PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind vs Forthnet internet;



TheUser
27-11-11, 14:42
Έχω κινητό wind και σταθερό συν ίντερνετ από forthnet. Μου λένε από τη wind αν τα βάλω και τα τρία σ΄ αυτούς θα είμαι στα 35 ευρό το μήνα ενώ τώρα είμαι περίπου στα 45 με κινητό 20 και περίπου 25 τα άλλα δύο. Η forthnet έχει μια γνωστή φήμη, αν και τον τελευταίο καιρό βλέπω μια "περίεργη" αύξηση στην ταχύτητα. Αξίζει τον κόπο να αλλάξω το ίντερνετ σε wind; Καλύτερα ή χειρότερα;

Koala_
28-11-11, 13:33
Με τον υπολογισμό σου, αφού κερδίζεις 10 ευρώ, έχεις ένα σημαντικό κίνητρο να αλλάξεις εταιρία!

Σαν εταιρεία την Wind δεν έχω πλήρη εικόνα αλλά σίγουρα δεν είναι το χάλι της FORTHnet που έχω την χειρότερη εικόνα, όχι τόσο για τις υπηρεσίες που παρέχει αλλά για τον τρόπο που αντιμετώπιζει τους πελάτες της, (δικηγόρους, εξώδικα κτλ).

lex_luthor
29-11-11, 01:15
Με τον υπολογισμό σου, αφού κερδίζεις 10 ευρώ, έχεις ένα σημαντικό κίνητρο να αλλάξεις εταιρία!

Σαν εταιρεία την Wind δεν έχω πλήρη εικόνα αλλά σίγουρα δεν είναι το χάλι της FORTHnet που έχω την χειρότερη εικόνα, όχι τόσο για τις υπηρεσίες που παρέχει αλλά για τον τρόπο που αντιμετώπιζει τους πελάτες της, (δικηγόρους, εξώδικα κτλ).

Από αυτά που έχω ακούσει και έχω δει και προσωπικά δεν θα επέλεγα Forthnet. Ένας γνωστός μου τραβιέται ακόμη στα δικαστήρια για μια γραμμή που υποτίθεται πως έπρεπε να είχε κοπεί εδώ και μήνες και λαμβάνει ακόμη πάγια... Wind και πάλι Wind.

RASTAVIPER
29-11-11, 20:00
1 χρόνο πριν ήρθα wind από forthnet.
Μαζί κινητό και σταθερό με ίντερνετ.
Πέρα από την καλύτερη τιμή, είδα και καλύτερα ping και λίγο καλύτερη ταχύτητα στο ίντερνετ.
Άρα στο συνιστώ full!!
Εκτός αν θες NOVA. ;)

gerasimos_1972
30-11-11, 01:09
Άλλαξα και εγώ πριν από περίπου 2 μήνες ,με "ακούνε" καλύτερα στο τηλέφωνο,στο νετ ενώ κατέβαζα από rapid με 1,9 τώρα κατεβάζω με 1,7.Έφτοιαξε όμως η κατάσταση με youtube γιατί με forthnet δεν κατάφερα ποτέ να δω χωρίς διακοπές.Με wind είδα 720ρ χωρίς διακοπές!Από παιγνίδια δεν παίζω και δεν ξέρω.

djpar
01-12-11, 12:33
απο παιχνιδια παει κομπλε ειδικα αν βαλεις και fastpath υποθετο παει κ καλυτερα

TheUser
16-12-11, 13:56
Την έκανα τη μεταφορά τελικά και σε λίγες μέρες αναμένω την ενεργοποίηση. Όπως είπα, κινητό+ίντερνετ+σταθερό, τα πιο οικονομικά πακέτα που υπάρχουν, βγαίνει -10 ευρώ το μήνα, σε σχέση με της φορθ που είχα πάλι το οικονομικότερο ίντερνετ+σταθερό. Βέβαια ένα τριαντάρι θα δώσω για μεταβίβαση και άλλο ένα για ενεργοποίηση. Δώσαν και ένα αρκετά καλαίσθητο ρούτερ της wind. Για να ιδούμε τι θα δούμε...

TheUser
18-01-12, 19:22
Αρκετά καλαίσθητο όπως είχα γράψει το ρούτερ, αλλά προβλήματα. Ήμουν εκτός πόλης και τώρα ξεκίνησα να χρησιμοποιώ τη σύνδεση. Εντυπωσιακή αλλαγή του θορύβου που είχε το τηλέφωνο όταν είχα σταθερό και ίντερνετ της Forthnet! Καμία σχέση, τώρα σηκώνω το ακουστικό και δεν ακούω το παραμικρό παράσιτο. Η εκτροπή που έκανα βέβαια σε κινητό, παρότι λειτουργεί κανονικά, ακούω 4 φορές να χτυπάει, μετά έναν σύντομο ήχο ακολουθίας σαν να μιλάει και μετά κάνει την εκτροπή και χτυπάει το κινητό, ενώ στη Forthnet χτυπούσε μόνο τρεις φορές και πήγαινε στο κινητό, με πιο φυσιολογική κατά κάποιον τρόπο μεταφορά.
Το ρούτερ λοιπόν της ΖΤΕ ZXV10 H108L δε με άφησε να μπω στη σελίδα του μερικές φορές σήμερα. Δε λειτουργεί το uPnP που το έχω ενεργοποιημένο. Στο firewall έχω τσεκαρισμένη επιλογή να συγχρονιστεί με το ρούτερ, ενώ σε ρούτερ D-Link δούλευε άψογα, εδώ μου λέει ότι η εξωτερική IP είναι NotDetermined και δείχνει μόνο την εσωτερική. Στο Vuze δεν λειτουργούν με uPnP οι default θύρες, αλλά ούτε και με εισαγωγή τους στο firewall. Μήπως μπλοκάρει η Wind τα p2p προγράμματα; Επίσης δεν έχω πλήρες εγχειρίδιο του ρούτερ, η Wind δίνει ένα της πλάκας σχεδόν, 10 σελίδων.

djpar
18-01-12, 22:15
κανΕ κανένα fw update ,μπαίνε με IE στο ρουτερ.Εμένα τα δείχνει όλα και το upnp δουλευει

Koala_
19-01-12, 18:28
Οδηγίες ΕΔΩ! (http://www.wind.com.gr/files/1/eksoplismostabs/exoplismos2ZXV10-H108L-User-Manual.pdf)

TheUser
22-01-12, 19:21
Μετά από μερικές ημέρες που έψαχνα για λύση και με μόνη αλλαγή την απενεργοποίηση αυτού του hacking protection που λέει, και ενώ ακόμα το firewall του υπολογιστή λέει ότι δεν βλέπει την εξωτερική ip από το ρούτερ, το ΝΑΤ πλέον άρχισε να δουλεύει κατά μυστηριώδη τρόπο. Δε θα τα πάμε καλά..

Stardust80
23-01-12, 21:31
Κανόνας: Ότι παίζει καλά, δεν το αλλάζουμε! Εκτός κι αν δεν!

Zinc
24-01-12, 01:13
Έχω κινητό wind και σταθερό συν ίντερνετ από forthnet. Μου λένε από τη wind αν τα βάλω και τα τρία σ΄ αυτούς θα είμαι στα 35 ευρό το μήνα ενώ τώρα είμαι περίπου στα 45 με κινητό 20 και περίπου 25 τα άλλα δύο. Η forthnet έχει μια γνωστή φήμη, αν και τον τελευταίο καιρό βλέπω μια "περίεργη" αύξηση στην ταχύτητα. Αξίζει τον κόπο να αλλάξω το ίντερνετ σε wind; Καλύτερα ή χειρότερα;

Ακόμη και αν δεν έχεις πειστεί για την ποιότητα των υπηρεσιών της Wind (αν και προσωπικά την προτιμώ έναντι της Forthnet) το σίγουρο είναι ότι θα εξοικονομήσεις χρήματα. So, why not?

TheUser
27-03-12, 00:26
Ακόμη και αν δεν έχεις πειστεί για την ποιότητα των υπηρεσιών της Wind (αν και προσωπικά την προτιμώ έναντι της Forthnet) το σίγουρο είναι ότι θα εξοικονομήσεις χρήματα. So, why not?

Κι όμως, έχω αρχίσει να το μετανοιώνω ήδη που άλλαξα εταιρεία. Ούτε πιο οικονομικό μου βγήκε τελικά. Δεν ξέρω αν είναι επίσημη πολιτική της εταιρείας να μιλάνε έτσι οι υπάλληλοί της στους υποψήφιους πελάτες, αλλά την έπαθα κι εγώ, κανονικά. Για την ακρίβεια, τα 35 ευρώ με την έκπτωση που μου είπαν, ήταν ΧΩΡΙΣ τον ΦΠΑ, αλλά και χωρίς τα τέλη συνδρομή της κινητής. Έτσι, ενώ στη φορθνετ πλήρωνα 25 ευρώ πάγιο το μήνα για ίντερνετ-σταθερό, τώρα πληρώνω γύρω στα 45 με κινητό-σταθερό-ίντερνετ. Τα οποία και θεωρώ πολλά. Αλλά αυτό που με πειράζει είναι το ανθρώπινο κομμάτι, το ότι με "κορόιδεψαν" πριν να κλείσω το πακέτο. Όπως και το γεγονός ότι οι λογαριασμοί της συγκεκριμένης εταιρείας είναι απολύτως δυσνόητοι. Πήγα στο κατάστημα και δυο υπάλληλοι προσπάθησαν να μου εξηγήσουν την κάθε χρέωση. Κανείς τους δεν κατάλαβε κάτι παραπάνω από εμένα, αλλά στο σύστημά τους έλεγε ότι είναι σωστές οι χρεώσεις. Στο τηλέφωνο που πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών μου δώσανε μια εξήγηση, που και πάλι είναι απαράδεκτη. Συγκεκριμένα, με το πακέτο που έχω, κινητό-σταθερό-ίντερνετ, υπάρχει μια έκπτωση που αφαιρείται με έναν ακαταλαβίστικο τρόπο. Στην αποτύπωση του τρόπου αυτού είναι που τα κάνανε σκ...ά, αφού όπως μου έλεγε στο τηλέφωνο ο υπάλληλος, η "αναλογία" που δεν καταλάβαινα γιατί τη βλέπω στο λογαριασμό πέραν του πρώτου μηνός που δικαιολογείται η ύπαρξή της σα χρεώση, είναι επειδή γράφοντας "έκπτωση" που αφαιρούσαν 40% ενώ δικαιούμαι 20%, και έτσι γράφουνε σε κάθε λογαριασμό "αναλογία τάδε", αφαιρώντας από το λάθος 40%, το μισό, και γράφοντάς το ως "αναλογία". Πείτε μου τώρα, είναι σοβαρά πράγματα αυτά; Είναι σοβαρό οικονομικό τμήμα αυτό που μπερδεύει έτσι τον πελάτη και σοβαρή εταιρεία αυτή που δεν μπορείς να καταλάβεις τι πληρώνεις;

djpar
27-03-12, 01:51
εμένα μια χαρά κόβει από το κινητό νομίζω κιόλας κ εγώ είχα μπερδευτεί στην αρχή αλλά τα λεφτά τα έκοβε όπως έλεγε

RASTAVIPER
27-03-12, 10:41
Δεν υπάρχει αναλογία στην έκπτωση κινητού-σταθερου.Είναι στάνταρ τα ποσά.
Γύρω στα 5€ αν έχεις τα μικρά πακέτα και γύρω στα 10€ αν έχεις από το Μ και πάνω.
Όντως οι λογαριασμού είναι χάλια, αλλά οι τιμές είναι τρομερά καλές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.