PDA

Επιστροφή στο Forum : Έγκλημα και τιμωρία

fzzlgc
17-11-11, 13:18
Θα ήταν ενδιαφέρον αν υπάρχουν χρήστες, εκεί έξω, που έχουν να αντιμετωπίσουν μια παρόμοια κατάσταση,

ο ΟΤΕ μας έκανε τηλεφωνική ενημέρωση για δυνατότητα παραμονής στο CONNX για άλλο ένα χρόνο με μειωμένο τιμολόγιο κατά 10 ευρώ ανά μήνα για διάστημα ενός εξαμήνου.

Είμαι στο CONNX από την άνοιξη του 2009, δηλαδή το συμβόλαιό μου έχει τουλάχιστον ενάμισι χρόνο διάρκεια.

Αν κατάλαβα καλά, για να ισχύσει η έκπτωση, μου ζητούν να παραμείνω για άλλο ένα χρόνο, αρχής γενομένης από σήμερα.

Δεν έδωσα θετική απάντηση ακόμη, μου κάνει εντύπωση η στρατηγική του ΟΤΕ να μην λαμβάνει υπόψιν του το κενό διάστημα των έξι και πλέον μηνών που έχει παρέλθει από το χρονικό διάστημα που η σύμβασή μου έχει εκπληρώσει το ετήσιο συμβόλαιο παραμονής στον πάροχο.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, από την μέρα εκείνη ο συγχρονισμός της γραμμής έχει πέσει αισθητά, από 14000/1000 -----> 8500/750.

Αλλαγή προφίλ? Υποβάθμιση σε 8άρα? Ίσως.

cranky
17-11-11, 13:25
Υποβάθμιση σε 8άρα? Ίσως.
Tην έχει καταργήσει την 8άρα.
2, ή «έως 24» Mbps έχει, μόνο.
Δές εδώ (http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=39).

alex24
17-11-11, 13:25
Με αυτα τα στοιχεια που δινεις δεν ειναι προφιλ 8αρας κατι αλλο πρεπει να πεζει.Παρε και δηλωσε το βλαβη και δωσε μας τα αλλα στοιχεια που γραφει το μοντεμ.

fzzlgc
17-11-11, 13:28
Tην έχει καταργήσει την 8άρα.
2, ή «έως 24» Mbps έχει, μόνο.
Δές εδώ (http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=39).

Ναι. Η αλλαγή προφίλ όμως, είναι inside job.

Seitman
17-11-11, 13:31
Είναι η πολιτική της προσφοράς. Δέσμευση για έναν χρόνο με έκπτωση €10 για τους 6 μήνες. Τώρα αυτό που λες "κενό διάστημα" δεν έχει καμία σχέση.
Η αρχική σύμβαση ήταν για υποχρεωτική παραμονή ενός έτους. Με την πάροδο του ενός έτους, η σύμβαση μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου.

fzzlgc
17-11-11, 13:39
Σωστά. Συμφωνώ. Η απληστία πρέπει να τιμωρείται.

Seitman
17-11-11, 13:52
Ποια απληστία; :what:

Σε όποιον πάροχο και να πας, υπάρχει υποχρεωτική παραμονή για ένα χρόνο. Μπορεί οι τιμές στους εναλλακτικούς να είναι λίγο χαμηλότερες, αλλά και αυτοί όταν κάνουν προσφορές δεν απευθύνονται σε όλο το φάσμα των συνδρομητών τους.

Οι περισσότερες είναι για νέους χρήστες και στην περίπτωση που θέλουν να παραμείνει κάποιος αν κάνει αίτηση φορητότητας για αλλού.

fzzlgc
17-11-11, 14:02
Ποια απληστία; :what:

Σε όποιον πάροχο και να πας, υπάρχει υποχρεωτική παραμονή για ένα χρόνο. Μπορεί οι τιμές στους εναλλακτικούς να είναι λίγο χαμηλότερες, αλλά και αυτοί όταν κάνουν προσφορές δεν απευθύνονται σε όλο το φάσμα των συνδρομητών τους.

Οι περισσότερες είναι για νέους χρήστες και στην περίπτωση που θέλουν να παραμείνει κάποιος αν κάνει αίτηση φορητότητας για αλλού.

SNR margin = 9dB (όπως πριν, αμετάβλητο)

Line Attenuation = 13.3 (και αυτό απαράλλαχτο)

ταχύτητα (πλέον) = 8000(ακριβώς) / 747(όχι μπόινγκ)

κάποιος πριν, είπε ότι αποκλείεται να είναι αλλαγή προφίλ.

τότε είναι μάλλον το νέο πολυνομοσχέδιο που εφαρμόζεται και στο CONNX.

περαστικά μας.

Seitman
17-11-11, 14:08
Το δήλωσες στον ΟΤΕ; Τους είπες ότι έχεις χάσει σχεδόν το 50% του συγχρονισμού;

yiapap
17-11-11, 14:37
Δηλαδή πιστεύεις ΣΤ' ΑΛΗΘΕΙΑ ότι ο ΟΤΕ σε... τιμώρησε επειδή δεν δέχτηκες την καινούργια σύμβαση; :crazy: :crazy: :crazy:

Όπως είπαν και οι προγράψαντες... Δήλωσε βλάβη. Ούτε έγκλημα υπάρχει, ούτε τιμωρία προβλέπεται.

A_gamer
17-11-11, 19:05
Συγγνώμη, αλλά αυτά που λες μου φαίνονται εξωπραγματικά.

Δήλωσε βλάβη όπως είπαν και οι άλλοι, δε νομίζω να σε "τιμώρησαν".

Ingenius
17-11-11, 19:57
Ναι άλλη όρεξη δεν είχε ο πάροχος να ανεβοκατεβάζει προφίλ αμά δε δέχεται την προσφορά ο πελάτης!! Σταματήστε επιτέλους το κυνήγι μαγισσών!!! :wall::hammered:

fzzlgc
17-11-11, 21:10
παιδια μην τρελαινεστε τοσο πολυ, δεν θα ειμαι ο πρωτος που θα ψαχνει αυριο για φθηνοτερες υπηρεσιες.

Seitman
18-11-11, 07:54
Σαφώς και μπορείς να το κάνεις. Είναι απόλυτα θεμιτό.

maik
18-11-11, 16:28
SNR margin = 9dB (όπως πριν, αμετάβλητο)

Line Attenuation = 13.3 (και αυτό απαράλλαχτο)

ταχύτητα (πλέον) = 8000(ακριβώς) / 747(όχι μπόινγκ)

κάποιος πριν, είπε ότι αποκλείεται να είναι αλλαγή προφίλ.

τότε είναι μάλλον το νέο πολυνομοσχέδιο που εφαρμόζεται και στο CONNX.

περαστικά μας.

Και για ποιο λογο το εκανε αυτο ο ΟΤΕ κατα την γνωμη σου;

fzzlgc
19-11-11, 19:54
Και για ποιο λογο το εκανε αυτο ο ΟΤΕ κατα την γνωμη σου;

it's just a game.

emeliss
19-11-11, 20:20
Πέρυσι δεν είχες ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που τελικά ήταν βλάβη;

fzzlgc
19-11-11, 20:33
Πέρυσι δεν είχες ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που τελικά ήταν βλάβη;

περσι ειχε αλλαχτει το τηλεφωνικο ζευγος με καποιο ελευθερο, στο κουτι της γειτονιας και ειδα μεγαλη διαφορα. αυτο δεν το λες ακριβως βλαβη.

Ingenius
20-11-11, 01:02
περσι ειχε αλλαχτει το τηλεφωνικο ζευγος με καποιο ελευθερο, στο κουτι της γειτονιας και ειδα μεγαλη διαφορα. αυτο δεν το λες ακριβως βλαβη.

Και τι το λες τότε;:crazy::scratch

Seitman
20-11-11, 07:26
Είδες τι κάνει το adslgr; Διάβασαν το νήμα και επανέφεραν τη γραμμή σου.

Jazzer
20-11-11, 08:36
Yποπτεύομαι ότι ο κ. Τσαμάζ μας διαβάζει και έδωσε ο ίδιος προσωπικά εντολή για την επίλυση του προβλήματος :p

Dannie
20-11-11, 12:46
Θα ήταν ενδιαφέρον αν υπάρχουν χρήστες, εκεί έξω, που έχουν να αντιμετωπίσουν μια παρόμοια κατάσταση,

ο ΟΤΕ μας έκανε τηλεφωνική ενημέρωση για δυνατότητα παραμονής στο CONNX για άλλο ένα χρόνο με μειωμένο τιμολόγιο κατά 10 ευρώ ανά μήνα για διάστημα ενός εξαμήνου.

Είμαι στο CONNX από την άνοιξη του 2009, δηλαδή το συμβόλαιό μου έχει τουλάχιστον ενάμισι χρόνο διάρκεια.

Αν κατάλαβα καλά, για να ισχύσει η έκπτωση, μου ζητούν να παραμείνω για άλλο ένα χρόνο, αρχής γενομένης από σήμερα.

Δεν έδωσα θετική απάντηση ακόμη, μου κάνει εντύπωση η στρατηγική του ΟΤΕ να μην λαμβάνει υπόψιν του το κενό διάστημα των έξι και πλέον μηνών που έχει παρέλθει από το χρονικό διάστημα που η σύμβασή μου έχει εκπληρώσει το ετήσιο συμβόλαιο παραμονής στον πάροχο.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, από την μέρα εκείνη ο συγχρονισμός της γραμμής έχει πέσει αισθητά, από 14000/1000 -----> 8500/750.

Αλλαγή προφίλ? Υποβάθμιση σε 8άρα? Ίσως.

Γενικως σε οσους ληγουν τα συμβολαια στον ΟΤΕ καλο ειναι να μην δεσμευτουν για ενα χρονο με μειωσεις ΓΕΛΟΙΕΣ...πολλα πραγματα θα συμβουν τους επομενους μηνες που το ποσο αυτο θα θεωρειται πολυυυυυυυυυυυ μεγαλο(το ποιο ακριβο της αγορας).Υπαρχει περιπτωση μεγαλων μειωσεων με αυτα που ερχοντε εκτος πια αν μερικοι εχετε τον τροπο σας οτι και να γινει οποτε...!
Θεωρω κοροιδια την μειωση που εκανε ο ΟΤΕ μετα απο ενα χρονο και ενω μειωθηκαν μισθοι και συνταξεις εως 40% και κυριως ενω τα καθαρα κερδη τους ηταν τεραστια...!

fzzlgc
20-11-11, 19:57
10000/1000

maik
20-11-11, 20:12
Γενικως σε οσους ληγουν τα συμβολαια στον ΟΤΕ καλο ειναι να μην δεσμευτουν για ενα χρονο

Ξερεις καποια εταιρια που δινει συμβολαιο μικροτερο απο χρονο;

Dannie
20-11-11, 22:03
Ξερεις καποια εταιρια που δινει συμβολαιο μικροτερο απο χρονο;
Μπορεις να συνεχισεις το προγραμμα που εχεις(αφου εληξε ο χρονος) μεχρι να δεις τι θα γινει...δεν σου προσφερει κατι να κανεις αμεσως ενα χρονο συμβολαιο με μειωσεις ξευτιλα ενω θα γινουν ανατροπες(ακομα δεν εχουμε δει τιποτα) στο προσεχες μελλον σε ολα τα επιπεδα.

A_gamer
20-11-11, 22:44
Μπορεις να συνεχισεις το προγραμμα που εχεις(αφου εληξε ο χρονος) μεχρι να δεις τι θα γινει...δεν σου προσφερει κατι να κανεις αμεσως ενα χρονο συμβολαιο με μειωσεις ξευτιλα ενω θα γινουν ανατροπες(ακομα δεν εχουμε δει τιποτα) στο προσεχες μελλον σε ολα τα επιπεδα.

Τι ανατροπές δηλαδή;

Seitman
21-11-11, 07:11
Στην μεγάλη περιοχή :crazy:

Jazzer
21-11-11, 08:21
Τι ανατροπές δηλαδή;
O Πρετεντέρης στα dslams ! :lol:

maik
21-11-11, 15:47

1 ημιχρονο 2 τελικο.
Αποδοση πανω απο 12,8

A_gamer
21-11-11, 17:30

Και δεν έδωσε πέναλτι; Τι #$%&διαιτητής... :crazy:

Dannie
22-11-11, 00:18
Τι ανατροπές δηλαδή;
πολιτικο-κοινωνικο-οικονομικες....!!!
Ο ΟΤΕ ειναι πολυ ακριβος αν λαβεις υποψιν σου ολες τις αλλαγες που εχουν επελθει στο πορτοφολι του Ελληνα!
Απλως ειπα την αποψη μου!

maik
22-11-11, 00:23
πολιτικο-κοινωνικο-οικονομικες....!!!
Ο ΟΤΕ ειναι πολυ ακριβος αν λαβεις υποψιν σου ολες τις αλλαγες που εχουν επελθει στο πορτοφολι του Ελληνα!
Απλως ειπα την αποψη μου!

Ο ΟΤΕ θα ειναι παντα ακριβωτερος απο τους αλλους ελεω ΕΕΤΤ. Δεν τον αφηνει να πουλα φθηνοτερα.

Seitman
22-11-11, 07:10
Μπορεί να είναι ακριβότερος (~€4/μήνα) αλλά τουλάχιστον δεν έχεις προβλήματα. Δε θα μπορούσα να φανταστώ άλλον πάροχο σε γραμμή με 42att και συγχρονισμό κοντά στα 7Mbps.

baskon
22-11-11, 07:57
Μπορεί να είναι ακριβότερος (~€4/μήνα) αλλά τουλάχιστον δεν έχεις προβλήματα. Δε θα μπορούσα να φανταστώ άλλον πάροχο σε γραμμή με 42att και συγχρονισμό κοντά στα 7Mbps.

Και εγω ξερω τετοιες γραμμες Οτε..
Η μια με att38 πιανει 8,1 Mbps...
Η αλλη με att40 πιανει 9,5-10 Mbps.
Και οι δυο ειναι Οτε.
Αλλά ξερω και τη δικη μου που με 14att πιανω πλέον 12 mbps(μετα την τελευταια μειωση-βλαβη)
Η διαφορά για μένα δεν ειναι στο συγχρονισμο
Το θεμα ειναι τι support έχεις ,το οποιο και στον οτε οταν τον χρειαστηκα ήταν παρα πολυ χαμηλο...με καθυστερησεις των τεχνικων,καμια ενημερωση και πανω απο 40 τηλεφωνα(1,5 μηνα) για να βγαλω καποια ακρη.

Αλλά και πάλι ειναι καλυτερος στην υποστηριξη απο τους αλλους.

Όσο για το αρχικο θεμα με το γιατι δεν εκαναν καλυτερη προσφορα στον φιλο μας..
Η απαντηση είναι ότι για καποιο λογο ο Οτε δεν ασχολειται.
Αν ηθελε θα εβαζε τους υπαλληλους του να περνουν τηλεφωνα όσους λήγουν τα συμβολαια τους.
Δε κανει αυτο.Παιρνει τηλεφωνα στη τυχη και απλως προσπαθει να δεσμευσει τον πελατη που περνει τηλεφωνο για ακομα ενα χρονο.Ειτε εχει ληξει η δεσμευση είτε εχει ακομα 6 μηνες δεσμευσης..

fzzlgc
22-11-11, 19:43
Είδες τι κάνει το adslgr; Διάβασαν το νήμα και επανέφεραν τη γραμμή σου.

Yποπτεύομαι ότι ο κ. Τσαμάζ μας διαβάζει και έδωσε ο ίδιος προσωπικά εντολή για την επίλυση του προβλήματος :p

Δεν το νομίζω. Άλλωστε έχουν άλλες σοβαρότερες υποθέσεις να ασχολούνται. Ελαφρώς παραπλήσιες... http://www.tovima.gr/society/article/?aid=431498&h1=true

A_gamer
24-11-11, 19:32
Δεν το νομίζω. Άλλωστε έχουν άλλες σοβαρότερες υποθέσεις να ασχολούνται. Ελαφρώς παραπλήσιες... http://www.tovima.gr/society/article/?aid=431498&h1=true

Δεν πιστεύω να σοβαρολογούσαν. ;)

FuS
25-11-11, 01:41

Δεν θα το έλεγα (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63566121) ;)

maik
25-11-11, 01:56
Δεν θα το έλεγα (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63566121) ;)

Γιατι το χαλας τωρα εσυ;

FuS
25-11-11, 02:14
Δεν άντεξα :p

johnson
25-11-11, 06:45

Αυτοί που έχουν VoIP γελάνε τώρα :p

fzzlgc
13-12-11, 17:22
τελευταια ενημερωση : 4700κατι / 1000παρα

........Auto merged post: fzzlgc πρόσθεσε 6 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επισης μεταβαση σε adsl2 απο adsl2+, ισως γι αυτο και μια ανοδος στο SNR Margin : 16+ (απο 13)

redbull790
13-12-11, 17:30
φιλε μου κ εγω περυσι επιανα 12+ αλλα τωρα ειμαι στα 9+ (mbps)...δυστυχως δεν αντεχει κ πολλους το δικτυο που ολοενα κ αυξανεται...

fzzlgc
13-12-11, 17:33
φιλε μου κ εγω περυσι επιανα 12+ αλλα τωρα ειμαι στα 9+ (mbps)...δυστυχως δεν αντεχει κ πολλους το δικτυο που ολοενα κ αυξανεται...

c'mon...

yiapap
13-12-11, 20:58
Δώσε λίγο τα ακριβή στατιστικά σου (ταχύτητα, attenuation, SNR up/down, πακέτα/σφάλματα) από τον router.
Eπίσης αν υποστηρίζεται δώσε και ένα γράφημα DMT (δες και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=233268))

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.