PDA

Επιστροφή στο Forum : Acer vs Others [split από Η Acer χαρακτηρίζει "πατάτα"...]



nrg_polini
27-10-06, 18:30
Μηπως να της πουν οτι τα μηχανηματα της ειναι πατατες;

Erebos
27-10-06, 20:36
Μηπως να της πουν οτι τα μηχανηματα της ειναι πατατες;

Πού το στήριζεις αυτό?

Εγώ δύο laptops είχα και δεν έβγαλαν κανένα πρόβλημα. Με μακράν το καλύτερο value for money από πλευράς features.
Αν μιλάς για οθόνες, δεν έχω εμπειρία από Acer, αλλά φαίνονται αξιόλογες.

cipher
28-10-06, 01:01
Πού το στήριζεις αυτό?

Εγώ δύο laptops είχα και δεν έβγαλαν κανένα πρόβλημα. Με μακράν το καλύτερο value for money από πλευράς features.
Αν μιλάς για οθόνες, δεν έχω εμπειρία από Acer, αλλά φαίνονται αξιόλογες.

Με εξαίρεση κάποια συγκεκριμένα μοντέλα της που είναι πολύ καλά, τα περισσότερα δεν έχουν και την καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Τρίζουν τα πλαστικά, σπάνε κτλ. Μιλάμε πάντα για laptop με ανάλογη χρήση και όχι κάποιο που κατά 99% κάθεται σε ένα γραφείο (δε λέω να τρώει κλοτσιές, αλλά να δέχεται κραδασμούς βαδίσματος). Το ότι είναι "φορτωμένοι" με καλά χαρακτηριστικά σε καλή τιμή ισχύει. Έχω 4 γνωστούς μου με Acer. Οι 3 είναι μια χαρά μέχρι στιγμής, αλλά ο 4ος το έστειλε 3 φορές για service (μέσα στην εγγύηση) για χαλασμένο ηχείο, χαλασμένη κάρτα δικτύου, και καμένο motherboard. Από το 2ο σέρβις ήρθε με καμένο motherboard (!!!) κι έφυγε αμέσως για το 3ο. Από φίλους με μαγαζιά έχω ακούσει ότι φύγαν αρκετά κομμάτια για επισκευή.

Τέλος, υπάρχει και το θέμα των επιδόσεων. Είχα διαβάσει για μοντέλα του 2004-5 ότι είχαν μνήμες στα 333MHz, ενώ όλοι οι άλλοι παίζανε στα 400 (και οι δύο με ίδιους επεξεργαστές). Η ειρωνία ήταν με το μοντέλο "Ferrari" που είχε επιδόσεις... σκαραβαίου :p

nrg_polini
28-10-06, 05:28
Πού το στήριζεις αυτό?

Εγώ δύο laptops είχα και δεν έβγαλαν κανένα πρόβλημα. Με μακράν το καλύτερο value for money από πλευράς features.
Αν μιλάς για οθόνες, δεν έχω εμπειρία από Acer, αλλά φαίνονται αξιόλογες.

α) Χειροτερη ποιοτητα κατασκευης δεν παιζει να υπαρχει.
β) Χειροτερο σερβις επισης δε παιζει να υπαρχει.
γ) Value for money ειναι, αλλα προτιμω να δωσω 100-150 Ευρω παραπανω και να εχω καλη ποιοτητα κατασκευης και σερβις.

Για τα λαπτοπ μιλαω παντα!

tsopanos
28-10-06, 14:06
Μηπως να της πουν οτι τα μηχανηματα της ειναι πατατες;

Τα μηχανήματα της Acer φίλε μου είναι από τα καλύτερα ποιοτικά και σίγουρα μερικά από τα κορυφαία σε σχέση τιμής-απόδοσης.

Το 2002 αγόρασα τον φορητό μου, Acer TM800 και από τότε δεν είδε ούτε μια φορά "συνεργείο". Ακόμα και τώρα, είναι από τους πιο στυλάτους, εργονομικούς και γρήγορους, παρά τα 1.3GHz του.

Για μένα, η Acer είναι η Νο.1 εταιρεία φορητών.


α) Χειροτερη ποιοτητα κατασκευης δεν παιζει να υπαρχει. Καμία σχέση με την πραγματικότητα :)


β) Χειροτερο σερβις επισης δε παιζει να υπαρχει.
Αυτό έχει να κάνει αποκλειστικά με την αντιπροσώπηση στην Ελλάδα. Είναι μήπως καλύτερο της Sony;

nrg_polini
28-10-06, 15:05
Τα μηχανήματα της Acer φίλε μου είναι από τα καλύτερα ποιοτικά και σίγουρα μερικά από τα κορυφαία σε σχέση τιμής-απόδοσης.

Το 2002 αγόρασα τον φορητό μου, Acer TM800 και από τότε δεν είδε ούτε μια φορά "συνεργείο". Ακόμα και τώρα, είναι από τους πιο στυλάτους, εργονομικούς και γρήγορους, παρά τα 1.3GHz του.

Για μένα, η Acer είναι η Νο.1 εταιρεία φορητών.

Καμία σχέση με την πραγματικότητα :)


Αυτό έχει να κάνει αποκλειστικά με την αντιπροσώπηση στην Ελλάδα. Είναι μήπως καλύτερο της Sony;

Σορρυ κιολας, αλλα εισαι βεβαιος οτι εχεις acer και σου αρεσει η ποιοτητα κατασκευης; Εχεις πιασει αλλο laptop στα χερια σου να δεις τη διαφορα;
Μια χαρα ειναι το σερβις της Sony, τουλαχιστον ενα προβλημα που ειχα με ψηφιακη αγορασμενη απο το amazon μου την αντεκατεστησαν με καινουρια στην Ελλαδα. Η acer σιγουρα γνωριζει τη κατασταση του σερβις στην Ελλαδα, παρολο αυτα δεν εχει κανει τιποτα :down:

Ειναι αυτο που λεμε γυρισε ο γαιδαρος και ειπε τον πετινο κεφαλα!

tsampouros
28-10-06, 17:02
Σορρυ κιολας, αλλα εισαι βεβαιος οτι εχεις acer και σου αρεσει η ποιοτητα κατασκευης; Εχεις πιασει αλλο laptop στα χερια σου να δεις τη διαφορα;
Μια χαρα ειναι το σερβις της Sony, τουλαχιστον ενα προβλημα που ειχα με ψηφιακη αγορασμενη απο το amazon μου την αντεκατεστησαν με καινουρια στην Ελλαδα. Η acer σιγουρα γνωριζει τη κατασταση του σερβις στην Ελλαδα, παρολο αυτα δεν εχει κανει τιποτα :down:

Ειναι αυτο που λεμε γυρισε ο γαιδαρος και ειπε τον πετινο κεφαλα!


Επειδή έχω ξανακούσει τα ίδια λόγια, θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι ως κάτοχος φορητού Acer εδώ και δύο χρόνια και επειδή χρειάστηκε να το ψάξω.

Φορητοί υπολογιστές από την επίσημη αντιπροσωπεία της Acer βρίσκονται μόνο σε καταστήματα με το σήμα Acer Point και μόνο φορητοί αγορασμένοι από εκεί δικαιούνται service από την επίσημη ελληνική αντιπροσωπεία, τουλάχιστον μέχι πρόσφατα.
Μεγάλη γνωστή αλυσίδα πληροφορικής κάνει ανεξάρτητες εισαγωγές Acer και όχι μέσω της επίσημης αντιπροσωπείας, με αποτέλεσμα η κακή φήμη για το service της Acer να οφείλεται σε παραλείψεις και αδυναμίες των ανεξάρτητων εισαγωγέων, αφού σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται επισκευή από μη εξουσιοδοτημένους τεχνικούς ή αποστολή στο εξωτερικό. Και επειδή αυτή η αλυσίδα πουλάει πολλά Acer, ίσως περισσότερα και από τον επίσημο αντιπρόσωπο, είναι λογικό να ακούγεται ότι τα Acer δεν έχουν καλό service.:nono:

Τώρα θα μου πείτε, δεν έχεις ξανακούσει τον όρο "Πανευρωπαϊκή Εγγύηση" ? Φυσικά, και ισχύει, αρκεί να έχει καταγραφεί στα στοιχεία της επίσημης αντιπροσωπείας.
Θα μου πείτε, με τα sony γιατί δε γίνεται το ίδιο? Πολύ απλά γιατί η Sony δεν επιτρέπει ανεξάρτητες εισαγωγές, όλα πάνε μέσω της επίσημης ελληνικής αντιπροσωπείας της. Είναι μήπως τυχαία και η διαφορά τιμών μεταξύ των δύο εταιρειών στην Ελλάδα?

Εγώ έχω ένα TM8000 που δεν είναι από τη φθηνή κατηγορία φορητών, αγορασμένο από Acer Point, και σας πληροφορώ ότι το τρίξιμο και την χαμηλκή ποιότητα των πλαστικών που έχω δει σε κάτι πολύ ακριβότερα Sony γνωστών μου δεν τα έχει το δικό μου Acer. Αλλά φυσικά δεν μπορούσα να το βρώ αυτό το μοντέλο acer που ήθελα στη μεγάλη αλυσίδα πληροφορικής, καθώς εκεί προωθούν τα low cost μοντέλα με την ανάλογη ποιότητα. Αν ήθελα τα ίδια χαρακτηριστικά σε Sony μοντέλο, έπρεπε να δώσω πολύ περισσότερα χρήματα όταν το αγόρασα, ή απλά δεν έβρισκα μοντέλο ανάλογων δυνατοτήτων.:hmm:

Για το service δεν έχω κανένα παράπονο και γιαυτό αναρωτιέμαι πώς ακούγονται διάφορα από εδώ κι απο εκεί. Μου χτύπησε ο δίσκος Μεγάλη Δευτέρα και το πήγα στην εταιρεία που έχει αναλάβει το service στη Θεσσαλονίκη και το είχα πίσω την Τρίτη μετά το Πάσχα, ακριβώς σε 5 εργάσιμες όπως έλεγε η εγγύηση μου, και μάλιστα σε συνθήκες εορτών που υποτίθεται υπάρχει μια χαλάρωση. Ο δίσκος παραγγέλθηκε από Αγγλία και έφτασε αεροπορικώς.:oneup: To laptop μου στάλθηκε από το τοπικό service με courrier με δικά τους έξοδα.

Γιαυτό, θα επαναλάβω ότι πρέπει να συγκρίνουμε δυνατότητες και ποιότητα service από ανάλογες κατηγορίες, αλλιώς είναι σα να παραπονιόμαστε και να γκρινιάζουμε ότι το αυτοκίνητο που αγοράσαμε από το Carrefour δεν έχει το ίδιο service με αυτό του επίσημου αντιπρόσωπου.

Και από ότι ακούω από γνωστούς, να εύχεστε να μη χαλάσει Sony φορητός, γιατί δεν ξέρω κατά πόσο επισκευάζονται τοπικά, όχι στη Θεσσαλονίκη, αλλά ούτε στην Αθήνα.

Έγραψα αυτό το post γιατί πιστεύω ότι πρέπει να ακούγονται και τα σωστά για to service των εταιρειών όπως στην περίπτωσή μου και να λέγεται και το ανάλογο μπράβο.:oneup:

chrismasgr
28-10-06, 20:32
Φίλε μου δεν μας λες και ποιά είναι η μεγάλη αλυσίδα που κάνει δική της εισαγωγή; όχι τίποτα άλλο ψάχνω για καινούργιο φορητό να μην την πατήσω.

equallyavant
29-10-06, 16:28
Φίλε μου δεν μας λες και ποιά είναι η μεγάλη αλυσίδα που κάνει δική της εισαγωγή; όχι τίποτα άλλο ψάχνω για καινούργιο φορητό να μην την πατήσω.

http://www.acer-euro.com/acereuro/page5.do?sp=page5&inu65.current=757&inu67.current=759&dau36.oid=757&dau37.oid=759&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=19&CountryISOCtxParam=GR&LanguageISOCtxParam=el&ctx3=-1&ctx4=Hellas&crc=1204829036

εδώ είναι η λίστα στα acer points της Αθήνας. Όπως βλέπεις λείπουν ονόματα τρανταχτά.

chrismasgr
29-10-06, 18:32
Σ'ευχαριστώ για το link .Όντως λείπουν τρανταχτά ονόματα.

skyliner34
30-10-06, 07:28
Πολύ καλά χαρακτηριστικά και υποστήριξη ΚΑΙ SERVICE ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ!
Και σ όποιον δεν αρέσουν τα acer όταν το sony-vaio του βγάλει πρόβλημα στο cd-recorder να το στείλει Βέλγιο στο service να πληρώσει έξοδα αποστολής+500 ευρώ :p
Απλά σαν λάπτοπ πιστεύω οτι μετράνε γιατι έχουν τρελό εξοπλισμό σε πολύ καλή τιμή!

tsampouros
30-10-06, 10:49
Πολύ καλά χαρακτηριστικά και υποστήριξη ΚΑΙ SERVICE ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ!
Και σ όποιον δεν αρέσουν τα acer όταν το sony-vaio του βγάλει πρόβλημα στο cd-recorder να το στείλει Βέλγιο στο service να πληρώσει έξοδα αποστολής+500 ευρώ :p
Απλά σαν λάπτοπ πιστεύω οτι μετράνε γιατι έχουν τρελό εξοπλισμό σε πολύ καλή τιμή!

Όπα, με αυτό που λες μου επιβεβαιώνεις απίστευτες ιστορίες για το service των Vaio. Ρε παιδιά είναι δυνατόν? Τρεις γνωστοί μου με πανάκριβα vaio αγορασμένα, στο μισό χρόνο πάνω βγάλανε πρόβλημα τα matshita DVD recorder που έχουν πάνω. Δε γράφουν ούτε διαβάζουν τίποτα, ούτε dvd ούτε cd, τι firmware upgrade, τι καθάρισμα, μόνο για φρυγανιέρες cd χρησιμέυουν. Μόνο κάτι audio cd από εφημερίδες διαβάζουν. Για DVD-CDR εγγραφής ούτε λόγος, τα αναγνωρίζουν σαν άδεια.

Ο ένας το έψαξε και δεν του αναγνωρίζουν το πρόβλημα, του λένε ότι είναι media incompatibility. Αλλά τι media incompatibility, αφού δε δίνουν πουθενά compatibility list, εντωμεταξύ δε γράφει τίποτα, έχει δοκιμάσει όλες τις μάρκες το παιδί.

Για αλλαγή του drive θέλει 290 + ΦΠΑ, δεν είναι πολλά ρε παιδιά? Έχει απελπιστεί ο άνθρωπος. Χωριστά τον ένα μήνα χωρίς PC για να πάει εξωτερικό για service.

Λύση βρέθηκε αλλιώς, εξωτερικό USB recorder, αλλά υπάρχει πρόβλημα με τα cd ανάκτησης. Θέλει να κάνει format και δεν μπορεί να γράψει ούτε να διαβάσει τα cd ανάκτησης, αφού μόνο με το matshita δουλεύει το recovery utility. Έτσι κάνει από το recovery partition κι αν γίνει καμιά στραβή.... πάει για αγορά windows.

Καλά 2000 ευρώ υπολογιστής να μην έχει ούτε ένα DVD ανάκτησης, τι τσιγγουνιά είναι αυτή ρε! Μόνο κάτι δεκάδες GB σαβουροπρόγραμματα trials και promotion, που σου σπάνε τα νεύρα σε κάθε format να τα απεγκαταστήσεις. Αλλά και να είχε, σκέφτομαι, θα το διάβαζε το άθλιο drive? Αυτό λέγεται service?

Μετά μου λένε για το service της Acer, που έχει service points σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και και σε 5 μέρες μου φέρανε πίσω το laptop με καινούριο δίσκο χωρίς να πληρώσω τίποτα, λίγο πριν κλείσει ο δεύτερος χρόνος της εγγύησης. Τυχαία είναι νούμερο 1 σε πωλήσεις στην Ευρώπη η Acer?

Είναι όπως το είπες, "Value For Money" vs "Value For Brand Name".

waste
30-10-06, 12:12
ααα μάτια μου όταν θέλεις VAIO πληρώνεις SONY. ακου εκεί 300ευρώ το CD-R. πολύ καλό. Τουλάχιστον οι αλλοι σε σκίζουν για πραγματα που δεν μπορεις να βρεις οπως οι οθονες... δηλαδη οι μνήμες στα VAIO ποσο κοστίζουν??? χαχαχαχα

Η ACER παντως είναι λίγο εαν σου κάτσει. Και παλιοτερα τα εστελναν τα μηχανακια στην Ιταλία και αργούσαν. Εγω εχω 3 ACER χωρίς κανενα προβλημα για χρονια, αλλα συμβαίνουν και καμποσες στραβες. Οχι βέβαια σαν εκείνη τη σειρα P3 omnibook της HP που σχεδον ολα τα μηχανηματα είχαν/αποκτούσα πρόβλημα στο πληκρολόγιο ;-))))

knikos
30-10-06, 13:06
Και εγώ κατέληξα τελικά στην αγορά ACER 5652 λόγω φοβερών χαρακτηριστικών, αν και μέχρι να το πιάσω στα χέρια μου είμουν μες στο άγχος για το τι ακριβώς θα συναντήσω από το ράδιο-αρβύλα που κυκλοφορεί.:rtfm:
Τελικά ως κατασκευή είναι πολύ ποιοτική, καλύτερη από το αντίστοιχο Fujitsu-siemens 1667 ενός φίλου και πολύ καλύτερη από την προηγούμενη γενιά ACER.
Επίσης με +130Ε χτύπησα και 3χρόνια εγγύηση με αντικατάσταση σε 5 εργάσιμες και κάλυψη ατυχημάτων!

Όσοι κρίνουν αρνητικά τα ACER ας προσέχουν μην καούν από καμιά μπαταρία της SONY:whistle:

waste
30-10-06, 13:10
Και εγώ κατέληξα τελικά στην αγορά ACER 5652 λόγω φοβερών χαρακτηριστικών, αν και μέχρι να το πιάσω στα χέρια μου είμουν μες στο άγχος για το τι ακριβώς θα συναντήσω από το ράδιο-αρβύλα που κυκλοφορεί.:rtfm:
Τελικά ως κατασκευή είναι πολύ ποιοτική, καλύτερη από το αντίστοιχο Fujitsu-siemens 1667 ενός φίλου και πολύ καλύτερη από την προηγούμενη γενιά ACER.
Επίσης με +130Ε χτύπησα και 3χρόνια εγγύηση με αντικατάσταση σε 5 εργάσιμες και κάλυψη ατυχημάτων!

Όσοι κρίνουν αρνητικά τα ACER ας προσέχουν μην καούν από καμιά μπαταρία της SONY:whistle:


δεν ήταν αβασιμες ολες οι ραδιοαρβυλες. είχα δει μια σειρά (δεν θυμαμαι ομως ποια) που τα πλαστικά της ήταν τοσο ψευτικα... δηλαδη το κομπιουτερ μπορει να ηταν μια χαρα αλλα τα παντα ήταν κολημενα με σαλιο και συνδετήρες....

BigLion
30-10-06, 15:48
Βασικά τα Αcer δεν πιάνονται με τίποτα σαν Value-for-Money...Ειδικά τα High-End μηχανήματα της είναι πολύ αξιόπιστα και λειτουργικά. Προσωπικά το Acer που έχω τώρα το έχω καταευχαριστηθεί πολύ περισσότερο από Toshiba, HP, και Fujitsu-Siemens

Βέβαια για να μην μπούμε τώρα σε μια never-ending κόντρα για το ποιο Laptop είναι καλύτερο να πω ότι είναι και υποκειμενικό το θέμα, όπως επίσης ότι κάθε εταιρία είναι ικανή να βγάλει ένα best-seller κάθε φορα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.