PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με την εγκατασταση xp



imr
24-11-11, 14:30
Γεια σας παιδια,

Προσπαθω να αναστησω ενα παλιο μηχανημα που εχω. Εχει ηδη xp, μια εγκατασταση με 1000 προβληματα οποτε πηγα να κανω μια φρεσκια εκγατασταση.

Το προβλημα τωρα ερχετε οταν ξεκιναει η εγκατασταση, την πρωτη φορα μου εβγαζε οτι δεν μπορει να κανει load καποιο αρχειο (oemvga driver η καπως ετσι).
Ξαναεκαψα το cd, εβαλα και το cd drive σε master και περασε απο αυτο το σημειο αλλα βγαζει αλλο error οταν φωρτωνει τα αρχεια οτι ενα αρχειο .sys ειναι corrupted και στααταει η εγκατασταση.

Οταν ξεκιναω την εγκατασταση μεσα απο τα windows φαινεται να προχωραει καλα (μαλλον επειδη αντιγραφει τα αρχεια εγκαταστασης στον δισκο). παρολα αυτα αφου κανει install και παει να κανει boot κολαει στην μπαρα με το logo των windows.

Τα windows ειναι xp pro αυθεντικα, κατεβασμενα απο το msdna.

Τι μπορω να κανω?
Να δοκιμασω live cd linux για format και μετα install?
Αν κατεβασω καποιο πειρατικο cd και χρησιμοποιησω το νομιμο κλειδι μπορει να δουλεψει?
Γινεται να κανω install απο usb stick? (η μητρικη υποστιριζει boot απο usb fdd, αυτο ειναι για boot απο usb stick?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

yiapap
24-11-11, 14:34
1. Τσέκαρε τον δίσκο
2. Τσέκαρε τις μνήμες (1 & 2 με Hiren's Boot CD)
3. Δοκίμασε κάποιο εξωτερικό CD-ROM ή USB stick
4. Ξανακατέβασε το ISO των XP ή βρες κάποια XP που δεν έχουν activation crack ώστε να χρησιμοποιήσεις το κλειδί σου.

Εγώ θα τα πάλευα με αυτή τη σειρά.

imr
24-11-11, 14:46
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση :)
Κατεβαζω τωρα το hirens boot cd για να κανω diagnostics.
Δεν εχω διαθεσιμο εξωτερικο cd δυστυχως, θα δοκιμασω να τρεξω την εγκατασταση απο usb.

imr
24-11-11, 18:18
Λοιπον ενα update, κατεβαζα το hirens boot cd και εκανα test στον δισκο μνημες, ολα κομπλε.
Εκανα και ενα format στον δισκο αλλα τιποτα.
Ακριβως το ιδιο error usbehci.sys is corrupted.

Δοκιμασα να περασω το cd που ειχα σε usb αλλα κατι δεν κανω σωστα και δεν το αναγνωριζει σαν boot disk.


Tωρα τελευταια δοκιμη κατεβαζω 2 iso, για win7 και xp να δω μηπως δουλεψει καποιο απο αυτα αλλιως τα παραταω


Με ενα ψαξιμο που εκανα για το error, βλεπω οτι λυνεται αν απενεργοποιηθει ο usb controler απο το bios, παρολα αυτα δεν εχω διαθεσιμα μονο usb πληκτρολογια, και δεν μπορω να βρω ουτε καποιον μετατροπεα, οποτε δεν μπορω να κανω και install χωρις usb :p

eagle13
24-11-11, 18:41
Λοιπον ενα update, κατεβαζα το hirens boot cd και εκανα test στον δισκο μνημες, ολα κομπλε.
Εκανα και ενα format στον δισκο αλλα τιποτα.
Ακριβως το ιδιο error usbehci.sys is corrupted.

Δοκιμασα να περασω το cd που ειχα σε usb αλλα κατι δεν κανω σωστα και δεν το αναγνωριζει σαν boot disk.


Tωρα τελευταια δοκιμη κατεβαζω 2 iso, για win7 και xp να δω μηπως δουλεψει καποιο απο αυτα αλλιως τα παραταω


Με ενα ψαξιμο που εκανα για το error, βλεπω οτι λυνεται αν απενεργοποιηθει ο usb controler απο το bios, παρολα αυτα δεν εχω διαθεσιμα μονο usb πληκτρολογια, και δεν μπορω να βρω ουτε καποιον μετατροπεα, οποτε δεν μπορω να κανω και install χωρις usb :p

Διάβασε αυτό

http://forums.techguy.org/windows-xp/925420-solved-usbehci-sys.html

δες εδώ οδηγούς γι ' αυτή την δουλειά

http://www.eeeguides.com/2007/11/installing-windows-xp-from-usb-thumb.html
http://www.insomnia.gr/topic/252685-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-windows-xp-%CE%B1%CF%80%CF%8C-usb-stick-asus-eee-pc/

δες και ένα video ....................... :hmm:

http://www.youtube.com/watch?v=2Vt_8p0VllY

imr
24-11-11, 20:01
Thanks για τα link,
Παρολα αυτα τα συγκεκριμενα δεν δουλευουν γιατι δεν μου αναγνωριζει το το usb stick.
Το ξαναφτιαχνω μια φορα για να δοκιμασω με το Novicomp win to flash μπας και δουλεψει την δευτερη.

Τελικα εφαγα ακυρο και απο τα xp που κατεβασα , απλα σταματαγαν σε μια μαυρη οθονη με κατι "κινεζικα" (πηγα και εγω να κατεβασω Ελληνικα)

Να πω οτι το αρχικο cd που προσπαθουσα να βαλω υποτιθεται ειχε ενσωματωμενο sp3, οποτε δεν νομιζω να γινεται αυτο με το sp2 που λενε

imr
25-11-11, 03:50
Αλλο ενα update, το μηχανημα τελικα αναστηθηκε (βεβαια ειναι σαν ζομπι μεχρι να βαλω drivers κτλ)

Κατεβασα ενα ακομα iso (απο τα πειρατικα ομως, θελεις να αγιασεις και δεν σε αφηνουν :p), το εγραψα αλλα με την μικροτερη δυνατη ταχυτητα και δουλεψε σχεδον αψογα.
Λεω σχεδον αψογα γιατι μου κολουσε στην μπαρα με το logo των windows και μου πηρε κατι ωρες (και με εβαλε σε σκεψεις να το πεταξω απο το παραθυρο) μεχρι να ανακαλυψω οτι ειχε προβλημα το mouse και δεν φορτωναν τα windows.

eagle13
25-11-11, 04:47
Αλλο ενα update, το μηχανημα τελικα αναστηθηκε (βεβαια ειναι σαν ζομπι μεχρι να βαλω drivers κτλ)

Κατεβασα ενα ακομα iso (απο τα πειρατικα ομως, θελεις να αγιασεις και δεν σε αφηνουν :p), το εγραψα αλλα με την μικροτερη δυνατη ταχυτητα και δουλεψε σχεδον αψογα.
Λεω σχεδον αψογα γιατι μου κολουσε στην μπαρα με το logo των windows και μου πηρε κατι ωρες (και με εβαλε σε σκεψεις να το πεταξω απο το παραθυρο) μεχρι να ανακαλυψω οτι ειχε προβλημα το mouse και δεν φορτωναν τα windows.

Ωραία , αφού πήρε μπροστά μια χαρά ............................ :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.