PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάθος Συνδεσμολογία = Χαμηλότερη ταχύτητα και προβλήματα?Λίγη βοήθεια.



DANNYGR
21-11-11, 00:23
Έχω Forthnet Double Play 24.Εδώ και 2-3 χρόνια η γραμμή παίζει στα 5,4-6mbit με Attentuation 42(Απέχω 1,8 με 2 το πολύ χιλιόμετρα από το DSLAM).Εδώ και 3 μέρες παρατήρησα ένα θαύμα.Το ρούτερ κλειδώνει στα 6,8mbit και το Attentuation έχει πέσει στα 41db και αυτό,επειδή κούνησα κάποια καλώδια στο σαλόνι και το σύνδεσα στη γραμμή του υπνοδωματίου.Η γραμμή έχει μετρηθεί από τον κατανεμητή με 2 διαφορετικά πολύμετρα πολλαπλές φορές και είναι στα 48V.Επίσης το Downstream Margin παίζει συνέχεια από 3 έως 6db και γίνονται μερικά Disconnects τη μέρα.Τα τηλέφωνα είναι συνδεδεμένα με φίλτρα.(2 Τηλέφωνα).

Η συνδεσμολογία έχει ως εξής:
Καταρχήν δεν υπάρχει πρίζα Rj11 στο σπίτι,έρχεται ένα τηλεφωνικό καλώδιο 5-6 μέτρα περίπου(προφανώς παλιό) κατευθείαν από τον κατανεμητή(παλιατζούρα όπως τον είδα) και καταλήγει σε ένα Splitter από όπου και συνδέω τα 2 τηλέφωνα και το ρούτερ στο σαλόνι.(Το splitter είναι τελείως απλό όχι σαν τα καινούργια που βγάζουν Phone και Line.Είναι αυτά που έδινε ο ΟΤΕ νομίζω εδώ και πολλά χρόνια και βγάζει μόνο μια υποδοχή για κλιψάκι rj11.)

Εκτός αυτού,από τον κατανεμητή που δίνω τη γραμμή στο σαλόνι, προϋπήρχε και ένα ακόμη καλώδιο το οποίο είναι καμιά 20ρια μέτρα και δίνει τη γραμμή και στο υπνοδωμάτιο του σπιτιού το οποίο έχει επίσης απλό splitter και τπτ άλλο.Με λίγα λόγια,η γραμμή μου διαμοιράζεται από τον κατανεμητή σε 2 διαφορετικά μέρη του σπιτιού(Σαλόνι-Υπνοδωμάτιο) απο 2 διαφορετικά καλώδια σε 2 διαφορετικά Splitter.(Το καλώδιο του υπνοδωματίου είναι πλέον άχρηστο.)

Τι σκέφτομαι να κάνω λοιπόν:
1)Να αποσυνδέσω το περιττό καλώδιο που πάει στο υπνοδωμάτιο από τον κατανεμητή.
2)Να αγοράσω καινούργιο καλώδιο και να αντικαταστήσω το παλιό που έρχεται από τον κατανεμητή στο σαλόνι.
3)Να αγοράσω πρίζα RJ11(χωρίς πυκνωτή) και να αγοράσω και ένα καινούργιο Splitter,π.χ. σαν αυτό : http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W000403 και να συνδέσω εκεί τα 2 τηλέφωνα και το ρούτερ.
4)Εάν δω κάποια σκουριά στις επαφές του κατανεμητή παίρνω τηλ τον ΟΤΕ για αλλαγή,προσωρινά όμως μέχρι να αλλαχτεί καθαρίζω λίγο τις επαφές.
5)Έχετε να προτείνετε τι καλώδιο να βάλω και κάποιο καλό Splitter ή είναι εντάξει αυτό της Crypto?
6)Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο εσείς π.χ. τύπο καλωδίου κλπ?
7)Φωτογραφίες από το "απλό" Splitter που έχω τώρα :
Όπως έρχεται από τον κατανεμητή:
http://farm7.staticflickr.com/6031/6371175263_136d576fcb_z.jpg
http://farm7.staticflickr.com/6236/6371180015_fd0b9dda22_z.jpg
8)Τεστάκι με το OrbMT :
Γραμμή σαλονιού με φίλτρα στα 2τηλέφωνα : http://farm7.staticflickr.com/6107/6371172063_de0827e26b_z.jpg
Γραμμή υπνοδωματίου με φίλτρα και στα 2 τηλέφωνα:
http://farm7.staticflickr.com/6217/6371180165_4c86441f70_z.jpg

Όπως φαίνεται, όταν το συνδέω στο υπνοδωμάτιο ανεβαίνει η ταχύτητα και το Upstream Attentuation πέφτει από τα 26 στα 16db.Επίσης,υπάρχει καθόλου gap?

........Auto merged post: DANNYGR πρόσθεσε 97 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

*Αααα δεν ανέφερα και το πιο σημαντικό.Αν συνδέσω κατευθείαν το τηλέφωνο στον κατανεμητή ή απλά το συνδέσω στο Splitter του σαλονιού χωρίς το φίλτρο(στην ουσία το ίδιο πράγμα σχεδόν) έχει τόσο πολλά παράσιτα που δεν ακούς τίποτα.Παρα μόνο ένα "χχχχχσσσσσσσσσσ" ούτε "τουτ" "τουτ" ούτε τπτ...

dfoust
21-11-11, 11:47
Φίλε μου δύσκολα να πας παραπάνω. Εχεις δοκιμάσει να συνδέσεις το μοντεμ στο κεντρικό καλώδιο που έρχεται από τον ΟΤΕ πριν ανέβει για το σπίτι? Το 42att χονδρικά μεταφράζετε σε 3ΚΜ, το 1,8 - 2ΚΜ που το βρήκες? Δοκίμασε και το tomson 585 που δίνει η forthnet σε δύσκολες γραμμές τα πάει καλά.

DANNYGR
21-11-11, 16:52
Φίλε μου δύσκολα να πας παραπάνω. Εχεις δοκιμάσει να συνδέσεις το μοντεμ στο κεντρικό καλώδιο που έρχεται από τον ΟΤΕ πριν ανέβει για το σπίτι? Το 42att χονδρικά μεταφράζετε σε 3ΚΜ, το 1,8 - 2ΚΜ που το βρήκες? Δοκίμασε και το tomson 585 που δίνει η forthnet σε δύσκολες γραμμές τα πάει καλά.

Κ όμως φίλε μου είναι 1,8 χιλιόμετρα,ρώτησα τους πάντες για την απόσταση,όλοι είπαν πως είναι γύρω στα 2 χιλιόμετρα το πολύ,μπήκα και σε ένα site για αυτή τη δουλειά,το οποίο έδειξε πως και πάλι είναι 1.837 μέτρα, και μόλις χθες έβαλα την απόσταση στο gps από το σπίτι μου στο κτήριο του ΟΤΕ και στον χιλιομετρητή του αυτοκινήτου και τα δύο μου βγάλανε περίπου 1850 μέτρα.3ΚΜ ούτε κατά φαντασία.
Δες λίγο τις 2 φωτογραφίες από το OrbMT.

Υπάρχει περίπτωση να έχεις DownStream Attentuation 41db ενώ το UpStream Attentuation σου να είναι μόνο 16db???
Κάτι δεν πάει καλά....και όπως σου είπα από τότε που κούνησα τα καλώδια και έβαλα το μόντεμ στο πριζάκι του υπνοδωματίου και όχι του σαλονιού,έπεσε το DownStream Attentuation από 42db σε 41 και το UpStream Attentuation από 26db σε 16db .Όπως επίσης η ταχύτητα ανέβηκε στα 6,83mbit από 6,33mbit και το αστείο είναι ότι το καλώδιο που πάει από τον κατανεμητή στο σαλόνι είναι 5 μέτρα,ενώ το καλώδιο που πάει από τον κατανεμητή στο υπνοδωμάτιο είναι 20 μέτρα και παρ'όλα αυτά στο υπνοδωμάτιο βλέπεις τι διαφορά.

........Auto merged post: DANNYGR πρόσθεσε 29 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κ όμως φίλε μου είναι 1,8 χιλιόμετρα,ρώτησα τους πάντες για την απόσταση,όλοι είπαν πως είναι γύρω στα 2 χιλιόμετρα το πολύ,μπήκα και σε ένα site για αυτή τη δουλειά,το οποίο έδειξε πως και πάλι είναι 1.837 μέτρα, και μόλις χθες έβαλα την απόσταση στο gps από το σπίτι μου στο κτήριο του ΟΤΕ και στον χιλιομετρητή του αυτοκινήτου και τα δύο μου βγάλανε περίπου 1850 μέτρα.3ΚΜ ούτε κατά φαντασία.
Δες λίγο τις 2 φωτογραφίες από το OrbMT.

Υπάρχει περίπτωση να έχεις DownStream Attentuation 41db ενώ το UpStream Attentuation σου να είναι μόνο 16db???
Κάτι δεν πάει καλά....και όπως σου είπα από τότε που κούνησα τα καλώδια και έβαλα το μόντεμ στο πριζάκι του υπνοδωματίου και όχι του σαλονιού,έπεσε το DownStream Attentuation από 42db σε 41 και το UpStream Attentuation από 26db σε 16db .Όπως επίσης η ταχύτητα ανέβηκε στα 6,83mbit από 6,33mbit και το αστείο είναι ότι το καλώδιο που πάει από τον κατανεμητή στο σαλόνι είναι 5 μέτρα,ενώ το καλώδιο που πάει από τον κατανεμητή στο υπνοδωμάτιο είναι 20 μέτρα και παρ'όλα αυτά στο υπνοδωμάτιο βλέπεις τι διαφορά.

Από χθες παίρνω αυτά τα νούμερα στο Router:


DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 6336 kbps
Upstream Rate: 960 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Line Attenuation: 41 db
Upstream Line Attenuation: 13 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 5 db

dfoust
21-11-11, 17:17
Υπάρχει περίπτωση να έχεις DownStream Attentuation 41db ενώ το UpStream Attentuation σου να είναι μόνο 16db???

ναι έτσι είναι σε όλους.

δοκίμασε να βάλεις το ρουτερ στο κεντρικό καλώδιο της πολυκατοικίας.

vaggospat13
22-11-11, 01:34
Κ όμως φίλε μου είναι 1,8 χιλιόμετρα,ρώτησα τους πάντες για την απόσταση,όλοι είπαν πως είναι γύρω στα 2 χιλιόμετρα το πολύ,μπήκα και σε ένα site για αυτή τη δουλειά,το οποίο έδειξε πως και πάλι είναι 1.837 μέτρα, και μόλις χθες έβαλα την απόσταση στο gps από το σπίτι μου στο κτήριο του ΟΤΕ και στον χιλιομετρητή του αυτοκινήτου και τα δύο μου βγάλανε περίπου 1850 μέτρα.3ΚΜ ούτε κατά φαντασία.
Δες λίγο τις 2 φωτογραφίες από το OrbMT.

Υπάρχει περίπτωση να έχεις DownStream Attentuation 41db ενώ το UpStream Attentuation σου να είναι μόνο 16db???
Κάτι δεν πάει καλά....και όπως σου είπα από τότε που κούνησα τα καλώδια και έβαλα το μόντεμ στο πριζάκι του υπνοδωματίου και όχι του σαλονιού,έπεσε το DownStream Attentuation από 42db σε 41 και το UpStream Attentuation από 26db σε 16db .Όπως επίσης η ταχύτητα ανέβηκε στα 6,83mbit από 6,33mbit και το αστείο είναι ότι το καλώδιο που πάει από τον κατανεμητή στο σαλόνι είναι 5 μέτρα,ενώ το καλώδιο που πάει από τον κατανεμητή στο υπνοδωμάτιο είναι 20 μέτρα και παρ'όλα αυτά στο υπνοδωμάτιο βλέπεις τι διαφορά.

........Auto merged post: DANNYGR πρόσθεσε 29 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Από χθες παίρνω αυτά τα νούμερα στο Router:


DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 6336 kbps
Upstream Rate: 960 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Line Attenuation: 41 db
Upstream Line Attenuation: 13 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 5 db

οταν λεμε αποσταση ενοουμε το μηκος τον καλωδιων (την οποια δεν μπορεις να μετρησεις με gps) οχι την αποσταση απο το σπιτι σου στο dslam
παντως κατι παιζει με την καλωδιωση σου , δες μηπως φταιει το adsl spliter για αρχη

DANNYGR
22-11-11, 01:43
οταν λεμε αποσταση ενοουμε το μηκος τον καλωδιων (την οποια δεν μπορεις να μετρησεις με gps) οχι την αποσταση απο το σπιτι σου στο dslam
παντως κατι παιζει με την καλωδιωση σου , δες μηπως φταιει το adsl spliter για αρχη

Σήμερα παίρνω αυτά:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 6266 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: παίζει από 3 έως 7 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 41 db
Upstream Line Attenuation: 12.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

Έρχεται τεχνικός της Forthnet με Analyzer αύριο στο σπίτι,μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή.Τα καλώδια και όλη τη συνδεσμολογία την έκανα και είναι κομπλέ.
Ανέβηκα και μισό mbit λόγω καλύτερης ποιότητας καλωδίωσης και Splitter και επειδή άλλαξα το DSL Modulation από G.dmt σε ADSL2+

vaggospat13
22-11-11, 01:51
οκ τοτε περιμενουμε νεα μολις ερθει ο τεχνικός , το οτι το Downstream Margin παιζει τοσο πολυ δειχνει καποιο προβλημα στη γραμμη παντως

DANNYGR
22-11-11, 01:57
θα ενημερώσω!!!

DANNYGR
22-11-11, 19:25
Παιδιά δεν υπήρχε Gap τελικά,αλλά ένα παραπανίσιο καλώδιο το οποίο έκανε διακλάδωση πάνω στο βασικό καλώδιο(λίγο πριν φτάσει στον κατανεμητή) και το έκοψα.Κοιτάξτε την διαφορά:

Πριν:
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 6266 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 41 db
Upstream Line Attenuation: 25 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db
http://farm7.staticflickr.com/6119/6378515397_9eb3bcdd7f_z.jpg


Τώρα:
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 8314 kbps
Upstream Rate: 1009 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 43 db
Upstream Line Attenuation: 12.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db
http://farm7.staticflickr.com/6056/6383620421_57fbdfa121_z.jpg

Υ.Σ. Η ταχύτητα θα ανεβεί ακόμη παραπάνω.Το καλώδιο αυτό χάνει κάποια ταχύτητα(Γύρω στο 0,5mbit) επειδή είναι κομμένο και έκανε διακλάδωση,αύριο θα πάω να αγοράσω καινούργιο UTP και θα ποστάρω νέα αποτελέσματα!!!
Η ταχύτητα στον κατανεμητή είναι 9-9,2mbit.

vaggospat13
22-11-11, 19:54
ειδες οντος καποιο προβλημα υπηρχε στη καλωδιωση .Για τη γραμμη σου εισαι αρκετα καλα τωρα παντως

DANNYGR
25-11-11, 20:29
ειδες οντος καποιο προβλημα υπηρχε στη καλωδιωση .Για τη γραμμη σου εισαι αρκετα καλα τωρα παντως

http://farm8.staticflickr.com/7029/6386704663_df8fa33535_z.jpg
Αύριο θα μπει και καλωδιάκι UTP Cat 6(500MHz) οπότε ίσως να συγχρονίσει και λίγο ακόμη πιο ψηλά.

Δεν την παλεύει πάντως καθόλου η γραμμή μου,εκτός του Downstream Margin που παίζει από 3-7db,σήμερα έπαιξε και το Attentuation και από τα 43db πήγε στα 41db.Η πλάκα είναι ότι στα 41db συγχρόνιζε το πολύ μέχρι τα 6,8 mbit,ενώ στα 43db όπως και αυτή την ώρα που μιλάμε παίζει στα 8,3mbit.Τι στο καλό συμβαίνει ???Αυτή η γραμμή έχει καταντήσει μυστήριο!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.