PDA

Επιστροφή στο Forum : Από 14.7 mbps σε 9.2 mbps στην Βούλα



rivol
26-11-11, 09:53
Από 14.7 mbps σε 9.2 mbps στην Βούλα
Ξαφνικά εδώ και μερικές ημέρες η ταχύτητα έχει πέσει κατά 40%.
Σε επικοινωνία με την HOL μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι εντάξει και όλοι οι συνδρομητές στην περιοχή μου συγχρονίζουν σε αυτές τις ταχύτητες. Μα καλά θέλουν να μας τρελάνουν, είναι δυνατόν ένα χρόνο τώρα να είμαι σταθερά πάνω από 14 mbps και ξαφνικά να πέφτω στα 9 mbps και να είμαι και ευχαριστημένος.
Δεν ξέρω εάν αυτό έχει να κάνει με την νέα υπηρεσία της HOL VIDEO CLUB ?
Τέλος πάντων την Δευτέρα θα έρθει τεχνικός να μετρήσει την γραμμή (είμαι σίγουρος ότι δεν θα βρει τίποτα).
Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις
Αν και κάποιος άλλος στην περιοχή μου (κάτω Βούλα) αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα, ας ενημερώσει.

baskon
26-11-11, 10:03
Από 14.7 mbps σε 9.2 mbps στην Βούλα
Ξαφνικά εδώ και μερικές ημέρες η ταχύτητα έχει πέσει κατά 40%.
Σε επικοινωνία με την HOL μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι εντάξει και όλοι οι συνδρομητές στην περιοχή μου συγχρονίζουν σε αυτές τις ταχύτητες. Μα καλά θέλουν να μας τρελάνουν, είναι δυνατόν ένα χρόνο τώρα να είμαι σταθερά πάνω από 14 mbps και ξαφνικά να πέφτω στα 9 mbps και να είμαι και ευχαριστημένος.
Δεν ξέρω εάν αυτό έχει να κάνει με την νέα υπηρεσία της HOL VIDEO CLUB ?
Τέλος πάντων την Δευτέρα θα έρθει τεχνικός να μετρήσει την γραμμή (είμαι σίγουρος ότι δεν θα βρει τίποτα).
Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις
Αν και κάποιος άλλος στην περιοχή μου (κάτω Βούλα) αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα, ας ενημερώσει.

Τι attenuation,snr ειχες πριν και τι μετα?
Εαν εχεις κανα attenuation 25+ αυτο που εγινε ηταν να εχεις μια πολυ καλλη γραμμη η οποια για καποιο λογο χαλασε.Ειτε crosstalking ειτε οτιδηποτε αλλο.
Για την ισορια παντως να ξερεις οτι στους περισσοτερους εδω μεσα καποια στιγμη υπηρξε μεγαλη πτωση συγχρονισμου...
Σε μένα με Οτε απο τα 15+ σε μια μερα επεσα στα 11.
Μετα απο 1 μηνα ταλαιπωριας,τηλεφωνηματων,και αφου μου αλλαξαν αρκετα πραγματα στη γραμμη μου εφτιαξαν το upload που ειχε χαλασει και αυτο και με πηγαν στα 12...
Σε αυτεσ τις περιπτωσεις σχεδον ποτε δε βγαζουμε ακρη εκτός αν προκειται περι καποιας απλης βλάβης στο δικτυο.

Οπότε καλή τύχη :mad:

rivol
26-11-11, 10:07
Και δυο screenshots πριν και μετα:

rivol
26-11-11, 10:14
Πάνω κάτω τα ίδια είχα και πριν, όπως και παλαιότερα με το FRITZ

john84
26-11-11, 10:53
Μηπως εχει ανεργοποιηθει καποιο MiniDslam στην περιοχη και εχει αυξησει το crosstalk οποτε και κατεβηκε ο συγχονισμος? Καπου διαβασα οτι κατι τετοιο γινεται σ' ενα τετοιο ενδεχομενο. Ειναι περιεργο που λες οτι συμβαινει και σε αλλους συνδρομητες και οχι μονο σε εσενα. :hmm:

rivol
26-11-11, 11:11
Όχι δε είπα ότι και άλλοι συνδρομητές έχουν το ίδιο θέμα, απλά ρώτησα εάν υπάρχουν άλλοι με το ίδιο πρόβλημα στη περιοχή μου.

Αυτό με τα μίνι DSLAM δεν ξέρω εάν εννοούμε το ίδιο πράγμα αλλά από τον περασμένο Απρίλιο αντικαταστάθηκαν όλα τα ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ στην Βούλα με νέα νέας τεχνολογίας και συνδέθηκαν με οπτική ίνα με το αστικό κέντρο της Βούλας. Έτσι η οπτική ίνα φτάνει δίπλα στο σπίτι. ΦΥΣΙΚΑ ο ΟΤΕ δεν δίνει την οπτική ίνα στους παροχους αλλά προς το παρόν την κρατεί για τον εαυτό του και αφήνει το παλιό χάλκινο δίκτυο στους παροχους.

john84
26-11-11, 11:35
Τοτε δεν το διαβασα σωστα...
Αλλα αν οντως εχει γινει κατι τετοιο με τις καμπινες και ειναι σε λειτουργεια τωρα (πας διπλα και ακους "βεντιλατερ" να δουλευουν) τοτε εχει αυξηθει το crosstalk στις γραμμες οποτε και γι αυτο η απωλεια της ταχυτητας.
Ο ΟΤΕ ειναι υποχρεωμενος βαση της ΕΕΤΤ να δωσει VDSL (γι αυτο ειναι οι καμπινες), μετα τους παροχους δλδ οποτε και εχει σταματισει το εργο για το VDSL αλλα ανταυτου περνα τους κανονικους πελατες στις νεες καμπινες και δινει ADSL2+ μεσω αυτων για να μειωθει το Attenuation τους.
Αν και πελατης παροχου συμφωνω με την πρακτικη γιατι δεν μπορεις να εισαι ο μονος που βαζεις το χερι στην τσεπη και να ερχονται αλλοι να κανουν κουμαντο πετοντας μαλιστα απ εξω τον επενδυτη.
Βεβαια αυτο εχει παραπλευτρες απωλειες, οπως αυτη που παρατηρεις φιλε rivol.
Επισης ο χαλκος δεν αλλαζει για κανεναν δεν μπαινει καινουριος απλα για τους πελατες του ΟΤΕ "κονταινει".
Οι επιλογες σου ειναι 2 φιλε μου: Μενεις οπως εισαι ή κανεις μεταφορα σε ΟΤΕ μερια.

rivol
26-11-11, 13:30
Πάντως αυτό που με τρελαίνει με τους τεχνικούς της HOL είναι που μου λένε (ενώ πριν μια εβδομάδα ήμουν στα 14,7 και για όλο τον περασμένο χρόνο) ότι μια χαρά είναι η γραμμή μου στα 9,2 και όλοι στην περιοχή μου τόσο έχουν.

Άρα πρέπει να είμαι και ευχαριστημένος !!!

baskon
26-11-11, 13:47
Πάντως αυτό που με τρελαίνει με τους τεχνικούς της HOL είναι που μου λένε (ενώ πριν μια εβδομάδα ήμουν στα 14,7 και για όλο τον περασμένο χρόνο) ότι μια χαρά είναι η γραμμή μου στα 9,2 και όλοι στην περιοχή μου τόσο έχουν.

Άρα πρέπει να είμαι και ευχαριστημένος !!!

Δε μας ειπες αυτο που σε ρωτησα και αρκετα ποιο πριν.Ποσο ειναι το attenuation....
Γιατι αλλο να είναι η γραμμη με attenuation 15 ,αλλο με 25-30+...
Στην πρωτη περιπτωση η γραμμη ηταν στο μεσο όρο της περιοχης..
Στη δευτερη περιπτωση μαλλον η γραμμη σου ήταν απο τις πολυ καλες γραμμες τις περιοχης και όχι στο μεσο ορο. Για καποιο λογο η γραμμη σου πλεον επεσε στο μεσο ορο..
Και στις 2 περιπτωσεις ειναι ιδιαιτερα σπαστικο.Αλλά είναι περισσοτερο να είσαι σε αποσταση 500 μετρων και να πιανεις 9 παρά να εισαι σε αποσταση 1500 μετρων και να πιανεις παλι 9...

Όλοι οι παροχοι τα ιδια θα σου λεγαν(ακομα και ο Οτε).Αναλογα με το ποσο χρονο και όρεξη έχεις να το κυνηγησεις ίσως καταφερεις κατι αν η βλαβη δεν είναι κατι που απαιτει σκαψιμο...

Παντως αν μπορεις δωσε ενα screenshot απο τα χαρακτηριστικα της γραμμης.
Αν το snr σου ειναι 11 μπορει η Hol να σε γυρισει σε 9 και να παρεις πισω κατι απο αυτο που εχασες..

rivol
26-11-11, 14:55
Έχω βάλει ποιο πάνω screenshot με τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου σήμερα και βάζω και ένα με το Fritz λιγο πριν μου βάλουν το Netfaster

rivol
26-11-11, 15:03
Λάθος ανέβασα, αυτό ήταν από άλλη φορά με προβλήματα.

Εδώ είναι το σωστό.

john84
27-11-11, 21:37
crosstalk μου μυριζει...

rivol
27-11-11, 21:49
Σίγουρα κάτι παίζει με τον ΟΤΕ γιατί μια ήμερα πριν είχα δει τεχνικούς του ΟΤΕ να σκαλίζουν το miniDSLAM στην γειτονιά μου.

Και εάν είναι Crosstalk, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Τον ήπιαμε ?

-5,5 mbps από την μια μέρα στην άλλη δεν χωνεύονται εύκολα !!!

john84
27-11-11, 21:56
Εχεις δικιο αλλα οπως σου ειχα γραψει πιο πριν μπορεις να το κυνιγισεις αλλα οχι με τρελλα αποτελεσματα. Αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ το νετ και η ταχυτητα του τοτε σκεψου να γυρισεις ΟΤΕ τουλαχιστον αν εισαι σε καμπινα με νεο εξοπισμο θα εχεις πολυ καλο και γρηγορο νετ. Αλλιως καθεσε εκει που εισαι.:(

rivol
28-11-11, 16:01
Ήρθε τελικά ο τεχνικός της HOL και τα πράγματα είναι όπως το φοβόμουν.
Όπου ενεργοποιείται miniDISLAM πέφτει η ταχύτητα στους άλλους παροχους που συνδέονται με χαλκό.
Απ'οτι μου είπε ο τεχνικός σε πολλές δύσκολες περιοχές η ταχύτητα πέφτει και κάτω από τα 2 mbps.
Οπότε όποιος έχει πρόβλημα ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος.

Αρα όταν βλέπουμε εργασίες στην περιοχή μας και δεν είμαστε στον ΟΤΕ μόνο ανησυχία πρέπει να μας προκαλεί.

gravis
01-12-11, 22:12
εγω συχρονιζω στα 8mbps, και τα στατιστικα μου ειναι τελεια, μου απαντησαν απο την HOL,οτι τοσο συγχρονιζουν στην γειτονια μου(!). Μετα το δωσανε βλαβη στο ΟΤΕ, ο οποιος για 2 μερες μου ανεβηκε ο συγχρονισμος στα 15mpbs , αλλα επεσε το Noise Margin Στο 1 !. Δεν τραβουσε καθολου το ιντερνετ, και την τριτη μερα επεσε μονο του παλι στα 8mbps.
Δεν ξερω τι να πω .

GGking
14-12-11, 14:36
Γι' αυτό το πρόβλημα που περιγράφετε φωνάζω απο χριστούγενα του 2009.Μένω και εγώ στη περιοχη του θεματοθέτη και απο 12 Mbps έπεσα στα 5 Μbps σταδιακά,τώρα πιάνω και 4 Mbps.Ήρθε και τεχνικός στο σπίτι μου, είπε οτι τόσο πρέπει να πιάνω κλπ....μπλα μπλα μπλα....λόγο απόστασης του dslam ...ναι έβγαλε ρόδες και προχώρησε ποιο κάτω....:lol:
Μου τηλεφωνήσανε απο ΟΤΕ και με ενημερώσανε οτι στην Περιοχή θα συγχρονίζω μέσο όρο 18-19 λόγο αναβάθμισης, Αλλά το πακέτο Dplay βγαίνει στα 48 το μήνα....θα δούμε.

rivol
14-01-12, 10:01
Το 14700 που είχε γίνει 9200, βλέπω ότι εδώ και μερικές ημέρες έχει πέσει στα 8300.

Καλή πρόοδο σύντομα και στα 6000 :p:p:p:p

Εαν δεν δώσουν την οπτική ίνα και στους παρόχους δεν βλέπω προκοπή, απ' το κακό στο χειρότερο.

dkmaster
15-01-12, 13:17
Όλα εξηγούνται από αυτό που είπε ο ggking. Μάλλον ο ΟΤΕ έβαλε minidslam και το crosstalk έχει πάει στο Θεό. Οπότε όσοι είναι σε εναλλακτικό πάροχο θα συγχρονίζουν σαφώς λιγότερο και δεν μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτό.

baskon
15-01-12, 21:22
Όλα εξηγούνται από αυτό που είπε ο ggking. Μάλλον ο ΟΤΕ έβαλε minidslam και το crosstalk έχει πάει στο Θεό. Οπότε όσοι είναι σε εναλλακτικό πάροχο θα συγχρονίζουν σαφώς λιγότερο και δεν μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτό.

Αμφιβαλλω αν ειναι mini dslam..Ισως ειναι οι καινουριες καμπινες για vdsl Που βαζει και προσωρινα συνδεει τις γραμμες adsl εκει ωστε να πιανουν πολυ καλες ταχυτητες οι συνδρομητες του..
Λυπάμαι που θα το πω στους φιλους αλλα εαν ειναι οντως vdsl dslam που προκαλουν τη πτωση της ταχυτητας τους λογω crosstalking τα πραγματα θα χειροτερεψουν για οσους δεν ειναι στον Οτε αρκετα..
Μολις κυκλοφορησει επισημα το vdsl Και αρχισουν να βαζουν καποιοι στην περιοχη οι παρεμβολές θα πιασουν ταβανι...και οι ταχυτητες για τους συνδρομητες adsl σε αλλες εταιριες θα πιασουν πατο..

rivol
16-01-12, 09:15
Η πλάκα είναι ότι ο ΟΤΕ έχει αρχίσει να χτυπάει πόρτες (μέσω τηλεφώνου) στην περιοχή μου σε συνδρομητές άλλων παροχων και ισχυρίζεται ότι μπορεί να δώσει ταχύτητες πολύ κοντά στα 24 mbps. Τα συμπεράσματα δικά σας.

sokos
18-01-12, 22:17
γείτονα σε πιο dslam εισαι?Εγω ειμαι πηγαδάκια και έχω noise down -38.5, Οποτε μέχρι 8 πάω λογικά.

rivol
22-01-12, 08:23
Εγώ είμαι κοντά στα σύνορα Γλυφάδας - Βούλας είμαι περίπου 1,5 Km από το αστικό κέντρο και έχω Noise Margin Downstream 12,5 και Attenuation 26,8.

Πριν την ενεργοποίηση των miniDslam συγχρόνιζα στα 14,7 mbps :(

dkmaster
22-01-12, 13:29
Είναι πλέον δύσκολο να κάνουν κάτι οι εναλλακτικοί πάροχοι απ' ότι καταλαβαίνω για το crosstalk που δημιουργείται από τα vdsl dslams.

@ ADSLgr.com All rights reserved.