PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN μέσω PCM - δεν μπορώ να έχω aDSL



Σελίδες : [1] 2

vandofan21r
31-10-06, 03:53
ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ADSL ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΣΕ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ , ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΟΡΤΕΣ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ . ΠΕΡΝΑΝΕ 4-5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΠΤ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ pcm . ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΟΤΙ ΑΝ ΒΑΛΩ ISDN ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΙΣΔΝ . ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΟ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΑΠΟ ΤΙ FORTHNET OTI EXEI ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΣΜ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΟΤΙ ΑΝ ΒΑΛΩ ΙΣΔΝ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΣΤΝ . ΕΛΕΟΣ ΠΟΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ... ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΠΙΤΙ ... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΙΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΔΣΛ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Gordito
31-10-06, 04:09
Θα σου πω τι να κανεις:
1)Γραφε με μικρα γραμματα. Δε σου φωναξε κανεις

wintech2003
31-10-06, 04:22
Αποκλείετε να έχεις ISDN γραμμή και να εισαι σε PCM...

Οπότε κάποιος σου λεει λάθος πράγματα...

Νικαετός
31-10-06, 09:51
Σου έχουν φέρει Netmod ? Αν , ναι τότε σίγουρα έχεις isdn γραμμή . Οπότε περίμενε μερικές μέρες να ενημερωθεί το σύστημα και ξανακάνε αίτηση ;)

vandofan21r
31-10-06, 14:55
ΠΑΙΔΙΑ ΙΣΔΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ]134 ΠΟΥ ΠΕΙΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΧΩ ΙΣΔΝ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΣΜ ... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΡΙΠΤΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ Ο ΟΤΕ ... ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ermis333
31-10-06, 15:25
Μη γράφεις με Κεφαλαία φίλε

vandofan21r
31-10-06, 15:55
γραφω με καιφαλαια για να μην βαζω τονους

ronaldinio
31-10-06, 16:04
Μάθε να βάζεις τόνους!

ISDN και PCM απλά δεν πάνε μαζί, ή το ένα έχεις ή το άλλο.

vandofan21r
31-10-06, 16:12
isdn εχω αφου εχω και netmod και δουλευει μια χαρα ... τοτε γιατι δεν μου προχψωραει η αιτηση εδω και 1 μηνα ?

Μολις πειρα το 134 και επιμενουν οτι ειμαι ακομα πανω σε πσμ και οτι θα το στειλει στα κεντρικα !!! εχω φρικαρει τελικα ποια ειναι η αληθεια ?

DiM
31-10-06, 16:37
Πρώτη φορα ακούω isdn να κάθεται πάνω σε PCM γραμμή !!! νέο επίτευμα του ΟΤΕ !!!

Φιλε εάν έχεις ISDN δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις PCM δεν γίνετε λαλακια σου λένε στον ΟΤΕ τραβα στο κεντρικό τις περιοχής σου με τον τελευταίο λογαριασμό και την απόδειξη πως παραλάβει netmod να λύσεις την .... παρεξήγηση.

euri
31-10-06, 17:00
Μήπως δεν έχει ανανεωθεί το πληροφοριακό σύστημα του ΟΤΕ για την αλλαγή της γραμμής;

vandofan21r
31-10-06, 17:27
παιδια δεν ξερω πραγματικα στον οτε μου λενε οτι γινεται και οτι να κανω αιτηση να μου αλλαξουν το δικτυο και μολισ μαζευτουν πολλες αιτησης θα το αλλαξουν αλλα μπορει να παρει και 5-6 μηνες ... και με βγαζουν τρελο οταν τους λεω οτι εσεις μου ειπατε ισδν με πσμ ειναι αδυνατον ...

BLuEArMyGR
31-10-06, 17:37
Πήγαινε σε άλλο υποκατάτστημα.. αυτόι εκεί μπορεί να μην έχουν όρεξη να σε εξυπηρετήσουν!

vandofan21r
31-10-06, 18:50
σε ολα τα καταστηματα που εχουν τα χανια πηγα αλλα τπτ δυστηχως ... τι αλλο να κανω ... το εετ δεν θυμαμαι πως λεγεται δεν μπορει να κανει κατι ?

IVIetaCreatoR
31-10-06, 19:58
Πάρε 134 και ζήτησε να στα εξηγήσει προϊστάμενος.
Πολλά παιδάκια δεν ξέρουν να διαβάζουν σωστά τον ΠΡΟΜΗΘΕΑ.:oops:

vandofan21r
31-10-06, 20:00
εχω παρει 10 φορες και ολοι μου λενε τα ιδια .. προυσταμενοι υπαλληλοι και εγω δεν ξερω ...

euri
31-10-06, 20:10
Πότε έγινε ISDN η τηλεφωνική σου σύνδεση;

vandofan21r
31-10-06, 20:36
1μηνα περιπου γιατι ?

euri
31-10-06, 20:44
Έλεγα μήπως υπάρχει η περίπτωση να μην έχει εμφανιστεί ακόμα η αλλαγή της γραμμής στο πληροφοριακό τους σύστημα. Αλλά ένας μήνας είναι αρκετό χρονικό διάστημα, κανονικά θέλει μερικές εργάσιμες μέρες το πολύ.

Άρα κάτι άλλο συμβαίνει :hmm:

vandofan21r
31-10-06, 20:59
Μπορει καποιος να μου πει ακριβως τι να παρω και να πω στο 134 για να τους εξηγησω οτι δεν γινεται ισδν και πσμ ?

manoulamou
31-10-06, 21:10
Απλα δεν γινεται να εχεις και pcm και isdn...
Εδω επειδη καποιοι πεφτουν σε pcm ζητανε να μετατραπει ή γραμμη τους σε isdn
για να μπορεσουν μετα να αποκτησουν χωρις προβλημα ADSL!!!

vandofan21r
31-10-06, 21:13
και εγω αυτο ξερω αλλα φαινεται επεσα παλι σε ειδικη περιπτωση ... τους το λεω και λενε οτι γινεται ... τωρα τι να σου πω με 5 ατομα διαφορετικα εχω μιλησει ...

manoulamou
31-10-06, 21:30
Δυστυχως :sorry: βρηκα ενα παναρχαιο νημα με μια απαντηση (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=47210&postcount=22) του nnn
και το εξης λινκ της intracom (http://www.intracom.com/intracom_telecom/en/products/network_solutions/narrowband_services/ds_pcm_p.htm)
Ισως επεσες στην εξαιρεση του κανονα!!!

vandofan21r
31-10-06, 23:27
και τι κανω σε αυτη την περιπτωση ?:sorry:

diabibas
31-10-06, 23:50
Δυστυχως :sorry: βρηκα ενα παναρχαιο νημα με μια απαντηση (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=47210&postcount=22) του nnn
και το εξης λινκ της intracom (http://www.intracom.com/intracom_telecom/en/products/network_solutions/narrowband_services/ds_pcm_p.htm)
Ισως επεσες στην εξαιρεση του κανονα!!!

manoulamou δε νομίζω ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει γιατί τυγχνάνει να γνωρίζω τον εξοπλισμό του ΟΤΕ λόγω επαγγέλματος (όχι ΟΤΕτζής)

Ο κύριος ΟΤΕ λοιπόν έχει τα PCM30 τα οποία τα χρησιμοποιεί μαζί με 2ΜΒ που απομαστεύει από οπτικές ίνες με τα ΑDM-1, ADM-4 κλπ.
Αυτά τα PCM τα χρησιμοποιεί όπου ΔΕΝ έχει κοντά του ελεύθερο κέντρο για να μεταφέρει γραμμές από μακρυά με την μέθοδο της τηλεπιλογής (και για άλλους λόγους).

Η ενίσχυση του σήματος γίνεται με HDSL τερματικές (και στα 2 άκρα) διατάξεις.

Οι κάρτες που έχουν επάνω τα PCM-30 (βγάζουν 30 κανάλια επικοινωνίας των 64Kb, 2 σε κάθε κάρτα = 15 κάρτες) λέγονται ΚΖ2 (οι οτετζήδες τα αποκαλούν ''κατσετού") και υπάρχουν οι αναλογικές, οι hotline και οι DATA.

Μάλλον ο φίλος μας έπεσε στην περίπτωση που του βρήκαν ελεύθερο DATA και του ένωσαν 2 κανάλια (στην ίδια κάρτα) για να του βγάλουν την ISDN. Η κανονική ISDN διαμόρφωση που είναι τετρασύρματη ΔΕΝ θα μπορούσε να περάσει, εδώ κάνουμε χρήση της πολυπλεξίας και την πηγαίνουν 2σύρματη και διαφοροποιείται στο NetMod (που πραγματικά έχει βραβευτεί για την πατέντα της η intracom).

Όταν του είχαν πει για αλλαγή σε ISDN προφανώς οι του 134 (λογικό είναι να μην το γνώριζαν)

Πιθανή Λύση: Eάν έχεις πρόσβαση πήγαινε στα υπόγεια του ΟΤΕ όπου είναι ο κατανεμητής να μιλήσεις απευθείας με τους ανθρώπους εκεί.

Αλλά λίγο δυσοίωνα τα βλέπω τα πράγματα:hmm:

sdikr
31-10-06, 23:53
manoulamou δε νομίζω ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει γιατί τυγχνάνει να γνωρίζω τον εξοπλισμό του ΟΤΕ λόγω επαγγέλματος (όχι ΟΤΕτζής)

Ο κύριος ΟΤΕ λοιπόν έχει τα PCM30 τα οποία τα χρησιμοποιεί μαζί με 2ΜΒ που απομαστεύει από οπτικές ίνες με τα ΑDM-1, ADM-4 κλπ.
Αυτά τα PCM τα χρησιμοποιεί όπου ΔΕΝ έχει κοντά του ελεύθερο κέντρο για να μεταφέρει γραμμές από μακρυά με την μέθοδο της τηλεπιλογής (και για άλλους λόγους).

Η ενίσχυση του σήματος γίνεται με HDSL τερματικές (και στα 2 άκρα) διατάξεις.

Οι κάρτες που έχουν επάνω τα PCM-30 (βγάζουν 30 κανάλια επικοινωνίας των 64Kb, 2 σε κάθε κάρτα = 15 κάρτες) λέγονται ΚΖ2 (οι οτετζήδες τα αποκαλούν ''κατσετού") και υπάρχουν οι αναλογικές, οι hotline και οι DATA.

Μάλλον ο φίλος μας έπεσε στην περίπτωση που του βρήκαν ελεύθερο DATA και του ένωσαν 2 κανάλια (στην ίδια κάρτα) για να του βγάλουν την ISDN. Η κανονική ISDN διαμόρφωση που είναι τετρασύρματη ΔΕΝ θα μπορούσε να περάσει, εδώ κάνουμε χρήση της πολυπλεξίας και την πηγαίνουν 2σύρματη και διαφοροποιείται στο NetMod (που πραγματικά έχει βραβευτεί για την πατέντα της η intracom).

Όταν του είχαν πει για αλλαγή σε ISDN προφανώς οι του 134 (λογικό είναι να μην το γνώριζαν)

Πιθανή Λύση: Eάν έχεις πρόσβαση πήγαινε στα υπόγεια του ΟΤΕ όπου είναι ο κατανεμητής να μιλήσεις απευθείας με τους ανθρώπους εκεί.

Αλλά λίγο δυσοίωνα τα βλέπω τα πράγματα:hmm:

ολά τα Netmod που έχω δει κάνουν σύνδεση με δισυρματό

kx5
31-10-06, 23:55
και τι κανω σε αυτη την περιπτωση ?
Παντρεύεσαι Κρητικιά με μπάρμπα στο ΟΤΕ. Κάτι θα γίνει τότε.

Δεν θέλω να παίξω με τον πόνο σου αλλά επειδή έχω μείνει ένα χρονικό διάστημα σε μεγάλη πόλη στην Κρήτη, θα σου πω ότι είχα πολλά τρεχάματα με τον οτε. Γενικότερα είναι και οι γραμμές για τον π...... :down:



Δυστυχως :sorry: βρηκα ενα παναρχαιο νημα με μια απαντηση (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=47210&postcount=22) του nnn
και το εξης λινκ της intracom (http://www.intracom.com/intracom_telecom/en/products/network_solutions/narrowband_services/ds_pcm_p.htm)
Ισως επεσες στην εξαιρεση του κανονα!!!
Ότι ο οτε θα έβαζε pcm και σε γραμμές isdn :worthy:

vandofan21r
31-10-06, 23:57
Μου ειπε μια απο το 134 αφου ειμαι σε ισδν δεν θα ειναι δυσκολο να μου το αλλαξουν και οτι θα περασει αιτηση στα κεντρικα σε 3 μερες θα το αλλαξουν υπαρχει περιπτωση ? στα υπογεια του οτε πως να παω δεν εχω κανενα γνωστο μονο στα κεντρικα της αθηνας εχω :sorry:

ειμαι πολυ γκαντεμης τελικα .... ελπιζω να περασουν οι 3 μερες και να δω καμια προκοπη οπως μου ειπε απο το 134 ... τεσπα ευχαριστω αν εχεται κατι να μου προτινεται ελπιζω να το κανεται να μου απαλυνεται λιγο τον πονο γιατι δεν την παλευω ποια ερχονται 200 ευρω λογαριασμοι και ειμαι και φοιτητης ... και δεν την βγαζω ....

diabibas
01-11-06, 00:01
ολά τα Netmod που έχω δει κάνουν σύνδεση με δισυρματό

Ναι ΔΕΝ διαφωνώ ούτε είπα κάτι διαφορετικό. Για την βράβευση που ανέφερα (αν εννοείς αυτό) το είχα διαβάσει καιρό πριν σε μια εφημερίδα (μη μου ζητήσεις τώρα την πηγή γιατί μου είναι αδύνατο). Αν πάλι ενοχλεί το κένω ένα edit και το σβήνω .... μετοχές στην Intracom έχω??:p

vandofan21r
01-11-06, 00:03
τουλαχιστον τωρα που εκανα αιτηση θα παρει πραγματικα μονο 3 μερες ειπε οτι ειναι ευκολο να το αλλαξουν απο τα κεντρικα μεσα σε 3 μερες θα ειναι ετοιμο ...

diabibas
01-11-06, 00:04
ειμαι πολυ γκαντεμης τελικα .... ελπιζω να περασουν οι 3 μερες και να δω καμια προκοπη οπως μου ειπε απο το 134 ... τεσπα ευχαριστω αν εχεται κατι να μου προτινεται ελπιζω να το κανεται να μου απαλυνεται λιγο τον πονο γιατι δεν την παλευω ποια ερχονται 200 ευρω λογαριασμοι και ειμαι και φοιτητης ... και δεν την βγαζω ....

Φίλε μου τα 200 ευρώ που σου έρχονται ... δεν το καταλαβαίνω τί σχέση έχουν. Η διαφορά του παγίου PSTN - ISDN είναι λίγα ευρώ 4-5 το δίμηνο. Εκτός αν εννοείς ότι το ADSL το ήθελες για VoIP για να γλιτώσεις τηλεφωνήματα.

vandofan21r
01-11-06, 00:06
οχι οτι μπαινω 8 ωρες ιντερνετ την μερα απο το σπιτι ... γι αυτο ...

diabibas
01-11-06, 00:41
Φίλε κάτι τελευταίο που σκέφτηκα,
σε ποια πόλη της Κρήτης είσαι???

vandofan21r
01-11-06, 00:45
XANIA why ?

diabibas
01-11-06, 00:57
Φίλε μου τα Χανιά έχουν WMN (Wireless Metropolitan Network) το οποίο συνδέεται με της Αθήνας το AWMN. To έχεις σκεφτεί καθόλου??

http://www.awmn.net/forum/viewforum.php?f=25

vandofan21r
01-11-06, 15:53
για εξηγησετω λιγο καλυτερα τι ειναι αυτο που μου εγραψες δεν το ξερω ... :sorry:

saint240881
01-11-06, 18:34
γραφω με καιφαλαια για να μην βαζω τονους

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

:respekt:

diabibas
01-11-06, 23:11
Πήγαινε στο www.awmn.net και στο Link που σου έδωσα παραπάνω, δειάβασε λίγο για αρχάριους που λέει και θα καταλάβεις. Εγώ πάντως από βδομάδα μπαίνω ...

vandofan21r
03-11-06, 21:17
Πήγαινε στο www.awmn.net και στο Link που σου έδωσα παραπάνω, δειάβασε λίγο για αρχάριους που λέει και θα καταλάβεις. Εγώ πάντως από βδομάδα μπαίνω ...

Δεν καταλαβαινω αλλα τελος παντον αν υπαρχει λυση η αλλος τροπος πες τον μου απο εδω θα σου ειμαι υποχρεος . Ο Οτε ακομα να κανει κατι ...

manoulamou
03-11-06, 22:05
Ασυρματο Μητροπολιτικο Ευρυζωνικο Δικτυο (http://www.awmn.net/?id=info):
CWN 10.140.0.0/16 - 10.143.0.0/16 Χανίων
Μπες, δες, ρωτα :http://www.awmn.net/forum/

diabibas
04-11-06, 00:24
Δεν καταλαβαινω αλλα τελος παντον αν υπαρχει λυση η αλλος τροπος πες τον μου απο εδω θα σου ειμαι υποχρεος . Ο Οτε ακομα να κανει κατι ...

Ποιο πάνω σου έγραψα το τί μπορεί να συμβαίνει στην περίπτωσή σου.

Εγώ σου αντιπρότεινα κάτι εντελώς διαφορετικό, που θα σου μάθει πολλά μα πάρα πολλά πράγματα.
Πριν από λίγα χρόνια μερικοί τύποι ξεκίνησαν τις ασύρματες διασυνδέσεις μεταξύ τους. Ότνα απελευθερώθηκε η συχνότητα των 5GHz τα πράγματα βελτιώθηκαν κατά πολύ.
Έχουν καταφέρει να ενώσουν την Αθήνα με πολλές αντοίστιχες περιοχές της ελλάδος.

Αν έχεις όρεξη και μεράκι είναι κάτι που στο συμβουλέυω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. Aν θες έτοιμες λύσεις μην πεις καν στον κόπο. Η όλη φιλοσοφία αυτού που σου προτείνω είναι στο best effort.

diabibas
04-11-06, 01:53
ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!

Ο φίλος μας από εδώ κατάλαβε ότι θα βρει λύση στο πρόβλημά του, αν δημοσιεύσει το θέμα του (παλι με κεφαλαίους χαρακτήρες ... για να μη βάζει τόνους) στο AWMN

ΕΛΕΟΣ. Εγώ του είπα να ψαχτεί μήπως πιάνεται με κάποιον ασύρματα για να μπει στο κόσμο των metropolitan networks, όπου πολλές φορές μπορεί να έχει και ίντερνετ και προφανώς αυτός γιατί ΒΑΡΙΕΤΑΙ να διαβάσει γιατί και περί τίνος πρόκειται ... τέλος πάντως παραθέτω το link


http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?t=25463&sid=25

(μάλιστα του είπαν τα παιδιά ότι το κατάλληλο site στο πρόβλημά του είναι το adsl.gr και αυτός τους απάντησε ότι εμείς, δηλ. εγώ, του πρότεινα να πάει εκεί)

Craven
04-11-06, 02:54
diabibas σου μιλάω σαν μέλος του awmn... έχεις παρεξηγήσει μερικά πράγματα...
θα το πουμε για ΆΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ... το AWMN Δ-Ε-Ν ΕΙΝΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!!

επιμένεις σε τόσα πόστ λέγοντας "πήγαινε στο awmn να λύσεις το πρόβλημα σου".. τι σχέση έχει το ένα με το άλλο? το παιδί θέλει να μπεί στο internet
Το awmn είναι ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ και HOBBYΣΤΙΚΟ δικτυο που σαν σκοπό δεν έχει να έρθει κάποιος να συνδεθεί για να βρεί Internet αλλά να έρθει κάποιος για να βρεί ένα hobby, να ασχοληθεί ΜΟΝΟΣ του (με την βοήθεια μεν των υπολοίπων αλλά σαν καθοδήγηση και όχι μου τα κάνουν οι άλλοι) ΟΧΙ τόσο για το αποτέλεσμα όσο για το να μάθει κάποιος να γνωρίσει κόσμο να αποκτήσει ένα Hobby... θέλει ΠΟΛΥ κόπο ΠΟΛΥ χρονο και ΠΟΛΥ όρεξη... μάλλον μερικοί τα έχετε παρεξηγήσει λίγο τα πράγματα.. σαν έναν φίλο που ήρθε και πέταξε το ωραίο "θέλω να πληρώσω κάποιον να μου στήσει κόμβο"..:evil:

Και για να εξηγούμαι και να μην παρεξηγούμαι.. θα μπορούσε να μοιράσει ασύρματα με κάποιον μια σύνδεση γιαυτό τον σκοπό βέβαια δεν χρειάζεται ένα μητροπολητικό δύκτιο που θα χει και κάποιες απαιτήσεις στο τι εξοπλισμό θα χεις πώς θα συνδεθείς τί θα κάνεις να ψαχτείς κτλ αλλά έναν γείτωνα στα 20 και 30 και 50 μέτρα που είναι διατεθημένος να μοιραστεί το κόστος της συνδεσης του..

diabibas
04-11-06, 11:34
diabibas σου μιλάω σαν μέλος του awmn... έχεις παρεξηγήσει μερικά πράγματα...
θα το πουμε για ΆΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ... το AWMN Δ-Ε-Ν ΕΙΝΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!!

επιμένεις σε τόσα πόστ λέγοντας "πήγαινε στο awmn να λύσεις το πρόβλημα σου".. τι σχέση έχει το ένα με το άλλο? το παιδί θέλει να μπεί στο internet
Το awmn είναι ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ και HOBBYΣΤΙΚΟ δικτυο που σαν σκοπό δεν έχει να έρθει κάποιος να συνδεθεί για να βρεί Internet αλλά να έρθει κάποιος για να βρεί ένα hobby, να ασχοληθεί ΜΟΝΟΣ του (με την βοήθεια μεν των υπολοίπων αλλά σαν καθοδήγηση και όχι μου τα κάνουν οι άλλοι) ΟΧΙ τόσο για το αποτέλεσμα όσο για το να μάθει κάποιος να γνωρίσει κόσμο να αποκτήσει ένα Hobby... θέλει ΠΟΛΥ κόπο ΠΟΛΥ χρονο και ΠΟΛΥ όρεξη... μάλλον μερικοί τα έχετε παρεξηγήσει λίγο τα πράγματα.. σαν έναν φίλο που ήρθε και πέταξε το ωραίο "θέλω να πληρώσω κάποιον να μου στήσει κόμβο"..:evil:

Και για να εξηγούμαι και να μην παρεξηγούμαι.. θα μπορούσε να μοιράσει ασύρματα με κάποιον μια σύνδεση γιαυτό τον σκοπό βέβαια δεν χρειάζεται ένα μητροπολητικό δύκτιο που θα χει και κάποιες απαιτήσεις στο τι εξοπλισμό θα χεις πώς θα συνδεθείς τί θα κάνεις να ψαχτείς κτλ αλλά έναν γείτωνα στα 20 και 30 και 50 μέτρα που είναι διατεθημένος να μοιραστεί το κόστος της συνδεσης του..


Μα εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, το ξέρω το AWMN σχεδόν από τότε που ξεκίνησε, έχω μπει μέσα σε αυτό (δεν ήμουν ενεργό μέλος γιατί έλειπα 5 χρόνια και ξαναγύρισα τώρα). Όλα αυτά που αναφέρεις τα γνωρίζω πολύ καλά, οπότε 2 πράγματα ή εγώ δεν εκφράστικα καλά ή κάποιος-oi ΔΕΝ κατάλαβαn καλά αυτά που είπα.

Στον φίλο μας για το ADSL και PCM δεν του είπα αφού δεν έχεις ίντερνετ από ADSL βάλε από ΧWMN (χανιά). ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, απλώς του είπα μήπως θα ήθελε να ασχοληθεί με κάτι άλλο που πιθανώς δεν γνώριζε για να μάθει πάρα μα πάρα πολλά πράγματα. Του είπα εξ' αρχής για το best effort.

Πιθανώς παρεξηγήθηκα, δεν του πρότεινα εναλλακτική αλλά του είπα να δει κάτι εντελώς διαφορετικό. Πως στο κάτω - κάτω της γραφής να του προτείνω λύση ο Γενικός του ΟΤΕ είμαι? ή να πάω να σκάψω να του περάσω καλώδια κατευθείαν από το ALCATEL??

(όσο για τον τύπο που ήθελε να πληρώσει το έχω διαβάσει όλο το νήμα, απλώς σκέψου πόσοι θα του είχαν στείλει ρm, αλλά από έξω θα τον έβριζαν)

Craven
04-11-06, 12:47
Όπως απάντησα και στο Pm σου... Και έτσι όπως το είπες αλλά και έτσι όπως το κατάλαβε (και δυστυχώς και εγώ έτσι το κατάλαβα) είναι σαν να του πρότεινες εναλλακτική.. anyway αφού τώρα εξηγείς πως άλλο εννοούσες δεν έχω παρά να πώ πως τότε πρόκειτε για παρεξηγηση :)

manoulamou
04-11-06, 13:51
Παρεξηγηση, αλλα το μελος, παρ ολες τις εξηγησεις
και την προσπαθεια να τον βοηθησουμε
πηγε αλλου να κανει τα παραπονα του:)

karetsos
04-11-06, 14:00
στείλε μου το νούμερό σου σε pm και τη δευτέρα το πρωί θα ξέρεις αν είσαι σε pcm ή όχι....

vandofan21r
04-11-06, 16:03
okz :cool:

karetsos
06-11-06, 18:54
πάντως το τηλέφωνο αυτό είναι 100% σε pcm (παρότι είναι isdn) και δυστυχώς λόγω έλλειψης δικτύου δεν προβλέπεται να γίνεται τίποτα γρήγορα....

δυστύχως υπάρχει και έλλειψη προσωπικού οπότε καλή υπομονή...

αν μπορέσεις να καταφέρεις να κόψεις το dsl τουλάχιστον να μη το πληρώνεις τζάμπα.

RyDeR
06-11-06, 21:48
Ω ρε φίλε που έπεσες! Τι κωλοφ@ρδία είναι αυτή;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.