PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπη συμβολαιου connex στους 2 μηνες...

Σελίδες : [1] 2

cover
23-11-11, 10:32
Μια μικρη ιστοριουλα μπας και λυσω εγω το λαθος ενημερωσης που μου εκαναν στο 13888…

Τον Αυγουστο του 2011 εβαλα στο σπιτι στο χωριο connex πιο πολυ για να δοκιμασω αν φτανει το ιντερνετ εκει...

Πριν κανα μηνα λοιπον καλεσα το 13888 να τους ρωτησω ποιο είναι το κοστος αν σπασω το συμβολαιο connex-2mbps το οποιο και υπεγραψα/ενεργοποιησα τον Αυγουστο του 2011.
Μια ευγενικοτατη κοπελα (της οποιας και ονομα εχω), αφου μπηκε στον λογαριασμο μου και ειδε ολα τα στοιχεια μου, με ενημερωσε ότι πρεπει να πληρωσω 50€ αν σπασω το συμβολαιο.

Ετσι λοιπον και εγω προχωρησα σε αιτηση με WIND 15€/μηνα προσφορα για ενα χρονο μιας και δεν πολυ παω στο χωριο γιατι η ΟΤΕΝΕΤ θελει κοντα χοντρα 45€/μηνα (παγια-φπα-τελη- 2€ για αναγνωριση κλησης καθως και περιπου 1€ για αντικατασταση συσκευης ακουσον ακουσον…) Με λιγα λογια η ΟΤΕΝΕΤ ζηταγε μηνιαια 45€ περιπου μαζι με διαφορα τηλεφωνα που θα εκανα αλλα ο άλλος παροχος ζηταγε 15€… οποτε λεω λιγο το 50€ προστιμο λιγο το φτηνο παγιο του αλλου παροχου θα εκανα αποσβεση σε κανα δυο μηνες…

Εκανα λοιπον την αιτηση στην WIND. Πηγε προφανως η αιτηση στον ΟΤΕ, με πηρε τηλεφωνο ενας κυριος απο ΟΤΕ να με ρωτησει αν εχω κανει αιτηση να φυγω, του ειπα ‘μαλιστα’ και μου πεταξε το θεικο ‘κυριε, πρεπει να πληρωσετε τα υπολοιπα παγια σαν προστιμο… δηλαδη κανα 150αρι ευρω!!!’ Κυριε μου του ειπα αλλα μου ειπαν στο τηλεφωνο. Να ξαναπαρεις τηλεφωνο μπας και σου πουνε αλλα, μου ειπε!

Παιρνω λοιπον τηλεφωνο ξανα μανα στο 13888 και μια άλλη κοπελα (της οποιας εχω τα στοιχεια) επιβεβαιωσε τα λεγομενα του προλαλησαντα. Της λεω θελω να μιλησω με έναν υπευθυνο γιατι δεν ειμαι σε καμια διαθεση να πληρωσω το λαθος που εκανε συνεργατης σας και με πληροφορησε λαθος. Μου λεει ότι οι υπευθυνοι εχουνε δουλεια (ενώ κάθε λιγο και λιγακι με εβαζε στην αναμονη για να τους ρωτησει…) και ότι θα με παρουν τηλεφωνο εκεινοι… Σημερα μετα από σχεδον 1 εβδομαδα οσο εχουν παρει οοοοολους εσας τηλεφωνο άλλο τοσο και εμενα….

Φυσικα και ακομα περιμενω τηλεφωνο απο ΟΤΕ, φυσικα και εχω παγωσει την πορεια της αιτησης με WIND αλλα σημερα που περναει το 14ημερο για ακυρωση της αιτησης με WIND πρεπει ειτε να συνεχισω με WIND και να πληρωσω ο,τι ζητησει ο πΟΤΕς (ή να μην πληρωσω τιποτα και να παει μαλλον δικαστικα) ειτε να στειλω δηλωση υπαναχωρησης στην WIND και να μεινω στον ΟΤΕ με τα τρελα παγια...

Εχετε καμια ιδεα πως να το χειριστω?

BigBlack
23-11-11, 11:03
Aν δεν πληρώσεις τον Οτε, δε δίνει έγκριση να πας στη Wind, οπότε αυτό το ξεχνάς.

cover
23-11-11, 11:16
Απ οτι μου ειπε και ο ΟΤΕ και η WIND η γραμμη ναι μεν θα παει στον νεο παροχο αλλα στον εξοφλητικο του ΟΤΕ θα ερθει ο λοαριασμος συν το προστιμο.
Η γραμμη θα παει στην WIND αλλα ο ΟΤΕ θα στελνει το χρεος μεχρι να το πληρωσω ή να παει δικαστικα. Επισης οταν παρει την γραμμη η WIND ο ΟΤΕ με την καμια δεν μπορει να στην κοψει!
Αυτα μου ειπαν εξακριβωμενα απο 2 ατομα απο ΟΤΕ και 1 ατομο απο WIND!

BigBlack
23-11-11, 11:25
Tι να σου πω, αν διαλέξεις να μην το πληρώσεις μάλλον θα μπλέξεις και αποκλειστικά με δική σου υπαιτιότητα. Απ'ότι λες, το πρόστιμο είναι ίσο με τρία περίπου πάγια Οτε, και να το πληρώσεις πάλι κερδισμένος θα είσαι, οπότε προς τι η αναστάτωση;

Seitman
23-11-11, 11:32
Λογικά στους όρους της σύμβασης αναφέρεται ποια είναι η "ποινή" για την διακοπή πριν τη λήξη της. Ρίξε μια ματιά.

alex24
23-11-11, 12:11
Εαν ειχες βαλει απλο connx ναι τοτε πληρωνεις τα υπολοιπα των παγιων σου εαν ειχες βαλει καποιο προγραμμα ιντερνετ και ομιλια τοτε πληρωνεις 70 ευρο.Μπορεις εαν θες να αλλαξεις το προγραμμα σου σε καποιοπ πακετο ιντερνετ κ ομιλια που δινει ο ΟΤΕ θα ισχυει νεα δεσμευση αλλα θα μπορεις να το κοψεις με την ποινη των 70 και οχι με τα υπολοιπα παγια

a.libe
23-11-11, 14:01
νομιζω ειναι50 ευρω η διακοπη σε προγραμμα κι οχι 70

cover
23-11-11, 15:02
75€ ρωτησα πριν 1 ωρα σε καταστημα ΟΤΕshop!

FuS
23-11-11, 17:10
Η ποινη διακοπης ειναι αναλογα το πακετο.
Το ζητημα βεβαια ειναι τι σου ειπαν οτι θα πληρωσεις. Αν σου ειπαν οτι ναναι η (γρηγορη) λυση ειναι μια. Καλεις το 13888, συνδεεσαι με conn-x και ζητας ακροαση κλησης. Θα εχεις απαντηση μεσα σε 10 ημερολογιακες.

Vitruvian78
23-11-11, 23:35
Στο συμβόλαιο που έχω με τον ΟΤΕ, και το έχω μπροστά μου, για το πακέτο ΟΤΕ double-play 2Mbps έχει κόστος διακοπής πριν το 12μηνο €50. Το ποσό που σου λένε είναι τρελό! Δεν νομίζω να ισχύει, έχω την υποψία ότι απλά προσπαθούν να σε αποτρέψουν απο το να φυγεις. Δεν έχεις τη σύμβαση που υπεγραψες για το Conn-X; Προτείνω να το διερευνησεις περαιτέρω

FuS
24-11-11, 01:55
Αν έχεις παλιό πακέτο conn-x (είτε κανονικό είτε 6+6, είτε με πακέτο τηλεφωνίας είτε όχι), η ποινή διακοπής είναι τα υπόλοιπα πάγια (μην το μπερδέψεις με το 6+6 pay as you talk που έχει ποινή διακοπής 75 ευρώ).
Με τα πακέτα DP2 ή DP24 ήταν 50 ευρώ μέχρι να βγουν τα (4+8) πακέτα που είναι περισσότερα.

Το ότι τρέχουν αυτή την στιγμή εμπορικά τα (4+8) πακέτα δεν σημαίνει ότι όλοι οι συνδρομητές του οτέ έχουν τα νέα πακέτα με τους ίδιους όρους.
Υπάρχουν συνδρομήτες, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, 2 mbps παλιό πρόγραμμά, 2 mbps 6+6, DP2, mixed 200 (2 mbps, 180 αστικά/υπεραστικά, 20 κινητά) και όλοι έχουν διαφορετή ποινή διακοπής.

Κσι πιο συγκεκριμένα, εσύ Vitruvian78 έχεις DP2 F2M ή mixed 200 αλλά το περσινό πρόγραμμα και όχι το (4+8) γι΄αυτό και η ποινη είναι 50 ευρώ.
Tώρα τα πακέτα pay as you talk 2/24 mbps είναι στα 75 ευρώ και τα υπόλοιπα πακέτα (4+8 πλέον) από 75 ευρώ και πάνω γι΄ αυτό είπαν στον cover για 75 ευρώ ποινή διακοπής (συγκεκριμένα 75 ευρώ είναι για διακοπή pay as you talk 6+6 ή DP2 F2M. Πιθανόν και το mixed 200 αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι 70 ευρώ αυτό)
Εσύ έχεις παλιότερο συμβόλαιο.

Vitruvian78
24-11-11, 10:05
Έχω αυτο με την απεριόριστη τηλεφωνία, αστική και υπεραστικη, 30 λεπτά σε κινητά και 2Mbps Ίντερνετ. Στο λογαριασμό το αναφέρει ως ΟΤΕ double-play. Είμαι απο αυτούς που έσπευσαν και το έβαλαν αμέσως μόλις βγήκε το πακέτο αυτο. Έστω όμως ότι το πακέτο που έχει ο φίλος είναι το σκέτο conn-x, που λέει κόστος διακοπής €75, γιατί του ζητάνε 150€ για να διακόψει και όχι 75€ ;

FuS
24-11-11, 15:51
Σου απαντησα παραπανω.
Δεν εχει το pay as you talk 6+6 αλλα παλιοτερο προγραμμα 6+6 με διαφορετικο τελος απενεργοποιησης (υπολοιπα παγια).
Το δικο σου πακετο ειναι το DP2 F2M με την περσινη προσφορα.

Vitruvian78
24-11-11, 22:20
Μα αφού λέει οτι το ενεργοποίησε τον Αύγουστο, πώς γίνεται να έχει μπει σε παλιό πρόγραμμα; Τελος πάντων, νομίζω οτι θα πρέπει να το ψάξει λίγο παραπανω....

FuS
25-11-11, 00:45
Έχει το παλιό 2 mbps 6+6 (μπορεί να είναι και κανονικό και όχι 6+6) και όχι το pay as you talk 6+6 (ποινή 75 ευρώ) το οποίο βγήκε πιο μετά, και έχει ποινή τα υπόλοιπα πάγια.

Μέσα στον χρόνο έχουν βγεί και κυρίως διαφοροποιηθεί αρκετά τα πακέτα και τα τέλη αποδέσμευσης τροποποιούνται αναλόγως και αφορά προφανώς μόνο νέες συνδέσεις ή ανανεώσεις (ανάλογα τη μετατροπή).

Μη κολλάς με το "παλιό", παλιό είναι αφού το pay as you talk 6+6 είναι το καινούριο -ας πούμε- αντίστοιχο :)

alsthom
25-11-11, 08:16
Για αυτό θα πρέπει το κάθε συμβόλαιο να το διαβάζουμε πολύ καλά για να αποφεύγουμε τέτοια σενάρια.
Μιλάω σαν παθόντας και γω! Είχα ρωτήσει "πόσο πέναλντυ υπάρχει για να κάνω διακοπή" (στην forthnet όμως) και μου είχαν πει 70. Και την έκανα την διακοπή. Έπρεπε όμως να δώσω άλλα 100!!!! (τα οποία τα έγραφε το συμβόλαιο αλλά εγώ.....δεν!).

Το θέμα όμως είναι πως εμείς οι πελάτες παίρνουμε τηλέφωνο για να λύσουμε τέτοιες απορίες ή παραλείψεις μας! Όχι να πέφτουμε στην κάθε κοπελιά και να μην παίρνουμε σαφή απάντηση και να την πατάμε! Δηλαδή δεν θα μπορούσε να πεί:
α) 50 ευρώ για αυτό...
β) 30 για κείνο...
μπλα μπλα......????

cover
25-11-11, 10:42
Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο σε OTEshop μου ειπαν οτι εχω ενα απλο connex πακετο και οχι 6+6 ή double-play...
Οι λυσεις ηταν 2. Ή θα εδινα την γραμμη σε αλλο παροχο, θα ρχοταν η ποινη με τα υπολοιπα παγια (8*17=136€) και θα εκανα μετα αιτηση για να ακουστει η ηχογραφημενη συνομιλια μπας και ευαισθητοποιηθουν για να μην με χρεωσουν 136€ αλλα 50€ οπως και μου ειπαν στο τηλεφωνο απο το 13888 (ψαξε γυρευε δηλαδη).... ή θα πρεπει να ακυρωσω την αιτηση με WIND, να αλλαξω προγραμμα otenet (να το κανω 6+6 ή double-play χωρις καμια εξτρα χρεωση) και μολις ενεργοποιηθει το νεο προγραμμα να παω να το διακοψω με 75€...

Οπως καταλαβαινετε επειδη σιγα μην ακουγαν τις συνομιλιες τις ηχογραφημενες, επελεξα τον 2ο τροπο εφοσον ουδεποτε αρνηθηκα την υποχρεωση μου σε συμβολαιο που υπεγραψα απλα δεν ανεχομαι οταν ψαχνομαστε και μας λενε αλλα στο τηλεφωνο μετα να ισχυουνε αλλα λογω δικου τους λαθους!!!

pinwouza
25-11-11, 11:11
Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο σε OTEshop μου ειπαν οτι εχω ενα απλο connex πακετο και οχι 6+6 ή double-play...
Οι λυσεις ηταν 2. Ή θα εδινα την γραμμη σε αλλο παροχο, θα ρχοταν η ποινη με τα υπολοιπα παγια (8*17=136€) και θα εκανα μετα αιτηση για να ακουστει η ηχογραφημενη συνομιλια μπας και ευαισθητοποιηθουν για να μην με χρεωσουν 136€ αλλα 50€ οπως και μου ειπαν στο τηλεφωνο απο το 13888 (ψαξε γυρευε δηλαδη).... ή θα πρεπει να ακυρωσω την αιτηση με WIND, να αλλαξω προγραμμα otenet (να το κανω 6+6 ή double-play χωρις καμια εξτρα χρεωση) και μολις ενεργοποιηθει το νεο προγραμμα να παω να το διακοψω με 75€...

Οπως καταλαβαινετε επειδη σιγα μην ακουγαν τις συνομιλιες τις ηχογραφημενες, επελεξα τον 2ο τροπο εφοσον ουδεποτε αρνηθηκα την υποχρεωση μου σε συμβολαιο που υπεγραψα απλα δεν ανεχομαι οταν ψαχνομαστε και μας λενε αλλα στο τηλεφωνο μετα να ισχυουνε αλλα λογω δικου τους λαθους!!!

Δύο διευκρινίσεις,

Επειδή έχω εργαστεί παλιά σε τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης πελατείας, σε ανάλογα αιτήματα, τις κλήσεις όντως τις «ακούνε» και οι πελάτες βρίσκουν τις περισσότερες φορές το δίκιο τους.

Επίσης ένας τρόπος για να μιλήσεις με προϊστάμενο είναι να αναφέρεις ότι δεν το κλείνεις αν δεν μιλήσεις και απλώς να περιμένεις ψύχραιμα αναφέροντας ότι αν θέλουν οι ίδιοι να κλείσουν την γραμμή. Γενικά παίζει ρητή εντολή ο υπάλληλος να μην κλείνει ποτέ γραμμές παρά μόνο οι πελάτες…

cover
25-11-11, 12:40
Φιλε μου pinwouza εχεις δικιο οτι ετσι μαλλον πρεπει να ειναι... να τις ακουνε τις συνομιλιες αλλα αν μου επιτρεπεις να προσθεσω εγω 'ε και...????' Θα ακουσουν μια συνομιλια απο μια κοπελιτσα με 6μηνη συμβαση που θελει να βγαλει κανα χαρτζηλικι σαν φοιτητρια οπου θα μου λεει οτι για να φυγετε απο τον ΟΤΕ θα πληρωσετε 50€... αντε και πες οτι το ακουσαν... αφου το συμβολαιο μου ομως λεει αλλα τοτε θα το επικαλεστουν (και δικιο θα εχουν)!!!!

Vitruvian78
25-11-11, 12:46

Καλά έκανες. Στη θέση σου βέβαια εγώ δεν θα άφηνα τον ΟΤΕ για να πάω στη Wind, αλλά αυτό είναι δική σου επιλογή. Η γνώμη μου είναι να μείνεις μέχρι να τελειώσει το συμβόλαιο σου, εκτός κι αν η νέα εταρεία σου κάνει προσφορά ωστέ να αποσβέσεις αυτά που θα δώσεις για φύγεις απο τον ΟΤΕ.

vlad
25-11-11, 13:26
Τελικα επειδη λιγο μπερδευτηκα,σε νεο συμβολαιο DP2 και DP24 κατω απο τους 12μηνες ισχυουν τα 70ευρο

Vitruvian78
25-11-11, 14:33
Τελικα επειδη λιγο μπερδευτηκα,σε νεο συμβολαιο DP2 και DP24 κατω απο τους 12μηνες ισχυουν τα 70ευρο

Εξαρτάται το πακέτο που έχεις. Δες στη σελίδα του ΟΤΕ ποιο πακέτο έχεις και δες τους όρους σύμβασης για το συγκεκριμένο πακέτο. Εμένα το δικό μου είναι €50, και έχω νέα ετήσια δέσμευση γιατί δέχτηκα να πάρω την φοβερή και τρομερή έκπτωση του €1,50 το μήνα στο λογαριασμό για 4 μήνες!! Βέβαια δεν είχα σκοπό να πάω σε άλλο πάροχο έτσι κι αλλιώς.

akis8607
26-11-11, 11:53
εμενα παντως πριν μια βδομαδα που υπεγραψα τη συμβαση connx 2mbps με την προσφορα. στη συμβαση λεει οτι σε περιπτωση διακοπης θα χρεωθω το τελος απενεργοποιησης. βεβαια ποσο ειναι δεν το λεει... οποτε τι ποσο θα σχυει αν καποια στιγμη το κοψω πριν το 12μηνο>?

cranky
26-11-11, 11:57
... οποτε τι ποσο θα σχυει αν καποια στιγμη το κοψω πριν το 12μηνο>?
Καλύτερα να τους ρωτήσεις (και να ζητήσεις απάντηση) με fax/mail, για να μή βρεθείς προ απροόπτου.

akis8607
26-11-11, 11:59
Καλύτερα να τους ρωτήσεις (και να ζητήσεις απάντηση) με fax/mail, για να μή βρεθείς προ απροόπτου.

αυτην τη στιγμη αποτι εχω δει στο ιντερνετ ειναι καπου στα 75 ευρω

Vitruvian78
26-11-11, 19:41
εμενα παντως πριν μια βδομαδα που υπεγραψα τη συμβαση connx 2mbps με την προσφορα. στη συμβαση λεει οτι σε περιπτωση διακοπης θα χρεωθω το τελος απενεργοποιησης. βεβαια ποσο ειναι δεν το λεει... οποτε τι ποσο θα σχυει αν καποια στιγμη το κοψω πριν το 12μηνο>?

Ποσό δεν λέει στους όρους στην παράγραφο 9 (http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/connx_adsl/Genikoi_oroi_symbasis_Conn-x.pdf), όμως σε παραπέμπει στην αίτηση που συμπληρώνεις για το πακέτο αυτό, οτι εκεί αναγράφεται το ποσό. Πηγαίνοντας λοιπόν στην αίτηση (http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/connx_adsl/aitisi_conn-x_dp_4syn8_2011_07.pdf) για τα πακέτα ίντερνετ+ομιλία (για όλα τα πακέτα λογικά) το τέλος απενεργοποίησης είναι €50 . ;Eχωντας ήδη κλείσει ένα χρόνο με το dp2mbps + απεριόριστα αστικά/υπεραστικά + 30 λεπτά σε κινητά, το Σεπτέμβριο προχώρησα σε ανανέωση του πακέτου για μια μικρή έκπτωση για 4 μήνες. Σε τηλεφωνική κλίση που έκανα μου είπανε οτι έχω δεσμευτεί για άλλο ένα χρόνο επειδή δέχτηκα την προσφορά για 1,50 ευρώ έκπτωση στο λογαριασμό μου για 4 μήνες. Αυτό το γνώριζα! Αυτό που δεν γνώριζα όμως είναι οτι το ποσό που θα μου επιβληθεί είναι €95 για τα 2mbpsκαι όχι €50 και για τα 24 είναι €105.Πείτε μου τώρα αυτό πού το λέει;;; Στο τηλέφωνο όμως ο πωλητής που μου έκανε την προσφορά το Σεπτεμβριο, μου είπε απλά πως δεσμευομαι για άλλο ένα δωδεκάμηνο. Ωστόσο δεν μου είπε τίποτα για το τελος διακοπής που εγώ ως σήμερα θεωρούσα οτι θα ήτανε τα €50. Στη σελίδα του ΟΤΕ δεν μπορώ να βρω πουθενά το νέο πακέτο που υποτίθεται οτι έχω (dp2 4+8), και φυσικά και τους όρους διακοπής. Νομίζω οτι ένα γραμματάκι στην ΕΕΤΤ θα το στείλω με αυτή την περίπτωση! Θεωρώ την πρακτική του ΟΤΕ πολύ αυθαίρετη, και μου έχει κάνει εντύπωση γιατί τελικά όπως φαίνεται ο ΟΤΕ χρεώνει τελικά διαφορετικά ποσά για κάθε πακέτο και τελικά ο πελάτης δεν είναι ποτέ σίγουρος για το τί πληρώνει!! Φυσικά χρόνια τώρα αυτό γίνεται, να μην καταλαβαίνουμε τί πληρώνουμε και γιατί με την ακαταλαβίστικη αναλυση των λογαριασμών που λαμβάνουμε κάθε δίμηνο.

akis8607
26-11-11, 20:16
εγω παντως περιμενω τον πρωτο μου λογαριασμο. τι ποσο να περιμενω??

Vitruvian78
26-11-11, 20:31
εγω παντως περιμενω τον πρωτο μου λογαριασμο. τι ποσο να περιμενω??

εξαρτάται το πακέτο που έχεις ζητήσει......συνηθως στον πρωτο λογαριασμο προπληρώνεις την τελική τιμή του πακέτου Χ 3 (ητοι πρώτος, δευτερος και τελευταίος μήνας σύμβασης) + ΦΠΑ
Χωρίς να θέλω να σε τρομοκρατήσω.....αλλά θα σου έρθει ένα ωραιότατο κουστουμάκι!! :-Ρ

vlad
26-11-11, 20:42
εγω παντως δευτερος λογαριασμος εραψα κουστουμι 100ευρο.ΔΗΛΑΔΗ 50ευρο τον καθε μηνα χωρις παραπανω χρεωσεις.

Ρητά συμφωνείται ότι σε περίπτωση που η σύμβαση λυθεί, από τον Πελάτη, πριν από την πάροδο των δώδεκα (12) μηνών από την ημερομηνία
ενεργοποίησης του Conn-x τότε ο Πελάτης θα χρεωθεί στο λογαριασμό της τηλεφωνικής του σύνδεσης, το ποσό των μηνιαίων τελών για τους μήνες που
υπολείπονται μέχρι τη συμπλήρωση του ελάχιστου χρόνου παραμονής του στην υπηρεσία.

Vitruvian78
26-11-11, 22:20
Που το λέει αυτο; Λοιπόν vlad, φύγαμε για hol και δεν το ξανακουναμε για ΟΤΕ μου φαίνεται!

akis8607
26-11-11, 22:23
εκανα σκετο connx 2mbps χωρις τηλεφωνο σκετο ιντερνετ. ποσο θα μου ερθει? οχι τιποτε αλλο αν ειναι να το ακυρωσω πριν μου ενεργοποιηθει

vlad
26-11-11, 22:25
Που το λέει αυτο; Λοιπόν vlad, φύγαμε για hol και δεν το ξανακουναμε για ΟΤΕ μου φαίνεται!

Ετσι φαινεται,το θεμα ειναι οτι εχω διαβασει τα παντα.Αλλου βρισκω 50ευρο,αλλου 75,αλλου 100 και βεβαια το καλυτερο ειναι αυτο με τους υπολοιπους μηνες:closed::closed::closed:

sexrazat
26-11-11, 22:36
DP2 παλιό ποινή 50 €
DP2 (4+8) 95 €

DP24 παλιό 50 €
DP24 (4+8) 110 €

Conn-X (6+6) δηλ. χωρίς πρόγραμμα ομιλίας η 2άρα και η 24άρα ίδια ποινή 75€

Αύριο τα υπόλοιπα γιατί την κάνουμε. Καλό βράδυ.

Vitruvian78
26-11-11, 22:57
DP2 παλιό ποινή 50 €
DP2 (4+8) 95 €

DP24 παλιό 50 €
DP24 (4+8) 110 €

Conn-X (6+6) δηλ. χωρίς πρόγραμμα ομιλίας η 2άρα και η 24άρα ίδια ποινή 75€

Αύριο τα υπόλοιπα γιατί την κάνουμε. Καλό βράδυ.

Ναι, αλλα δεν μας είπες που θα τα βρούμε αυτά, τα γράφει κάπου; Πως ενημερώνεται ο πελάτης;;;

akis8607
26-11-11, 23:35
Vitruvian78 επειδη ειδα οτι εχεις 2mbps connx μπορεις να μου πεις με τι ταχυτητες κατεβαζεις? και επισης αν θελετε να με ενημερωσετε ποσο θα μου ερθει ο 1ος λογαριασμος?

vlad
26-11-11, 23:42
2 παγια συν το τελος ενεργοποιησης συν φπα

a.libe
27-11-11, 01:39
http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/connx_adsl/conn-x_DP24_faq.pdf

στο παραπανω αναγραφει την διακοπη για το dp24-aperiorista stathera και 60 κινητα...50 ευρω η διακοπη

Vitruvian78
27-11-11, 04:07
Vitruvian78 επειδη ειδα οτι εχεις 2mbps connx μπορεις να μου πεις με τι ταχυτητες κατεβαζεις? και επισης αν θελετε να με ενημερωσετε ποσο θα μου ερθει ο 1ος λογαριασμος?

Με 224Kbps, αλλα όταν πρόκειται απο torrents, rapidshare, κτλ. Πέφτει πολυ χαμηλότερα. Ο πρώτος λογαριασμός όπως είπα ήδη θα είναι το πακέτο που ζητησες Χ 3 (πρώτος, δεύτερος και τελευταίος λογαριασμος) + ΦΠΑ + τέλος ενεργοποίησης €35.

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 10 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/connx_adsl/conn-x_DP24_faq.pdf

στο παραπανω αναγραφει την διακοπη για το dp24-aperiorista stathera και 60 κινητα...50 ευρω η διακοπη

Έτσι είναι αλλα εγω με το που έκλεισα 1 χρόνο, ανανέωσα το συμβόλαιο μου (βλακεία μου!!) για άλλο ένα χρόνο αποδεχόμενος μια ανόητη προσφορά του ΟΤΕ να πληρώνω €39,90 για 4 μήνες αντι €41,50 που είναι το μηνιαίο κόστος του πακέτου μου. ενώ έχω το dp2Mbps και το τέλος είναι €50, η ηλίθια αυτή έκπτωση σε δεσμεύει με άλλο τέλος στα €95!! Αυτο φυσικά δεν στο λένε όταν σε παίρνουν να σου κάνουν την προσφορά, πέρα απο το ότι δεσμεύεσαι για άλλον ένα χρόνο. Επίσης αυτο δεν αναφέρεται πουθενά στην σελίδα του ΟΤΕ. Υπέβαλα ερώτημα-καταγγελία στην ΕΕΤΤ και βλέπουμε...

akis8607
27-11-11, 12:59
δηλαδη 9,9χ3 + 15χ3 τα παγια + 35 το τελος σωστα? δηλαδη τον τελευταιο μηνα αποτι καταλαβαινω δε θα τον πληρωσω

Vitruvian78
27-11-11, 13:17
Τον πληρωνεις. Το Χ3 είναι ο πρώτος, ο δευτερος και ο τελευταίος μήνας είπαμε!! :)
Επισης ξέχασες και το ΦΠΑ

cover
28-11-11, 10:43
ΠΑΙΔΕΣ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ
Οτιδηποτε θελετε να μαθετε και να κανετε να πατε σε OTEshop αλλα οχι του ΟΤΕ... σε franchise πηγαιντε να σας ανοιξουν τα ματια!
Τα παιδια εμενα μου κανανε παπαδες! Με εξυπηρετησαν και μου ειπαν τι να κανω (δηλαδη να παω στο Double Play, εκανα την αιτηση, ενεργοποιηθηκε και στα καπακια εκανα την αιτηση φορητοτητας στην WIND και ολα αυτα την ιδια μερα...). Τωρα ποιο ειναι και ποιο δεν ειναι franchise αυτο μονο αν παρετε μερικα τηλεφωνα στα μαγαζια που σας βολεβουνε και μαθετε!

Vitruvian78
28-11-11, 14:22
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.....τα OTEshop ειναι όλα του ΟΤΕ. Εκτός κι αν εννοείς το Γερμανό, που κι αυτός είναι του ΟΤΕ. Απλά είχανε την καλή διάθεση να σε εξυπηρετήσουν και να σου λύσουν το θέμα σου βοηθώντας σε να πληρώσεις όσο το δυνατόν λιγότερα. Αυτό είναι στη διακριτική ευχέρια, διάθεση και γνώση των πακέτων απο κάθε πωλητή.

FuS
28-11-11, 19:47
Υπάρχουν franchise (και μάλιστα αρκετά), έχει δίκιο ο cover.

Ο Γερμανός δεν είναι του οτέ (μην το μπλέκεις με την cosmote). Συνεργαζόμενο δίκτυο πωλήσεων είναι.

asxeth
28-11-11, 19:48
Μια χαζή απορία... :oops:
Στο σπίτι έχουμε δύο γραμμές του ΟΤΕ, από τις οποίες η μία έχει σύνδεση Connx και η άλλη μόνο τηλέφωνο. Τώρα που οι καιροί είναι δύσκολοι σκέφτομαι να κόψω την γραμμή με το connx και να μεταφέρω το πακέτο στην άλλη γραμμή. Πριν κανένα μήνα όμως με είχε πάρει μια κοπέλα τηλέφωνο και δέχτηκα μια έκπτωση στον λογαριασμό του ίντερνετ με την προϋπόθεση να μείνω στον ΟΤΕ για 12 μήνες (συμβόλαιο δεν έχω υπογράψει). Αν τελικά κόψω την γραμμή θα πληρώσω πρόστιμο; :hmm:

FuS
28-11-11, 19:52
Oι δύο γραμμές είναι στον ίδιο κάτοχο;

Αν ναι,
(δεν πειράζει αν είσαι ακόμη σε δέσμευση).
α) Μεταφέρεις πρώτα το internet στην άλλη γραμμή (το καταργούνε πρώτα και το ενεργοποιούνε στην άλλη με το ίδιο username)
β) αφού καταργηθεί το conn-x (η μεταφορά που είπα πριν), τότε καταργείς την τηλεφωνική σύνδεση (δεν χρεώνεσαι κάτι).

asxeth
28-11-11, 20:16
Αυτή τη στιγμή η γραμμή που θα μείνει είναι στο όνομα της μητέρας μου αλλά σκόπευα έτσι και αλλιώς να την βάλω στο όνομα μου.
Για να πω την αλήθεια, εγώ σκόπευα να ζητήσω πρώτα την ενεργοποίηση της άλλης γραμμής και μετά να κόψω αυτή που υπάρχει το ιντερνετ γιατί η μια γραμμή είναι pdsn και η άλλη isdn και κάπου διάβασα ότι μπορεί να μην υπάρχουν πόρτες για την αλλαγή.

FuS
28-11-11, 20:19
Όσον αφορά τις πόρτες, κάλεσε στο 13888 και ρώτησε.

Αν είναι να την μεταβιβάσεις σε εσένα και οι δυο γραμμές είναι αυτή τη στιγμή στον ίδιο κάτοχο, τότε την μεταβίβαση κάνε την τελευταία.

Γενικότερα, κάνε ένα τηλέφωνο στο 13888 και θα σου πούνε ακριβώς πως γίνεται. Γίνεται πάντως.

asxeth
28-11-11, 20:27
Ωραία... αφού γίνεται θα βρω το πως! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :)

FuS
29-11-11, 00:10
Είχες κάνει νέα αίτηση ή ανανέωση στο ίδιο ή μετατροπή σε άλλο πακέτο το τελευταίο 12μηνο;

akis8607
29-11-11, 12:48
παιδια τελικα εκανα διακοπη για να παω στη hol . δεν προλαβε να γινει η ενεργοποιηση γραμμης οποτε δεν πληρωνω τιποτα. πηγα χθες στο Γερμανο να κανω τη διακοπη αλλα ειχε προβλημα εκεινη τη στιγμη το συστημα και ειπαν θα με παρουν τηλεφωνο. με πηραν σημερα και μου ειπαν ολα οκ εγινε η ακυρωση της αιτησης. τους ρωτησα αν θα πρεπει να περασω για να υπογραψω και μου ειπαν οτι δε χρειαζεται. κανονικα δεν πρεπει να παω να υπογραψω???και να εχω στα χερια μου ενα χαρτι που να λεει οτι εκανα ακυρωση της αιτησης? ή μηπως λεω οτι ναναι?

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.