PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα ήθελα να έχω τη γνώμη σας για αλλαγή παρόχου



jimmys
16-11-11, 17:34
Γεια σας

θα ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα :

1 - Θα ήθελα να έχω τη γνώμη σας για αλλαγή παρόχου.
Αυτή τη στιγμή είμαι συνδεμένος σε ΟΤΕ με connex 2mbps (68€ το δίμηνο). Σκέφτομαι να αλλάξω σε Hol που είναι οικονομική (στο Hol double play lite 6 mbps) με 24,70 € / μήνα .

2- στο οτε που είμαι έχω σύνδεση ATA συσκευή πάνω στο router (ethernet port) και μιλάω μέσα από δυο παρόχους voip (voip buster , voip gain) με καλές τιμές για ελλάδα , μπορώ να κάνω το ίδιο και στη Hol(γιατί τα 200 λεπτά που δίνη δωρεάν δεν θα με καλύψουν χωρίς το Voip που έχω [(voip buster , voip gain]):hmm:

ευχάριστο πολύ :respekt:

achatzak
16-11-11, 18:36
Γιατι δεν βαζεις απεριοριστα τηλεφωνα?

jimmys
17-11-11, 00:25
είναι οικονομικό το θέμα , "για αυτο" φεύγω και από τον οτε , τα voip ξέρεις αν θα δουλέψουν ?
:respekt:

Jojos170304
17-11-11, 11:54
Με την τελευταία μ@μ@κία της HOL και πέρασμα αυτόματα του καινούργιου fw στα ρούτερ της (τουλάχιστον τα netfaster που έχω σε δύο συνδέσεις), χωρίς να ειδοποιήσουν κανένα ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑΝ τα voip του ρούτερ οπότε μέσω τουλάχιστον των εξόδων του ρούτερ ΔΕΝ μπορείς να έχεις voip μέσω άλλων παρόχων voip.

ΥΓ: Το απογευματάκι θα προσπαθήσω να βάλω voip μέσω ενός linksys pap που έχω στο ντουλάπι
ΥΓ2: Με βλέπω για on telecoms γιατί με τη hol έχει παραγίνει το κακό (προβληματικές συνδέσεις, χαμηλές ταχύτητες, μπούκωμα στο ρουτερ, φασιστική νοοτροπία στο update fw με το έτσι θέλω χωρίς να ενημερώνουν κανένα)

vampira
17-11-11, 15:34
ΥΓ2: Με βλέπω για on telecoms γιατί με τη hol έχει παραγίνει το κακό (προβληματικές συνδέσεις, χαμηλές ταχύτητες, μπούκωμα στο ρουτερ, φασιστική νοοτροπία στο update fw με το έτσι θέλω χωρίς να ενημερώνουν κανένα)

Αν το πρόβλημά σου είναι το ρουτερ μάλλον η on δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση. Κλειδωμένο ρουτερ, και το interface είναι "κουτσουρεμένο" με πολύ λιγότερες επιλογές από την hol.

Η φασιστική νοοτροπία είναι άτοπο, το καταλαβαίνεις αυτό νομίζω. Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας πάροχος να σε ενημερώσει για τέτοια θέματα.
Αν δεν σε καλύπτει το ρουτερ τους, που κοστίζει πιθανά 5 ολόκληρα ευρώ, μπορείς να αγοράσεις όποιο παρέχει αυτά που χρειάζεσαι. Με το ανάλογο κόστος άλλωστε.

Jojos170304
17-11-11, 15:50
Φίλε μου το πρόβλημα είναι ότι ξαφνικά στη hol κ@βλωσε να αλλάξει fw, δεν ενημέρωσε κανένα ότι θα κάνει κάτι τέτοιο κ ξαφνικά της ήρθε να κλειδώσει τα voip. Συνεπώς από το πουθενά σε βάζει σε μία διαδικασία Χ Ω Ρ Ι Σ καμμία προειδοποίηση με το έτσι θέλω.

Εγώ στο μηχανάκι που χρησιμοποιώ (με χρησιδάνειο) ΔΕΝ θέλω να αλλάξω fw, αλλά μου το επιβάλουν με το έτσι θέλω κ χωρίς να μου πούν τίποτα. Μάλλον ο ορισμός του φασισμού είναι αυτό. Απλά ορισμένοι έχουν γίνει τόσο χοντρόπετσοι που αυτά πλέον είναι ψιλά γράμματα - εδώ κάναν τον Άδωνι υπουργό :) -

vampira
17-11-11, 15:57
Φίλε μου το πρόβλημα είναι ότι ξαφνικά στη hol κ@βλωσε να αλλάξει fw, δεν ενημέρωσε κανένα ότι θα κάνει κάτι τέτοιο κ ξαφνικά της ήρθε να κλειδώσει τα voip. Συνεπώς από το πουθενά σε βάζει σε μία διαδικασία Χ Ω Ρ Ι Σ καμμία προειδοποίηση με το έτσι θέλω.

Εγώ στο μηχανάκι που χρησιμοποιώ (με χρησιδάνειο) ΔΕΝ θέλω να αλλάξω fw, αλλά μου το επιβάλουν με το έτσι θέλω κ χωρίς να μου πούν τίποτα. Μάλλον ο ορισμός του φασισμού είναι αυτό. Απλά ορισμένοι έχουν γίνει τόσο χοντρόπετσοι που αυτά πλέον είναι ψιλά γράμματα - εδώ κάναν τον Άδωνι υπουργό :) -

Έχεις χάσει λίγο το νόημα. Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να σε ενημερώσει για αυτό. Κάνανε μία αναβάθμιση για κάποιον λόγο και όχι επειδή δεν είχαν τίποτα καλύτερο να κάνουν.
Υπάρχουν τόσα ρουτερ που μπορείς να αγοράσεις αν δεν σε καλύπτει το ρουτερ τους. Έχει παραγίνει αυτό με την γκρίνια για τα ρουτερ των παρόχων....

Jojos170304
17-11-11, 16:25
Μάλλον εσύ έχεις χάσει το νόημα.

Κάναν μία αναβάθμιση για συγκεκριμένο λόγο. Να κόψουν το voip τρίτων παρόχων, το οποίο όμως δεν είχαν κανένα λόγο να το κάνουν. Τα υπόλοιπα είναι μπούρδες μπας κ πείσουν κάνα άσχετο.

Όσον αφορά τα ρούτερ των παρόχων υποτίθεται ότι είναι μέσα στις παροχές που έχεις συμφωνήσει κ πληρώσει. Εκείνο που ΔΕΝ έχεις συμφωνήσει είναι να βάλεις νταβά στο αγαθό που πληρώνεις για το πως θα το χρησιμοποιείς.

Νοοτροπίες ανεκτικότητας, όπως πχ η δική σου, είναι που οδηγούν στο γκρεμό, ο ωχαδερφισμός του νεοέλληνα.

ΥΓ: Εγώ τη λύση την έχω βρει, το ζήτημα είναι ότι χωρίς κανένα δικαίωμα με βάλαν σε επιπλέον μπελά κ κόπο κ το σημαντικότερο χωρίς να έχουν προειδοποιήσει. Στα αγαθά που πληρώνω ώστε να χρησιμοποιώ ελεύθερα, υπό τους συγκεκριμένους όρους που έχω υπογράψει, θα τα χρησιμοποιώ όπως θέλω ΕΓΩ κ όχι αυτοί.

vampira
17-11-11, 17:04
Μάλλον εσύ έχεις χάσει το νόημα.

Κάναν μία αναβάθμιση για συγκεκριμένο λόγο. Να κόψουν το voip τρίτων παρόχων, το οποίο όμως δεν είχαν κανένα λόγο να το κάνουν. Τα υπόλοιπα είναι μπούρδες μπας κ πείσουν κάνα άσχετο.


Κοιμούντε και ξυπνάνε με την έγνοια του voip των τρίτων παρόχων, για αυτό μπήκαν σε τέτοιο μπελά να αναβαθμίσουν κάμποσες δεκάδες χιλιάδες ρουτερ.
Τα πιστεύεις αυτά που λες?

Το γεγονός ότι άλλαξε η voip τηλεφωνία τους όταν έγινε και η αλλαγή firmware δεν σου έκανε κάποια εντύπωση.
To router που σου δίνουν, έχει απομακρυσμένη διαχείριση από τους ίδιους για χιλιοειπωμένους εδώ μέσα λόγους. Και δεν το έχεις πληρώσει, είναι με χρησιδανεισμό. Αν θες να τα χρησιμοποιείς όπως θες μπορείς κάλλιστα να πληρώσεις και να πάρεις όποιο ρουτερ θες.

Δεν έχει νόημα η περαιτέρω συζήτηση, αν ψάχνεις μάγισσες πίσω από κάθε πόρτα ε κάποτε θα βρεις, case closed από μένα και καλό απόγευμα.

Jojos170304
17-11-11, 17:19
Τι σχέση αν άλλαξε η δική τους voip τηλεφωνία με την απενεργοποίηση των voip των υπολοίπων σε pots? Είναι άχρηστοι λοιπόν ή απλώς μ@μ@κες? Ή μήπως προσπαθείς να δώσεις την επίσημη ηλίθια γραμμή της hol ανεπίσημα μέσω του forum?

Ο χρησιδανεισμός σημαίνει ότι έχω πληρώσει για τη χρήση του το συγκεκριμένο διάστημα, κατά την ελεύθερη βούληση μου, υπό την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει παράβαση των όρων της σύμβασης. Τι αδυνατείς ή δεν θέλεις να καταλάβεις από αυτά?

jimmys
17-11-11, 17:49
Jojos170304


Eγώ ένα linksys pap2t έχω σύνδεση σε μια ethernet του router (του οτε) και πεζή κανονικά το Voip από άλλους παρόχους , δεν μπορώ λες να κάνω το ίδιο στην Hol ?
Για δοκίμασε (το pap που έχεις ) και "πεσμας" τι έγινε ?
γιατί ο [Vampira] μάλλον δουλεύει για Hol η Vodafon

vampira
17-11-11, 18:15
Πρώτον είναι Η vampira, το a το κάνει ξεκάθαρο νομίζω. Και ναι έχω μετοχές στην hol ....έλεος.
Αυτό που ρωτάς jimmy λογικά δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα, γιατί να έχει άλλωστε?

A_gamer
17-11-11, 18:38
Γεια σας

θα ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα :

1 - Θα ήθελα να έχω τη γνώμη σας για αλλαγή παρόχου.
Αυτή τη στιγμή είμαι συνδεμένος σε ΟΤΕ με connex 2mbps (68€ το δίμηνο). Σκέφτομαι να αλλάξω σε Hol που είναι οικονομική (στο Hol double play lite 6 mbps) με 24,70 € / μήνα .

2- στο οτε που είμαι έχω σύνδεση ATA συσκευή πάνω στο router (ethernet port) και μιλάω μέσα από δυο παρόχους voip (voip buster , voip gain) με καλές τιμές για ελλάδα , μπορώ να κάνω το ίδιο και στη Hol(γιατί τα 200 λεπτά που δίνη δωρεάν δεν θα με καλύψουν χωρίς το Voip που έχω [(voip buster , voip gain]):hmm:

ευχάριστο πολύ :respekt:

Εγώ όταν ήμουν στη HOL μια χαρά ήταν η σύνδεσή μου, αν και με κάπως υψηλά ping.

Καλύτερη ήταν θα έλεγα από τον τωρινό μου πάροχο.

valen_gr
17-11-11, 19:09
Τι σχέση αν άλλαξε η δική τους voip τηλεφωνία με την απενεργοποίηση των voip των υπολοίπων σε pots? Είναι άχρηστοι λοιπόν ή απλώς μ@μ@κες? Ή μήπως προσπαθείς να δώσεις την επίσημη ηλίθια γραμμή της hol ανεπίσημα μέσω του forum?

Ο χρησιδανεισμός σημαίνει ότι έχω πληρώσει για τη χρήση του το συγκεκριμένο διάστημα, κατά την ελεύθερη βούληση μου, υπό την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει παράβαση των όρων της σύμβασης. Τι αδυνατείς ή δεν θέλεις να καταλάβεις από αυτά?

Για να παρουμε τα πραγματα με την σειρα.
Μιλα καλυτερα.
Το οτι δεν συμφωνεις με καποιον δεν σημαινει οτι μιλάμε με τετοιο υφος.

Ο χρησιδανεισμος δεν ειναι αυτο που περιγραφεις. Αυτο που περιγραφεις ειναι η ενοικίαση ενος αγαθου η προιόντος .
Εσυ εχεις πληρωσει για την χρηση της υπηρεσιας (τηλεφωνο/ιντερνετ)για το συγκεκριμενο διαστημα , και οχι για το ρουτερ.

Φανταζομαι εχεις καταλαβει οτι ο παροχος , δεν εχει υποχρεωση να δινει voip capable routers σε pots πελάτες, άσχετα αν το εχει κανει η οχι σε πολλες περιπτωσεις.
Το οτι καποιος μπορει να εχει ωφεληθει απο αυτην την εξελιξη, ειναι θεμιτο.
Ομως, εαν η εταιρεια ειτε του αλλαξει τον εξοπλισμο, ειτε αλλαξει το f/w , σαφως και ξεβολευει, ομως καταλαβαινεις οτι παρεχει pots ...

Το οτι αποφασισε η Hol να εχει ολα τα ρουτερ της στην τελευταια f/w verison, και να μην υποστηριζει το ιδιο ρουτερ σε 4-5 διαφορετικες εκδοσεις f/w, με οτι προβληματα/bugs εχουν ειναι δικο της θεμα, και το κανει οχι μονο για την δικη της διευκολυνση .

Το να γκρινιαζει καποιος pots πελατης οτι η hol του εκοψε το voip στο δικο της ειναι ατοπο. Αγορασε δικο σου στην τελικη.

Ετσι πληροφοριακα κιολας, οποιος εχει pots αλλα εχει voip router, και χρειαστει αντικατάσταση (πχ χαλασει) , να ξερεις οτι πλεον 100% θα παρει οχι το ιδιο voip router που ειχε, αλλα ενα pots router χωρις voip δυνατοτητες.

Φανταζομαι εκει θα απαιτουσες κιολας να το παρουν πισω, και να σου στειλουν ενα με voip ε?

dfourt
17-11-11, 19:22
Jojos170304


Eγώ ένα linksys pap2t έχω σύνδεση σε μια ethernet του router (του οτε) και πεζή κανονικά το Voip από άλλους παρόχους , δεν μπορώ λες να κάνω το ίδιο στην Hol ?

Μια χαρά θα δουλεύει, δεν θα έχεις πρόβλημα.
Χρησιμοποιώ και εγώ συσκευή ΑΤΑ και όλα δουλεύουν οκ.

Απλά με τη HOL θα έχεις, ίσως, ελαφρώς αυξημένα pings, σε σχέση με τα pings που είχες στον ΟΤΕ.

Jojos170304
17-11-11, 19:55
Για να παρουμε τα πραγματα με την σειρα.
Μιλα καλυτερα.
Το οτι δεν συμφωνεις με καποιον δεν σημαινει οτι μιλάμε με τετοιο υφος.

Ο χρησιδανεισμος δεν ειναι αυτο που περιγραφεις. Αυτο που περιγραφεις ειναι η ενοικίαση ενος αγαθου η προιόντος .
Εσυ εχεις πληρωσει για την χρηση της υπηρεσιας (τηλεφωνο/ιντερνετ)για το συγκεκριμενο διαστημα , και οχι για το ρουτερ.

Φανταζομαι εχεις καταλαβει οτι ο παροχος , δεν εχει υποχρεωση να δινει voip capable routers σε pots πελάτες, άσχετα αν το εχει κανει η οχι σε πολλες περιπτωσεις.
Το οτι καποιος μπορει να εχει ωφεληθει απο αυτην την εξελιξη, ειναι θεμιτο.
Ομως, εαν η εταιρεια ειτε του αλλαξει τον εξοπλισμο, ειτε αλλαξει το f/w , σαφως και ξεβολευει, ομως καταλαβαινεις οτι παρεχει pots ...

Το οτι αποφασισε η Hol να εχει ολα τα ρουτερ της στην τελευταια f/w verison, και να μην υποστηριζει το ιδιο ρουτερ σε 4-5 διαφορετικες εκδοσεις f/w, με οτι προβληματα/bugs εχουν ειναι δικο της θεμα, και το κανει οχι μονο για την δικη της διευκολυνση .

Το να γκρινιαζει καποιος pots πελατης οτι η hol του εκοψε το voip στο δικο της ειναι ατοπο. Αγορασε δικο σου στην τελικη.

Ετσι πληροφοριακα κιολας, οποιος εχει pots αλλα εχει voip router, και χρειαστει αντικατάσταση (πχ χαλασει) , να ξερεις οτι πλεον 100% θα παρει οχι το ιδιο voip router που ειχε, αλλα ενα pots router χωρις voip δυνατοτητες.

Φανταζομαι εκει θα απαιτουσες κιολας να το παρουν πισω, και να σου στειλουν ενα με voip ε?

Φιλαράκο ακριβώς για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά, τις νουθεσίες κράτα τες για τον εαυτό σου. Μάλλον τις χρειάζεσαι περισσότερο από εμένα

Εν συνεχεία, ενημέρωσε τα "συναδελφάκια" σου στη HOL ότι η διαφήμιση περί ΔΩΡΕΑΝ παροχής εξοπλισμου, καθώς κ η χρήση αυτού όπως αναγράφεται στη σύμβαση, πέραν του παραπλανητικού της κειμένου, σε ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν σημαίνει ότι δίνει το δικαίωμα στη HOL να πειράζει τις ΟΠΟΙΕΣ ρυθμίσεις έχω κάνει εγώ στο ρούτερ και μάλιστα εν άγνοια μου. Οι ρυθμίσεις αυτές, από τη στιγμή που δεν αντιβαίνουν στους όρους της σύμβασης, από την έκδοση του fw μέχρι την παραμετροποίηση είναι γούστο μου και καπέλο μου. Κατανοητό? Η όποια επέμβαση στις ρυθμίσεις λοιπόν, από τρίτο, χωρίς δική μου εξουσιοδότηση και ενημέρωση, μου προκάλεσε ζημία ακόμα και για την μισή ημέρα που έφαγα να συνδέσω το pap.

Εξηγώ το αυτονόητο νομίζω, αλλά με τέτοια πλύση εγκεφάλου τα τελευταία χρόνια, ακόμα κ τα αυτονόητα έχουν χαθεί, όταν οι υποταγμένοι έχουν ξεχάσει ακόμα κ την αίσθηση της υποταγή τους.

........Auto merged post: Jojos170304 πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@jimmy το pap δουλεύει, τουλάχιστον μέχρι τώρα

jimmys
17-11-11, 20:23
Thanks dfourt

Nα σε ρωτήσω και κάτι άλλο , κάποιες φορες τώρα τελευταία μου κάνει διακοπή τις κλήσης
(Error
Network Failure (CODE:4)
There has been a network problem. Please check your connections. (CODE:4)

ξέρεις αν πρέπει να κάνω κάτι έχω δυο γραμμές στο ATA (voip line 1 + voip line 2)

dfourt
17-11-11, 20:32
Φιλαράκο ακριβώς για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά, τις νουθεσίες κράτα τες για τον εαυτό σου. Μάλλον τις χρειάζεσαι περισσότερο από εμένα

Εν συνεχεία, ενημέρωσε τα "συναδελφάκια" σου στη HOL ότι η διαφήμιση περί ΔΩΡΕΑΝ παροχής εξοπλισμου, καθώς κ η χρήση αυτού όπως αναγράφεται στη σύμβαση, πέραν του παραπλανητικού της κειμένου, σε ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν σημαίνει ότι δίνει το δικαίωμα στη HOL να πειράζει τις ΟΠΟΙΕΣ ρυθμίσεις έχω κάνει εγώ στο ρούτερ και μάλιστα εν άγνοια μου. Οι ρυθμίσεις αυτές, από τη στιγμή που δεν αντιβαίνουν στους όρους της σύμβασης, από την έκδοση του fw μέχρι την παραμετροποίηση είναι γούστο μου και καπέλο μου. Κατανοητό? Η όποια επέμβαση στις ρυθμίσεις λοιπόν, από τρίτο, χωρίς δική μου εξουσιοδότηση και ενημέρωση, μου προκάλεσε ζημία ακόμα και για την μισή ημέρα που έφαγα να συνδέσω το pap.

Εξηγώ το αυτονόητο νομίζω, αλλά με τέτοια πλύση εγκεφάλου τα τελευταία χρόνια, ακόμα κ τα αυτονόητα έχουν χαθεί, όταν οι υποταγμένοι έχουν ξεχάσει ακόμα κ την αίσθηση της υποταγή τους.
Κάνεις λάθος.Βασικά δεν έχεις καταλάβει τι θα πει χρησιδάνειο.

Ο εξοπλισμός ανήκει στη HOL και αυτή τον κάνει ό,τι θέλει.
Η μόνη υποχρέωση που έχει η HOL απέναντί σου, είναι να σου παρέχει σωστά την υπηρεσία για την οποία πληρώνεις.

Από εκεί και πέρα, αν θέλει σε αφήνει να κάνεις παραμετροποιήσεις στον εξοπλισμό της, αν θέλει στον κλειδώνει και τελείως και σε αφήνει να μπεις μόνο για να αλλάξεις το password του Wifi.Είναι στη δική της ευχέρεια..
Εσένα σου λέει απλά ότι θα σου δανείσει ένα κουτί, με το οποίο θα μπορείς να μπαίνεις στο internet και θα έχει και wifi.
Αν το κουτί χαλάσει, μιας και ανήκει στην HOL, έχει την υποχρέωση να στο αλλάξει δωρεάν.

Α και φυσικά να θυμίσω ότι σε περίπτωση που διακόψεις τη σύνδεση με τη HOL(πχ πας σε άλλον πάροχο) πρέπει να της επιστρέψεις τον εξοπλισμό.

Είναι το ίδιο πράγμα με το να νοικιάζεις ένα διαμέρισμα.
Κάποια στιγμή μπορεί να θέλεις εσύ να ρίξεις έναν τοίχο για να ενώσεις 2 δωμάτια.
Για να το κάνεις, πρέπει να έχεις τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη.
Είναι στην ευχέρεια του ιδιοκτήτη να αποφασίσει αν θα σε αφήσει να κάνεις μια αλλαγή στο σπίτι του, που νοικιάζεις ή όχι.

Αυτά γιατί κάποιοι θεωρούν τα αυτονόητα όπως τους συμφέρει.

Άλλες εταιρίες μπορεί να έχουν άλλη πολιτική.

Ο ΟΤΕ πχ σου δίνει εξοπλισμό δικό σου και στον καλύπτει για βλάβες για τον πρώτο χρόνο.
Από εκεί και πέρα, αν σου χαλάσει, πρέπει να μεριμνήσεις εσύ για την αντικατάστασή του.(αγοράζοντας καινούριο)

........Auto merged post: dfourt πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Thanks dfourt

Nα σε ρωτήσω και κάτι άλλο , κάποιες φορες τώρα τελευταία μου κάνει διακοπή τις κλήσης
(Error
Network Failure (CODE:4)
There has been a network problem. Please check your connections. (CODE:4)

ξέρεις αν πρέπει να κάνω κάτι έχω δυο γραμμές στο ATA (voip line 1 + voip line 2)
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.
Εγώ έχω Linksys(Sipura) SPA 1001 με 2 Voip γραμμές και δεν έχω δει ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

Jojos170304
17-11-11, 20:36
Είναι το ίδιο πράγμα με το να νοικιάζεις ένα διαμέρισμα.
Κάποια στιγμή μπορεί να θέλεις εσύ να ρίξεις έναν τοίχο για να ενώσεις 2 δωμάτια.
Για να το κάνεις, πρέπει να έχεις τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη.
Είναι στην ευχέρεια του ιδιοκτήτη να αποφασίσει αν θα σε αφήσει να κάνεις μια αλλαγή στο σπίτι του, που νοικιάζεις ή όχι.


.


Φίλε μου όταν νοικιάζεις ένα διαμέρισμα ναι μεν δεν μπορείς να ρίξεις ένα τοίχο (να κάνω τα 6 πχ 24), αλλά δεν νομίζω να ρωτάς τον ιδιοκτήτη και τι θα φας?

valen_gr
17-11-11, 22:40
Φιλαράκο ακριβώς για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά, τις νουθεσίες κράτα τες για τον εαυτό σου. Μάλλον τις χρειάζεσαι περισσότερο από εμένα

Εν συνεχεία, ενημέρωσε τα "συναδελφάκια" σου στη HOL ότι η διαφήμιση περί ΔΩΡΕΑΝ παροχής εξοπλισμου, καθώς κ η χρήση αυτού όπως αναγράφεται στη σύμβαση, πέραν του παραπλανητικού της κειμένου, σε ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν σημαίνει ότι δίνει το δικαίωμα στη HOL να πειράζει τις ΟΠΟΙΕΣ ρυθμίσεις έχω κάνει εγώ στο ρούτερ και μάλιστα εν άγνοια μου. Οι ρυθμίσεις αυτές, από τη στιγμή που δεν αντιβαίνουν στους όρους της σύμβασης, από την έκδοση του fw μέχρι την παραμετροποίηση είναι γούστο μου και καπέλο μου. Κατανοητό? Η όποια επέμβαση στις ρυθμίσεις λοιπόν, από τρίτο, χωρίς δική μου εξουσιοδότηση και ενημέρωση, μου προκάλεσε ζημία ακόμα και για την μισή ημέρα που έφαγα να συνδέσω το pap.

Εξηγώ το αυτονόητο νομίζω, αλλά με τέτοια πλύση εγκεφάλου τα τελευταία χρόνια, ακόμα κ τα αυτονόητα έχουν χαθεί, όταν οι υποταγμένοι έχουν ξεχάσει ακόμα κ την αίσθηση της υποταγή τους.

........Auto merged post: Jojos170304 πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@jimmy το pap δουλεύει, τουλάχιστον μέχρι τώρα


"φιλαρακο" , οτι αναβαθμιση θελει θα την κανει, δικο της ειναι το ρουτερ.
Που θα κατσει να σε ρωτησει κιολας.
Αν ειλικρινά πιστευεις οτι δεν επιτρεπεται , και οτι δεν εχουν το δικαιωμα, τραβα κανε μήνυση ...
Δεν χρειαζονται την εξουσιοδοτηση σου, ουτε καν την συμφωνη γνωμη σου.

Αν θες να εισαι κυρης στο ρουτερ που συνδεεται στην γραμμη, αγορασε δικο σου.
Οτι αλλο λες ειναι λογια του αερα.

emeliss
17-11-11, 22:48
"φιλαρακο" , οτι αναβαθμιση θελει θα την κανει, δικο της ειναι το ρουτερ.
Έχεις δίκιο αλλά κακώς αναφέρει στην υπηρεσία το "δωρεάν wifi router".

dikal
17-11-11, 23:24
Έχεις δίκιο αλλά κακώς αναφέρει στην υπηρεσία το "δωρεάν wifi router".

Νομίζω ότι το λέει με την έννοια ότι δε σε χρεώνει γι αυτό. Ο ΟΤΕ για παράδειγμα έδινε πριν 2-3 χρόνια (διορθώστε με αν δεν θυμάμαι καλά) ρουτερ χωρίς wifi, και αν κάποιος ήθελε, πλήρωνε για ρούτερ με αυτή τη δυνατότητα.

emeliss
17-11-11, 23:35
Είναι παραπλανητικό. Έπρεπε να λένε την λεξούλα χρησιδάνειο. Αν το έγραφαν έτσι τότε ο φίλος που φωνάζει θα είχε 100% άδικο.

dikal
17-11-11, 23:49
Σωστά το λες. Είναι το ίδιο παραπλανητικό με το "internet έως 24 από χχ €". Από την άλλη δε νομίζω να υπάρχουν πολλές εταιρίες που να μην παραπλανούν λίγο έως πολύ στις διαφημίσεις τους και γενικότερα όπου προβάλλονται. Αυτά τα γράφουν συνήθως στα "ψιλά γράμματα" των συμβολαίων.

valen_gr
18-11-11, 01:22
ο τιμοκατάλογος στο site
Χρέωση εξοπλισμού (router) σε περίπτωση μη επιστροφής του στη hol 59,90 € εφάπαξ

το συμβόλαιο :

3.6. Η Εταιρεία εκµισθώνει στον Πελάτη καθ’ όλη τη διάρκεια της Σύµβασης τον απαραίτητο
Τηλεπικοινωνιακό Εξοπλισµό. Με τη λήξη ή λύση της Σύµβασης o Τηλεπικοινωνιακός Εξοπλισµός
επιστρέφεται στην Εταιρεία.

Έστω οτι καποιος δεν διαβαζει το συμβολαιο που υπογράφει (κακως) , ας διαβασει τουλαχιστον τον τιμοκατάλογο, να ξερει τι πληρωνει ή τι δύναται να του ζητηθει να πληρώσει.

Το οτι δεν αναγράφονται 1000 και μια πληροφοριες στην σελιδα με την συνοπτικη περιγραφη του προιοντος, ειναι προφανες...

Φίλε emeliss, δεν πιστεύω δικαιολογείται καποιος να θεωρεί οτι το ρουτερ ειναι δικό του . Η άγνοια δεν ειναι δικαιολογια οταν υπαρχει διαθεσιμη η πληροφορια.

Και στην προκειμένη περίπτωση δεν τιθεται θεμα καν, ο jojos μια χαρά γνωρίζει οτι ειναι χρησιδάνειο.
Απλα διαφωνει για το τι δύναται να κάνει ο παροχος στο ρουτερ σε τετοια περιπτωση...

emeliss
18-11-11, 01:26
Πηγαίνοντας στην σελίδα του 2play (http://www.hol.gr/GR/home/doubleplay/Pages/default.aspx) (αλλά και στα υπόλοιπα πακέτα) διαβάζει κανείς "Δωρεάν ασύρματος εξοπλισμός (Wi-Fi)".

Δεν θεωρείς πως είναι παραπλανητικό και πως πρέπει να αλλάξει;

kaltzone
18-11-11, 01:35
Έλεος δηλαδή με αυτό το θέμα.
Είναι απλό, παρέχει μια συσκευή τζάμπα για να χρησιμοποιείς Ιντερνετ.
Είναι μια ενδεικτική συσκευή με χρήση WIFI. Τίποτα άλλο. δηλαδή αν είχε δυνατότητα δημιουργίας Subnet, Παπάδες στο τετράγωνο και ξαφνικά με το update fw απενεργοποιήθηκαν αυτό σημαίνει ότι έκανε κάτι στην υπηρεσία Internet Που έχει. διάβασε τη σύμβαση σου καλύτερα Mr Jojo να δείς τι λέει. Ο εξοπλισμός παρέχεται με χρησιδανεισμό και αρμόδια για τον εξοπλισμό και την λειτουργία του είναι η HOL. Οποτε και μπορεί να κάνει όσα fw updates θέλει και οτιδήποτε Mods να κάνει. Λογικό εσένα είναι να μη σε συμφέρει αυτό, και πολύ απλά κάθεσαι να βγάλεις απ τη μύγα ξίγκι για ενα ρουτερ των 10ευρώ, το οποίο είναι μετριότατο έως αίσχος και δεν συγκρίνεται καν με voip routers που υπαρχουν στο εμποριο.
Ενδεικτικά να σου πω, πως ίδιο δικαίωμα λειτουργίας σε ρουτεερς έχουν πλεον ολοι οι παροχοι σε νεους και υφισταμενους πελατες (ποσο μαλλον εταιρειες οπως οι ΟΝ, Cyta που παρεχουν και Voip γραμμες τηλεφωνιας όπου μέρος της υπηρεσίας είναι το CPE).
Την γκρίνια αυτή την έκανες στον VOIP πάροχο σου? Όχι
Και κατι τελευταιο, εισαι σε ενα ανοιχτο forum, στο κατω κατω προτασεις δινονται εδω μεσα. Αν δε σ αρεσουν οι αποψεις κάποιων οι ειρωνειες περιτευουν.
Και πιστεψε με, τέτοιους πελάτες σαν και σενα ειναι μια μικρή πλειοψηφία που κάνουν ανακύκλωση παρόχων, και να φύγεις από κάποιον δεν θα τους λειψουν τα 40 ευρω που θα τους δωσεις per month με 1000 τηλεφωνα στο κεντρο τους που θα κάνεις.

Το θεμα εξαντλήθηκε νομιζω. Καλό βραδυ και απλά να σκεφτούμε ότι υπάρχουν και άλλα πραγματα πλεον στις μέρες μας πολύ πιο σημαντικά απο αυτό που κάποιοι χαλάνε φαιά ουσία για να διαμαρτυρηθούν εδώ.

valen_gr
18-11-11, 01:37
οχι, γιατι πράγματι παρέχεται εξοπλισμός που δεν επιφέρει χρέωση.
Υπάρχουν πολλά που δεν αναγράφονται στην σελίδα περιγραφης, οπως πχ οτι παρέχεται απεριοριστη εγγύηση στο ρουτερ, οσα χρόνια κι εαν περάσουν, ότι κι εαν συμβει στο ρούτερ,
οτι Το πρόγραμμα διατίθεται αποκλειστικά και μόνο σε ιδιώτες για οικιακή χρήση ,
οτι υπαρχει Τέλος διακοπής υπηρεσίας πριν την λήξη 12μήνου 72,30 € ,
κλπ κλπ..

emeliss
18-11-11, 01:42
Το θεμα εξαντλήθηκε νομιζω.
Δυστυχώς όχι. Η HOL και η κάθε HOL με τις παραπλανητικές καταχωρήσεις τους δίνουν το δικαίωμα στον Jojos170304 και στον κάθε Jojos170304 να φωνάζουν.


οχι, γιατι πράγματι παρέχεται εξοπλισμός που δεν επιφέρει χρέωση.
Τώρα κοροϊδευόμαστε. Πριν έκανες ανάλυση για το τι σημαίνει "χρησιδάνειο" και τώρα θεωρείς σωστό το "δωρεάν". Πρέπει να κατακρίνουμε όλα τα κακώς κείμενα. Και αυτό είναι ένα από αυτά.

kaltzone
18-11-11, 01:45
αυτο που εγραψε ο valen πριν λίγο έδειξε ποσο παραπληνητικά τα γράφει η σελίδα της hol. Xaxaxa
Έλεος. Όχι εξαντλήθηκε.. παραεξαντλήθηκε θα έλεγα.
Θα το ξαναπώ, τέτοιοι όπου και να πάνε θα γκρινιάζουν! Καλή τύχη σε όποιον πάνε. Τέλος.

emeliss
18-11-11, 01:47
Και ξαναλέω. Μπορεί αυτό που ζητάει ο φίλος μας να είναι παράλογο αλλά αυτό που αναφέρει ο πάροχος είναι παραπλανητικό. Αναγνωρίστε τα κακά για να διορθωθούν.

kaltzone
18-11-11, 01:48
Δυστυχώς όχι. Η HOL και η κάθε HOL με τις παραπλανητικές καταχωρήσεις τους δίνουν το δικαίωμα στον Jojos170304 και στον κάθε Jojos170304 να φωνάζουν.


Τώρα κοροϊδευόμαστε. Πριν έκανες ανάλυση για το τι σημαίνει "χρησιδάνειο" και τώρα θεωρείς σωστό το "δωρεάν". Πρέπει να κατακρίνουμε όλα τα κακώς κείμενα. Και αυτό είναι ένα από αυτά.

Το οτι δεν επιφέρει χρέωση τι καταλαβαίνεις? Πληρώνεις extra παγιο για το ρουτερ?
αυτό εννοεί! ελεος

........Auto merged post: kaltzone πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και ξαναλέω. Μπορεί αυτό που ζητάει ο φίλος μας να είναι παράλογο αλλά αυτό που αναφέρει ο πάροχος είναι παραπλανητικό. Αναγνωρίστε τα κακά για να διορθωθούν.

Και ποιος θα τα διορθώσει? Ο Captain America? Συζητηση γινεται για το τπτ οπως καταλαβες.

emeliss
18-11-11, 01:50
Και σε ρωτάω. Δωρεάν=Χρησιδάνειο;;; Δεν με ενδιαφέρει τι εννοεί. Με ενδιαφέρει τι γράφει στην πρώτη σελίδα και τι στην σύμβαση. Και αυτά τα δύο δεν είναι ταυτόσημα.

Φυσικά και δεν γίνεται συζήτηση για το τίποτα. Αν οι πελάτες αντιδρούν με τις κακές πρακτικές τότε οι πάροχοι θα τις αλλάξουν.

kaltzone
18-11-11, 01:51
Φυσικά και δεν γίνεται συζήτηση για το τίποτα. Αν οι πελάτες αντιδρούν με τις κακές πρακτικές τότε οι πάροχοι θα τις αλλάξουν.

Ναι οκ οτι πεις.

valen_gr
18-11-11, 02:15
βασικά, μπλέκονται όροι και λεκτικά συμβολαίου με μια σελίδα 5 γραμμών με μια πολύ συντομη περιγραφή του προιόντος.

Θεωρω οτι αν μπει κάποιος στον κοπο emeliss να κανει click στο tab τιμοκατάλογος λιγο παραδίπλα, θα του λυθει η οποια απορία.

Και για να λυθει και η απορία, ο χρησιδανεισμός δεν ειναι πάντα δωρεαν. Μπορει κάλλιστα να ειναι με χρέωση. Δηλαδή να υπάρχει μηνιαία χρέωση και να παραμένει ο εξοπλισμός στην κυριότητα του παρόχου.
Οπως δηλαδη στις συνδέσεις DSL(1play) της HOL. Παρέχεται δυνατοτητα για wifi router με επιπλέον χρέωση.

Και τα δυο χρησιδάνεια ειναι, το ένα με χρέωση 4.5 Ε, το άλλο δωρεαν.

Αυτα.
Καληνυχτα σας.

........Auto merged post: valen_gr πρόσθεσε 15 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και σε ρωτάω. Δωρεάν=Χρησιδάνειο;;;

Ατοπο το ερώτημα.

Το ένα αφορα το κοστος της υπηρεσιας/προιόντος, το άλλο αφορά το καθεστώς της παραχώρησης της υπηρεσίας/προιόντος.

Το δωρεάν δεν σημαίνει απαραίτητα και παραχώρηση...

Μπορεί η παροχή καποιας υπηρεσίας/προιόντος να γινει σαν πώληση, ενοικίαση , δανεισμό/χρησιδανεισμό κλπ κλπ

emeliss
18-11-11, 08:29
Κοροιδευόμαστε...

dikal
18-11-11, 11:56
Και ο ΟΤΕ εδώ (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/cos_cat_003-p1.html?ty=u) λέει:

Conn-x Internet + Ομιλία (Προσφορά)
Με ΝΕΑ μειωμένη τιμή και ΔΩΡΟ: ασύρματο router!
από € 30,90 /μήνα

αλλά δεν αναφέρει ότι ισχύει μόνο για τους πρώτους 4 μήνες, ενώ μετά θα ισχύει η κανονική χρέωση καταλόγου (μάλιστα αυτό το γράφει στο "-Όροι και προϋποθέσεις προσφοράς" με τόσο μικρά γραμματάκια, που πραγματικά κουράστηκα να το διαβάσω).
Μην το ψάχνεις emeliss, όλες οι εταιρίες στα διαφημιστικά τους γράφουν ελκυστικά πράγματα, και φυσικά είναι αδύνατον να αναφέρουν όλες τις πληροφορίες. Αποκρύπτουν λοιπόν αυτές που δεν είναι και τόσο ευχάριστες. :cool:

emeliss
18-11-11, 12:09
Και ο ΟΤΕ εδώ (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/cos_cat_003-p1.html?ty=u) λέει:
Και ορθώς έφαγε πρόστιμο για παραπλανητική διαφήμιση. Αυτό που συζητάμε εδώ δεν είναι τόσο σοβαρό, ούτε είναι για πρόστιμο αλλά είναι φάουλ από τον πάροχο. Πρέπει να αναδεικνύουμε τα λάθη για να διορθώνονται.

pRieStaKoS
19-11-11, 12:16
4. ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
4.1. Η Εταιρεία προμηθεύει τον Πελάτη με τον απαραίτητο Εξοπλισμό (Τηλεπικοινωνιακό Εξοπλισμό και Ψηφιακό
Δέκτη), προκειμένου να καταστεί δυνατή η παροχή της τηλεπικοινωνιακής Υπηρεσίας hol double play και της
Υπηρεσίας Ψηφιακής Τηλεόρασης hol my tv αντιστοίχως. Σε κάθε περίπτωση ο Πελάτης έχει δικαίωμα επιλογής
χρήσης Τηλεπικοινωνιακού Εξοπλισμού τρίτου, άλλου από αυτόν που έχει ήδη προμηθευτεί από την Εταιρεία.

:closed:

kaltzone
19-11-11, 16:23
Priestakos ++

και επι τη ευκαιρία, αναφορικα με αυτό που λέει ο Priestakos, καλό θα είναι να το δουνε κάποιοι μάγκες εδω μέσα και απλά να θυμηθούν αυτό που τους είπε ο μπαμπάς τους οταν ηταν 10 χρονών. ότι το @@ και την υπογραφή μας την προσέχουμε που την βάζουμε... και τουλάχιστον αφού την βάλουμε που την βάλουμε να αναλογιστούμε τις συνέπειες :-p

Το θέμα εξαντλήθηκε πιστεύω και να ναι καλά ο φίλτατος που ανέφερε το απόσπασμα απ την σύμβαση.

Jojos170304
20-11-11, 02:09
Η επέμβαση σε ρυθμίσεις εξοπλισμού ο οποίος έχει παραχωρηθεί στον πελάτη για χρήση (χρησιδανεισμός), ρυθμίσεις οι οποίες περιλαμβάνουν και προσωπικά δεδομένα (όπως πχ τα username κ passwords άλλων voip providers), χωρίς κάτι τέτοιο να έχει γίνει εγγράφως αποδεκτό μέσω της σχετικής σύμβασης (ακόμα κ να υπήρχε τέτοια σαφής δέσμευση θα ήταν αίολη, καθώς οποιουδήποτε ιδιωτικού συμφωνητικού υπερισχύει η νομοθεσία), αποτελεί σαφή παραβίαση προσωπικών δεδομένων.

Δεν σας το είπαν από τη πρώτη μέρα που προσληφθήκατε ?

kaltzone
20-11-11, 09:33
Η επέμβαση σε ρυθμίσεις εξοπλισμού ο οποίος έχει παραχωρηθεί στον πελάτη για χρήση (χρησιδανεισμός), ρυθμίσεις οι οποίες περιλαμβάνουν και προσωπικά δεδομένα (όπως πχ τα username κ passwords άλλων voip providers), χωρίς κάτι τέτοιο να έχει γίνει εγγράφως αποδεκτό μέσω της σχετικής σύμβασης (ακόμα κ να υπήρχε τέτοια σαφής δέσμευση θα ήταν αίολη, καθώς οποιουδήποτε ιδιωτικού συμφωνητικού υπερισχύει η νομοθεσία), αποτελεί σαφή παραβίαση προσωπικών δεδομένων.

Δεν σας το είπαν από τη πρώτη μέρα που προσληφθήκατε ?

1ον ναι εχουμε προσληφθει απο την NASA και μας εστειλε για μετεκπαιδευση στο Eschelon.

2ον δε μπαινει στα προσωπικα σου δεδομενα, διαχειριση στο λογισμικο του router κανει για τους οποιους λογους εχει καθε εταιρεια και δικαιουται βασει της υπογραφης που εχει παρει και απο εσενα (Δηλαδη ειναι δικο της, το κανει οτι θελει, στο αλλαζει οποτε θελει, και εσυ το χρησιμοποιεις μονο για το double play Η΄ την τηλεοραση/ παρολα αυτα εχεις δικαιωμα να βαλεις για το ιντερνετ οποιον εξοπλισμο σου αρεσει απο το εμποριο).

3ον τα νομοθετικα αστα γιατι αν διαβαζες την συμβαση του εκαστοτε παροχου που υπογραφεις θα καταλαβαινες ποσα μαυρα σημεια ειναι τα οποια δεν γνωριζεις οταν εσυ χρησιμοποιεις το internet.

4ον Ελεος με σενα ρε συ, δηλαδή δεν κουραζεσαι να γραφεις να γραφεις και να στην λενε ολοι? αφου εχεις αδικο, παρε το χαμπαρι.

5ον Υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια... Αντιο!
(τραβα σε καμια cyta μπας και παρεις κανενα τζαμπα voip router, δεν ειναι κακο :-p)

6ον ανοιξε και κανενα fan club του Netfaster, θα εχεις likes και θα γινεις διασημος :-p

:closed:

dikal
20-11-11, 09:55
Η επέμβαση σε ρυθμίσεις εξοπλισμού ... οι οποίες περιλαμβάνουν και προσωπικά δεδομένα (όπως πχ τα username κ passwords άλλων voip providers) ...
Όταν ο πάροχος επαναφέρει τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις στον εξοπλισμό σου, δεν κάνει καμιά επεξεργασία στα προσωπικά σου δεδομένα. Απλά τα διαγράφει. Και μη μου πεις ότι μπορεί να σου τα υποκλέψει, γιατί από τη στιγμή που από τον πάροχο περνούν όλα τα δεδομένα που καταχωρείς σε διάφορες ιστοσελίδες, θεωρητικά μπορεί να σου υποκλέψει όλα αυτά τα στοιχεία.
Οπότε είτε αποδεχόμαστε αυτή την πραγματικότητα, είτε σταματάμε να έχουμε σύνδεση στο διαδίκτυο.


... χωρίς κάτι τέτοιο να έχει γίνει εγγράφως αποδεκτό μέσω της σχετικής σύμβασης (ακόμα κ να υπήρχε τέτοια σαφής δέσμευση θα ήταν αίολη, καθώς οποιουδήποτε ιδιωτικού συμφωνητικού υπερισχύει η νομοθεσία), αποτελεί σαφή παραβίαση προσωπικών δεδομένων.
Θα ήταν χρήσιμο ίσως να γνωρίζαμε τι ακριβώς λέει η νομοθεσία.


Δεν σας το είπαν από τη πρώτη μέρα που προσληφθήκατε ?
Αυτό σου το έχω σχολιάσει και σε άλλο νήμα, αλλά ...

kaltzone
20-11-11, 10:59
dikal ++

k_77
21-11-11, 00:05
παίδες και εγώ έχω ένα spa 2102 και δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε όταν είχα Otenet - wind και τώρα που έχω HOL.
Το να απαιτούμε ο οποιοσδήποτε πάροχος να μας δίνει εξοπλισμό που παρέχει δυνατότητες VOIP για να μας δίνει τη δυνατότητα να γινόμαστε συνδρομιτές άλλων εταιριών, θα συμφωνήσω ότι είναι παράλογο. Πάντως το netfaster με το e-voice λειτουργούσε άψογα και κρίμα που το κατάργησαν.
Πλέον, οι αντάπτορες πλέον είναι πολύ φθηνοί και με πολύ καλές δυνατότητες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.