PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind ΠΑΤΡΑ



vasiliki12
21-11-11, 19:40
Καλησπέρα, μένω κοντά στον Καστελλόκαμπο (Μποζαίτικα) και σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση από conn-x σε Wind.
Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες εφόσον ξέρετε:
*Είναι αξιόπιστη από θέμα επανασυνδέσεων?
*Από ταχύτητα πώς πάει..
*το σταθερό Voip ή απλό?
και γενικά αν είστε ευχαριστημένοι από την συμπεριφορά της εταιρείας

Ευχαριστώ πολύ, η γνώμη σας θα βοηθήσει :)

mariossss
21-11-11, 20:02
Εγω μενω παραλια προαστειου διπλα σου και περιμενω ενεργοποιιση στις 24/11 μολις με συνδεσουν θα σου πω αποτελεσματα αν και νομιζω εσυ περνεις ιντερνετ και τηλεφωνο απο το ριο ενω εγω κωσταντινουπολεως! TO modem το παρελαβα 3 μερες μετα την αιτηση με κουριερ και δουλευει αψογα!

vasiliki12
21-11-11, 20:17
γεια σου γείτονα!
Αν παρατηρήσεις στην παρένθεση λέω μποζαιτικα άρα μάλλον από αγ σοφία θα παίρνω και γω.. :( θα περιμένω νέα λοιπόν!
όποιος άλλος θέλει, στο μεταξύ, ας συμβάλλει ;)
και πάλι ευχαριστώ!

makis
22-11-11, 00:10
Καλησπέρα, μένω κοντά στον Καστελλόκαμπο (Μποζαίτικα) και σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση από conn-x σε Wind.
Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες εφόσον ξέρετε:
*Είναι αξιόπιστη από θέμα επανασυνδέσεων?
*Από ταχύτητα πώς πάει..
*το σταθερό Voip ή απλό?
και γενικά αν είστε ευχαριστημένοι από την συμπεριφορά της εταιρείας

Ευχαριστώ πολύ, η γνώμη σας θα βοηθήσει :)


Ως αναφορά για το σταθερό μπορώ να σε βοηθήσω εγώ απο Ιωάννινα,για το ίντερνετ παίζουν πολοί παράγωντες.
Δεν είναι Voip και φυσικά προσωπική μου άποψη σε σχέση με FORTHnet - HOL που είχα στο παρελθόν έχει την πιό καθαρή φωνή ;)
Τώρα από θέμα δικτύου πάει καλά :oneup:

vasiliki12
23-11-11, 02:21
TO modem το παρελαβα btw exe sta upopsin pws to modem to epistrefeis otan fygeis apo thn etaireia alliws to plhrwneis.

* thanks maki ;)

mariossss
23-11-11, 09:46
btw exe sta upopsin pws to modem to epistrefeis otan fygeis apo thn etaireia alliws to plhrwneis.

* thanks maki ;)

Το επιστρεφεις αν φυγεις πριν τους 12 μηνες που εχεις συμβολαιο μετα ειναι δικο σου. (απο οσο ξερω βεβαια)

mariossss
24-11-11, 14:59
Σημερα οπως ειπανε ενεργοποιηθηκε η wind και απο πρωτης οψεως η ποιοτητα ειναι μια χαρα.
Μεχρι στιγμης δεν εχω αποσινεδεσεις και η ταχυτητα του internet ειναι ιδια με του οτε
το τηλεφωνο ειναι απλο.

vasiliki12
24-11-11, 15:56
:oneup:
Στην υπογραφή σου βλέπω πως πιάνεις 4mbps..απο κωνσταντινουπόλεως εχουμε απόσταση αλλά και πάλι..:hmm:
αν σου είναι εύκολο πες και αύριο πώς είναι τα πράγματα για να κάνω την τελική επιλογή (wind,forthnet)

mariossss
24-11-11, 16:18
:oneup:
Στην υπογραφή σου βλέπω πως πιάνεις 4mbps..απο κωνσταντινουπόλεως εχουμε απόσταση αλλά και πάλι..:hmm:
αν σου είναι εύκολο πες και αύριο πώς είναι τα πράγματα για να κάνω την τελική επιλογή (wind,forthnet)

Με το modem της wind πιανω 4500 εβαλα τωρα του οτε που οταν ειχα οτε επιανα 4500 και τωρα με wind και με το modem του οτε πιανω 5.5mbps δηλαδη 1mbps παραπανω θα το αφησω μερικες μερες να δουμε αν στρωσει καλυτερα

feugatos
27-11-11, 17:45
Παιδιά υπάρχει κανείς που να είναι ενεργοποιημένος στο κέντρο Κωνσταντινουπώλεως;

Αύριο λίγει το 12μηνο μου στον ΟΤΕ και σίγουρα θα φύγω. Αλλά δεν ξέρω που να πάω ακόμη. Αυτή τη στιγμή είμαι έτοιμος για Forthnet αλλά βλέπω ότι η Wind έχει online κάποιες καλές προσφορές για internet και σταθερό και ψηνόμουν πολύ είναι η αλήθεια.

Από θέμα ping πως είναι η Wind; Ξέρω ότι δίνει FastPath και σίγουρα θα βάλω. Με ενδιαφέρει πολύ το online gaming και κυρίως μέσω Xbox LIVE.

Για πείτε απόψεις!

mariossss
27-11-11, 18:04
Εγω περνω απο κωσταντινουπολεως ενεργοποιηθηκα την πεμπτη στο medium πακετο. Το ιντερνετ ειναι σταθεροτατο χωρις αποσυνδεσεις και οταν ενεργοποιησε σε βαζει σε interleaved mode αλλα αμα θεσ τους λες να σε αλλαξουν σε fast path και απο τον οτε μου εχει δωσει 1 mbit παραπανω.

feugatos
27-11-11, 20:27
Το 1mbit είναι λόγω της διαφοράς του SNR μεταξύ των δύο. Πιο πολύ τα pings με ενδιαφέρουν. Γενικά έχει πολύ καλές προσφορές online αυτή την περίοδο η WIND και έχω ψηθεί πολύ άγρια. Απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι θα έχω σταθερότητα και καλά pings γιατί με ενδιαφέρει πολύ όπως είπα το online gaming.

mariossss
27-11-11, 21:03
απο οσο εχω ακουσει στην wind αν το βαλεις σε fast path τα pings ειναι πολυ λιγοτερα απο το interleaved

feugatos
29-11-11, 22:08
Έκανα σήμερα αίτηση μέσω Internet για το Double Play S, Δευτέρα απόγευμα θα υπογράψω τη σύμβαση και μετά κατά τις 20 με 25 του Δεκέμβρη θα έχω ενεργοποιηθεί και θα σας πω εντυπώσεις.

mariossss
30-11-11, 02:40
Εμενα συνεχως εχει ανοδικους ρυθμους η συνδεση μου οταν ξεκινησα ειχα 4.5 μετα πηγα οταν τους ειπα να ριξουν το snr στο 6 στα 5.5mbps και σημερα με εφτασε στα 6.4 με 6.6mbps και δεν ξερω αν επαιτε και συνεχεια :P και η γραμμη σταθεροτατη!

vasiliki12
30-11-11, 16:26
:) σε ευχαριστώ γείτονα!
οι πληροφορίες σου βοήθησαν πολύ.

zonknoob
05-12-11, 16:02
να ρωτησω κατι ειμαι και εγω απο πατρα.το προγραμμα που εχετε βαλλει στη wind ειναι απεριοριστο ιντερνετ ή μεχρι καποιο οριο γιατι αν εχετε βαλει το απεριοριστο και εχετε ταχυτητες 4,5 με 6,5 δε λεει κατι..

mariossss
05-12-11, 16:18
Απεριοριστο ειναι αλλα αμα δεν κατεβαζεις πολλα GB και μπαινεις μια φορα την μερα δεν συμφερει αλλα σε οσους κατεβαζουν ολη μερα μας συμφερει και ασ ειναι 6.5 η ταχυτητα μονο που περνει λιγη ωρα παραπανω

morfeas-dsl-
05-12-11, 22:56
Αγια σοφια με wind παει λιγο καλυτερα απο οτι η πρωην 56κ.. Καμια μα καμια σχεση με οτενετ και για online gaming να μη μιλησω καλυτερα.. Δοκιμασε και καμια hol αν θες εναλλακτικη προταση

zonknoob
06-12-11, 01:12
ρωταω γιατι εγω μενω στη αλλη ακρη της πατρας οβρυα και εχω hol απεριοριστο και πιανω μεχρι το πολυ 9,5 με 10Mbps μια χαρα ειναι για μενα επειδη κατεβαζω συνεχεια,και τις 2 τελευταιες εβδομαδες με εχοθν πρηξει στα τηλεφωνα απο τη wind για ενα προγραμμα με 10ευρω λιγοτερα απο οτι πληρωνω τωρα και ενα κινητο δωρο αξιας 400ευρω οποιο θελω εγω

morfeas-dsl-
06-12-11, 12:35
καλα και εμενα με wind αγια σοφια συγχρονιζει στα 19. Κατεβαζει ομως ιδια ή κοντα στην ταχυτητα που κατεβαζα χρονια πριν με 56k.... Το βραδυ για κανενα 2ωρο η ταχυτητα πηγε τουμπανο οπως με οτενετ που εχω αγρινιο. Το πρωι ξανα τα ιδια... Ας ελπισω να ειναι κατι προσωρινο..

Θα προτεινα να κανεις ανανεωση hol με καποιο κλειστο συμβολαιο για να σου βγει φθηνα ( και να μη μεινεις και 1,5 μηνα χωρις ιντερνετ αν πας σε wind ) και να αγορασεις το billion 7800n που εχει φιλτρο γραμμης. Σχεδον σιγουρα θα συγχρονιζεις 2+ mb παραπανω. Τουλαχιστον σε εμενα σε 3-4 γραμμες που το εχω βαλει αυτο κανει.

mariossss
06-12-11, 13:05
και εγω απο αγια σοφια περνω ιντερνετ και οταν συνδεθηκα δεν εμεινα λεπτο χωρις ινετρνετ μονο επανεκινιση εκανε το ρουτερ και ξανασυνδεθηκε και συγχρονισα και με 2 mbps παραπανω απο τον οτε και μενω 3 χιλιομετρα μακρια απο το α/κ που βρηκες τον εναμιση μηνα δεν ξερω.

morfeas-dsl-
07-12-11, 13:49
Το ποσο συγχρονιζεις τι σχεση εχει με το ποσο πραγματικα κατεβαζεις? Και σε εμενα συγχρονιζει 19 ενω οτενετ ποιανω 17,5- 18 αλλα η μια συνδεση σε σχεση με την αλλη ειναι σαν την ημερα με τη νυχτα.
1,5 μηνα εκανε ακριβως να μου περασει double play εξου και το που το βρηκα.
Τωρα αν στο φιλο κανει λιγοτερο δε το γνωριζω.

zonknoob
08-12-11, 02:32
αν ζητησω απο τη hol να γινει η γραμμη fastpath θα δω καμια διαφορα?

feugatos
08-12-11, 15:59
Η HOL δεν δίνει FastPath.

kmpatra
24-01-12, 14:18
έκανα αίτηση σε κατάστημα στις 14 του μήνα για το wind dp S στο σκαγιοπούλειο. Στο site λέει οτι η αιτηση είναι σε φάση επεξεργασίας και εγκρισης από την wind. Είναι φυσιολογικό αυτό? Επίσης στο 13800 λένε οτι περιμένουν να βρεθεί θύρα στο κέντρο για να με βάλουν. Λέτε να αργήσουν πολύ?:hmm: Υπάρχει κανεις από την ιδια περιοχη να εκανε αιτηση τελευταία να μου πει τι παίζει?

mariossss
24-01-12, 14:35
έκανα αίτηση σε κατάστημα στις 14 του μήνα για το wind dp S στο σκαγιοπούλειο. Στο site λέει οτι η αιτηση είναι σε φάση επεξεργασίας και εγκρισης από την wind. Είναι φυσιολογικό αυτό? Επίσης στο 13800 λένε οτι περιμένουν να βρεθεί θύρα στο κέντρο για να με βάλουν. Λέτε να αργήσουν πολύ?:hmm: Υπάρχει κανεις από την ιδια περιοχη να εκανε αιτηση τελευταία να μου πει τι παίζει?

εγω απο κωσταντινουπολεως περνω. εκανα την αιτηση 8/11 και ενεργοποιηθηκα 24/11. Λογικα θα σου ερθει μηνυμα στο κινητο που θα λεει προγραμματισμενη ημερομηνια ενεργοποιησης.

kmpatra
24-01-12, 23:16
εγω απο κωσταντινουπολεως περνω. εκανα την αιτηση 8/11 και ενεργοποιηθηκα 24/11. Λογικα θα σου ερθει μηνυμα στο κινητο που θα λεει προγραμματισμενη ημερομηνια ενεργοποιησης.

Αρα να υποθέσω οτι δεν πρέπει να ανησυχώ ακόμα για την κατάσταση του αιτήματος που μένει η ίδια απο τις 14 του μήνα... για να δούμε.

mariossss
24-01-12, 23:24
Αρα να υποθέσω οτι δεν πρέπει να ανησυχώ ακόμα για την κατάσταση του αιτήματος που μένει η ίδια απο τις 14 του μήνα... για να δούμε.

Aν συμβει σαν εμενα στο τελος του μηνα θα ενεργοποιηθεις ;)

kmpatra
02-02-12, 16:25
16/2 προγραμματισμένη ενεργοποίηση...άντε να δούμε.

kmpatra
16-02-12, 15:39
Προς το παρόν μια χαρά νομιζω :)
Ελπίζω οτι δεν θα μου κατεβασουν το snr αλλο,μια χαρα παει και ετσι... Μέχρι στιγμής οταν καλώ το νούμερό μου από κινητο (cosmote) λέει: "wind ο αριθμός δεν υπάρχει". Να υποθέσω οτι είναι ζήτημα ενημέρωσης της βάσης φορητότητας?

africa_twin
16-02-12, 15:56
Προς το παρόν μια χαρά νομιζω :)
Ελπίζω οτι δεν θα μου κατεβασουν το snr αλλο,μια χαρα παει και ετσι... Μέχρι στιγμής οταν καλώ το νούμερό μου από κινητο (cosmote) λέει: "wind ο αριθμός δεν υπάρχει". Να υποθέσω οτι είναι ζήτημα ενημέρωσης της βάσης φορητότητας? Αν ζητήσεις να σου κατεβάσουν το snr στο 6 θα ανέβεις τουλάχιστον 2-3 mbps!!! Δεν πιστεύω να σε χαλάει :p
Αυτό με το τηλέφωνο συμβαίνει γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση σου. Κάνε λίγες ώρες υπομονή! ;) Wellcome!!! :)

kmpatra
16-02-12, 16:02
Βασικά με ενδιαφέρει περισσότερο η σταθερότητα,οχι οτι με χαλάνε και τα +2 mbps (παραπάνω δεν βλέπω βάση του max rate). Απλά δεν θέλω να τους πω να το πάνε 6 και μετα λογω προβλήματος να ξαναζητάω ανέβασμα. Θα δείξει. Καλώς σας βρήκα. ;)

mariossss
16-02-12, 16:09
Εγω που το κατεβασα στο 6 εχει ξεχασει το μοντεμ να αποσυνδεθει :lol:

africa_twin
16-02-12, 16:38
Με σταθερό 6 snr (χωρίς σκαμπανεβάσματα τις ώρες αιχμής) δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα!
Εγώ το δουλεύω από 2 έως 5-6 (με το DGN2200 μεγάλη η χάρη του :worthy: ) και κλείνω κάτι 20ήμερα+ χωρίς αποσύνδεση με 46+ Αttn ;)
Παρακολούθησε την γραμμή σου και αν δεν έχεις μεγάλη πτώση του snr τις ώρες αιχμής ζήτησέ το άφοβα!!!

kmpatra
16-02-12, 17:07
Λίγο άσχετο,το ebill το χρησιμοποιεί κανεις? έχει κάποια χρέωση?

m4rk
19-02-12, 17:54
Λίγο άσχετο,το ebill το χρησιμοποιεί κανεις? έχει κάποια χρέωση?

Το χρησιμοποιώ εγώ, νομίζω ότι έχει 1 ευρώ χρέωση το μήνα, αλλά προσωπικά το προτιμώ από το να έχω ένα πάκο λογαριασμούς.;)

mariossss
19-02-12, 20:36
Το χρησιμοποιώ εγώ, νομίζω ότι έχει 1 ευρώ χρέωση το μήνα, αλλά προσωπικά το προτιμώ από το να έχω ένα πάκο λογαριασμούς.;)

Τοχρησιμοποιω και εγω 3 μηνες τωρα δεν εχει καμια χρεωση

@ ADSLgr.com All rights reserved.