PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσος χρόνος χρειάζεται κατά μέσο όρο για αναβάθμιση ταχύτητας;



Cloudman
25-11-11, 23:36
Την προηγούμενη Παρασκευή (18/11) μάλλον μπήκε mini dslam στο χωριό που μένω και το downstream attenuation που είχα έπεσε από το 50 στο 17! Με αυτό το δεδομένο έκανα την ίδια μέρα αίτηση στο 13888 για αναβάθμιση ταχύτητας (από 2 mbps σε 24). Σήμερα (25/11), μετά από μια βδομάδα, δεν έχει γίνει ακόμη τίποτα. Έχει κανείς εμπειρία πρόσφατης αναβάθμισης για να με κατατοπίσει σχετικά με το χρόνο που χρειάζεται αυτή η διαδικασία;
Η αλήθεια είναι ότι είμαι μάλλον λίγο ανυπόμονος! :redface:

karetsos
26-11-11, 00:44
σου είπαν σίγουρα ότι υποστηρίζεται 24αρα ταχύτητα στην πράξη;

stefan_city
26-11-11, 00:52
εφοσον υπαρχει ηδη συνδεση, κανονικα δεν πρεπει να εκαναν πανω απο 1-2 μερες. τοσο πηρε σε γνωστο μου η ιδια αναβαθμιση, στην Αθηνα.

Cloudman
26-11-11, 00:56
σου είπαν σίγουρα ότι υποστηρίζεται 24αρα ταχύτητα στην πράξη;

Τι εννοείς; Το dslam στο οποίο ήμουν μέχρι σήμερα συνδεδεμένος υποστήριζε ταχύτητες έως 24 mbps (και Conn-x TV) απλά λόγω υψηλού attenuation δεν είχα κάνει αίτηση για 24, αφού στην πράξη θα έπιανα 4 με το ζόρι και μάλλον με πολλές αποσυνδέσεις. Άρα δεν άξιζε τον κόπο.

karetsos
26-11-11, 09:43
ναι, αλλά τώρα (όπως λες) βάλανε νέο DSLAM. ίσως σ' αυτό να μην έχει ενεργοποιηθεί ακόμη τεχνικά η δυνατότητα για 24αρα.

Cloudman
26-11-11, 09:54
ναι, αλλά τώρα (όπως λες) βάλανε νέο DSLAM. ίσως σ' αυτό να μην έχει ενεργοποιηθεί ακόμη τεχνικά η δυνατότητα για 24αρα.

Δεν είμαι σίγουρος, γι' αυτό και στο πρώτο μου post είπα ότι μάλλον έχουν βάλει mini dslam στο χωριό μου. Πάντως η μεγάλη πτώση του attenuation αυτό δείχνει. Η αλήθεια είναι ότι την προηγούμενη εβδομάδα αλλάχτηκε το παλιό ΚΑΦΑΟ στην πλατεία του χωριού με ένα καινούριο. Μπορεί να έχεις δίκιο από την άποψη ότι είναι πιθανό οι εργασίες σ' αυτό το ΚΑΦΑΟ να μην έχουν ολοκληρωθεί ακόμη. Θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα και κατά την Τρίτη-Τετάρτη θα τους πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω για την πορεία της αίτησής μου. Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας.

john84
26-11-11, 10:43
Αν υπαρχει δυνατοτητα να δινεται 24αρα απο το mdslam (δεν νομιζω να μην δινεται...) η διαδικασια θελει εως 12 εργασιμες. Βεβαια παντα γινεται γρηγοτοτερα αλλα οχι αμεσως κανα 5ημερο κατ εκτιμιση εχω παρατηρισει σε φιλους μου και εμενα οταν ζητουσαμε αναβαθμησεις.

Cloudman
26-11-11, 11:45
Αν υπαρχει δυνατοτητα να δινεται 24αρα απο το mdslam (δεν νομιζω να μην δινεται...) η διαδικασια θελει εως 12 εργασιμες. Βεβαια παντα γινεται γρηγοτοτερα αλλα οχι αμεσως κανα 5ημερο κατ εκτιμιση εχω παρατηρισει σε φιλους μου και εμενα οταν ζητουσαμε αναβαθμησεις.

Άρα λοιπόν θα πρέπει να κάνω υπομονή μάλλον μέχρι και το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας. Ευχαριστώ, φίλε μου!

maik
27-11-11, 12:48
Άρα λοιπόν θα πρέπει να κάνω υπομονή μάλλον μέχρι και το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας. Ευχαριστώ, φίλε μου!

Τα mini dslam υποστηριζουν εως 24. Αν λοιπον μπηκε τετοια τσο χωριο σου απλα ειναι θεμα ημερων. Στην αρχη παντα υπαρχουν καποιες καθηστερησεις μεχρι να γινει η μεταβαση απο το παλιο στο νεο dslam. Ειναι ειδικη περιπτωση. Ισως να θελει και μετακινηση τεχνικου μεχρι εκει, οποτε εξαρταται απο τον φορτο που εχει το τοπικο τεχνικο τμημα.

Cloudman
28-11-11, 16:43
Τελικά σήμερα (28/11) πήρα τηλέφωνο στο 13888 να ρωτήσω για την πορεία της αίτησής μου και διαπιστώθηκε από τον υπάλληλο με τον οποίο μίλησα ότι δεν έχει καταχωρηθεί τίποτα. Μάλιστα μου ανέφερε ότι για να προχωρήσει η αίτηση αναβάθμισης θα έπρεπε να αναφέρω το username μου, πράγμα που η υπάλληλος με την οποία είχα μιλήσει την προηγούμενη Παρασκευή δε μου είχε ζητήσει. Έτσι λοιπόν έδωσα το username μου, ξαναέγινε η αίτηση σήμερα και θα περιμένω, απ' ό,τι μου είπε, το πολύ μέχρι 5 εργάσιμες ημέρες για την αναβάθμιση.

maik
28-11-11, 17:54
Τελικά σήμερα (28/11) πήρα τηλέφωνο στο 13888 να ρωτήσω για την πορεία της αίτησής μου και διαπιστώθηκε από τον υπάλληλο με τον οποίο μίλησα ότι δεν έχει καταχωρηθεί τίποτα. Μάλιστα μου ανέφερε ότι για να προχωρήσει η αίτηση αναβάθμισης θα έπρεπε να αναφέρω το username μου, πράγμα που η υπάλληλος με την οποία είχα μιλήσει την προηγούμενη Παρασκευή δε μου είχε ζητήσει. Έτσι λοιπόν έδωσα το username μου, ξαναέγινε η αίτηση σήμερα και θα περιμένω, απ' ό,τι μου είπε, το πολύ μέχρι 5 εργάσιμες ημέρες για την αναβάθμιση.

Ποιος τα ζηταει αυτα; ακου username για αναβαθμιση:angryr:

........Auto merged post: maik πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τον αριθμο τηλεφωνου χρειαζονται και καποια στοιχεια ταυτοπροσωπιας πχ ΑΦΜ.

Cloudman
28-11-11, 18:21
Ποιος τα ζηταει αυτα; ακου username για αναβαθμιση:angryr:

........Auto merged post: maik πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τον αριθμο τηλεφωνου χρειαζονται και καποια στοιχεια ταυτοπροσωπιας πχ ΑΦΜ.

Ναι, τα ζήτησε και αυτά!

maik
28-11-11, 18:29
Ναι, τα ζήτησε και αυτά!

Το username δεν εχει δικαωμα να στο ζητησει. Κανενα ασχετο παιδακι θα ηταν.:censored:

Cloudman
28-11-11, 18:44
Το username δεν εχει δικαωμα να στο ζητησει. Κανενα ασχετο παιδακι θα ηταν.:censored:

Αυτό το "άσχετο παιδάκι" υπάρχει περίπτωση να μην είδε την πρώτη αίτηση που είχα κάνει και αυτή τη στιγμή στο σύστημα του ΟΤΕ να υπάρχουν δύο αιτήσεις μου;

john84
28-11-11, 20:12
Το username δεν εχει δικαωμα να στο ζητησει. Κανενα ασχετο παιδακι θα ηταν.:censored:

Εχει κανονικα και ειναι η διαδικασια τετοια. Δεν υπαρχουν δικαιωματα και μη στον παροχο σου παιρνεις απο το τηλεφωνο σου, με την οποια διασφαλιση απορριτου υπαρχει σε μια τετοια διαδικασια και με την κληση να καταγραφετε. ;)


Αυτό το "άσχετο παιδάκι" υπάρχει περίπτωση να μην είδε την πρώτη αίτηση που είχα κάνει και αυτή τη στιγμή στο σύστημα του ΟΤΕ να υπάρχουν δύο αιτήσεις μου;

οχι αν δεν υπηρχε αιτημα τοτε δεν υπηρχε.

FuS
28-11-11, 20:20
Το username δεν εχει δικαωμα να στο ζητησει. Κανενα ασχετο παιδακι θα ηταν.:censored:

maik δεν φταίει κανένα άσχετο παιδάκι.
Το username το δίνεις κανονικά και προβλεπόμενα το ζητάνε για να πάει για καρτέλα dealers (ondsl home).

To password είναι που δεν δίνεις σε καμία περίπτωση (και δεν πρόκειται να το ζητήσει και κανείς).


Αυτό το "άσχετο παιδάκι" υπάρχει περίπτωση να μην είδε την πρώτη αίτηση που είχα κάνει και αυτή τη στιγμή στο σύστημα του ΟΤΕ να υπάρχουν δύο αιτήσεις μου;

Καταρχάς το username σωστά στο ζήτησε για να γίνει update η οτενετ (και να μην το έχεις, υπάρχει τρόπος να το βρούνε πάντως και για αυτό ο πρώτος υπάλληλος δεν στο ζήτησε).
Το username το δίνεις κανονικά όποτε στο ζητήσουνε καθώς και το αφμ.

Η πρώτη αίτηση σου μάλλον είναι σε εκκρεμότητα (χειρόγραφα).

Cloudman
28-11-11, 21:53
Άρα, λοιπόν, καλά έβαλα τα εισαγωγικά στο χαρακτηρισμό! Επομένως, περιμένω να δω ποια θα είναι η τύχη της δεύτερης αίτησης. Πάντως, δεν μπορώ να καταλάβω φίλε FuS αυτό που έγραψες στο τέλος του μηνύματός σου:

Η πρώτη αίτηση σου μάλλον είναι σε εκκρεμότητα (χειρόγραφα).
Αφού και την πρώτη αίτηση την έκανα μέσω 13888! Φαντάζομαι λοιπόν ότι καταχωρήθηκε ηλεκτρονικά, μέσω κάποιου συστήματος διαχείρισης που έχει ο ΟΤΕ. Πώς είναι δυνατόν αφού η αίτηση είναι σε εκκρεμότητα να μη φαίνεται στο σύστημα και η διεκπεραίωσή της να γίνεται χειρόγραφα; (Βασικά δε με απασχολεί ο τρόπος με τον οποίο δουλεύει ο ΟΤΕ, ρωτάω από περιέργεια! Εμένα αυτό που με τρώει είναι να γίνει η αναβάθμιση για να δω πού θα κλειδώσει το ρούτερ :p )

baskon
28-11-11, 22:07
Αυτο που εννοει ειναι οτι οι αιτησεις πρωτα γραφονται σε χαρτι.
Μετά περνιουνται στο συστημα. Δε περνιουνται κατευθειαν στο συστημα..
Για καποιο λογο η αιτηση σου δε περαστηκε παντως...ισως την αφησε για την επομενη μερα και μετα την εχασε:lol:

FuS
28-11-11, 22:11
Πιθανόν την είχαν χειρόγραφα σε εκκρεμότητα γιατί δεν θα μπορούσαν να την καταχωρήσουν τότε (είτε γιατί εκκρεμούσε άλλο αίτημα, είτε γιατί είχε "πέσει" το πληροφοριακό είτε για άλλο λόγο) και μάλλον την.. ξέχασαν.
Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο, δεδομένου ότι αν υπήρχε κάποιο άλλο τεχνικό (ή συστεμικό) πρόβλημα, θεωρώ ότι θα σε ενημερώνε η υπάλληλος.

(η αναβάθμιση συνήθως παίρνει 1-2-3 μέρες αλλά επίσημα είναι μέχρι 12 εργάσιμες από την καταχώρηση του αιτήματος -της 2ης αίτησης που έκανες-)

........Auto merged post: FuS added 2 minutes and 57 seconds later ........


Αυτο που εννοει ειναι οτι οι αιτησεις πρωτα γραφονται σε χαρτι.
Μετά περνιουνται στο συστημα. Δε περνιουνται κατευθειαν στο συστημα..
Για καποιο λογο η αιτηση σου δε περαστηκε παντως...ισως την αφησε για την επομενη μερα και μετα την εχασε:lol:

Πλέον εδώ και 4-5 χρόνια περνιόνται κατευθείαν στο woms εκτός και αν κάποιος ζορίζεται οπότε τα γράφει χειρόγραφα και τα περνα μετά.

Παλιότερα (αρκετα παλιότερα) , έπαιζε και χειρόγραφο από τους πωλητές θυμάμαι αλλά πλέον αρκεί μόνο η καταχώρηση στο woms και σε χαρτί είναι μόνο οι εκκρεμότητες.

Cloudman
28-11-11, 22:18
Σας ευχαριστώ πολύ όλους ανεξαιρέτως για το ενδιαφέρον και το χρόνο που αφιερώσατε για το θέμα μου! Θα σας ενημερώσω μόλις ολοκληρωθεί η αναβάθμιση. :respekt:

FuS
29-11-11, 00:56
Ενημέρωσε μας :)
Με τα stats που έχεις λογικά θα έχεις αρκετά καλή γραμμή.

........Auto merged post: FuS added 12 minutes and 25 seconds later ........

Όσο για τις δύο αιτήσεις, να μην ανησυχείς μόνο μία μπορεί να περαστεί στο πληροφοριακό (οπότε και εκκρεμεί η ενεργοποίηση πακέτου προσφορών και δεν μπορεί να γίνει καμιά άλλη ενέργεια ως την ολοκλήρωση).

Cloudman
03-12-11, 15:08
Σήμερα (3/12) έγινε η αναβάθμιση. Τα αποτελέσματα μη αναμενόμενα! Με att 17.1 και snr 8.7 πιάνω μόνο 10.3mbps :(
Θα αρχίσω να ψάχνω την εγκατάστασή μου, η οποία είναι καινούρια με utp. Τα μόνα πράγματα που μπορώ να υποψιαστώ είναι ένα αντικεραυνικό τ/φ γραμμής της ABB (OVR TC 200 FR C) το οποίο έχει εγκατασταθεί στην είσοδο της γραμμής στο σπίτι μου και το συναγερμό ο οποίος δεν έχει φίλτρο πάνω του. Βέβαια μέχρι τώρα δεν είχα αποσυνδέσεις (στα 2mbps) και το snr ήταν ψηλό (23-24db) επομένως δεν περίμενα να υπάρχει πρόβλημα. Το ψάξιμο θα αρχίσει σε λίγο! Ελπίζω το πρόβλημα να είναι από τη μεριά μου γιατί έτσι θα λυθεί άμεσα!

Έβγαλα το αντικεραυνικό της ABB και κέρδισα 2 mbps! Τώρα συγχρονίζει στα 12.2 mbps αλλά και πάλι είμαι χαμηλά σε σχέση με αυτό που περίμενα! Απορώ όμως με το αντικεραυνικό. Δεν κάνει για aDSL;

update: Με το ρούτερ συνδεδεμένο πάνω στην κεντρική παροχή του ΟΤΕ, χωρίς αντικεραυνικό, συναγερμούς, τηλέφωνα και άλλο εξοπλισμό πάνω, (και χωρίς σπλίτερ) κατάφερα να πιάσω 14mbps (snr 9.2 και att 16.1). Το αφήνω ή το ψάχνω περισσότερο;

maik
04-12-11, 02:37
Καλα εισαι. Βαλε τον συναγερμο παραλληλα με φιλτρο.

Cloudman
04-12-11, 09:37
Καλα εισαι. Βαλε τον συναγερμο παραλληλα με φιλτρο.

Φίλε μάικ τελικά έβαλα το σπλίτερ στο χώρο του συναγερμού, έδωσα σήμα στο συναγερμό από την έξοδο phone του σπλίτερ και τράβηξα ξεχωριστό καλώδιο από την έξοδο μόντεμ μέχρι το ρούτερ μου. Με αυτόν τον τρόπο γλύτωσα από την ανάγκη να βάλω φίλτρο σε κάθε τηλέφωνο, αφού ο συναγερμός (που είναι ήδη πάνω στο σπλίτερ) δίνει επιστροφή σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού. Το πρόβλημά μου ( το οποίο αναλύω σε καινούριο thread) είναι το αντικεραυνικό! Μου τρώει 2 mbps! Αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει με το συγκεκριμένο πρόβλημα...

maik
04-12-11, 11:56
Μεχρι στιγμης οσα αντικεραυνικα εχω δει (και εχω δει πολλα) εχουν προβλημα. Απο μικρη πτωση ταχυτητας μεχρι σχεδον ολοκρηρωτικο κοψιμο του adsl.
Δεν ξερω τι διαταξεις εχουν μεσα αλλα εχουν προβλημα.

Cloudman
04-12-11, 12:15
Μεχρι στιγμης οσα αντικεραυνικα εχω δει (και εχω δει πολλα) εχουν προβλημα. Απο μικρη πτωση ταχυτητας μεχρι σχεδον ολοκρηρωτικο κοψιμο του adsl.
Δεν ξερω τι διαταξεις εχουν μεσα αλλα εχουν προβλημα.

Απ' ότι ξέρω έχουν varistor. Πάντως το να μου κόβει 2mbps είναι πολύ, αλλά στην περιοχή μου υπάρχει πρόβλημα (ήδη έχω κάψει μητρική και ρούτερ από υπέρταση του δικτύου του ΟΤΕ (που είναι εναέριο, δυστυχώς) κατά τη διάρκεια καταιγίδας πριν από 3 χρόνια και επομένως αν βγάλω μόνιμα το αντικεραυνικό από το δίκτυο παίζω κορώνα γράμματα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.