PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυκτρα για 460 gtx



XPHSTOS29
19-11-11, 09:07
Χρειαζομαι μια ψυκτρα για την sparkle 460 GTX καθως το ανεμιστηρακι εχασε ενα πτερυγιο και κανει σαν ελικοπτερο σε ελευθερη πτωση.

Vtester
19-11-11, 10:37
θα σου πρότεινα να κάτσεις να βγάλεις την ψύκτρα που έχει τώρα αν δεν χρησιμοποιείς την κάρτα γιατί δεν έχουν όλες οι gtx 460 το ίδιο κούμπωμα , για να μην αγοράσεις ψύκτρα και δεν κάνει. Μέχρι πόσα λες να δώσεις ; πχ η Arctic Accelero Twin Turbo II κάνει γύρω στο 40αρι. Επίσης να κοιτάξεις γιατί μπορεί να σου πάρει μέχρι και 2-3 σλοτ κάτω από την κάρτα γραφικών κάποια aftermarket ψύκτρα. Ενώ άλλες όπως πχ thermalright Spitfire/HR-03GT/HR-03 Plus θέλουν το GF-104 BTK για να κάτσουν. Φθηνή λύση ίσως είναι η ARCTIC COOLING ACCELERO S1 REV.2 αλλά μπορεί να χρειαστεί κοπτοραπτική για να μπει , ανάλογα το design. Στα 40ευρώ και η Xigmatek Bifost II-VD1065 που πρέπει να είναι αρκετά αθόρυβη.

XPHSTOS29
19-11-11, 11:51
Η καρτα ειναι υλοποιηση της sparkle , εν το μεταξυ δεν βρηκα ουτε μια φωτογραφια της πανω στο κουτι ... (ουτε μεσα)

iakoboss7
19-11-11, 12:10
δεν καταλαβαινω γιατι να αγορασεις ψυχτρα... ΣΙΓΟΥΡΑ εισαι μεσα σε εγγυηση οποτε πηγαινε την πισω για αλλαγη... τοσο απλο.

Vtester
19-11-11, 13:41
δεν καταλαβαινω γιατι να αγορασεις ψυχτρα... ΣΙΓΟΥΡΑ εισαι μεσα σε εγγυηση οποτε πηγαινε την πισω για αλλαγη... τοσο απλο.

+1 μερικές φορές κολλάει το μυαλό , εκτός αν την έχει πάρει από stock . Οι sparkle έχουν 2χρόνια εγγύηση , νομίζω πρέπει να τον καλύπτει.

XPHSTOS29
19-11-11, 15:22
Απο οτι ειδα εχει σπασει το πλαστικο καλυμα εκτος απο το πτερυγιο του ανεμιστηρα ...
αυτα δεν τα καλυπτει η εγγυηση.

skel
20-11-11, 00:06
Απο οτι ειδα εχει σπασει το πλαστικο καλυμα εκτος απο το πτερυγιο του ανεμιστηρα ...
αυτα δεν τα καλυπτει η εγγυηση.
Arctic Cooling Accelero Twin Turbo II (http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/1744)
είσαι σίγουρος ότι δεν την καλύπτει η εγγύηση ?
αλλιώς πάρε την Arctic Cooling

baskon
20-11-11, 00:15
Προσωπικα καταρχας θα εβγαζα την ψυκτρα και θα έβλεπα αν υπάρχει περιπτωση να αλλαξω μονο ανεμιστηρακι με κανα 5ευρω (ισως και δωρεαν αν εχεις καποιο απο παλια καρτα) .Αν ναι θα προχωραγα στην αλλαγη στο ανεμιστηρακι.
Αν όχι τότε μονο θα έσκαγα ενα 40ευρω για καινουρια ψυκτρα..
Θυμαμαι παλιοτερα που με λιγο κοψιμο ραψιμο,ανοιγμα τρυπες πανω στη βαση τoυ fan είχα ταιριαξει μεγαλυτερο ανεμιστηρακι απο 6800gt σε μια 2600ΧΤ..
Όχι οτι καλύτερο οπτικά ,αλλά απο αποτελεσμα αψογο,με χαμηλοτερο θορυβο και θερμοκρασιες,και προπάντως δωρεάν :)

XPHSTOS29
20-11-11, 13:09
δεν ειναι δικια μου η καρτα γραφικων και απο αυριο θα ειμαι παλι στην αθηνα και δεν θα μπορω να κανω τετοια δουλεια

skel
20-11-11, 14:01
δεν ειναι δικια μου η καρτα γραφικων και απο αυριο θα ειμαι παλι στην αθηνα και δεν θα μπορω να κανω τετοια δουλεια

τότε πάρε την Arctic Cooling

Vtester
20-11-11, 15:19
Αυτή που πιθανά να μπορείς να βρεις πιο εύκολα είναι η Xigmatek Bifrost VD1065 Rev.2 (http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Aircooling/VGA-Coolers/Xigmatek-Bifrost-VD1065-Rev-2-VGA-Cooler-CAV-D0HH5-U01.htm) λόγω πλαίσιο . εκτός αν είσαι στην πάτρα που έχει την twin turbo 2 το e-world . Το λέω γιατί αναφέρεις ότι αύριο φεύγεις.

XPHSTOS29
20-11-11, 18:05
Μαλον θα στειλω την κοπελα να ψαξει μονη της απο βδομαδα και να την αλλαξει μονη της μετα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.