PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα αιτηση..



sportis
22-11-11, 11:30
τελικα εκει που ημουν ετοιμος να υπογραψω τα χαρτια για την hol τελικα εκανα αιτηση για wind και ο θεος βοηθος...(ειναι πιο φθηνή)
ειναι κανεις απο Μαρουσι που να εχει wind?
απο ping πως ειναι παιδια?

sportis
25-11-11, 10:43
Λοιπόν την Τρίτη 22/11 έκανα την αίτηση, σήμερα 25/11 μου ήρθε ο κουριερ για να υπογράψω τα χαρτιά άλλα μου έφερε και το ρουτερακι ZTE ZXV10 H108L ολοκαίνουριο στην συσκευασία του... μέχρι εδω καλά πάμε, για να δούμε κ πότε θα γίνει η ενεργοποίηση κ αν θα είναι κ σωστή..
τωρα σαν ρουτερ τι λεει ρε παιδιά? ειναι καλύτερο απο το pirelli??? λετε να το δοκιμάσω σήμερα ετσι απο περιέργεια ? η δεν θα δω κάποια διάφορα?

africa_twin
25-11-11, 13:51
Λοιπόν την Τρίτη 22/11 έκανα την αίτηση, σήμερα 25/11 μου ήρθε ο κουριερ για να υπογράψω τα χαρτιά άλλα μου έφερε και το ρουτερακι ZTE ZXV10 H108L ολοκαίνουριο στην συσκευασία του... μέχρι εδω καλά πάμε, για να δούμε κ πότε θα γίνει η ενεργοποίηση κ αν θα είναι κ σωστή..
τωρα σαν ρουτερ τι λεει ρε παιδιά? ειναι καλύτερο απο το pirelli??? λετε να το δοκιμάσω σήμερα ετσι απο περιέργεια ? η δεν θα δω κάποια διάφορα?
Να το αφήσεις στη συσκευασία του! Μια χαρά είναι εκεί! :p
Διάβασε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=460501) και θα καταλάβεις! ;)

sportis
25-11-11, 14:59
λοιπον εκανα την συνδεση του νεου ρουτερ στην γραμμη της ontelecoms και τα στατιστικά είναι
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 965/9431 kbps
Noise Margin (Up/Down) 8.5/6.8 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 11.6/21.9 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1000/9708 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 20345


δεν άλλαξε κατι στα στην ταχύτητα στα 9500 ειναι κ τωρα αλλα αλλαξε το attn απο τα 26 στα 21
και φορτώνουν πιο γρήγορα η σελίδες...
τι λετε εσεις?

sportis
01-12-11, 11:13
μολις με πήραν τηλ απο την οn, μου κανουν προσφορά 2 μήνες παγια... κ αν θελω ποιο οικονομικό πακέτο να παω στα 8 mb μιας κ η γραμμή μου πιάνει μόνο 9 μίση mb.. ΟΧΙ του λεω καλα σας ηταν 2 χρονακια ασε να φανε κ τιποτα οι αλλοι....:p

JohnDro
01-12-11, 12:27
Από την On γιατί φεύγεις? Αν είναι για οικονομικούς λόγους τότε ΟΚ.
Πληροφοριακά σου λέω ότι η Wind δεν πάει καλά τελευταία. Τις βραδυνές ώρες ΣΕΡΝΕΤΑΙ...είναι Τραγική.
Επίσης παρατήρησα και αρκετά κουρέματα στις ταχύτητες συγχρονισμού.

africa_twin
01-12-11, 12:33
μολις με πήραν τηλ απο την οn, μου κανουν προσφορά 2 μήνες παγια... κ αν θελω ποιο οικονομικό πακέτο να παω στα 8 mb μιας κ η γραμμή μου πιάνει μόνο 9 μίση mb.. ΟΧΙ του λεω καλα σας ηταν 2 χρονακια ασε να φανε κ τιποτα οι αλλοι....:p
Εγώ φίλε μου θα το ξανασκεφτόμουν... :hmm:

vasileios13
01-12-11, 12:48
μολις με πήραν τηλ απο την οn, μου κανουν προσφορά 2 μήνες παγια... κ αν θελω ποιο οικονομικό πακέτο να παω στα 8 mb μιας κ η γραμμή μου πιάνει μόνο 9 μίση mb.. ΟΧΙ του λεω καλα σας ηταν 2 χρονακια ασε να φανε κ τιποτα οι αλλοι....:p

Κάτσε εκεί που είσαι............

sportis
01-12-11, 13:50
οχ γιατι το λετε ρε παιδιά? τόσο χαλιά είναι δηλαδή?
καλά και στην on δεν είναι όλα τελεiα ιδικά το ping και της βραδινές ώρες σέρνεται

dead3y3
04-12-11, 22:39
Δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα από μια συζήτηση εδώ. Ο καθένας μας θα σου πει την δικιά του εμπειρία η οποία εξαρτάται από χίλια δύο πράγματα. Για παράδειγμα σε ποια γεωγραφική περιοχή είναι. Είδα ότι σου απάντησε πάνω ένας χρήστης από το Ναύπλιο, ένας από την Καλαμαριά και έρχομαι και εγώ τώρα από την Πάτρα. Τελείως διαφορετικές πόλεις, πιθανότατα πάνω σε τελείως διαφορετικές κεντρικές γραμμές και σε Τοπικά Κέντρα στο υπερσύμπαν σε σχέση με το Μαρούσι στην Αθήνα.

Τώρα την έχεις κάνει την αίτηση, οπότε είναι μάλλον αργά. Αλλά αν έχεις την δυνατότητα να την διακόψεις και να επιστρέψεις το modem/router, διάβασε καλύτερα παλαιότερα νήματα στο φόρουμ και ειδικότερα ψάξε να βρεις για κάποιον στο ίδιο Τοπικό Κέντρο με εσένα.

Η δικιά μου εμπειρία με την Wind τρέχει τώρα. Άλλαξα από τον ΟΤΕ στο ίδιο Κέντρο. Με τον ΟΤΕ το κατέβασμα κλείδωνε στα 19 Mbps, με την Wind κλειδώνει στο 1 Mbps. Ακόμα δεν μπορώ να κρίνω όχι μόνο γιατί δεν το έχω ψάξει σοβαρά το ζήτημα λόγω χρόνου, αλλά γιατί και η διαδρομή προς το Κέντρο άλλαξε, αφού μετακόμισα.

Ας μην ξεφεύγουμε εκτός θέματος όμως. Αν αποφασίσεις να συνεχίσεις με την Wind, ενημέρωνε το νήμα ώστε να μπορούν και οι γείτονες σου στο Μαρούσι να έχουν πληροφόρηση για το μέλλον. (Σημειωτέον άλλαξε και αν μπορείς τον τίτλο του ώστε να το βρίσκουμε εύκολα από την αναζήτηση).

sportis
05-12-11, 13:34
Καλημερα...
τους πηρα τηλ σημερα να μαθω ποτε θα με ενεργοποιησουν κ μου ειπε οτι αποριφθηκε απο τον οτε γιατι ειναι λαθος ο αριθμος του βροχου... παιρνω τηλ την ον να μου τον δωσουν, δεν μπορουν λεει... καλα κρασια.... πανω στον λογαριασμο τον γραφει και αυτον ειχα δωσει στην wind τοτε που εκανα την αιτηση, λετε να τον εχουν γραψει λαθος απο την ον? κ αντε βρες τωρα τον αριθμο βροχου...

Seitman
05-12-11, 14:01
Ο αριθμός βρόχου βρίσκεται στη 2η σελίδα του λογαριασμού.

no_logo
05-12-11, 14:02
τι τον θέλουν τον αριθμό;
Εγώ από ote->wind δεν έδωσα τίποτα τέτοιο, δεν μου ζητήθηκε και μια χαρά ενεργοποιήθηκα

lex_luthor
05-12-11, 18:04
Δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα από μια συζήτηση εδώ. Ο καθένας μας θα σου πει την δικιά του εμπειρία η οποία εξαρτάται από χίλια δύο πράγματα. Για παράδειγμα σε ποια γεωγραφική περιοχή είναι. Είδα ότι σου απάντησε πάνω ένας χρήστης από το Ναύπλιο, ένας από την Καλαμαριά και έρχομαι και εγώ τώρα από την Πάτρα. Τελείως διαφορετικές πόλεις, πιθανότατα πάνω σε τελείως διαφορετικές κεντρικές γραμμές και σε Τοπικά Κέντρα στο υπερσύμπαν σε σχέση με το Μαρούσι στην Αθήνα.

Τώρα την έχεις κάνει την αίτηση, οπότε είναι μάλλον αργά. Αλλά αν έχεις την δυνατότητα να την διακόψεις και να επιστρέψεις το modem/router, διάβασε καλύτερα παλαιότερα νήματα στο φόρουμ και ειδικότερα ψάξε να βρεις για κάποιον στο ίδιο Τοπικό Κέντρο με εσένα.

Η δικιά μου εμπειρία με την Wind τρέχει τώρα. Άλλαξα από τον ΟΤΕ στο ίδιο Κέντρο. Με τον ΟΤΕ το κατέβασμα κλείδωνε στα 19 Mbps, με την Wind κλειδώνει στο 1 Mbps. Ακόμα δεν μπορώ να κρίνω όχι μόνο γιατί δεν το έχω ψάξει σοβαρά το ζήτημα λόγω χρόνου, αλλά γιατί και η διαδρομή προς το Κέντρο άλλαξε, αφού μετακόμισα.

Ας μην ξεφεύγουμε εκτός θέματος όμως. Αν αποφασίσεις να συνεχίσεις με την Wind, ενημέρωνε το νήμα ώστε να μπορούν και οι γείτονες σου στο Μαρούσι να έχουν πληροφόρηση για το μέλλον. (Σημειωτέον άλλαξε και αν μπορείς τον τίτλο του ώστε να το βρίσκουμε εύκολα από την αναζήτηση).

Πολύ σωστό. Αντίστοιχα μπορώ να αναφέρω τη δική μου εμπειρία από Πεύκη, όπου σε σχέση με την προγενέστερη On, η Wind είναι η μέρα με την νύχτα. Τα reset αποτελούν άγνωστη λέξη, ενώ η γραμμή έχει πιάσει την μέγιστη δυνατή ταχύτητα - τουλάχιστον σε επίπεδο θεωρητικό.

sportis
06-12-11, 08:39
Ο αριθμός βρόχου βρίσκεται στη 2η σελίδα του λογαριασμού.

απο εκει τους τον εδωσα οταν εκανα την αιτηση...

εμενα κατι αλλο μου βρωμαει..
κοιτα να δεις που στον λογαριασμο εχει τον αριθμο βροχου απο την παλια μου διευθυνση οταν μετακομισα, και δεν τον αλλαξαν στον λογαριασμο...
και περιμενε τωρα εσυ ποτε θα σε παρει τηλ η on για να σου δωσει τον αριθμο βροχου.. καλα κρασια....:wall:

sportis
08-12-11, 08:04
Λοιπόν την Τρίτη 22/11 έκανα την αίτηση, σήμερα 25/11 μου ήρθε ο κουριερ για να υπογράψω τα χαρτιά άλλα μου έφερε και το ρουτερακι ZTE ZXV10 H108L ολοκαίνουριο στην συσκευασία του... μέχρι εδω καλά πάμε, για να δούμε κ πότε θα γίνει η ενεργοποίηση κ αν θα είναι κ σωστή..
τωρα σαν ρουτερ τι λεει ρε παιδιά? ειναι καλύτερο απο το pirelli??? λετε να το δοκιμάσω σήμερα ετσι απο περιέργεια ? η δεν θα δω κάποια διάφορα?

εχθες με ενημερωσαν οτι η ενεργοποιηση θα γινει στης 19/12...αντε για να δουμε..
παντως εχθες η γραμμη μου με το ρουτερ της wind επιασε 11250 mb δεν ειναι κακο....:worthy:

RASTAVIPER
08-12-11, 09:09
Δεν ξέρω τι έκανες με την ΟΝ αλλά η γραμμή σου κανονικά είναι να πάει κοντά στα 14Mbps.
Οπότε μην ακούς δεξιά και αριστερά και κοίτα την τσέπη σου.
Αν γλυτώνεις χρήματα και έχεις και καλή γραμμή, τότε θα είσαι μια χαρά στην Wind.

sportis
08-12-11, 12:50
θελω να πιστευω οτι θα ειμαι καλα, και στα 11mb να μεινει εγω ευχαριστημενος θα ειμαι... αμα κατεβαζω με 1mb σουπερ!!!
και σιγουρα γλυτωνω και 10 ευρω.. δεν ειναι λιγα...

sportis
19-12-11, 14:56
καλησπερα.. μόλις έγινε η ενεργοποίηση στην wind
δείτε τα στατιστικά της γραμμής μου με την on
94439

και εδώ με την wind
94440

τους πήρα τηλ και μου είπαν μέχρι εκεί μπορεί να πάει η γραμμή μου, παραπάνω δεν πάει λόγο θορύβου,

τι κάνουμε τώρα?

sportis
19-12-11, 15:00
δηλαδή 1400 μέτρα μονο η απόσταση και μπορώ να πάω ως 9.. έλεος

no_logo
19-12-11, 15:04
δηλαδή 1400 μέτρα μονο η απόσταση και μπορώ να πάω ως 9.. έλεος


ίδια (περίπου) ταχύτητα με την on δεν έχεις; μάλιστα ελάχιστα καλύτερη;
τι ήθελες δηλαδή, ίδια γραμμή είναι δεν έστρωσαν με καλούμπα καινούργια
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τις αιτιάσεις σου, σαν γκρίνια μπορώ να τις κατηγοριοποιήσω

sportis
19-12-11, 15:15
πριν ειχα πιασει ως 11 μεσα απο το προφιλ myon

........Auto merged post: sportis πρόσθεσε 8 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ίδια (περίπου) ταχύτητα με την on δεν έχεις; μάλιστα ελάχιστα καλύτερη;
τι ήθελες δηλαδή, ίδια γραμμή είναι δεν έστρωσαν με καλούμπα καινούργια
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τις αιτιάσεις σου, σαν γκρίνια μπορώ να τις κατηγοριοποιήσω

ειναι και γκρίνια ναι.. σου λέει οτι έχει θόρυβο ε λογικό να έχει θόρυβο αφού το κουτί που είναι στην κολόνα είναι της κακιάς ώρας και οποτε βρέχει αυτό μπάζει. δεν λεω οτι φταιει η wind αλλα μεσω της wind όμως θα πρεπει να κάνουν κάτι προς τον Οτε...

vasileios13
19-12-11, 15:45
πριν ειχα πιασει ως 11 μεσα απο το προφιλ myon

........Auto merged post: sportis πρόσθεσε 8 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........



ειναι και γκρίνια ναι.. σου λέει οτι έχει θόρυβο ε λογικό να έχει θόρυβο αφού το κουτί που είναι στην κολόνα είναι της κακιάς ώρας και οποτε βρέχει αυτό μπάζει. δεν λεω οτι φταιει η wind αλλα μεσω της wind όμως θα πρεπει να κάνουν κάτι προς τον Οτε...

Μην περιμένεις,φίλε...............μια χαρά είσαι...........:banjoplay

sportis
19-12-11, 19:12
λοιπόν έκανα κάποια test και το αποτέλεσμα
θετικα: είναι ποιο γρήγορο στο άνοιγμα των ιστοσελίδων, στο youtube πάει σφαίρα, στο onlinegame επίσης πάει σφαίρα. πχ black ops επαιζα παλια με 95 ping και βαλε, και τωρα παιζω με 55 ping.

αρνητικά, χαμηλό συγχρονισμό, και τώρα που τους είπα να το βάλουν σε fast path έπεσε στα 8300 από 9451..
αυτα!!

sportis
19-12-11, 19:14
screenshot

94441

mariossss
19-12-11, 20:16
ζητα τους παλι να σε γυρισουν σε interleaved και να σου κατεβασουν το snr στο 6 και θα παρεις και παραπανο 1-2 mbps απο οτι ειχες πριν. Αυτο εκανα κ εγω και ανεβηκα συγχρονισμο

lex_luthor
20-12-11, 01:40
ίδια (περίπου) ταχύτητα με την on δεν έχεις; μάλιστα ελάχιστα καλύτερη;
τι ήθελες δηλαδή, ίδια γραμμή είναι δεν έστρωσαν με καλούμπα καινούργια
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τις αιτιάσεις σου, σαν γκρίνια μπορώ να τις κατηγοριοποιήσω

Όντως οι διαφορές δεν μπορεί να είναι πολύ μεγάλες, αλλά ακόμη και το 1Mbps που κέρδισα προσωπικά με τη Wind το θεωρώ σημαντικό.

Stefanos83
21-12-11, 23:50
Την αλλαγή του SNR μην την κάνετε πιπιλα γιατί σε κάποιους δεν θα βγεί σε καλό . Δεν μπορούν να σηκώσουν ολες οι γραμμές το 6αρι και αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα . Τεσπα με γεια :) . Κι εγω wind ειμαι , παιζω κανα LOL και WoW με 50αρες σε fastpath και γενικά ικανοποιήμενος .

sportis
28-12-11, 09:00
λοιπον εχω να πω οτι μετα απο 10 μερες περιπου που ειμαι συνδεδεμενος στην wind η γραμμη πεταει!!!
καταρχας αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν μαζευει λαθη η γραμμη σε σχεση με την on που επιανε κατι εκατομμυρια, αντε να εχω το πολυ 10.. τους ζητησα να μου κατεβασουν το SNR στο 6 και τωρα πιανω 10 mb απο 8,5mb!!!
απο θεμα ping καμια σχεση παιζω με γερμανικο σερβερ με το πολυ 60 ping!!!
απο θεμα download τερματιζει οσο δεν παει...
τελικα εκανα πολυ καλη επιλογη που ηρθα στην wind!!

lex_luthor
03-01-12, 14:03
λοιπον εχω να πω οτι μετα απο 10 μερες περιπου που ειμαι συνδεδεμενος στην wind η γραμμη πεταει!!!
καταρχας αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν μαζευει λαθη η γραμμη σε σχεση με την on που επιανε κατι εκατομμυρια, αντε να εχω το πολυ 10.. τους ζητησα να μου κατεβασουν το SNR στο 6 και τωρα πιανω 10 mb απο 8,5mb!!!
απο θεμα ping καμια σχεση παιζω με γερμανικο σερβερ με το πολυ 60 ping!!!
απο θεμα download τερματιζει οσο δεν παει...
τελικα εκανα πολυ καλη επιλογη που ηρθα στην wind!!

Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα και εγώ όταν "μετακόμισα" από On Telecoms :oneup:
Κανένα παράπονο, η γραμμή πετάει και σε εμένα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.