PDA

Επιστροφή στο Forum : Facebook: 4.74 είναι οι βαθμοί διαχωρισμού στο κοινωνικό δίκτυο



nm96027
22-11-11, 10:46
Σε συνέχεια της θεωρίας των έξι βαθμών διαχωρισμού (six degrees of separation) το Facebook και το Πανεπιστήμιο του Μιλάνου ανακοίνωσαν πως εντός του κοινωνικού δικτύου η μέση τιμή των βαθμών διαχωρισμού είναι μόλις 4.74. Ως βαθμοί διαχωρισμού εννοούνται το πλήθος των ατόμων (γνωστών ή φίλων) που απαιτούνται για να συνδεθούν δύο ανεξάρτητα πρόσωπα μεταξύ τους, δηλαδή το πλήθος των κοινών γνωστών που διαδοχικά θα οδηγήσουν στην σύνδεση δύο τελείως αγνώστων μεταξύ τους ατόμων.

Η ιστορία γυρνάει πίσω στην δεκαετία του 1960 και του 1970, οπόταν έρευνες του Stanley Milgram έδειξαν πως σε 296 εθελοντές ο μέσος αριθμός ατόμων που χώριζε δύο αγνώστους ήταν 5.2 ή αλλιώς έξι βαθμοί.

Τώρα η έρευνα που έγινε χρησιμοποιεί ως αναφορά το σύνολο των χρηστών του Facebook, δηλαδή 721 εκατομμύρια ήτοι το 10% του παγκόσμιου πληθυσμού.


"Χρησιμοποιώντας προχωρημένους αλγορίθμους τους οποίους αναπτύξαμε στο Εργαστήριο των Αλγορίθμων του Ιστού στο Università degli Studi di Milano, υπολογίσαμε προσεγγιστικά τον αριθμό των βημάτων μεταξύ δύο ατόμων στο Facebook. Το 99.6% όλων των χρηστών συνδέεται μεταξύ τους με 5 βαθμούς (6 βήματα) ενώ το 92% συνδέεται με μόλις 4 βαθμούς (5 βήματα)."

Όταν η έρευνα εστίασε σε μία συγκεκριμένη χώρα, τότε η μέση τιμή πέφτει στο 3, σύμφωνα με τα ευρήματα του Πανεπιστημίου.


93475

Ωστόσο πρέπει να σημειωθεί πως η έρευνα του Facebook δεν είναι απόλυτα συγκρίσιμη με την προηγούμενη έρευνα του Milgram, αφού οι τότε ερωτώμενοι είχαν περιορισμούς στο μέγεθος του κοινωνικού κύκλου ενώ τώρα πλέον η πρόσβαση στο κοινωνικό δίκτυο είναι καθολική.

Η θεωρία των έξι βαθμών διαχωρισμού έχει περιγραφεί το 1929 από τον ούγγρο συγγραφέα Frigyes Karinthy ενώ το 1990 έγινε και ταινία.


Πηγή: Cnet (http://news.cnet.com/8301-1023_3-57329249-93/forget-six-degrees-we-are-actually-closer/?part=rss&subj=latest-news&tag=title)

tzelen
22-11-11, 11:05
Κοίτα κάτι πράγματα, μόλις τις προάλλες διάβαζα για το 6 degrees of separation. Αν θυμάμαι καλά, υπήρχε και εφαρμογή στο FB, με μερικά εκ. μέλη, στο απόγειό της.
Πάντως, πολλοί ισχυρίζονται ότι είναι urban myth...
http://en.wikipedia.org/wiki/Six_degrees_of_separation

Giorgos18
22-11-11, 12:59
Δεν νομιζω να ειναι μυθος.

Ειναι μικρος ο κοσμος.

psyxakias
22-11-11, 13:12
Δεν είμαι ιδιαίτερα σίγουρος ότι μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα από την λίστα "φίλων" του Facebook διότι αρκετές φορές η "γνωριμία" είναι είτε μονόπλευρη ή δεν υπάρχει ουδεμία επαφή. Αν εγώ δηλαδή γράψω σε μία σελίδα όλο τον ελληνικό τηλεφωνικό κατάλογο πάει να πει ότι είμαι 1 βήμα από όλους τους Έλληνες;

Μερικά facebook trends που μου έρχονται στο μυαλό τα οποία θα μπορούσαν να διαστρεβλώνουν τα αποτελέσματα μιας τέτοιας έρευνας (έστω και αν "πουλήσει" στα ΜΜΕ):
η προσθήκη άσχετων ατόμων στη λίστα "φίλων" που δε θα συναντήσεις ή δε θα επικοινωνήσεις καν ποτέ. Από κάποιον που σε είδε με το ίδιο επώνυμο και πάτησες add χωρίς να το πολυσκεφτείς, που σε διάλεξε τυχαία, επωνύμους (πριν δημιουργηθούν οι fan pages) έως τα μαζικά invitations που σε 1 δεύτερο σου "γνωρίζουν" 50-100 άτομα.
το άτυπο challenge αρκετών να δείχνουν ότι έχουν χιλιάδες "φίλους"
ψεύτικα ή πολλαπλά προφίλς για διάφορους λόγους :whistle:
Θεωρητικά λοιπόν ναι μπορεί το Facebook να μειώνει τα βήματα διαχωρισμού του πληθυσμού μεταξύ κάποιων σχετικών και μη σχετικών λιστών που έχει ο καθένας στο προφίλ του, όπως και ένας τηλεφωνικός κατάλογος (που σε φέρνει στο 1 βήμα), πρακτικά δε νομίζω ότι μπορούμε να είμαστε σίγουροι για συμπεράσματα ή να συγκρίνουμε με τον μη διαδικτυακό κύκλο του καθενός.

artem
22-11-11, 13:38
Δεν νομιζω να ειναι μυθος.

Ειναι μικρος ο κοσμος.

Δεν είναι σίγουρα.
Το φαινόμενο είναι υπαρκτό, μελετημένο και μάλιστα με το όνομα που είπες: Small World Phenomenon :)
Υπάρχουν αρκετές διεθνείς επιστημονικές δημοσιεύσεις που ασχολούνται με το θέμα!

balander
22-11-11, 13:46
Δηλαδή ο γνωστός του γνωστού του γνωστού μου (3 βήματα) είναι γνωστός ή φίλος του Γιωργάκη; (πχ λέω...) :lol::wall:

Zus
22-11-11, 13:53
Δηλαδή ο γνωστός του γνωστού του γνωστού μου (3 βήματα) είναι γνωστός ή φίλος του Γιωργάκη; (πχ λέω...) :lol::wall:

Πάντως ο γνωστός του γνωστού μου, έχει γνωστό τον Αντωνάκη. Ξέρεις τις στιγμές που χαιρετάει ένα ένα τα κομματόσκυλα, είχε απλώσει κι αυτός το χέρι και είχε την.. τιμή να τον αγγίξει :lol:

senkradvii
22-11-11, 14:03
Eίμαστε όλοι μια ωραία παρέα! :p

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 1 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Bέβαια κάτι τέτοιο αρκεί για να καταλάβει κανείς πως δεν μας χωρίζουν και τόσα πολλά, όλους εμάς που κατοικούμε σε ετούτο τον πλανήτη. ;)

tzelen
22-11-11, 14:06
Το φαινόμενο πάντως καταρρέει σε περιπτώσεις όπως κλειστές κοινωνίες, ή απομωνομένες περιοχές (το link της Wikipedia που παρέθεσα είναι αρκετά ενδιαφέρον)

Giorgos18
22-11-11, 16:15
Ε προφανως θα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις!

Μιλαμε για το νορμαλ κοινωνικοποιημενο συνολο :p

Νikosanagn
22-11-11, 16:20
Είναι θετικό θα έλεγα, που το facebook βοηθάει σε έρευνες.

vaggospat13
22-11-11, 22:11
αν εχουν βαλει μεσα και ολους τους σταρ και τους διασημους που εχουν χιλιαδες φιλους χωρις να ξερουν ουτε το 1 % απο αυτους τοτε πολυ εγγυρη ερευνα ειναι. Εδω μια γκομενα π εχει βαλει μια ξεκολη φωτο εχει 3000 φιλους σημαινει οτι τους ξερει;
τετοια ερευνα στο facebook δεν δινει σωστα αποτελεσματα

Ice-Blade
23-11-11, 02:19
αν εχουν βαλει μεσα και ολους τους σταρ και τους διασημους που εχουν χιλιαδες φιλους χωρις να ξερουν ουτε το 1 % απο αυτους τοτε πολυ εγγυρη ερευνα ειναι. Εδω μια γκομενα π εχει βαλει μια ξεκολη φωτο εχει 3000 φιλους σημαινει οτι τους ξερει;
τετοια ερευνα στο facebook δεν δινει σωστα αποτελεσματα
Αυτό ακριβώς. Αν δε χρησιμοποίησαν κάποιου είδους αλγόριθμο για να φιλτράρουν το τι σημαίνει "φίλος" στο facebook η έρευνα είναι άκυρη και δεν πιστεύω να δημοσιεύθηκε σε κάποιο επιστημονικό περιοδικό (υπάρχει μήπως link για κάτι τέτοιο; )

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
23-11-11, 02:53
Με μια γρήγορη ανάγνωση, δεν φαίνεται να λαμβάνει υπόψιν της η έρευνα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω(διάσημοι, ξέκwl@ κτλ.)
Εδώ είναι και τα links (https://www.facebook.com/notes/facebook-data-team/anatomy-of-facebook/10150388519243859?tag=mncol;txt).
Δεν μπορώ να διαπιστώσω αν τα έγγραφα είναι ανοιχτά, δοκιμάστε όποιος θέλει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.