PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει τρόπος να βάλω Upload Limit (σε ΚΒ) στο DC++ ?



stamiak
19-04-04, 08:32
Εκεί που κατεβάζω ωραία-ωραία, έρχεται κάποιος και με ένα upload (για μένα, download γι' αυτόν) μου παίρνει όλο το bandwidth. Μπορώ να βάλω Upload Limit ακριβώς σε ΚΒ, πέρα από τη μείωση σε slots που μπορώ να κάνω;

Επίσης στη θεωρία του adsl λέει πως αν έχεις upload στο max τότε αυτό είναι και όλο το bandwidth που έχεις; πχ ξέρω πως αν έχεις download 40κάτι τότε δεν υπάρχει χώρος για τίποτε άλλο. Το ίδιο ισχύει και για το upload παρόλο που είναι πολύ μικρότερο (13,5)? Αν είναι στο max τότε τέρμα το bandwidth?

ΤΙΑ

cosmos
19-04-04, 08:49
Στη θεωρία και πράξη του TCP, απαιτείται BW και στις δύο κατευθύνσεις για να κάνεις download. Λ.χ. παίρνεις πακέτα αρχείων σε d/l και "απαντάς" (με πακέτα ACKnowledgement, επιβεβαίωσης) ότι τα πήρες, στέλνοντας πακέτα προς την αντίθετη κατεύθυνση. Αν ο άλλος δεν πάρει αυτές τις απαντήσεις, "παγώνει" την αποστολή πακέτων του. Αυτή είναι μέσες-άκρες η διαδικασία.

dearpru
19-04-04, 10:25
για limit χρησιμοποιώ το netpeeker
upload limit 8-9kb/s στο dc++ και όλα μια χαρά.
επίσης μπορείς να βάλεις και download limit όπου αυτό είναι απαραίτητο.
ένα ακόμη πιο εύχρηστο προγραμματάκι που είχε προτείνει ο psyxakias είναι το netlimiter
αλλά αναγκάστηκα να το βγάλω διότι χρειαζόταν συνέχεια reinstall παρόλο που είχα κάνει "register"( :D )

stamiak
19-04-04, 12:19
Ευχαριστώ πολύ παιδιά :-)

HellV1L
19-04-04, 12:54
και το netlimiter ειναι καλο

alefgr
19-04-04, 19:09
Το κακό με το NetLimiter είναι:

1) Δεν μπορείς να σετάρεις στο "trusted LAN" να μην έχει όριο σε έναν server, proccess....

2) Δεν μπορείς να ομαδοποιήσεις servers.
Παράδημα: Έχεις στο ίδιο PC δύο servers. Έναν WEB και έναν FTP. Στο κάθε ένα από αυτά δίνεις όριο 8Κ. Αν κάποιος τραβάει και από τους 2 servers πάει περίπατο το download του ADSL. Φυσικά η λύση να έχεις global όριο (πχ 12Κ) δεν είναι λύση γιατί θέλεις το PC να δουλεύει και σαν file server στο εσωτερικό δίκτυο και δεν θέλεις να φρενάρεις όλες τις συνδέσεις.

Υπάρχει πρόταση για άλλο πρόγραμμα;

Salvador
19-04-04, 19:42
το netlimiter δουλέβει αψογα αλλά "κολάει" κάποιες εφαρμογές στα windows..π.χ το DC++ .306 εκανε crash με την χρήση του netlimiter όταν πατου΄σες το κουμπι search ή εκανες search for alternates.Στην εκδοση .401 δεν συμβαίνει κατι τετοιο ευτυχώς.

KILLERman
20-04-04, 16:26
Θα προσθέσω μόνο ότι έτσι καταδιαλύεις (λέγεται αλήθεια αυτό;!) την ένοια του "Share". Μην κάνεις στον άλλον αυτό που δε θα 'θελες να σου κάνουν (βέβαια άμα τρέχεις κάποιο server έχεις απόλυτο δίκιο να προβείς σε παραμετροποιήσεις..)

Υ.Γ. Προφανώς ανησυχώ μήπως κάποιο download μου τύχει να πρέπει να το κάνω από 'σένα :wink:

dearpru
20-04-04, 19:47
KILLERman προφανώς δε κατάλαβες το τοπικ.
βάζουμε λίμιτ γιατί με full upload ΝΕΚΡΩΝΕΙ το download, προσωπικά δε μπορώ να ανοίξω ούτε σελίδα

dantouan
20-04-04, 20:12
Και σε μενα συμβαινει πολλες φορες αυτο που λεει ο dearpru , δηλαδη οταν εχω full upload δεν μπορω καλα καλα ουτε να σερφαρω...

Salvador
20-04-04, 21:32
αυτο ακριβώς παίδες..Το σωστό ειναι να κατεβάσεις το upload καπου στο 6-7 και να μπορεις να κανεις την δουλεια σου χωρις να χρειαζεται συνεχεια επανεκινηση το ρουτερ για να μπει στα ισα του.

Killerman μια ερώτηση...Εχεις aDSL...? :roll:

BeholderX
21-04-04, 10:05
το netlimiter δουλέβει αψογα αλλά "κολάει" κάποιες εφαρμογές στα windows


Εμένα προσωπικά μόνο τεράστια προβλήματα μου έχει προκαλέσει στα PC και στην ADSL σύνδεση (πράγμα που δεν έχω συναντήσει με κανένα άλλο του είδους).

Για αυτό και δεν συνιστώ τη χρήση του.

angelos0
22-04-04, 13:00
ειναι αληθεια οτι πολλοι καταφευγοθν σε αυτες τις οχι τοσο δικαιες λυσεις των λιμιτερς. Πριν τρεξετε να εφαρμοσετε μια απο αυτες δειτε και αυτο¨
http://angelos0.no-ip.info/extras/slots.htm

Ολοι μαζι κανουμε το dc δυνατο share tool ας το βοηθησουμε!

Durdyn
23-04-04, 14:54
Το νόημα είναι να μοιράζεσαι, αλλά από την άλλη δεν γίνεται να συνδέεται σε μένα ο κάθε πικραμένος και να κατεβάζει με 10k/sec και τα δικά μου τα dls να πέφτουν στην τάξη του 700bytes/sec
Γιατί αυτό γίνεται...

Δοκίμασα το netlimiter και λειτούργησε στην αρχή. Μετά έκανα restart για κάποιον λόγο και crashare.
Το έβγαλα και το ξαναέβαλα και πάλι το ίδιο. Δεν μπορεί να ξεκινήσει. Βγάζει αμέσως error message.
Το ξανακατέβασα. Έβαλα και πιο παλιές versions αλλά τίποτα. Με το που πάει να ξεκινήσει δεν παίζει.

Υπάρχουν άλλα προγράμματα αυτού του είδους ;
ή κάποιο καλό site για να ψάξω.

stamiak
23-04-04, 16:00
Συμφωνώ μαζί σου: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=5743
Μέχρι τώρα το "NetPeeker 2.60" δουλεύει άψογα σε μένα:
http://www.net-peeker.com/
μη ξεχάσεις να κατεβάσεις και το patch που έχουν βγάλει.
Εκτός από ρύθμιση bandwidth μπορεί να λειτουργήσει και σαν firewall και εκτός όλων μπορείς να ελέγχεις κάθε εφαρμογή ποιος συνδέεται με σένα! και όλα γράφονται σε log.
π.χ. μπορείς να έχεις ανοιχτά DC++, Kazaa, Soulseek και να βλέπεις σε κάθε ένα ποιοι κάνουν connect, upload, download και αν θες να τους κλείσεις από εκεί.
Το βρίσκω αρκετά πλήρες.

Durdyn
23-04-04, 16:35
Το κατέβασα και το έβαλα...
Thanks

Θα γράψω τις εντυπώσεις μου αργότερα

8)

angelos0
23-04-04, 20:31
Το νόημα είναι να μοιράζεσαι, αλλά από την άλλη δεν γίνεται να συνδέεται σε μένα ο κάθε πικραμένος και να κατεβάζει με 10k/sec και τα δικά μου τα dls να πέφτουν στην τάξη του 700bytes/sec
Γιατί αυτό γίνεται...

πιστευω οτι εισαι λιγο εως πολυ υπερβολικος για το drop της ταχυτητας. Αν πραγματι γεινετε ετσι τοτε υπαρχει καποιο προβλημα με την συνδεση σου.

Δεν ειναι μονο το share για το οποιο μιλας πιο πανω ο λογος που ηρθες και εσυ στο dc++ αλλα και οι ταχυτητες. Φροντισε τουλαχιστον να δεινεις με κατι λογικο ωστε να μεινει καποιο επιπεδο αλλιως παει το χασαμε το παιχνιδι. ειναι ολα στην παιδεια του χρηστη.


και να βλέπεις σε κάθε ένα ποιοι κάνουν connect, upload, download και αν θες να τους κλείσεις από εκεί.
να τους κλεινεις? αν δεν θες να στο κανουν μην το κανεις :wink:

Durdyn
23-04-04, 20:52
Όχι δεν είμαι καθόλου υπερβολικός.
Δεν ήταν τυχαίες οι τιμές. Με 2 slots για upload να χρησιμοποιούνται έχω γονατίσει...
Πέφτουν τραγικά οι ταχύτητές μου. Δεν ξέρω πώς γίνεται, εγώ μπορεί να φτύνω αίμα για να πιάσω ταχύτητες, αλλά όποιος συνδέεται σε μένα το 10άρι το έχει για την πλάκα του.
Αν το αφήσω έτσι (γιατί κάνω αρκετά GB share) δεν θα μιλάμε για θέμα παιδείας αλλά για θέμα ελεημοσύνης. Εγώ δεν θα κατεβάζω τίποτα και οι άλλοι θα κατεβάζουν από μένα με καλές ταχύτητες.
Δεν πρόκειται να κόψω κάποιον, ούτε να το ξεφτιλίσω βάζοντας κάποιο υπερβολικά χαμηλό όριο. Βάζω ένα όριο που κρίνω οτι δεν θα επηρεάσει τα downloads μου.
Το παιχνίδι δεν χάνεται από κάποιον που έχει upload 128k/sec. Για όνομα του Θεού.

avatarious
23-04-04, 21:58
επίσης ένα κακό του netlimiter ειναι ότι αθροίζει τις ταχύτητες με τα proxy,κατα τα αλλα πολύ με εχει βοηθήσει

thama
24-04-04, 01:04
Κάτι λίγο διαφορετικό. Το netlimiter και το net-peeker, δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για έναν πολύ απλό λόγο. ΔΟυλεύω σε Linux. Υπάρχει τρόπος, είτε μέσω ρυθμίσεων λειτουργιών του λειτουργικού,ή μέσω κάποιου προγράμματος, να επιτύχω την ίδια δουλειά.
Αυτό το λέω γιατί έχω ένα μικρό τοπικό δίκτυο όπου μοιράζεται από το LInux server την σύνδεση στο δίκτυο (με δύο Ethernet). Αυτό προσφέρει μεν μια ασφάλεια, αλλά όταν τρέχω στον server κανα emule, έχω το ίδιο πρόβλημα.
Επίσης αν μπορώ να βάλω φράγματα Upload/Download στους άλλους υπολογιστές, οι οποίοι τρέχουν WIndows.
Δεν είμαι και κανένας expert sto Linux. Απλώς, ρωτάω για να μάθω.....

dearpru
24-04-04, 02:45
συμφωνώ με τον άγγελο στο θέμα του sharing και των λιμιτερς αλλά τα πράγματα με adsl στην ελλάδα
είναι πράγματι τραγικά ακριβώς όπως το λέει ο Durdyn και αναγκαζόμαστε να καταφύγουμε στο λιμιτερ για να μη πληρώνουμε μόνο upload.
8-9kb/s μπορούμε να δίνουμε σίγουρα πάντως(αντί 13 max με μια σύνδεση 128u/l),όποιος δίνει εσκεμένα πολύ λιγότερο εντοπίζεται
και γίνεται ban στα περισσότερα hub και σε αυτό κατά τη γνώμη μου οφείλεται η επιτυχία στο dc++ + στο ελάχιστο share limit.
γενικά δε κάνει ο καθένας του κεφαλιού του,λειτουργεί με κάποιους κανόνες.

ps συγχάρητήρια στον άγγελο για την πολύ καλή δουλεία στο hub του

@ ADSLgr.com All rights reserved.