PDA

Επιστροφή στο Forum : Χιλιοι και ένας τρόποι να εισπράτει η WIND το χαράτσι του "τέλους επανασύνδεσης"



schufu
25-11-11, 14:15
Τελικά αυτή η εταιρεία μόνο τα 5εύρα της επανασύνδεσης την κόφτουν.. Όταν το είχα ισχυριστεί πριν από 3 μήνες, κάποιοι το είχαν βρει «τραβηγμένο». Κι εγώ είχα αρχίσει να πιστεύω πως ήταν περισσότερο θέμα κακής οργάνωσης, παρά «πολιτικής» της εταιρείας.
Μετά το τελευταίο πόστ μου για «τέλη επανασύνδεσης χωρίς διακοπή» (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=533883) η εταιρεία είχε δοκιμάσει να με ξαναχρεώσει τέλη για εξοφλημένο, αυτή τη φορά, λογαριασμό! Τον Αύγουστο πέρασε «διακοπή σύνδεσης» 3 μέρες μετά την εξόφληση του σε κατάστημα WIND. Μετά τη διαμαρτυρία μου, με ξαναπίστωσε για δεύτερη φορά.
Όμως η WIND δεν εγκαταλείπει την προσπάθεια και ψάχνει νέους τρόπους είσπραξης αυτού του έξτρα χαρατσιού των 4,2€ + ΦΠΑ. Δεν είναι και άσχημα να κάνεις άτυπη αύξηση του τιμολόγιου σου κατά 30%.
Από το καλοκαίρι η Wind είχε εξαγγείλει μια πολιτική ειδοποίησης μέσω SMS για επερχόμενη φραγή υπηρεσιών λόγω ανεξόφλητων λογαριασμών. Από τότε λάμβανα το μήνυμα και το αργότερο την επομένη εργάσιμη μέρα εξοφλούσα τους λογαριασμούς.
Αυτό κράτησε μόνο 3 μήνες!
Το Νοέμβρη, λοιπόν, χωρίς κανένα προειδοποιητικό SMS, μου κόβουν τη σύνδεση. Στέλνω γραπτό αίτημα να μη χρεωθώ τέλη επανασύνδεσης, γιατί «δεν είχα λάβει προειδοποιητικό SMS», ενώ τους ενημερώνω τηλεφωνικά πως δεν έχω λάβει ούτε γραπτό τιμολόγιο του τελευταίου μήνα (πράγμα που μου είναι απαραίτητο ως φορολογικό στοιχείο).
Η WIND, κατ` αρχήν, αποδέχεται κάποιο πρόβλημα στην αποστολή λογαριασμών και μου λέει να περιμένω να έρθει το τιμολόγιο. (Έχουν περάσει 30 μέρες και ακόμα δεν έχουν φτάσει).
Αλλά ενώ αναγνωρίζει πως υπήρξε κάποια δυσλειτουργία στο λογιστήριο της, μου απορρίπτει το αίτημα μη χρέωσης για δύο λόγους:
1) Επειδή μου έχει διαγράψει 2 φορές τέλη επανασύνδεσης, δεν μπορεί να το κάνει τρίτη φορά! Λες και αν μια εταιρεία κάνει συνεχόμενα λάθη δεν οφείλει να τα διορθώνει και τρίτη και τέταρτη και δέκατη φορά…
2) Θεωρεί πως οι ειδοποιήσεις «έφυγαν» και λογικά θα έπρεπε να την είχα λάβει. Λες και εγώ λέω σκόπιμα ψέματα για να σπαταλώ πεντάευρα και χρόνο για να γράφω καταγγελίες.
Πιστεύω πως η WIND έχει αφήσει ανοργάνωτο και «μπάχαλο» το κομμάτι των επανασυνδέσεων γιατί «βολεύεται» με την εύκολη είσπραξη πεντάευρων για την επανασύνδεση.
Αλλιώς θα πρέπει να τη θεωρήσουμε καφενειακού τύπου οργάνωσης που δεν μπορεί να συντάξει ούτε ένα SMS.
Όταν αντίστοιχη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στέλνει το απλό μήνυμα «έχει προγραμματιστεί φραγή για την τάδε του μηνός» μου φαίνεται αδιανόητο να μην μπορεί να το κάνει με οργανωμένο και μόνιμο τρόπο μια ολόκληρη WIND, εφ` όσον επιμένει να χρεώνει το απίστευτο ποσό των 4,2€.
Κρίμα, γιατί είχα αρχίσει να σκέφτομαι να παραμείνω στην εταιρεία και μετά τον πρώτο χρόνο…

thomNikolaou
25-11-11, 19:10
Πιστεύω και εγώ ότι η εμπειρία σου οφείλετε στο μπάχαλο της "οργάνωσης" το οποίο έχω βιώσει και εγώ με διαφορετικό τρόπο και όχι σε δόλο της εταιρίας.

dennis2006
26-11-11, 21:19
εμενα μου χρωστανε 100 ευρω απο λαθος ( δεν μου βαζανε εκπτωση 10 ευρω για triple) και δεν τα δινουν με τιποτα. το "μπαχαλο" λειτουργει παντα προς οφελος τους.

schufu
28-11-11, 10:14
Νομίζω thomNikolaou, πως ο dennis2006 το λέει πολύ σωστά. Είναι, πράγματι, μπάχαλο αλλά μόνο στους τομείς που τους συμφέρει. Θα "ξεχάσουν" να στείλουν sms, τιμολόγια, επιστροφές των 100ευρώ αλλά δε θα ξεχάσουν ποτέ να σου κόψουν τη σύνδεση ή να σε χρεώσουν τέλη επανασύνδεσης.
Αυτό εγώ το καταχωρώ σαν "πολιτική" ηθελημενη τη εταιρείας.
Έχουν στήσει ένα μηχανισμό να μαζεύουν άκοπα 5ευρα...
Απλά Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο για τις μέρες οικονομικού στενέματος που ζούμε όλοι μας.

africa_twin
28-11-11, 11:57
Μην ξεχνάτε ότι όποιος ωφελείται από το μπάχαλο που επικρατεί σε ορισμένες εταιρίες δεν βγαίνει στα forums να το καταγγείλει! Για παράδειγμα ξέρω άτομο που πάνω από 2 χρόνια έχει DP από γνωστή μπαχαλοεταιρεία και δεν του έρχεται λογαριασμός...

Seitman
28-11-11, 12:19
Θα του έρθουν μαζεμένα όταν αποφασίσει να κάνει διακοπή/φορητότητα/αλλαγή πακέτου κτλ. ;)
Εκεί θα δεις κλάμα μετά.

africa_twin
28-11-11, 12:29
και γιατί να αλλάξει πακέτο θα βρει πουθενά φθηνότερο; :rofl:

Seitman
28-11-11, 12:33
:rolleyes:
Είναι και αυτό :lol:

dennis2006
28-11-11, 14:06
Το σίγουρο είναι ότι κάποτε θα το ανακαλύψουν. Εγώ και μόνο στην σκέψη ότι θα μου έρθει ένα τερατώδες ποσό να πληρώσω θα πήγαινα να τους ενημερώσω

frixosb
28-11-11, 15:28
Τελικά αυτή η εταιρεία μόνο τα 5εύρα της επανασύνδεσης την κόφτουν.. Όταν το είχα ισχυριστεί πριν από 3 μήνες, κάποιοι το είχαν βρει «τραβηγμένο». Κι εγώ είχα αρχίσει να πιστεύω πως ήταν περισσότερο θέμα κακής οργάνωσης, παρά «πολιτικής» της εταιρείας....
Όταν αντίστοιχη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στέλνει το απλό μήνυμα «έχει προγραμματιστεί φραγή για την τάδε του μηνός» μου φαίνεται αδιανόητο να μην μπορεί να το κάνει με οργανωμένο και μόνιμο τρόπο μια ολόκληρη WIND, εφ` όσον επιμένει να χρεώνει το απίστευτο ποσό των 4,2€.
Κρίμα, γιατί είχα αρχίσει να σκέφτομαι να παραμείνω στην εταιρεία και μετά τον πρώτο χρόνο…

θα δεχτώ ότι όλες οι εταιρείες και γενικότερα στις καθημερινές συναλλαγές μας, είναι πιο εύκολο το "σου τα περνω" παρά "σου επιστρέφω".
΄Ομως για να αναφερεις τόσο συχνά περι "φραγης" μάλλον υπάρχει και κάποιο πρόβλημα μη έγκυρης πληρωμής. Όπως και να έχει για αυτο το λόγο υπάρχει το e-bill εντελώς δωρεάν, οπου έχεις στο email σου κ άμεσα τον λογαριασμό, και αν είναι τιμολόγιο (οι απλες αποδείξεις δεν περνάνε στα έξοδα όπως ξέρουμε όλοι) τότε μπορείς και να το τυπώσεις από τον υπλογογιστή σου.
Φαντάζομαι σε αυτή την περίπτωση δεν θα φταιει αν ειχε μελανη ο εκτυπωτής, χαρτί η θήκη και όρεξη ο ταχυδρομος να περάσει από το γραμματοκιβώτιο αλλά έγκαιρα κ ανα πάσα στιγμή θα γνωρίζεις το ποσό για πληρωμή.
Άσε που με το ebill μπορείς να ελέγχεις και τα στατιστικά σου.

schufu
29-11-11, 00:40
frixosb, όπως είχα γράψει και στο προηγούμενο ποστ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=533883) μου, αν ήξερα πως η Wind βάζει 5 € τέλη επανασύνδεσης δεν θα την είχα επιλέξει εξ` αρχής, γιατίη δουλεια μου πάει κατά διαόλου και δεν μπορώ να είμαι επιμελής στις πληρωμες μου όσο κι αν το επιθυμώ.
Έτσι σε όλους του λογαριασμούς μου προσπαθώ να κερδίσω την κάθε μέρα ακόμα και με κίνδυνο προσωρινης φραγής. Πχ στη ΔΕΗ παντα αφήνω ένα δίμηνο καθυστερημένο και ξέρω πως έχω και καμιά 25αρια μερες έξτρα, ενώ στο κινητό μου το πληρώνω με το που θα έρθει η ειδοποίηση φραγής.
Έτσι στη Wind προσπαθούσα να βρω πότε το κόβουν. Όταν μου το κόψαν στις 15 του Μάη, έλεγα να το πληρωνω στις 12, αλλά μου το κόψαν στις 11… Όταν τον Ιούλη το πλήρωσα στις 8 με χρέωσαν τέλη επανασύνδεσης (ο λόγος του προηγούμενου ποστ). Είχα αποφασίσει να το πληρώνω στις 8 κάθε μήνα, αλλά αφού καθιέρωσαν [;] ειδοποίηση sms από τον Αύγουστο, είχα αφεθεί στο sms. Από το Νοέμβρη εγκατελειψαν, ξανα, τα sms, οπότε… Μέχρι να το βρω έχω φεσωθεί 3 τέλη επανασύνδεσης (πέρα των δύο που μου τα ακύρωσαν)
Πολύ απλά, η Wind δεν έχει σταθερή πολιτική «προσωρινής φραγής». Αυτό δεν θα ήταν απαραίτητα κακό, αν δεν συνοδευόταν με το χαράτσι του 5ευρου.
Όποιος έχει και μπορεί και πληρώνει όλους τους λογαριασμούς του στην ώρα τους, προφανως και δεν μπορεί να αντιληφθεί το «προβλημα» που περιγράφω. Όμως αν είχα αυτή την άνεση δεν θα έψαχνα τα πιο οικονομικά προγράμματα των 15 και 20 ευρώ..
Θα με απασχολούσε μόνο η σταθερότητα της γραμμης και το helpdesk… Όπου ειδικά στη Wind... αστο κάλυτερα…

@ ADSLgr.com All rights reserved.