PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλη απόκλιση μεταξύ re-sync



TheGood
16-11-11, 20:38
Εδώ και αρκετό καιρό είμαι συνδρομητής ConnX. Η γραμμή μου κλείδωνε πάντα στα 14mbit/s παρότι από θέμα SNRM & Attenuation ήμουν σε πολύ καλά επίπεδα.

Πριν από μερικές βδομάδες αποφάσισα να το ψάξω λίγο περισσότερο και μετά από μερικά τηλέφωνα με ΟΤΕ και δήλωση βλάβης, με κάποια αλλαγή που έκαναν στην γραμμή (δεν γνωρίζω, δεν ήρθε ποτέ τεχνικός στο σπίτι μου) κλειδώνει μερικές φορές στα 14mbit και άλλες στα 17mbit.

Σας δίνω και 2 screenshots από DMT Tool στις 2 διαφορετικές ταχύτητες. Από θέμα SNRM και attenuation όπως θα δείτε, δεν αλλάζει κάτι, πράγμα που μου φαίνεται αρκετά περίεργο. Ακόμα με τα χαρακτηριστικά τις γραμμής περίμενα κατι καλύτερο από 17mbit.

Μετά από ένα post του γραφήματος μου στο Forum ο φίλος Insomniac παρατήρησε ελαφρός αυξημένο crosstalk.

τι πιστεύετε πως μπορώ να ζητήσω από τον ΟΤΕ για να λυθούν τα προβλήματα μου;

Εκτός από την γραμμή του ConnX, σε δεύτερο διαμέρισμα στην ίδια πολυκατοικία έχω και άλλη μια με Forthnet, σε αρκετά χειρότερη μοίρα από του ΟΤΕ. Απ ότι βλέπω μέσω DMT Tool φαίνεται να πατάει πάνω σε άλλο DSLAM. Σας δίνω ένα screenshot και από εκεί σε περίπτωση που βοηθάει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.