PDA

Επιστροφή στο Forum : DrayTek Vigor 2700



Σελίδες : [1] 2

paounof
29-10-06, 22:16
Καλησπέρα, στο e-shop έχουν φέρει νέα router με voip DrayTek Vigor 2700. Έχει κανείς άποψη τι παίζετε? Είναι καλύτερα από το FritzBox Fon που έχω? Σε λίγο μου τελειώνει η ΗΟΛ και θέλω να αγοράσω δικό μου router με voip.

argi73
21-11-06, 11:34
Και εγώ ενδιαφέρομαι για το Vigor2700VG να αντικαταστήσει το Fritz της HOL. Κανένας να μας πει εντυπώσεις? Είναι συγκρίσιμα μεταξύ τους?

stargreek
30-11-06, 13:41
Και εγώ ενδιαφέρομαι για το Vigor2700VG να αντικαταστήσει το Fritz της HOL. Κανένας να μας πει εντυπώσεις? Είναι συγκρίσιμα μεταξύ τους?

Κανενα προβλημα με i-call,voipdiscount,και ολλα τα της bettamax

argi73
30-11-06, 18:10
Ευχαριστώ πολύ, για την απάντηση. Νομίζω ότι θα αντικαταστήσει το Fritz άνετα.

pappanos
04-12-06, 21:32
Κανενα προβλημα με i-call,voipdiscount,και ολλα τα της bettamax

Ξέρει κανείς πως μπορω να ρυθμίσω το Vigor 2700VG έτσι ωστε να παιρνει όλο το bandwidth. Στο fritz ύπαρχει η παραμετρος για fixed line.

invas
14-12-06, 13:02
@pappanos

Εάν μάθεις κάτι σε παρακαλώ θα ήθελα και γώ να μάθω. Θα ήθελα να δίνω μεγάλο bandwidth στο voip αλλά πώς;

invas

invas
18-12-06, 12:06
@pappanos

Βρήκα κάτι ίσως σε βοηθήσει. Αυτό που δεν ξέρω είναι όταν του δώσεις ένα μεγάλο ποσοστό 70% όπως λέει το παράδειγμα, το κρατάει μονίμως δεσμευμένο στο Voip ή το δίνει αλλού όταν δεν το χρησιμοποιεί το Voip;


http://www.draytek.com/support/support_note/router/application/qos/02.php

pappanos
22-12-06, 22:38
@pappanos

Βρήκα κάτι ίσως σε βοηθήσει. Αυτό που δεν ξέρω είναι όταν του δώσεις ένα μεγάλο ποσοστό 70% όπως λέει το παράδειγμα, το κρατάει μονίμως δεσμευμένο στο Voip ή το δίνει αλλού όταν δεν το χρησιμοποιεί το Voip;


http://www.draytek.com/support/support_note/router/application/qos/02.php

Αυτές τις ρυθμίσεις τις κάνεις όταν είναι χρησιμοποιείς κάποιο άλλο ΑΤΑ για VOIP. Διάβασα ότι δεν χρειάζεται καμιά ρύθμιση το VIGOR. Όταν όμως έχω το emule και κατεβάζω τότε δεν μπορώ να μιλήσω. Η συνομιλία γίνεται με καθυστερήσεις στην φωνή.
http://www.draytek.com/support/support_note/router/faq/qos/02.php

pappanos
22-12-06, 22:49
@pappanos

Βρήκα κάτι ίσως σε βοηθήσει. Αυτό που δεν ξέρω είναι όταν του δώσεις ένα μεγάλο ποσοστό 70% όπως λέει το παράδειγμα, το κρατάει μονίμως δεσμευμένο στο Voip ή το δίνει αλλού όταν δεν το χρησιμοποιεί το Voip;


http://www.draytek.com/support/support_note/router/application/qos/02.php

Δοκίμασα το παραπάνω αλλά δεν μου δούλεψε. Μπορεί να κάνω κάτι λάθος. Οταν όμως υλοποιησα το παράδειγμα του για http και email τότε μου δούλεψε. Το bandwidth δεν το κρατούσε δεσμευμένο παρά μόνο όταν το χρειάζονταν:hmm: :hmm: :hmm:

Spanos
22-12-06, 23:04
Απίστευτο router, μόνο το Firewall που θυμίζει SMT απο Zyxel 650 να φτιάχνανε και σίγουρα θα ήταν η επόμενη αγορά μου.

Μεγάλη πατάτα πάντως έχουν κάνει σε αυτό το θέμα.

argi73
23-03-07, 15:04
Καλησπέρα,
Είμαι κάτοχος ενός vigor2700VG. Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ικανοποιημένος.
έχω 1 απορία που δεν μπόρεσε να καλυφθεί απο το manual η από το site της Draytek
έχω συνδέσει 2 απλά τηλέφωνα στις 2 FXS θύρες. Μπορώ και τα χρησιμοποιώ κανονικά σαv εσωτερικά, δηλαδή από το ένα καλώ το άλλο και έχω ενδοεπικοινωνία. Ξέρει κανένας πως κάνω call trasfer? Π.χ έχω έχω καλέσει μέσω sip ένα τηλ. από. FXS1 θέλω να μεταφέρω το τηλ. αυτό στο FXS2 και να μιλήσω από εκεί. Έχω ενεργοποίηση την επιλογή "call tranfers" στον router. To manual κατι λεεί για το hook flash + νουμερο αλλά έχω δοκιμάσει και δεν γίνετε τίποτα..Με το Ftitz δούλευε κανονικά... Ξέρει κανείς τίποτα...;

argi73
23-04-07, 17:09
Καλησπέρα σε όλους

Σήμερα κυκλοφόρησε νέο firmware 2.7.2 για το 2700:
[New Functions ]

- Support four SSIDs for Wireless.
- Support DHCP with IP Bind MAC.
- Add "Near/Far-end Actual Aggregate Transmit Power (ACTATP)" & "Attainable Net Data
Rate (ATTNDR)" to Telnet command "adsl status".

[Improvements & Corrected Problems]

- Improve DDNS log.
- Improve the Call Waiting stability.
- Correct the wrong wireless MAC address on WUI.
- Correct one day delay issue in NTP.
- Improve the NTP update in static IP mode.
- Correct the DHCP Relay issue when DHCP server is located at WAN side.
- Correct the caller ID display issue.
- Improve the VOIP codec stability.
- Improve the setting for MPoA page.

No-Name
11-05-07, 00:18
Να ρωτήσω και εγώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Ενδιαφέρομαι για το 2700VG με την υποδοχή FXO.

Nα ρωτήσω παρακαλώ τι επιλογές σου δίνει για τις εισερχόμενες από την stn γραμμή?Πώς μπορείς να διαχειριστείς τις κλήσεις αυτές?Δλδ έχει προώθησει/μπλοκάρισμα ανάλογα με το ποιος σε καλεί από PSTN?

αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να με διαφωτίσει διότι ενδιαφερομαι για την αγορά του

Ευχαριστώ

Tem
17-05-07, 09:30
Να ρωτήσω και εγώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Ενδιαφέρομαι για το 2700VG με την υποδοχή FXO.

Nα ρωτήσω παρακαλώ τι επιλογές σου δίνει για τις εισερχόμενες από την stn γραμμή?Πώς μπορείς να διαχειριστείς τις κλήσεις αυτές?Δλδ έχει προώθησει/μπλοκάρισμα ανάλογα με το ποιος σε καλεί από PSTN?

αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να με διαφωτίσει διότι ενδιαφερομαι για την αγορά του

Ευχαριστώ
σε κάθε περίπτωση δεν θα απογοητευτείς αν το αγοράσεις . Εξαιρετικό μηχανάκι :oneup:

LefterisK
30-05-07, 20:37
Εγώ έχω το εξής πρόβλημα με το 2700.
Όταν έχω ανοιχτό το emule ή το Azureus ή το μtorrent και μετά τα κλείσω, τα ports παραμένουν ανοιχτά! Φαίνονται στο Syslog.
Ο μόνος τρόπος για να σταματήσει αυτό πρέπει να κάνω restart το router ή να κλείσω τα ports.
Ξέρει κανείς άν πρέπει να κάνω κάποια ρύθμισή? :worthy:
Ευχαριστώ.

Tem
01-06-07, 10:24
Εγώ έχω το εξής πρόβλημα με το 2700.
Όταν έχω ανοιχτό το emule ή το Azureus ή το μtorrent και μετά τα κλείσω, τα ports παραμένουν ανοιχτά! Φαίνονται στο Syslog.
Ο μόνος τρόπος για να σταματήσει αυτό πρέπει να κάνω restart το router ή να κλείσω τα ports.
Ξέρει κανείς άν πρέπει να κάνω κάποια ρύθμισή? :worthy:
Ευχαριστώ.
λογικό δεν είναι να παραμένουν ανοιχτά αφού έχεις ορίσει να είναι ανοιχτά ?

LefterisK
04-06-07, 22:12
Έχεις δίκιο δεν εξηγήθηκα σωστά.
Εννοώ ότι όταν πχ έχω ανοιχτό το DC++ και μετά το κλείνω, δεν έχει κίνηση η σύνδεσή μου, δηλαδή αποκόπτεται από το DC++ όπως θα'πρεπε βέβαια.
Αλλά σε αυτά τα προγράμματα utorrent,Azureus, emule, συνεχίζουν να απασχολούν την σύνδεσή μου.
Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι ότι μένουν ανοιχτά τα ports αλλά ότι συνεχίζουν να απασχολούν την σύνδεσή μου...

Tem
06-06-07, 05:37
firmware update για το Vigor 2700
Από χθές είναι διαθέσιμη η Version 2.7.1.3

mastelos
10-06-07, 10:54
Έχεις δίκιο δεν εξηγήθηκα σωστά.
Εννοώ ότι όταν πχ έχω ανοιχτό το DC++ και μετά το κλείνω, δεν έχει κίνηση η σύνδεσή μου, δηλαδή αποκόπτεται από το DC++ όπως θα'πρεπε βέβαια.
Αλλά σε αυτά τα προγράμματα utorrent,Azureus, emule, συνεχίζουν να απασχολούν την σύνδεσή μου.
Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι ότι μένουν ανοιχτά τα ports αλλά ότι συνεχίζουν να απασχολούν την σύνδεσή μου...

το παρατηρησα και εγω αυτο,εχεις βρει καποια λυση?

LefterisK
11-06-07, 20:52
Όχι δυστυχώς δεν έχω βρεί λύση...

Tem
18-07-07, 12:31
το 2700 διατίθεται πλέον και από το ΠΛΑΙΣΙΟ
http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=69977993

JoeBar
19-07-07, 22:48
1 χρόνο μόνο εγγύηση όμως...? :eek:

Tem
20-07-07, 08:17
1 χρόνο μόνο εγγύηση όμως...? :eek:
αν θυμάμαι καλά άλλα καταστήματα δίνουν τρία χρόνια εγγύηση.

iKoms
20-07-07, 09:03
Από το Microland που το πήρα εγώ είναι 2 χρόνια

Rick_641
08-08-07, 00:08
Σημερα αλλαξα τελικά το USR9113 (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=119917) :x με το Vigor 2700
κ' ειμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος!!!

Κανένα παράπονο, μη το ματιάσω!! :cool: :thumb_dup


Μ'αυτο δουλευει κ' το προγραμματάκι RouterStats (http://www.vwlowen.co.uk/internet/files.htm),
με το οποιο μπορεις να κάνεις monitor με γραφήματα
τα στατιστικά NSR/SyncRate του Vigor!!! :cool:

Rick_641
10-08-07, 10:06
... όμως, φυσικά η δουλειά μπορεί να γίνει πολύ καλύτερα με το PRTG :cool: :cool: :cool:
OIDs:
Loop Att. - 1.3.6.1.2.1.10.94.1.1.3.1.5.4

SNR Margin - 1.3.6.1.2.1.10.94.1.1.3.1.4.4

Max Dn - 1.3.6.1.2.1.10.94.1.1.3.1.8.4

In PRTG create a new sensor
choose the SNMP Option
choose Custom SNMP Sensor
Enter you Router detail (Make sure you have turned on SNMP first or it won’t work)
Use the numbers above for OID (choose Type -absolute value)
Test it to proceed
Choose a Group – Set the scan interval
Finished!!

Dark_Rex
17-08-07, 10:56
Ξερει κανείς με ποιό τρόπο βλέπουμε τα στατιστικα (πλήρη) στο 2700VG?
Μολις το αγορασα και απλα βλέπω στη σελιδα ''ONLINE STATUS'' το SNR.

Εχω κανει upgrade to firmware με το τελευταιο που βρηκα στο site.

iKoms
17-08-07, 15:12
Ξερει κανείς με ποιό τρόπο βλέπουμε τα στατιστικα (πλήρη) στο 2700VG?
Μολις το αγορασα και απλα βλέπω στη σελιδα ''ONLINE STATUS'' το SNR.

Εχω κανει upgrade to firmware με το τελευταιο που βρηκα στο site.

Συνδέσου με telnet και δώσε την εντολή "adsl status"

Dark_Rex
17-08-07, 18:41
Συνδέσου με telnet και δώσε την εντολή "adsl status"

Done,

Σ ευχαριστω πολυ ! :oneup:




> show adsl status
--------------------------- ATU-R Info (hw: annex B, f/w: annex B) -----------
Running Mode : ADSL2+(G.992.5) State : SHOWTI
ME
DS Actual Rate : 21716000 bps US Actual Rate : 504000 bps
DS Attainable Rate : 21716000 bps US Attainable Rate : 1303000 bps
DS Path Mode : Interleave US Path Mode : Interleave
NE Current Attenuation : 7 dB Cur SNR Margin : 6 dB
DS actual PSD : 12. 0 dB US actual PSD : 18. 5 dB
ADSL Firmware Version : 131812_B
-------------------------------- ATU-C Info ---------------------------------
Far Current Attenuation : 29 dB Far SNR Margin : 3 dB
CO ITU Version[0] : 00004244 CO ITU Version[1] : 0000434d
DSLAM CHIPSET VENDOR : < BDCM >
>

MΠορεί καποιος να με βοηθησει να τα συγκρινω με τα ''φυσιολογικά'' που ήξερα απο Zyxell,Cisco?
To Far current ti εστι?
Το psd?

Rick_641
17-08-07, 18:46
Έχεις δίκιο δεν εξηγήθηκα σωστά.
Εννοώ ότι όταν πχ έχω ανοιχτό το DC++ και μετά το κλείνω, δεν έχει κίνηση η σύνδεσή μου, δηλαδή αποκόπτεται από το DC++ όπως θα'πρεπε βέβαια.
Αλλά σε αυτά τα προγράμματα utorrent,Azureus, emule, συνεχίζουν να απασχολούν την σύνδεσή μου.
Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι ότι μένουν ανοιχτά τα ports αλλά ότι συνεχίζουν να απασχολούν την σύνδεσή μου...
Κι εγώ το'χω παρατηρησει.

Μεσα απο το Syslog το έχεις διαπιστώσει, ε?
(Κ' στο Wireshark επιβεβαιώνεται πάντως)

rexdimos
20-08-07, 22:49
@Tem που το εχεις βρει αυτο το firmware γιατι στο site υπαρχει το 2.7.1.1 μονο και πως το βαζεις?

kr_mountain
26-08-07, 01:51
Μια ερωτηση. ISP εχω οτενετ. Περναω τους DNS της OPENDNS στο ρουτερ και στo προγραμμα των win xp και pclos2007 . Mολις μπαινω στο interface του router μετα απο refresh στο screen αυτοι εχουν ξανααλλαξει με τους DNS της οτενετ, ενω στο network connection και στα 2 λειτουργικα εμφανιζει αυτους της OPENDNS. Tελικα ποιοι απο τους 2 ισχυουν και γιατι στο ρουτερ ενω τους βαζω καρφωτα επανερχονται στους DNS της οτενετ??:hmm:

Gordito
28-08-07, 07:35
Σκεφτομαι να παρω το 2700e που δεν ειναι ασυρματο και κοστιζει γυρω στα 70€.
Αξιζει η αγορα του? Το εχει κανεις?

rexdimos
28-08-07, 08:16
το εχω εγω αλλα θα το πουλησω αφου παω για κατι καλλυτερο ρωτα οτι θελεις λοιπον

Gordito
28-08-07, 08:20
Για πες μου γενικες εντυπωσεις.
Εχεις αποσυνδεσεις?
Σε τι γραμμη το εχεις πανω? Ειναι καλη ή εχει θορυβο?
Εχει Qos?
Τα αρνητικα του? Εχει κανενα περιεργο bug?
Εχεις περασει το τελευταιο firmware?

Σε ευχαριστω πολυ.....

Rick_641
28-08-07, 09:22
το εχω εγω αλλα θα το πουλησω αφου παω για κατι καλλυτερο ρωτα οτι θελεις λοιπον
Ποιο/α εννοείς, αν επιτρέπεται?

@nikchris (Έχω το 2700):
http://adslgr.com/forum/showpost.php?p=1366134&postcount=25
Έχει Qos + Firewall.
Ναι, εχω περάσει το τελευταίο firmware (v2.7.3).
Τέλος, το bug που αναφέρουν παραπάνω, σχετικά με το eMule, όντως ισχύει.

rexdimos
28-08-07, 10:12
@nikchris
Εχεις αποσυνδεσεις? οχι σημαντικες και σιγουρα λιγοτερες κατα πολυ απο Siemens
Σε τι γραμμη το εχεις πανω? double play full llu forthnet
Ειναι καλη ή εχει θορυβο?γενικα εχω προβλημα με την γραμμη μου οποτε με εντυπωσιασε η συμπεριφορα του
Εχει Qos?με τελνετ κανεις τα παντα
Τα αρνητικα του? Εχει κανενα περιεργο bug?δεν βρηκα καποιο εκτος απο την ημερομηνια που εμφανιζει στην αρχη που δεν καταφερα να την αλλαξω
Εχεις περασει το τελευταιο firmware?ναι το τελευταιο επισημο απο draytek το 2.7.1.1 σε email που εστειλα μου απαντησαν οτι το 2.7.3 δεν ειναι για το 2700e εχει μεν βγει δεν το εχοθν ανακοινωσει στο site επισημα
παντως προκειτε για καλη επιλογη router και οπως ειπα αν και το εχω μονο ενα μηνα αν δεν ηθελα αν παρω κατι καλλυτερο δεν το εδινα
@Rick_641 για το cisko παω μαλλον κατα 99%

Gordito
28-08-07, 15:06
Mαλιστα θα παρω το 2700e κατα τα φαινομενα αλλα φαινεται λιγο "δυσχρηστο" στις ρυθμισεις του.
Υπαρχει καλο manual?

rexdimos
28-08-07, 17:22
manual δεν θα το λεγα καλο αλλα ειναι απλο εξερετικα δεν θαχεισ φανταζομαι προβληματα

Gordito
29-08-07, 00:59
Πηρα το 2700e.

Ολα καλα φαινονται, αναβαθμισα το firmware αλλα οταν δινω εντολη
"adsl status" ή "show adsl" δε μου δειχνει attainable rate.

Γιατι?

rexdimos
29-08-07, 08:29
ποιο firmware εβαλες ?

Tem
29-08-07, 09:49
Πηρα το 2700e.

Ολα καλα φαινονται, αναβαθμισα το firmware αλλα οταν δινω εντολη
"adsl status" ή "show adsl" δε μου δειχνει attainable rate.

Γιατι?
αν δεν κάνω λάθος , το ίδιο συμβαίνει και με τα άλλα μηχανάκια της DrayTek

Gordito
29-08-07, 15:05
Eβαλα το 2.7.1 αφου μονο αυτο εχει στο site της εταιριας.

Ο λογος μαλιστα που αλλαξα το αριστο 9105 ηταν για να δω αν με καποιο αλλο ρουτερ θα ειχα μεγαλυτερο attainable rate αφου το 9105 ειναι απλα συμβατο με adsl2+.

Eσεις που εχετε περασμενο το 2.7.3 εχετε το ενσυρματο ή το ασυρματο?

kr_mountain
29-08-07, 23:08
Eβαλα το 2.7.1 αφου μονο αυτο εχει στο site της εταιριας.

Ο λογος μαλιστα που αλλαξα το αριστο 9105 ηταν για να δω αν με καποιο αλλο ρουτερ θα ειχα μεγαλυτερο attainable rate αφου το 9105 ειναι απλα συμβατο με adsl2+.

Eσεις που εχετε περασμενο το 2.7.3 εχετε το ενσυρματο ή το ασυρματο?

Το ενσυρματο.

Gordito
30-08-07, 02:43
Το ενσυρματο.

Πρεπει να περασεις και αλλο router tools?
Εγω που πηγα να βαλω 2.7.3 δεν το δεχτηκε.

rexdimos
30-08-07, 07:44
ποι εχεισ παρει τελικα?2700 η 2700ε?αν εχεισ παρει 2700ε η επισημη θεση της εταιρειας σχετικα με το firmaware ειναι οτι το επισημο ειναι το 2.7.1 και εχουν στα σκαρια το 2.7.3 τα αλλα που υπαρχουν ειναι για αλλα ρουτερ και για αυτο αποκλιεται με οποιοδηποτε τροπο να τα περασεις αν εχεισ το 2700 τα ξαναλεμε δεν εχει σημασια το ασυρματο και το ενσυρματο

Gordito
30-08-07, 07:49
To 2700e εχω.
Το θεμα ειναι μπορω να δωμε καποιον τροπο το attainable rate ή θα πρεπει να περιμενω επισημο firmware?
Ασε που εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχει qos.....

soft27300670
30-08-07, 12:10
εγω εχω το 2700 και εχω περασει το 2.7.3 χωρισ κανενα προβλημα απο το επισημο site:)

rexdimos
30-08-07, 13:05
σωστα εκανεσ αφου εχεις το 2700 αλλα το 2700ε ειναι αλλο
μαλλον το επισημο θα περιμενεις

Gordito
30-08-07, 20:48
Λοιπον εκανα μεγαλη πατατα που πηρα το 2700e.

1) Δεν εχει qos. Eπιβεβαιωμενο απο την Draytek, τους εστειλα mail και μου απαντησαν.
Η συνδεση σερνεται οταν τρεχω p2p και δεν μπορω να ανοιξω σελιδες.

2) Παρολαυτα η απαντηση στο mail που εστειλα ηταν αμεση (εντος 10 ωρων ειχαν απαντησει) και μαλιστα μου εδωσαν μια beta εκδοση του 2.7.3 firmware που δουλευει καλα. Δυστυχως το attainable rate δεν αλλαξε και ειναι ιδιο με το 9105.

Κριμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.