PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο Πρόβλημα με το ZXDSL 852 modem του JetPack 768



bpet
29-10-06, 23:15
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Μπήκα κι εγώ στον θαυμαστό κόσμο του DSL από την προηγούμενη Παρασκευή αλλά ξεκίνησα με προβλήματα...
Έχω την 3μηνη συνδρομή του Jetpack 768 που δίνει και το USB modem ZXDSL 852 της ZTE. Τα προβλήματα που αντιμετώπισα και συνεχίζω να αντιμετωπίζω είναι τα εξής:

α) καταρχήν στην συσκευασία είχανε δύο εγχειρίδια με άλλες οδηγίες (ένα της Altec κι ένα της ZTE). Τελικά ίσχυε το δεύτερο..

β) όταν το εγκατέστησα τελικά δεν συνδεόταν! Κόλλαγε στο "Verifying username and password". Έκλεινα το Zone Alarm που είχα σαν firewall αλλά τίποτα. Τελικά η λύση βρέθηκε με την απεγκατάσταση του Zone Alarm!! Επιτέλους συνδέθηκα!

γ) Δοκίμασα το Kerio σαν firewall αλλά δεν βρήκα τρόπο να επιτρέψω τα απαιτούμενα ports στο emule κι έτσι το απεγκατέστησα και δοκίμασα ξανά το Zone Alarm που το ξέρω. Όλα πήγαν καλά!

Για καλό και για κακό έκανα format και το πρώτο που εγκατέστησα ήταν το modem!
Τα προβλήματα Που αντιμετωπίζω τώρα είναι:

α) Το σύστημα κάνει κάποιες φορές unexpected restart όταν εμφανίζει την εισαγωγική οθόνη των Windows "Welcome" (κυρίως μετά από επανεκκίνησεις λόγω εγκαταστάσεων προγραμμάτων ή συσκευών)

β) Το modem ύστερα από κάποια ώρα χρήσης (κυρίως μετά από έντονη χρήση p2p προγραμμάτων) νεκρώνει!! Σβήνουν τα λαμπάκια του και είναι σαν να μην το έχω στην USB θύρα!! Η λύση για να πάρει μπρος? Το βγάζω και και το βάζω πάλι στην USB.. Έχω αλλάξει USB αλλά τα ίδια..

Το έχετε ξανακούσει αυτό? Να φταίνε οι drivers της συσκευής?

Περιμένω τα σχόλιά σας... Η εγκατάσταση πάντως έγινε κανονικά...

therapist
11-12-06, 13:43
Αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα εδω και 3 βδομαδες με το ιδιο "πακετο" DSL

Κατα 99.9% φταιει το modem (driver) γιατι εχω αποκλεισει ολα τα αλλα (τα εχω διπλο-τριπλο τσεκαρει!)

Επικοινωνησε με το 13813 της ALTEK για πληροφοριες και πες στους αναλυτικα το προβλημα.

Εγω παω για αντικατασταση μοντεμ

Καλη επιτυχια..μας

tugito
20-02-07, 17:08
Aπλά δεν αντέχει πολλαπλά connections και για αυτό παγώνει. Αυτό το παθαίνουν πολλά modem. Εμένα το συγκεκριμενο πάντως δεν μου εχει κάνει κανένα πρόβλημα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.