PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά linux σε άλλο δίσκο



Angelaki
24-11-11, 10:40
Καλημέρα,
έχω ένα τεράστιο πρόβλημα και θέλω την βοήθεια σας. Στην επαρχία ο αδερφός μου έχει στο μαγαζί του έναν υπολογιστή με linux (LMDE). Το μηχάνημα έχει μέσα 2 δίσκους. 1 40gb και έναν 160gb. Το linux βρίσκεται στον 40. Επειδή 2 μέρες τώρα το μηχάνημα θέλει 3 ώρες για να ξεκινήσει (υποψιάζομαι ο 40 να παραδίδει πνεύμα) θέλω να συνδεθώ απομακρυσμένα (ssh) και να μεταφέρω τον 40 στον 160. Πως μπορώ να το κάνω αυτό;;;;;

Υ.Γ1. Μετά την μεταφορά θα αφαιρέσει τον 40 και θα μείνει με τον 160.
Υ.Γ2. Πως μπορώ να ελέγξω ποιος σκληρός δίσκος είναι στα τελευταία του (σε περίπτωση που είναι ο 160 να αγοράσω άλλον);;;

jim_p
24-11-11, 11:57
Τον ελεγχο μπορεις να τον κανιες με το smartmontools, πχ η εξοδος του "smartctl -a /dev/sda" μου
http://paste.debian.net/146855/

Καπου εκει μεσα λεει

SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

WAntilles
24-11-11, 18:10
Καλημέρα,
έχω ένα τεράστιο πρόβλημα και θέλω την βοήθεια σας. Στην επαρχία ο αδερφός μου έχει στο μαγαζί του έναν υπολογιστή με linux (LMDE). Το μηχάνημα έχει μέσα 2 δίσκους. 1 40gb και έναν 160gb. Το linux βρίσκεται στον 40. Επειδή 2 μέρες τώρα το μηχάνημα θέλει 3 ώρες για να ξεκινήσει (υποψιάζομαι ο 40 να παραδίδει πνεύμα) θέλω να συνδεθώ απομακρυσμένα (ssh) και να μεταφέρω τον 40 στον 160. Πως μπορώ να το κάνω αυτό;

Χρειάζεσαι ένα bootable live μέσο, οπτικό ή USB, το οποίο να έχει ρυθμιστεί να σηκώσει τον ssh server.

Βάζεις μέσα τον νέο δίσκο.

Τον βάζεις στο 1ο κανάλι του 1ου disk controller, και βάζεις τον παλαιό δίσκο, στο 2ο κανάλι.

Και του κάνεις:

- partitioning με cfdisk
- formatting με mkfs.ext4 για κάθε partition
- tune2fs -c 0 -i 0 για κάθε partition

Θα φτιάξεις είτε ένα partition παραπάνω από τα /boot, /, /home, είτε ένα παραπάνω directory στο /home, σαν προσωρινό μέρος για backup.

Κατά τα άλλα, θα φτιάξεις partitions με την ίδια σειρά και πλήθος-αριθμό που είχες στον παλιό, ώστε να λειτουργήσει το υπάρχον fstab απαράλλαχτο.

Κάνεις mount όλα τα partitions πηγή και προορισμού, σε mount-points που δημιουργείς κάτω από το /mnt του live μέσου σου.

Κατόπιν για κάθε partition-πηγή, αφού κάνεις cd στο mount point του, κάνεις:


tar -cvzpSsf /dev/mnt/backup/{boot,root,home}.tar.gz ./

Όπου /dev/mnt/backup το mount point και path του σημείου που επέλεξες-έφτιαξες νωρίτερα για προσωρινό backup.

Μετά για κάθε partition-προορισμού, αφού κάνεις cd στο mount point του, κάνεις:


tar -xvzpSsf /dev/mnt/backup/{boot,root,home}.tar.gz

Κάνεις cd / κάνεις umount τα πάντα και δίνεις grub για να μπεις στο grub prompt:


grub

grub> root(hd0,0)
grub> setup(hd0)
grub> quit

Έτοιμη.

Αφού βεβαιωθείς ότι είναι όντως umounted τα πάντα, κάνεις restart, και βγάζεις το live μέσο, και τον παλιό δίσκο.

Ο υπολογιστής πλέον θα ξεκινήσει και θα λειτουργεί παντελώς αυτόνομα από τον νέο δίσκο.



ΥΓ: Αν ο νέος δίσκος έχει μεγάλη χωρητικότητα και ο υπολογιστής είναι πολύ παλιός, μπορείς στις 2 tar να παραλείψεις το διακοπτάκι z.

hot_swapper
24-11-11, 22:29
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

Ακόμα κ PASSED να λέει, μπορεί κ πάλι να είναι στα τελευταία του ο δίσκος...
έχω χάσει 2 δίσκους έτσι, και το SMART δεν είχε πάρει πρέφα τίποτα! :lol:

dhatz
25-11-11, 00:56
Ενδείξεις SMART
smartctl --all /dev/sda
smartctl --all /dev/sdb
Αν κάποιος δίσκος έχει πρόβλημα, πιθανότατα θα σου δείξει UNC errors σε κάποια LBAs.

Αν όπως γράφεις ο δίσκος καθυστερεί, μην προσπαθήσεις να κάνεις συνολικό backup, γιατί είναι πιθανό να "παραδώσει το πνεύμα" στη διαδικασία. Η γνώμη μου είναι πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο, να πάρεις backup τα προσωπικά αρχεία του αδελφού σου (~/Documents, ~/Downloads κλπ ή και όλο το home directory).

Αν δεν έχει κάνει πολλές αλλαγές στo default installation του LMDE, ίσως είναι σκόπιμο να προβείς σε επανεγκατάσταση του LMDE σε νέο δίσκο, αντί backup/restore. Πάρε στα γρήγορα ένα αντίγραφο των εγκατεστημένων πακέτων dpkg -l (ώστε να μπορείς να τα εγκαταστήσεις μετά μ'ένα apt-get) καθώς κι ένα tar cfz etc-bak.tgz /etc για το configuration.

Μετά μπορείς να τρέξεις κάποιο διαγνωστικό, π.χ.
smartctl --test=long /dev/sda

Έχοντας πλέον εξααφαλίσει τα δεδομένα σου, μπορείς να κάνεις backup/restore ολόκληρο τον δίσκο π.χ. με τον τρόπο που περιγράφει ο Wantilles, αλλά η διαδικασία που προτείνει προυποθέτει μια εξοικείωση με το άθλημα ...

Angelaki
25-11-11, 12:08
Καλημέρα,
Επιστρέφω με καινούργια προβλήματα. Πρώτα από όλα ευχαριστώ για το χρόνο σας και τα φώτα σας. Οι απαντήσεις σας είναι ένα καλό tutorial για να κάνω δουλειά μου αργότερα.
Τελικά ο υπολογιστής χτες το απόγευμα παρέδωσε πνεύμα. Δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση το LMDE XFCE σε έναν άλλον δίσκο. Μόλις η εγκατάσταση έφτασε στο 40% η οθόνη πάγωσε, το DVD δεν διάβαζε. Αναγκαστικά να κάνω reset. Από κει και μετά ενώ δουλεύουν τα ανεμιστηράκια ο υπολογιστής δεν ανάβει (δεν δείχνει τίποτα στην οθόνη ούτε κάνει το μπιπ του post).

Σήμερα θα αγοράσω έναν άλλον υπολογιστή απο χρυσή ευκαιρία και θα ξαναστήσω την διανομή από την αρχή. Ελπίζω να μην έχω προβλήματα εκεί. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.