλλες custom rom)

Αφού φτάσεις στο 2 από επάνω, τότε έχεις δύο επιλογές:
Α. Εγκατάσταση custom rom η οποία όμως είναι stock kernel based ή
Β. Ξεκλείδωμα και του BL ώστε να μπορείς να βάλεις πρακτικά οποιαδήποτε rom κυκλοφορεί.

Stock kernels της sony καλύπτουν μέχρι την επίσημη 4.0.4, oπότε στο Α από επάνω μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε ICS rom, η οποία βασίζεται σε στοκ κερνελ (πχ την UHD 3.0.2)
Αν ξεκλειδώσεις τον BL, μπορείς να πας και σε JellyBean, που δουλεύει καλύτερα από την ICS στα κινητά μας.


Προς το παρόν, αφού είσαι rooted, πέρνα ένα TitaniumBackup, και άρχισε να ξηλώνεις άχρηστες εφαρμογές.
Είχα ένα post σε αυτό το θέμα με λίστα των safe to uninstall εφαρμογών σε stock ICS.

EDIT, δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/567821-Sony-Xperia-Neo-V?p=4704654&highlight=#post4704654), στο post #732 κάποιες εφαρμογές που είχα ξηλώσει τότε που είχα ακόμα stock rom

nnn
01-06-13, 22:42
Eχετε θεματα με τον 5.4;

Εδω καμια φορα ενω εχω wifi, δεν δουλευει το ιντερνετ, και καμια φορα παλι δεν ανοιγουν τα data. Και ας παει η κοπελα απο το μενου για να τα ανοιξει.
Για τα data δεν ειμαι σιγουρος, γιατι δεν ειμαι μπροστα οταν γινεται, αλλα το θεμα με το wifi το αντιμετωπισα ο ιδιος.
Ναι εγώ, ένας από τους λόγους που έριξα reset και πήγα στον Lupus 5.

tsavman
01-06-13, 22:48
Καλός ο Lupus 5 με την ΑΟΚP;
Μου έλειψε λίγο το logo του κατά την εκκίνηση :p

- - - Updated - - -

Φτυάρι mode:



Eκανα εχτες το βραδυ εκτεταμενες δοκιμες με custom ICS 4,04 και 2-3 kernels.

Ποτε και πουθενα δεν ειδα εφαμιλλη αποδοση οπως με Gingerbread. Το κινητο μπορει μεν να ειναι καπως το ιδιο γρηγορο αλλα ειναι πολυ Laggy.

I'm done tryin ICS, θα μεινω για παντα με GB για την κινηταρα αυτη!


Say, what; :lol:

Gordito
01-06-13, 23:02
Tοτε δεν ειχαν βγει JB roms!!!

ics οσες φορες περασα, απογοητευτηκα πληρως, ειτε στοκ ειτε πχ UHD

Τοτε ειχα μια συγκεκριμενη GB, αριστη σε ολα, απλα ειχε καποιο θεμα με χωρο στην κασε και δεν μπορουσες να βαλεις μεγαλες εφαρμογες (~40ΜΒ και ανω) απο το store.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1566168
την βρηκα!!

tsavman
01-06-13, 23:13
Εντάξει, που να φανταστείς ότι θα βγαίνανε μέχρι και JB όταν το πήρες με 2.3.. λογικό!
Την θυμάμαι αυτήν την rom, αλλά εγώ επέμεινα τότε σε stock ακόμα.

nnn
01-06-13, 23:53
we've come a long way :lol:

bossoq
02-06-13, 02:04
Πήγα τελικά σε Zelly Cream 2.5 ..
H μέρα με την νύχτα,
πραγματικά το τηλέφωνο ανασαίνει πάλι.

124540124541124542

Πανεύκολη διαδικασία και εγκατάσταση ακολουθώντας τον παρακάτω οδηγό.
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2151648

crypter
02-06-13, 11:37
Έχει κανένα bug;

tsavman
02-06-13, 11:42
bossoq, πιο πριν τι είχες;

nnn
02-06-13, 11:51
Εγώ είμαι λίγο πριν περάσω αυτή
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2265096

με το ζόρι κρατιέμαι :p

bossoq
02-06-13, 12:23
bossoq, πιο πριν τι είχες;

Την ics 4.0.4 φόραγε .


Έχει κανένα bug;

Για την ώρα,δεν έχω προσέξει κάτι ιδιαίτερο,
βέβαια κανά δίωρο ασχολήθηκα μετα την εγκατάσταση της νεας rom.


Ξήλωσα fb μέσω Titanium BackUp όπως μου είπατε,
βάζοντας friendcaster στη θέση του και όντως η διαφορά είναι αισθητή.

(Πλάκα-πλάκα το κινητάκι μας,δεν τα χει φάει τα ψωμιά του
βλέποντας πόση ενασχόληση υπάρχει στο xda..)

tsavman
02-06-13, 13:40
Εγώ είμαι λίγο πριν περάσω αυτή
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2265096

με το ζόρι κρατιέμαι :p

Ωραία, έχει και τον καινούριο kernel. Κάνε ένα test drive να μας πεις :p




Την ics 4.0.4 φόραγε .

Για την ώρα,δεν έχω προσέξει κάτι ιδιαίτερο,
βέβαια κανά δίωρο ασχολήθηκα μετα την εγκατάσταση της νεας rom.


Ξήλωσα fb μέσω Titanium BackUp όπως μου είπατε,
βάζοντας friendcaster στη θέση του και όντως η διαφορά είναι αισθητή.

(Πλάκα-πλάκα το κινητάκι μας,δεν τα χει φάει τα ψωμιά του
βλέποντας πόση ενασχόληση υπάρχει στο xda..)

Λογική η διαφορά σε σχέση με την stock, ακόμα και με custon ICS. Οι JB roms παίζουν καλύτερα από τις GB όταν είχε πρωτοβγεί το κινητό.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα πάντως με FB, twitter κ άλλες βαριές εφαρμογές, ή τουλάχιστον δεν με εκνευρίζει τόσο. Το κινητάκι πάει σφαίρα με την ΑΟΚP και είναι και rock stable :oneup:
Ας είναι καλά το xda και η χαμηλή (για τα specs του) τιμή όταν είχε κυκλοφορήσει, το πήρε πολύς κόσμος και ασχολείται. Εδώ ασχολούνται ακόμα με το ZTE Blade, που ήταν το αντίστοιχο value for money του 2010-11

k850stratos
02-06-13, 16:05
Ναι και εγω το εχω αυτο το προβλημα με το Data

- - - Updated - - -

Παιδια στο AOKΡ με την 5.4 εχω παρατηρεισει οτι η φωτεινοτητα ειναι οτι να ναι,χαμηλωνει τελειος μονη της και πρεπει να την ανεβασω χειροκινητα τι παιζει;;δεν εχω βαλει αυτοματη φωτεινοτητα...

Gordito
02-06-13, 16:29
Toν ξηλωσα τον fusion, μιας και οντως εχει θεμα με τα data. Δεν ειναι θεμα του διακοπτη, τα ανοιγεις και απλα δεν συνδεεται.

Εβαλα lupus v5 και περιμενω να δω.
Εγκατεστησα και το προγραμμα για τα backlight buttons, αλλα και αυτα οποτε ναναι αναβουν και θελει ξανα να ανοιξεις το προγραμμα.

k850stratos
02-06-13, 16:40
O Lupus είναι και αυτό κάποιο Kernel σαν το Fusion 5.4 που έχω εγώ;ποιός έχει καλύτερες επιδόσεις;

flamelab
02-06-13, 17:11
Στο xda αναφέρεται συχνά ο Fusion, λέει τίποτα;

Gordito
02-06-13, 17:22
Απο επιδοσεις, ειναι ο καλυτερος.

Αλλα καμια φορα, ανοιγεις τα data, και αυτα μενουν off, θελει reboot το κινητο για να δουλεψουν.
Ειναι πολυ σπαστικο, αν ανοιγοκλεινεις συνεχεια, και σου συμβαινει συχνα.

Απο σημερα, δοκιμαζω lupusv5 οποτε θα δω πως παει και αυτος.

nnn
02-06-13, 17:57
Απο επιδοσεις, ειναι ο καλυτερος.

Αλλα καμια φορα, ανοιγεις τα data, και αυτα μενουν off, θελει reboot το κινητο για να δουλεψουν.
Ειναι πολυ σπαστικο, αν ανοιγοκλεινεις συνεχεια, και σου συμβαινει συχνα.

Απο σημερα, δοκιμαζω lupusv5 οποτε θα δω πως παει και αυτος.
Αυτός έχει bug αν μείνει πολύ ώρα το wifi ανοικτό να κολλάει η notification bar και ο launcher :rolleyes:

- - - Updated - - -

Έχουμε και άλλον δικό μας που σκαλίζει τον kernel του nAa
http://goo.im/devs/mikeioannina/cm10.1/haida

tsavman
02-06-13, 17:58
Εγώ ξαφνικά έχω πρόβλημα με το wifi.
Δεν μπορώ να συνδεθώ σε κανένα από τα δύο δικά μου δίκτυα, ανεξαρτήτως ρυθμίσεων ασφαλείας.

Να φλασάρω τον lupus;

nnn
02-06-13, 17:59
Ναι αν και ο v7 τρώει κολλήματα και δεν αφήνει να φλασάρεις από recovery :rolleyes:

tsavman
02-06-13, 18:20
Πέρασα τον v5 + τα wifi modules, αλλά και πάλι έχω πρόβλημα.

- - - Updated - - -

Στην AOKP, τι σημαίνει όταν έχω μεν τις μπάρες έντασης wifi επάνω, είμαι συνδεδεμένος δηλαδή, αλλά αυτές φαίνονται γκρι, αντί για μπλε;
Δεν λειτουργεί καμία εφαρμογή που απαιτεί internet, βγάζουν όλες σφάλμα δικτύου.

bossoq
02-06-13, 18:58
Λογική η διαφορά σε σχέση με την stock, ακόμα και με custon ICS. Οι JB roms παίζουν καλύτερα από τις GB όταν είχε πρωτοβγεί το κινητό.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα πάντως με FB, twitter κ άλλες βαριές εφαρμογές, ή τουλάχιστον δεν με εκνευρίζει τόσο. Το κινητάκι πάει σφαίρα με την ΑΟΚP και είναι και rock stable :oneup:
Ας είναι καλά το xda και η χαμηλή (για τα specs του) τιμή όταν είχε κυκλοφορήσει, το πήρε πολύς κόσμος και ασχολείται. Εδώ ασχολούνται ακόμα με το ZTE Blade, που ήταν το αντίστοιχο value for money του 2010-11

Συμπλήρωσα 5 ωρίτσες ενασχόλησης σήμερα με την Zelly Cream 2.5, στην οποία άφησα τον kernel της 4.0.4. και αισθάνομαι το κινητό τόσο ελαφρύ παρά τις προσθαφαιρέσεις ,σα να απέκτησε έξτρα μνήμη και επεξεργαστική ισχύ.Το καλύτερο όμως,είναι ότι η μπαταρία μοιάζει να χει μεγάλύτερη διάρκεια ζωής μέχρι την επόμενη φόρτιση.

Gordito
02-06-13, 19:12
Παλιογκαντεμηδες, ολα μια χαρα πηγαιναν με την ΑΟΚΠ μεχρι που βαλατε ολοι εσεις :p

Eγω εβαλα v5, εστειλα την κοπελα στην δουλεια, και τωρα παραπονιεται οτι το κινητο κολαει.

Να βαλω v7? Μετα δεν εχω αναγκη απο ξαναφλασαρισμα, το κινητο, αν δουλευει οπως πρεπει, θα μεινει ετσι μεχρι να πεθανει

@nnn

Εχει και CWM και TWRP ο lupus ε? Κολαει και στα 2 το φλασαρισμα?

tsavman
02-06-13, 19:40
Ρε και σε μένα μια χαρά δούλευε μέχρι σήμερα, παλιογρουσούζηδες!:p
Τώρα wifi γιοκ, καπούτ. Πάνω που είπα δεν ξαναφλασάρω για καιρό. Όχι τίποτε άλλο, αλλά έχω και ταξιδάκι πάλι και το χρειάζομαι. :evil:

Περιμένω τον nnn να βάλει την SJBX για να αποφασίσω, αλλιώς δεν ξέρω και γω τι :mad:

Gordito
02-06-13, 19:43
Παρτε iphone να ησυχασετε τρολολολ

Πλακα πλακα, δεν ξερω αν φταιει το δικο μου iphone, αλλα το neo v εχει απειρως καλυτερο σημα στο wifi και πιανει πιο πολλα δικτυα!!!

tsavman
02-06-13, 19:52
Ακόμα δεν το πούλησες;
Καλά να πάθεις :p

Gordito
02-06-13, 19:56
Εξωτερικο ειμαι. Θα γυρισω σε καμια βδομαδα (και αμα)

Θα κανω το σκατο μου παξιμαδι, οσο χρειαστει να παω σε S3, τρεμω στην ιδεα τι μπορει να κανει αυτο το κινητο με μια custom. Aν το παρω και καινουργιο, ακομα καλυτερα.

tsavman
02-06-13, 19:58
To μήλο πόσο μπορείς να το δώσεις;
Μου έλεγε ένας γνωστός ότι πήρε το S3 καινούριο με 280 (έπαιξα και λίγο μαζί του), αλλά ήμασταν σε bar και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες της αγοράς του :p
Για κινεζιά δεν το σκέφτεσαι με τίποτα;

Gordito
02-06-13, 20:02
280€€€€€;;;;;; Που καλε να γυρισω αυριο να το παρω; Μαλλον με επιδοτηση θα λεει.

Καλο θα ηταν και το κινεζικο με κανα 180-200€ αλλα με 270-280 παιζει να βρω το S3 ΜΤΧ με εγγυηση οποτε δεν αξιζει για μενα.

Εξαλλου, ξερεις, με το S3, θα εχω και 500 ρομ να δοκιμασω!!!!! Η χαρα του πο@στη.

tsavman
02-06-13, 20:08
Μπα, απλά μάλλον παραεισαγωγής θα ήταν. Υπάρχει ενδεχόμενο να τον πετύχω απόψε, θα τον ξαναρωτήσω.
Με το sudden death που εμφανίζουν αρκετά S3, τι παίζει, το έχεις ψάξει;

Από τα κινέζικα, τα πιο επώνυμα (πχ Oppo, Jiayu, κλπ) έχουν μία κάποια υποστήριξη. Από την άλλη, αν πάρεις το S3 δεν βλέπω λόγο να βάλεις custom, προς το παρόν τουλάχιστον.


Στο θέμα μου τώρα, πέρασα πάλι τον fusion 4.4 αλλά δεν ενεργοποιεί καν το wifi. Μήπως τα modules του lupus δημιουργούν κάποιο θέμα; Μπορώ να τα απεγκαταστήσω αυτά;

Gordito
02-06-13, 20:14
Reboot το router?
Αλλο wifi δοκιμασες;

Για το S3, δεν ξερω, δεν με ενδιαφερει, θα εχω τουλαχιστον 1 χρονο εγγυηση, αν και το βλεπω για καινουργιο.

tsavman
02-06-13, 20:16
Δοκίμασα σε δύο δικά μου ασύρματα, και kernels fusion 4.4, 5.4, 5.5 και lupus v5+modules.
Θα κάνω τα routers ένα restart τώρα μπας και στρώσει αλλιώς.. :twisted:

Ψάξτο, ψάξτο. :oneup:

giorgosthess
02-06-13, 20:16
Το μόνο πρόβλημα που είδα εγώ είναι το ότι αργεί πολύ να μπουτάρει. Αρχίσατε τις γκρίνιες βλέπω. Προσπαθείτε να πείσετε τους εαυτούς σας ότι κάτι δεν πάει καλά με την ΑΟΚP γιατί σας τρώει να δοκιμάσετε Zelly Cream :p

tsavman
02-06-13, 20:23
Τελικά έστρωσε μετά απο restart των router, τι να πω..; Τζάμπα τα τοσα φλασαρίσματα kernel! :rolleyes:
Η Ζelly μπορεί να περιμένει προς το παρόν! :p

kokoretsi
02-06-13, 20:25
Μόλις ξεκλείδωσα και εγώ τον boootloader. Κατεβάζω να παίξω με freexperia και βλέπω ...
Καμία πρόταση ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.