PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση σχετικα με καλωδια



antonis556
19-11-11, 12:52
Καλημερα σε ολους . Να σας ρωτησω κατι , εδω και 2-3 μηνες μενω κοζανη και παιδευομαι με τους εναλλακτικους για να βαλω γραμμη τηλεφωνου και συνεπως internet . Το προβλημα ειναι , λενε , οτι δεν υπαρχει καλωδιο να με συνδεσουν ... Εχω εκνευριστει τοσο πολυ ... Αν παω στον ΟΤΕ θα βρεθει λυση ?

Geocheats2
19-11-11, 12:54
Μπορείς να πας στον οτε χωρίς κάποιο πρόγραμμα που να σε δεσμεύει και μετά τον πρώτο λογαριασμό (δλδ 2+ μήνες) θα κάνεις αίτηση σε εναλλακτικό

antonis556
19-11-11, 12:59
Τι να σου πω ρε φιλε με σωζεις . Επειδη ομως δεν αντεχω αλλο και το internet πραγματικα το χρειαζομαι λογω σχολης ,την δευτερα παω να κανω αιτηση για connx - φοιτητικο που ειναι 30 το μηνα .... Για ενα χρονο απλα , δεν θα εχω τηλεφωνο να μιλαω , οχι οτι το χρησιμοποιω πολυ , οποτε δεν με πολυκαιει ...

Ευχαριστω πολυ !

Geocheats2
19-11-11, 13:18
Μπορείς να πας στον οτε χωρίς κάποιο πρόγραμμα που να MHN σε δεσμεύει και μετά τον πρώτο λογαριασμό (δλδ 2+ μήνες) θα κάνεις αίτηση σε εναλλακτικό


123456

........Auto merged post: GEOCHEATS2 πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι να σου πω ρε φιλε με σωζεις . Επειδη ομως δεν αντεχω αλλο και το internet πραγματικα το χρειαζομαι λογω σχολης ,την δευτερα παω να κανω αιτηση για connx - φοιτητικο που ειναι 30 το μηνα .... Για ενα χρονο απλα , δεν θα εχω τηλεφωνο να μιλαω , οχι οτι το χρησιμοποιω πολυ , οποτε δεν με πολυκαιει ...

Ευχαριστω πολυ !

Τηλέφωνο θα έχεις απλά άμα καλείς θα χρεώνεσαι ενώ θα σε καλούν όσοι έχουν απεριόριστα δωρεάν

antonis556
19-11-11, 13:19
Τηλέφωνο θα έχεις απλά άμα καλείς θα χρεώνεσαι ενώ θα σε καλούν όσοι έχουν απεριόριστα δωρεάν

Αυτο εννοουσα :oneup:

Geocheats2
19-11-11, 13:25
Αυτο εννοουσα :oneup:

Εγώ μπερδεύτηκα :redface::p

........Auto merged post: GEOCHEATS2 πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

'H μπορείς να περιμένεις το vdsl νομίζω στην Κοζάνη Κομοτηνή παίζει (σε κάνα 2μηνο 3μηνο θεωρητικά θα έρθει)

MaFiOzOs_GR
19-11-11, 13:29
'H μπορείς να περιμένεις το vdsl νομίζω στην Κοζάνη παίζει (σε κάνα 2μηνο 3μηνο θεωρητικά θα έρθει)

Είδες εσύ κανα σκαψιμο, που δεν είδαμε εμείς, που μένουμε εδώ;; :p

Geocheats2
19-11-11, 13:33
Είδες εσύ κανα σκαψιμο, που δεν είδαμε εμείς, που μένουμε εδώ;; :p

Καλά ντε μην βαράς http://www.thelab.gr/images/smilies/boxed.gifhttp://www.thelab.gr/images/smilies/boxed.gif

Το διόρθωσα το λαθάκι http://www.thelab.gr/images/smilies/bleh.gif

MaFiOzOs_GR
19-11-11, 13:38
Καλά ντε μην βαράς http://www.thelab.gr/images/smilies/boxed.gifhttp://www.thelab.gr/images/smilies/boxed.gif

Το διόρθωσα το λαθάκι http://www.thelab.gr/images/smilies/bleh.gif

Το θέμα του VDSL είναι λίγο ευαίσθητο...καταλάβαινεις! :p

antonis556
19-11-11, 14:04
Δεν νομιζω οτι ειχε ειπωθει τιποτα για VDSL στην Κοζανη . Ξερω μονο οτι στην ZEΠ ΚΟΖΑΝΗΣ εχουν FTTH ...

emeliss
19-11-11, 14:12
Άλλος στην πολυκατοικία έχει σταθερό/adsl;

antonis556
19-11-11, 14:13
Άλλος στην πολυκατοικία έχει σταθερό/adsl;

O διπλα . Forthnet εχει ...

Ειναι μονοκατοικια :p

MaFiOzOs_GR
19-11-11, 14:23
@antonis556

Να φανταστώ έκανες αίτηση σε εναλλακτικό και σε πήραν να σε ειδοποιήσουν ότι δεν έχει να τους δώσει καλώδιο ο ΟΤΕ η κάτι τέτοιο;;

Τότε 2 λύσεις έχεις:


Βάζεις γραμμή ΟΤΕ χωρίς Ιντερνετ χωρίς τίποτα, και την επόμενη μέρα αφότου πάρεις τον αριθμό, πας και κάνεις αίτηση σε όποιον εναλλακτικό θες. (Σενάριο που δεν καίγεσαι και τόσο)
Βάζεις γραμμή ΟΤΕ + Connx (αφού λες ότι το χρειάζεσαι άμεσα) και μόλις λήξει η ελάχιστη παραμονή (νομίζω στον ΟΤΕ είναι 6 μήνες και όχι 12 όπως στους εναλλακτικούς, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος :hmm:), πας πάλι και βάζεις εναλλακτικό πάροχο για να κάνεις την οικονομία σου!


Καλές σπουδές στην πόλη μου σου εύχομαι! :oneup:

antonis556
19-11-11, 14:27
@antonis556

Να φανταστώ έκανες αίτηση σε εναλλακτικό και σε πήραν να σε ειδοποιήσουν ότι δεν έχει να τους δώσει καλώδιο ο ΟΤΕ η κάτι τέτοιο;;

Τότε 2 λύσεις έχεις:


Βάζεις γραμμή ΟΤΕ χωρίς Ιντερνετ χωρίς τίποτα, και την επόμενη μέρα αφότου πάρεις τον αριθμό, πας και κάνεις αίτηση σε όποιον εναλλακτικό θες. (Σενάριο που δεν καίγεσαι και τόσο)
Βάζεις γραμμή ΟΤΕ + Connx (αφού λες ότι το χρειάζεσαι άμεσα) και μόλις λήξει η ελάχιστη παραμονή (νομίζω στον ΟΤΕ είναι 6 μήνες και όχι 12 όπως στους εναλλακτικούς, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος :hmm:), πας πάλι και βάζεις εναλλακτικό πάροχο για να κάνεις την οικονομία σου!


Καλές σπουδές στην πόλη μου σου εύχομαι! :oneup:

Αρχικα , ευχαριστω πολυ ! Τωρα , αυτο θα κανω . Την δευτερα αμεσως παω ΟΤΕ , κανω αιτηση για connx-φοιτητικο και του χρονου , μπορω να παω σε οποια εταιρεια θελω αφου θα εχω τηλεφωνικη γραμμη :oneup:

maik
20-11-11, 00:49
Το πιθανοτερο ειναι να μην υπαρχει ελευθερο ζευγαρι δικτυου στο σπιτι του φιλου.
Αν ισχυει αυτο και κανει αιτηση στον ΟΤΕ μονο για τηλεφωνια θα του δωσουν με PCM. Οποτε δεν εχει ιντερνετ καρντια μου.

Vitruvian78
20-11-11, 15:24
Άρα καλό θα είναι να τους το διευκρινίσει στον ΟΤΕ οτι την γραμμή την θέλει για το ίντερνετ και όχι για τηλέφωνο. Αν σου τα μασήσουν, τότε πάρε ένα στικάκι μιας εταιρείας που έχει το καλύτερο δυνατόν 3G σήμα μέσα στο σπιτι σου και βολέψου για αρχή έτσι. Νομίζω οτι μπορείς και πάλι να κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ για conn-x απλά θα σε συνδέσουν όταν υπάρξει διαθεσιμότητα. Σε κάθε περίπτωση να είσαι ξεκάθαρος όταν πάς στον ΟΤΕ για το τί ζητάς και το τί θέλεις, για να μην καταλήξεις να πληρώνεις πάγια για μια γραμμή που δεν θα σου παρέχει δυνατότητα πρόσβασης στο ίντερνετ. Γιατί αν ζητήσεις απλά μια γραμμή, ο ΟΤΕ θα σου την δώσει, αλλά όπως είδες απο αυτά που σου λένε και οι υπόλοιποι, η γραμμή αυτή δεν είναι απαραίτητο οτι θα έχει και τη δυνατότητα να σου δώσει και ίντερνετ.

agrelaphon
20-11-11, 23:19
Αρχικα , ευχαριστω πολυ ! Τωρα , αυτο θα κανω . Την δευτερα αμεσως παω ΟΤΕ , κανω αιτηση για connx-φοιτητικο και του χρονου , μπορω να παω σε οποια εταιρεια θελω αφου θα εχω τηλεφωνικη γραμμη :oneup:

Αυτό :oneup:

antonis556
21-11-11, 14:19
Σήμερα πήγα και έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για τηλέφωνο και internet και μου είπαν ότι γενικά η περιοχή μου εχει πρόβλημα , αλλά σε νέα σύνδεση δεν θα έχω θέμα , οπότε μου διαβεβαίωσαν ότι σίγουρα θα έχω Internet ...

antonis556
25-11-11, 18:34
Σημερα τελικα ηρθαν απο τον ΟΤΕ και εγινε η μικτονομηση . Μου ειπαν ομως οτι η γραμμη μου θα ενεργοποιηθει την δευτερα ... Οποτε ολα καλα ;)
Συνολικη Διαρκεια : 5 μερες :oneup:

antonis556
28-11-11, 22:17
Σημερα ενεργοποιηθηκε η γραμμη . Το τηλεφωνο δουλευει κανονικα , internet ομως απο αυριο :p ...
Λεπτομερειες για την γραμμη απο αυριο ...

manual2100
29-11-11, 18:42
Και εμένα τα ίδια μου έλεγαν.. ότι η περιοχή μου έχει πρόβλημα και δεν έχει γραμμές κτλ.. Μέσα σε 3-4 μέρες έβαλε οτε ένας στην ίδια πολυκατοικία..Ξαφνικά λύθηκε το πρόβλημα και βρέθηκαν γραμμές...αλλά για τους άλλους...

antonis556
29-11-11, 23:31
Παιδια καλησπερα . Σημερα πηρα τελικα τους κωδικους και ενεργοποιησα την γραμμη , η οποια δυστυχως δεν τα παει και πολυ καλα ::

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 10687 kbps 877 kbps
Line Attenuation 17.5 db 7.5 db
Noise Margin 9.1 db 9.7 db

Geocheats2
30-11-11, 08:40
Παιδια καλησπερα . Σημερα πηρα τελικα τους κωδικους και ενεργοποιησα την γραμμη , η οποια δυστυχως δεν τα παει και πολυ καλα ::

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 10687 kbps 877 kbps
Line Attenuation 17.5 db 7.5 db
Noise Margin 9.1 db 9.7 db

Εως κακα θα ελεγε περιμενε 1 24ωρο και αν δεν στρωσει δηλωσε βλαβη. Αν μπορεις παρε και καποιο γραφημα

@ ADSLgr.com All rights reserved.