PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σύνδεση στο Internet;



divinesheet
24-11-11, 20:35
Καλησπέρα παιδιά,

Εδώ και αρκετό καιρό παρουσιάζω προβλήματα στην ταχύτητά μου στο internet. Παλιότερα δεν είχα πρόβλημα, αλλά απο μέσα Αυγούστου και μετά άρχισε αυτό το βιολί.

Καταρχάς πριν απο μερικές βδομάδες αποσυνδεόμουν συχνά. Έπαιρνα τηλέφωνο στο 121 για αναφορά βλάβης, μου το φτιάχναν. Μετά απο καμιά βδομάδα πάλι τα ίδια, μου το φτιάχναν πάλι. Μέχρι που τελικά σταμάτησα να αποσυνδέομαι.

Πλέον δεν έχω ικανοποιητική ταχύτητα (το router κλείδωνε μέχρι και 18500kbps προ 3μήνου) αλλά επίσης παρουσίαζονται και αρκετά θέματα με lag (μεγάλο ping), κάτι το οποίο με πειράζει περισσότερο σε σχέση με την ταχύτητά μου.

Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το router; Έχω το Level-One FBR-1161
Δυστυχώς δεν έχω κάποιο άλλο για να δοκιμάσω αν όντως φταίει. Παραθέτω τα στοιχεία της σύνδεσής μου:

SNR Margin : Downstream 19.2db | Upstream 10.5db
Line Attenuation : Downstream 11.0db | Upstream 4.8db
Data Rate : Downstream 12032kbps | Upstream 960kbps

Τώρα τι να φταίει, το router ; ΟΤΕ; και τα 2; Ή δεν φταίει τίποτα και είμαι απλά υπερβολικός με το lag που βρίσκω σε διάφορα MMORPG και σε Ιστοσελίδες στο Internet;

Να πω επίσης ότι είμαι σε ακτίνα 500μέτρων από το DSLAM της περιοχής μου

stefan_city
24-11-11, 20:38
λογω αποσυνδεσεων, μαλλον, σου εχουν παει το snr πολυ ψηλα, γι αυτο πλεον η ταχυτητα σου επεσε τοσο. ο οτε ρυθμιζει το snr στο 9, εισαι 10 μοναδες πανω.

θυμασαι αν εκανες καποια αλλαγη στην καλωδιωση, ή σε συσκευες, και απο τοτε να δημιουργηθηκε το προβλημα;

emeliss
24-11-11, 20:47
Τηλέφωνο στο 13888 να σου ξαναλλάξουν προφίλ. Αν έχεις πάλι αποσυνδέσεις θα πρέπει να δεις τις καλωδιώσεις σου ή να ανεβάσεις εσύ χειροκίνητα λίγο το snr margin αν το επιτρέπει το Level1.

divinesheet
25-11-11, 17:52
Τηλέφωνο στο 13888 να σου ξαναλλάξουν προφίλ. Αν έχεις πάλι αποσυνδέσεις θα πρέπει να δεις τις καλωδιώσεις σου ή να ανεβάσεις εσύ χειροκίνητα λίγο το snr margin αν το επιτρέπει το Level1.

Δεν έχει ρύθμιση για να το πειράξω μόνος μου.

Θα πάρω ένα τηλέφωνο, να δω τι γίνεται, να μου αλλάξουν προφίλ όπως λες. Αν αποσυνδέομαι πάλι, το πολύ πολύ να φέρω και κανέναν τεχνικό στο σπίτι να το ελέγξει.



λογω αποσυνδεσεων, μαλλον, σου εχουν παει το snr πολυ ψηλα, γι αυτο πλεον η ταχυτητα σου επεσε τοσο. ο οτε ρυθμιζει το snr στο 9, εισαι 10 μοναδες πανω.

θυμασαι αν εκανες καποια αλλαγη στην καλωδιωση, ή σε συσκευες, και απο τοτε να δημιουργηθηκε το προβλημα;


Δεν έκανα κάποια αλλαγή, μόνο ένα wireless router έχω βάλει και το χρησιμοποιώ σαν Access Point αλλά το πρόβλημα δεν είναι απο εκεί... Το είχα και πριν το αγοράσω.

divinesheet
25-11-11, 21:13
Τους ζήτησα να μου ξαναβάλουν να κλειδώνει στα 24, και όσο πιάνει απο 'κει και πέρα.

Πως μπορώ να δω αν υπάρχει πρόβλημα θορύβου στη δομή των καλωδιώσεων στο σπίτι μου;

divinesheet
29-11-11, 18:21
Έγινε η αλλαγή, και είμαι μια χαρά πλεον. Ούτε lags ούτε disconnects. Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά, γιατί πραγματικά δεν με είχαν ενημερώσει ότι μου αλλάξαν το προφίλ, και δεν το γνώριζα

@ ADSLgr.com All rights reserved.