PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Opera mini φτάνει τους 140 εκατομμύρια χρήστες



nnn
23-11-11, 12:48
Ο ελαφρύς mobile browser Opera mini, συνεχίζει να αυξάνει την βάση των χρηστών του με την εντυπωσιακή 83% αύξηση από την προηγούμενη χρονιά, φτάνοντας τα 140 εκατομμύρια χρήστες τον Οκτώβριο.
93524Τα τελευταία στοιχεία δείχνουν πως όχι μόνο έχει ξεπεράσει την desktop εκδοσχή του, αλλά έχει γίνει τόσο δημοφιλής που σε 22 χώρες τουλάχιστον 1 εκατομμύριο χρήστες τον χρησιμοποιούν κάθε μήνα.

Από την πρώτη του διάθεση το 2006 ο Opera mini έχει διπλασιάσει τους χρήστες του 8 φορές, με πάνω από 2 δισεκατομμύρια ημερήσια pageviews.

Ο Opera mini υποστηρίζει 96 γλώσσες και λειτουργεί σε πλήθος mobile συσκευών, Android, Symbian, BlackBerry και iPhone.

Πηγή : thenextweb (http://thenextweb.com/mobile/2011/11/23/opera-mini-rockets-past-140m-users-22-countries-now-have-1m-users-per-month/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+TheNextWeb+%28The+Next+Web+All+Stories%29)

Anarki
23-11-11, 13:10
Τι όμορφη εκθετική καμπύλη :respekt:

vasim
23-11-11, 13:12
Πολύ καλός browser, σταθερή αξία εδώ και χρόνια.

protsimer
23-11-11, 13:15
Απορώ που δεν τον έχουν ανακαλύψει περισσότεροι.

goku
23-11-11, 13:22
εγώ προσωπικά που έχω κινητο με Symbian, δεν έχω βρει άλλον αξιόλογο browser.

Billmg81
23-11-11, 13:36
4 χρόνια τον χρησιμοποιώ, δοκίμασα & άλλους αλλά κανένας δεν ήταν αντάξιος του, τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες! Χαίρομαι που ανέβηκε τόσο ψηλά! :)

ANDREASOMAGEIRAS
23-11-11, 14:01
Σταθερή αξία
Αν και νομίζω με κ770 να μπορούσα να εχω κάποιον άλλο

Nix_
23-11-11, 14:01
Στο iOS τον εχει δοκιμασει κανενας? Λειτουργει καλα πλεον? Οταν ειχε πρωτοβγει τον ειχα εγκαταστησει αλλα ειχε αρκετα προβληματα και τον εβγαλα!

cool_myll
23-11-11, 14:36
Εγώ έχω τον mobile σε android δουλεύει το ίδιο καλά αν όχι καλύτερα.

georgebou
23-11-11, 15:29
Ο opera ειδικα σε μηχανηματα οχι δυνατα ειναι εκπληκτικος.

Αντε να φτάσει και το 1 δις

Stevethegreat
23-11-11, 15:47
Εγώ έχω τον mobile σε android δουλεύει το ίδιο καλά αν όχι καλύτερα.

Στο android δινει hardware acceleration που -για μένα- λέει πολύ. Πάνε οι εποχές που ενα site βαρυ απο flash σερνόταν, οι εποχές όπου το σερφάρισμα σε ταμπλέτα/κινήτο ήταν πολύ κατότερη εμπειρία σε σχέση με αυτό του desktop...

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, ιδιαίτερα μετά τις τελευταίες εκδόσεις.

serfistas1
23-11-11, 16:04
Αρκετα λειτουργικος και τωρα ποσταρω απο αυτον, τουλαχιστον αναβαθμιζεται συχνα...

keysmith
23-11-11, 16:08
ωραίος ο μινι, αλλα υπάρχει ενα θέμα καθώς τα δεδομένα σου περνάνε μέσα από τους σερβερς της οπερα (με σκοπό να γίνουν μικρότερες κτλ, αλλα και να συλλέγουν τα στατιστικά που τον κάνουν δωρεάν). Οπότε καλός αλλα με τίμημα σοβαρά θέματα "προσωπικών δεδομένων" και ποιος τα διαχειρίζεται

ThuNderGr
23-11-11, 16:35
Πλησιάζει και η ώρα του android chrome.... για να δούμε...

Rebel Scum
23-11-11, 16:36
ωραίος ο μινι, αλλα υπάρχει ενα θέμα καθώς τα δεδομένα σου περνάνε μέσα από τους σερβερς της οπερα (με σκοπό να γίνουν μικρότερες κτλ, αλλα και να συλλέγουν τα στατιστικά που τον κάνουν δωρεάν). Οπότε καλός αλλα με τίμημα σοβαρά θέματα "προσωπικών δεδομένων" και ποιος τα διαχειρίζεται

Δεν το ήξερα αυτό...:hmm:

Είναι καλός για να μην σπαταλάς δεδομένα από το πρόγραμμα σου , ειδικά αν έχεις κάποιο με λίγα ΜΒ. Ο Dolphin σε android είναι καλύτερος.

stefkon
23-11-11, 16:39
ωραίος ο μινι, αλλα υπάρχει ενα θέμα καθώς τα δεδομένα σου περνάνε μέσα από τους σερβερς της οπερα (με σκοπό να γίνουν μικρότερες κτλ, αλλα και να συλλέγουν τα στατιστικά που τον κάνουν δωρεάν). Οπότε καλός αλλα με τίμημα σοβαρά θέματα "προσωπικών δεδομένων" και ποιος τα διαχειρίζεται


Υπάρχει επιλογή να μην στέλνεις πληροφορίες. ;)

Όσο για την ασφάλεια που λες, περί προσωπικών δεδομένων, όλοι οι browser .....στέλνουν, μην σου πω και προγράμματα. :whistle:
Από τους πιο ασφαλείς και πιο σοβαρούς browser.

spelljammer
23-11-11, 17:00
Go Opera!

Εκτός από χρηστικότητα, το βασικό του ατού είναι η τεράστια συμπίεση δεδομένων, ειδικά σε σελίδες με πολλές εικόνες (ή ακόμα και η επιλογή μη φόρτωσης εικόνων). Ό,τι και να κάνεις, γλυτώνεις πολλά MB σε 3G.

Άντε και στα 280 εκατομμύρια χρήστες.

DreamAxe
23-11-11, 17:19
ωραίος ο μινι, αλλα υπάρχει ενα θέμα καθώς τα δεδομένα σου περνάνε μέσα από τους σερβερς της οπερα (με σκοπό να γίνουν μικρότερες κτλ, αλλα και να συλλέγουν τα στατιστικά που τον κάνουν δωρεάν). Οπότε καλός αλλα με τίμημα σοβαρά θέματα "προσωπικών δεδομένων" και ποιος τα διαχειρίζεται

Αυτό γίνεται μόνο αν θέλεις να συμπιέζονται οι σελίδες πριν ανοίξουν (έτσι τρώνε πολύ λιγότερο bandwidth). Όμως μπορείς εύκολα να το απενεργοποιήσεις και να φορτώνεις τις σελίδες χωρίς καμία διαμεσολάβηση :oneup:

keysmith
23-11-11, 17:42
Αυτό γίνεται μόνο αν θέλεις να συμπιέζονται οι σελίδες πριν ανοίξουν (έτσι τρώνε πολύ λιγότερο bandwidth). Όμως μπορείς εύκολα να το απενεργοποιήσεις και να φορτώνεις τις σελίδες χωρίς καμία διαμεσολάβηση :oneup:Τοτε ποιο το όφελος? Θα είναι ακόμα ένας brouser.. Η συμπίεση των σελίδων που γίνεται στους servers της opera και όχι στο κινητό σου ειναι όλα τα λεφτά.. Φάση αλά blackberry mail αλλα αλλιώς.

Τες πα.. το νού σας ;)

DreamAxe
23-11-11, 17:52
Τοτε ποιο το όφελος? Θα είναι ακόμα ένας brouser.. Η συμπίεση των σελίδων που γίνεται στους servers της opera και όχι στο κινητό σου ειναι όλα τα λεφτά.. Φάση αλά blackberry mail αλλα αλλιώς.

Βασικά πρέπει να επιλέξεις ανάλογα με τις προτεραιότητές σου. Ή συμπίεση με πέρασμα απο τους server της opera ή χωρίς συμπίεση και απευθείας. Προσωπικά η συμπίεση μου έχει γλιτώσει άπειρα -ακριβά- MB οπότε την προτιμώ :oneup:

jimser
23-11-11, 22:28
και από μένα μία καλή κουβέντα : Είναι όντως ο καλύτερος, όσα κινητά και αν έχω αλλάξει ( s40, wm, android) πάντα ήταν η πρώτη εφαρμογή που κατέβαζα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το πως καμμία εταιρεία δεν έχει αντιγράψει ( εξ΄οσων γνωρίζω ) τη δυνατότητα να γίνονται συμπίεση οι σελίδες πριν φτάσουν στο κινητό. Μιλάμε αυτό το χαρακτηριστικό είναι BIG money saver για όσους κάνουμε mobile browsing. ( ψάχνοντας εν τω μεταξύ βρήκα τον Bolt αλλά καμμία σχέση )

George978
23-11-11, 22:56
η Blackberry ηταν η πρωτη που εισηγαγε τη συμπιεση δεδομενων στο συστημα της

pgge3
23-11-11, 23:16
Πολύ καλός browser πράγματι. Τον χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 2 χρόνια και καμία σχέση με τον οποιοδήποτε mobile browser.

no_logo
23-11-11, 23:55
πρόσφατα ξεκίνησα να τον χρησιμοποιώ στο καινούργιο μου κινητό μια και μέχρι τότε δεν είχα αυτή την δυνατότητα. Για μένα η επιλογή του για το κινητό από την στιγμή που αγόρασα καινούργιο ήταν μονόδρομος μια και στο desktop επίσης είναι η επιλογή μου.

Το μόνο που θα ήθελα να δω σύντομα είναι την δυνατότητα sync ανάμεσα σε όλα τα opera flavors, που ήδη υπάρχει αλλά δυστυχώς δεν περιλαμβάνει τα passwords

Tsene
24-11-11, 02:08
Ο καλύτερος mobile browser. Πάει σφαίρα σε ένα παμπάλαιο HTC p3600 με windows mobile 5.

aiolos.01
24-11-11, 04:47
Δε χρησιμοποιώ το mini αλλά το mobile και είναι πολύ καλός. :rofl: (όπως και στο desktop).

jim_p
24-11-11, 10:17
Η βασικοτερη διαφορα μεταξυ mini και mobile ειναι οτι ο μεν στελνει τη σελιδα που επισκεπτεσαι σε εναν σερβερ, αυτος την κανει render και στη στελνει πισω.
Στη mobile το rendering γινεται στο κινητο, γιαυτο ειναι 10 φορες μεγαλυτερη και πιο βαρια, επειδη περιλαμβανει και τον rendering engine.

Βεβαια, να την βρασω την privacy οταν με τον ενα ανοιγω 10+ καρτελες και δεν κολλαει και ο αλλος κολλαει στις 3 :P

kampanario
24-11-11, 13:06
+1 και απο εμενα, ο,τι καλυτερο εχω βρει, μια ερωτηση ομως ( λιγο offtopic) : εδω και 2 βδομαδες προσπαθω να μπω σε site με livescore απο το wildfire μου με τον mini και μου πραγματοποιει μεταφορτωση, δεν καταφερνω να μπω και αναγκαστικα παω σε αλλο site...οποιος μπορει ας εξηγησει πως ξεκινησε αυτο και πως λυνεται...

grigsgr
24-11-11, 14:20
Θα ήθελα πολύ να καταλάβω γιατί οι περισσότεροι μήνες που διπλασιάστηκαν οι αριθμοί χρήσης του opera είναι Οκτώβριος και Αύγουστος. Τι συμβαίνει σε αυτές τις ημερομηνίες;

hoannis
24-11-11, 15:04
Τοτε ποιο το όφελος? Θα είναι ακόμα ένας brouser.. Η συμπίεση των σελίδων που γίνεται στους servers της opera και όχι στο κινητό σου ειναι όλα τα λεφτά.. Φάση αλά blackberry mail αλλα αλλιώς.

Τες πα.. το νού σας ;)

Σε WIFI δεν σε ενδιαφέρει το bandwith οπότε δεν συμπιέζεις και έχεις μεγίστη ποιότητα,
ενώ σε 3G σε ενδιαφέρει λόγω κόστους οπότε συμπιέζεις και κερδίζεις σε κόστος.

........Auto merged post: hoannis πρόσθεσε 0 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα ήθελα πολύ να καταλάβω γιατί οι περισσότεροι μήνες που διπλασιάστηκαν οι αριθμοί χρήσης του opera είναι Οκτώβριος και Αύγουστος. Τι συμβαίνει σε αυτές τις ημερομηνίες;

Γύρισαν από διακοπές άφραγκοι και το έριξαν στο browsing.

........Auto merged post: hoannis πρόσθεσε 3 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στο android δινει hardware acceleration που -για μένα- λέει πολύ. Πάνε οι εποχές που ενα site βαρυ απο flash σερνόταν, οι εποχές όπου το σερφάρισμα σε ταμπλέτα/κινήτο ήταν πολύ κατότερη εμπειρία σε σχέση με αυτό του desktop...

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, ιδιαίτερα μετά τις τελευταίες εκδόσεις.

Μάλλον αναφέρεσαι στον Mobile και όχι στον mini, σωστά?
To hardware acceleration σε τι cpu-gpu γίνεται , περιλαμβάνει μοντέλα ARM11 ή θέλει νεώτερα?

Meymigrou
30-11-11, 16:45
Μια άσχετη ερώτηση...
Έχω το Samsung Star 2 s5260 τη μπορώ να βάλω σε αυτό το κινητό? και τη λογισμικό έχει? Sorry αλλά δεν έχω ιδέα από κινητά..

DreamAxe
30-11-11, 17:16
Μια άσχετη ερώτηση...
Έχω το Samsung Star 2 s5260 τη μπορώ να βάλω σε αυτό το κινητό? και τη λογισμικό έχει? Sorry αλλά δεν έχω ιδέα από κινητά..

Τις κλασσικές java εφαρμογές για μη-smartphones (παίρνει και opera mini)

@ ADSLgr.com All rights reserved.