PDA

Επιστροφή στο Forum : Remote Desktop Access



Ntavelis
25-11-11, 16:46
Καλησπέρα παίδες!

Στην εταιρία που δουλεύω η μηχανογράφηση έχει πρόσβαση στα PC μας με ένα πρόγραμμα όπου είναι συνεχώς ενεργό και τους δίνει άμεση χρήση σε όλο το γραφικό του περιβάλλον (μιλάμε πάντα για Windows και πιο συγκεκριμένα Windows Server).
Δεν θυμάμαι την ονομασία του και δε νομίζω ότι έχει σημασία. Eγώ σε αυτό που θέλω βοήθεια είναι να μου πείτε αν υπάρχει τρόπος να το κάνω αυτό στα Linux (συγκεκριμένα στο Debian) και να έχω πρόσβαση από απομακρυσμένο υπολογιστή στο γραφικό περιβάλλον του αλλά από Windows.

Ελπίζω να μη ζητάω πολλά..
Ευχαριστώ!

victz
25-11-11, 20:15
Aν καταλαβα καλα θες απο μηχανακι windows να μπαινεις σε desktop που τρεχει πανω σε Debian. Εμενα μου δουλευει το Teamviewer. αλλα το τρεχω πανω σε KDE. Δεν ξερω ομως αν τρεχει σε αλλα De εκτος αυτου, ελπιζω να κανει τη δουλεια που θες.

boeotian
25-11-11, 21:02
tigervnc για rdesktop σε linux

megahead13
26-11-11, 04:53
xrdp ή freenx ή vnc

Ntavelis
26-11-11, 11:35
Με τα προγράμματα που μου προτείνετε θα έχω πρόσβαση από Windows;

megahead13
26-11-11, 17:05
Ναι, ναι και ναι :p

imitheos
26-11-11, 22:02
Για το αντίθετο τι προγράμματα χρησιμοποιείτε ?

Μερικές φορές χρειάζεται να βοηθήσω κάποιο φίλο σε κάτι στα Windows και δεν μπορεί να κάνει αυτά που του λέω από το τηλέφωνο ή στο msn. Οπότε είναι πιο εύκολο να συνδεθώ και να το κάνω εγώ. Αν την ώρα που κουνάω εγώ το ποντίκι και κάνω δουλειές μπορεί να φαίνεται και σε αυτόν ώστε να βλέπει πως γίνεται και να του εντυπώνεται ακόμη καλύτερα.

Γνωστοί μου χρησιμοποιούν τα logmein και teamviewer αλλά αμιγώς σε windows. Έχω την εντύπωση ότι το teamviewer δίνει ένα linux 32bit binary αλλά προτιμώ κάποια ανοιχτή λύση.

Γνωρίζω το rdesktop (http://www.rdesktop.org/) αλλά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα οπότε δεν ξέρω ποια είναι η βέλτιστη λύση. Εσείς ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε ?

Edit: Στο Comparison of remote desktop software (http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_remote_desktop_software) είδα και τα FreeRDP και FreeNX που φαίνονται να είναι καλά.

baskin
26-11-11, 22:10
Προσωπικά teamviewer. Εφόσον έχω στήσει εγώ το "απέναντι" σύστημα (και κυρίως σε επιχειρήσεις) συνήθως έχω VPN και τρέχει VNC server, οπότε τα υπόλοιπα τα καταλαβαίνεις.

megahead13
26-11-11, 22:12
Αν δε θες teamviewer, τότε κάποιο flavor VNC ή NX

baskin
26-11-11, 22:17
Φαντάζομαι ότι ο imitheos μιλάει για κάποια λύση ανάγκης, όπου δεν έχεις φτιάξει κάτι από "απέναντι" πλευρά.

imitheos
26-11-11, 22:27
Φαντάζομαι ότι ο imitheos μιλάει για κάποια λύση ανάγκης, όπου δεν έχεις φτιάξει κάτι από "απέναντι" πλευρά.

Όχι δεν με πειράζει αυτό. Έτσι και αλλιώς συνήθως πρέπει να πάω στο σπίτι του φίλου να το φτιάξω οπότε θα στήσω μια φορά το πρόγραμμα και δεν θα χρειάζεται να πηγαίνω για ψύλλου πήδημα. Με μπέρδεψες όμως. Σε όλες τις λύσεις δεν πρέπει να σετάρεις πρώτα το χ πρόγραμμα στα windows (τον "server" με μπακάλικη ορολογία) ? Αλλιώς πως θα συνδεθείς ?

baskin
26-11-11, 23:00
Με το teamviewer δεν χρειάζεται να έχεις στήσει κάτι. Αν του το έχεις με ένα shortcut στην επιφάνεια είσαι έτοιμος. Επίσης αν δεν το έχει τον καθοδηγείς πολύ εύκολα για να το κατεβάσει.

Με όλα τα υπόλοιπα, θα πρέπει να έχεις στήσει τον server (π.χ. vnc server) και να έχεις κάνει και τα κατάλληλα port forwards στον router του. Επειδή αυτό όμως είναι επικίνδυνο, εγώ το κάνω μέσω VPN, αλλά εκεί πρέπει να αξίζει ο κόπος. Στην περίπτωση π.χ. του vnc απλά μπορείς να έχεις έτοιμα τα port forwards και να τον μάθεις να τρέχει τον server κατά περίπτωση (πάλι με ένα shortcut).

Αυτά σου γλυτώνει το teamviewer, αλλά δεν είναι open.

........Auto merged post: baskin πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παίζει και ένα extension του chrome αλλά δεν το έχω δοκιμάσει (και είναι official από την Google).

victz
27-11-11, 00:28
Το καλο με το teamviewer στην "απεναντι" πλευρα ειναι οτι δεν χρειαζεται καν εγκατασταση. Απλα το τρεχεις, και εισαι οκ.

Προσωπικα παντως, το χρησιμοποιω, και ας μην ειναι free. Προκειμενου να γλυτωνω βενζινες και χρονο, για κατι που μπορω να το φτιαξω ετσι, δε με πειραζει και τοσο το non free.

megahead13
27-11-11, 03:45
Ότι λένε οι από πάνω. Το addon του Chrome που ανέφερε ο baskin είναι αυτό: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=554502 Επίσης, αν δεν κάνω λάθος με NX δεν έχεις δυνατότητα για remote assistance, όπως με VNC ή Teamviewer, ώστε να βλέπει ο άλλος τι κάνεις.

boeotian
30-11-11, 00:46
Για το αντίθετο τι προγράμματα χρησιμοποιείτε ?


rdesktop και είσαι άρχοντας

@ ADSLgr.com All rights reserved.