PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλωδιωση Σπιτιού.



delis7
28-11-11, 03:34
Καλησπέρα στο forum.
Κάνω αναπαλαίωση το πατρικό μου και θέλω να βάλω Ethernet σε όλα τα δωμάτια μέσα απο τους τοίχους και να καταλήγουν σε διπλή πρίζα (RJ45/RJ11).
Όλα τα καλώδια θα ξεκινάνε απο ένα δωματιακη (αποθήκη μέσα στο σπίτι)και θα καταλήγουν στα δωμάτια (9 πρίζες συνολικά).
Μέσα στην αποθήκη θα έρχεται το τηλέφωνο/Internet απο έξω.
Μέσα στην αποθήκη θα βάλω 1 router 1 Gigabit Switch μάλλον 16αρι 1 η 2 NAS για media streaming και διαμοιρασμό αρχείων και 1 κατεβαστηρη (windows xp pc) που θα το ελέγχω με teamviewer απο το iMac.
Έχω 2 ερωτήματα.
Πρώτον μπορώ να βάλω τα τηλεφωνικά φίλτρα στην αποθήκη και όχι στα δωμάτια;.
Δεύτερων ,τι καλώδιο να βάλω για να πετύχω ταχύτητες της τάξεως gigabit;(έμαθα πως υπάρχουν καλώδια που επιτρέπουν RJ11 και RJ45 στο ίδιο καλώδιο).
Επίσης αν έχετε καμία επιπλέον καλή πρόταση για το τι θα μπορούσα επιπλέον να κάνω,ή κάτι που θα έπρεπε να προσέξουμε, πείτε το μιας και το σπίτι είναι ακόμα σε κατάσταση οικοδομής...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

orck
28-11-11, 09:21
Για το πρωτο ερωτημα με τα φιλτρα. Και βεβαια μπορεις.
Την εξοδο phone του spliter την δινεις στις 9 πριζες σου που θα εχεις για τηλεφωνια, ετσι θα περνανε και οι 9 απο το φιλτρο που εχει μεσα το spliter.

agmarios
28-11-11, 11:29
Πρώτον μπορώ να βάλω τα τηλεφωνικά φίλτρα στην αποθήκη και όχι στα δωμάτια;.
Αν και απαντήθηκε, νομίζω ότι σου αρκεί 1 φίλτρο για όλα, αρκεί βέβαια να μπει πριν τη διακλάδωση


Δεύτερων ,τι καλώδιο να βάλω για να πετύχω ταχύτητες της τάξεως gigabit;(έμαθα πως υπάρχουν καλώδια που επιτρέπουν RJ11 και RJ45 στο ίδιο καλώδιο).
Αν θες 1000 δίκτυο χρειάζεσαι UTP cat6 καλώδιο και χωριστό καλώδιο για το τηλέφωνο.
Αν σου αρκεί 100 δίκτυο μπορείς να περάσεις και το δίκτυο και το τηλέφωνο από το ένα cat 5 καλώδιο. Στη φάση που είσαι, θα σου πρότεινα την πρώτη λύση. Καλύτερα να υπάρχει ένα καλώδιο παραπάνω, τώρα που μπαίνει εύκολα, παρά να το χρειαστείς αργότερα .

Επίσης αν έχετε καμία επιπλέον καλή πρόταση για το τι θα μπορούσα επιπλέον να κάνω,ή κάτι που θα έπρεπε να προσέξουμε, πείτε το μιας και το σπίτι είναι ακόμα σε κατάσταση οικοδομής...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν βάλεις συναγερμό φρόντισε να υπάρχει κοντά του μπριζάκι για τηλέφωνο.

alekan
28-11-11, 11:32
Με cat5e έχεις gigabit κανονικά.

BigBlack
28-11-11, 13:07
Με cat5e έχεις gigabit κανονικά.

Συμφωνώ. Απλώς χρειάζονται και τα 4 ζεύγη για 1000άρι, ενώ για 100άρι αρκούν τα 2.

delis7
28-11-11, 21:16
Καταρχήν ευχαριστώ πολυ για της απάντησης σας.
Μου είπανε ότι με FTP Cat6a θα έχω και Gigabit δίκτυο και τηλέφωνο στο ίδιο καλωδιο, ισχύει;
Έχει κανείς ιδέα ποσά ζευγάρια υπάρχουν μέσα σε ένα FTP Cat6 καλώδιο;.

cranky
28-11-11, 21:18
Τετράζευγο είναι.

yiapap
28-11-11, 21:25
Καταρχήν ευχαριστώ πολυ για της απάντησης σας.
Μου είπανε ότι με FTP Cat6a θα έχω και Gigabit δίκτυο και τηλέφωνο στο ίδιο καλωδιο, ισχύει;
Έχει κανείς ιδέα ποσά ζευγάρια υπάρχουν μέσα σε ένα FTP Cat6 καλώδιο;.4 ζευγάρια που χρησιμοποιούνται και τα 4 για το 1000ρι, άρα ΔΕΝ μπορεί να περάσει και φωνή.
Επίσης το FTP είναι πιο δύσκαμπτο και ογκώδες και παντελώς overkill για μικρές αποστάσεις εσωτερικών χώρων που δεν περνάς παράλληλα από ρεύματα. Συμφωνώ με τους προγράψαντες ότι η καλύτερη επιλογή σου είναι να περάσεις 2 UTP Cat5e.

BigBlack
29-11-11, 00:19
H συνδεσμολογία για το gigabit ethernet, είτε σε UTP Cat5, 5e ή 6a είναι η ίδια και χρησιμοποιούνται και τα 4 ζεύγη.

Επιππλέον, το FTP σου είναι παντελώς άχρηστο όπως αναφέρθηκε και χρειάζεται και ειδικά βύσματα και καλό μάστορα για να το τοποθετήσει σωστά, άσε που είναι και πανάκριβο. Στη θέση σου θα έβαζα ζεύγος καλωδίων UTP, το ένα Cat6a για δίκτυο (μελλοντικά και για 10 gigabit) και το άλλο (για το τηλέφωνο) Cat5e. Αν το κόστος δεν είναι πρόβλημα, τότε ζεύγος UTP Cat6a (πρόβλεψη για περίπτωση αστοχίας του ενός καλωδίου, ή για μελλοντική χρήση).

Yπόψην, και το 6a είναι πιό παχύ και δύσκαμπτο λόγω του εσωτερικού πλαστικού οδηγού των ζευγών, καθώς και λόγω μεγαλύτερης διατομής του χαλκού των καλωδίων. Σε νέα οικοδομή όμως είναι μάλλον η σωστή λύση.

yiapap
29-11-11, 00:33
το ένα Cat6a για δίκτυο (μελλοντικά και για 10 gigabit) http://voicendata.ciol.com/content/technology/103051501.asp

At the November 2002 IEEE meeting, six electronics vendors reported on their approach and findings. Four were confident that they would achieve 10 Gbps on Cat 5e cabling for a distance of 25 meter. Three thought that they would achieve 100m. Interestingly, at this stage, only one thought that Cat 6 would be necessary.
Aν και βέβαια όλα αυτά είναι θεωρητικά εξαρτώνται από τον ενεργό εξοπλισμό, την ποιότητα του καλωδίου κτλ.
Δεν διαφωνώ στη χρήση 6a απλά αν αυτό δεν είναι εφικτό (λόγω δυσκολίας περάσματος από υπάρχουσες οδεύσεις), ή είναι πολυ δύσκολο να μην διστάσει να χρησιμοποιήσει καλής ποιότητας Cat5e.

WAntilles
29-11-11, 01:21
Yπόψην, και το 6a είναι πιό παχύ και δύσκαμπτο λόγω του εσωτερικού πλαστικού οδηγού των ζευγών, καθώς και λόγω μεγαλύτερης διατομής του χαλκού των καλωδίων.

Τα ίδια και στο 6.

Επίσης το 6, έχει πολύ "δυσκολότερα" βύσματα από το 5e, γιατί του 6 (υποθέτω καί του 6a), είναι "διώροφα" -> σε 2 επίπεδα (επειδή τα καλώδια είναι πιο χοντρά), και είναι εξαιρετικά πιο δύσκολο να κουμαντάρεις τα καλώδια για να τα βυσματώσεις.

teslafun
29-11-11, 01:44
Καλησπέρα φίλε μου.

Αυτό που μάλλον θα εννοούσαν με το καλώδιο είναι αυτό που θα σου προτείνω.

Χρησιμοποίησε Cat5e (πιο εύκολο, πιο φθηνό), το Cat6 είναι επιβεβλημένο σε μέρη με βιομηχανικούς θορύβους. Ειδικά το FTP.

Κάθε πρίζα θα είναι διπλή δικτύου [RJ45]-[RJ45] και όχι μία δίκτυο μία τηλέφωνο.
Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη μία ως δίκτυο και την άλλη ως τηλέφωνο.
Αν προκύψει ανάγκη στο μέλλον μπορείς να αντικαταστήσεις το τηλέφωνο με δίκτυο, αλλάζοντας απλώς τη μικτονόμηση στην αποθήκη σου. (πχ μετά από 5 χρόνια καταργείς το κλασσικό τηλ. και βάζεις παντού VoIP-φωνα, λέμε τώρα...)

Επίσης, μιας και είσαι σε φάση αναπαλαίωσης λάβε υπόψιν και το θέμα κεραία TV-Radio.
Μπορείς να περάσεις αντίστοιχες πρίζες σε κάθε δωμάτιο οι οποίες θα καταλήγουν στο αποθηκάκι όπου ένας ενισχυτής θα μοιράζει σήμα που θα παίρνει από κεντρική κεραία.

Ακόμα κι αν δε βάλεις τώρα συναγερμό κάνε πρόβλεψη γι'αυτόν, όπως πολύ σωστά προανέφερε ο συμφορουμίτης.
Επίσης σε περίπτωση που πας για ξήλωμα κουφωμάτων, μπορείς να βάλεις μαγνητικές επαφές χωνευτές.

Μην ξεχάσεις UPS για τα μηχανάκια που θα έχεις στην αποθήκη, για κατεβαστήρι, NAS (1-2 όπως λες) router/switch κλπ... δε θα πήγαινα σε μικρότερο από 1000VA.
Εάν θέλεις και αυτονομία, επέλεξε κάποιο που να παίρνει εξτρά πακέτο μπαταριών.

Αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο, στη διάθεσή σου.
Τάσος.

BigBlack
29-11-11, 02:13
Καμία αντίρρηση γι'αυτά που λέτε παιδιά, ίσα ίσα. Να αναφέρω όμως πως, παρ'ολη την αισθητά μεγαλύτερη δυσκολία στην κατασκευή patch cord με UTP Cat6a, η εγκατάστασή του σε patch panel και σε keystone απο μπρίζες είναι εξίσου εύκολη με του UTP Cat5.
Σε μιά καινούργια εγκατάσταση -φυσικά αν δεν υπάρχει ανυπέρβλητο οικονομικό ή άλλο εμπόδιο- βάζω πάντα UTP Cat6a για να έχω το κεφάλι μου και τη συνείδησή μου ήσυχη. Ο φίλος delis7 ας κάνει τους υπολογισμούς του και ας αποφασίσει με βάση όλα τα παραπάνω που ειπώθηκαν.

Τα patch cord βέβαια μπορούν να κατασκευαστούν με πολύκλωνο cat5a. Eπίσης πολύ σωστή η πρόταση κάθε μπρίζα να είναι διπλή δικτύου, έτσι κι αλλιώς τώρα πιά σε όλα τα keystone RJ45 κουμπώνουν σωστά και τα βυσματα RJ11 του τηλεφώνου.

........Auto merged post: BigBlack πρόσθεσε 5 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


http://voicendata.ciol.com/content/technology/103051501.asp



Δεν το είχα δει αυτό. Ενδιαφέρον!:oneup:

euri
29-11-11, 03:58
Για τις πρίζες, να "υπερθεματίσω" και εγώ με τη σειρά μου ότι είναι προτιμότερο το ζεύγος RJ45-RJ45, όπως ειπώθηκε, και όχι μία RJ45 και μία RJ11. To φις RJ11 κουμπώνει μια χαρά σε πρίζα RJ45, το ανάποδο όμως όχι.

(έτσι είναι οι πρίζες στο σπίτι μου, εδώ και 5 χρόνια)

delis7
30-11-11, 03:33
Παιδιά χίλια ευχαριστώ για της απαντήσεις σας, με έχετε βοηθήσει πολυ.
Μάλλον καταλήγω σε RJ45/RJ45 σε κάθε πρίζα και σε CAT6a αν και απο ότι κατάλαβα θα δυσκολευτώ να το κουμπόσω, ειδικά μέσα στην αποθήκη που θα έρθουν όλα μαζί, στα δωμάτια παλεβετε πιστεύω.
Αν βάλω RJ45/RJ45 θα πρέπει να περάσω 2 καλώδια στην κάθε πρίζα και θα τα βάλω και τα δυο στην ίδια διάταξη;
Και αν ναι το ένα απο τα δυο θα βλέπει τηλέφωνο με μια απλή αλλαγή του καλωδιου απο την αποθήκη;
Αν γίνετε αυτο θα είναι φανταστικό/τελειο!!
Πάντως για της πρίζες tv/radio μάλλον καταλήγω σε tv/satellite και θα το κάνω έτσι όπως το λες Τάσο.
Κουφώματα αλλάξαμε πριν κάποια χρόνια και δυστυχώς δεν προβλεψαμε για χωνευτες παγίδες και έτσι τώρα περνάμε αναγκαστικά σε εξωτερικές.

........Auto merged post: delis7 πρόσθεσε 10 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το καλώδιο που πήρα προσφορά απο τον Κάφκα είναι αυτο FTP 4Z CAT 6A PANDUIT 10 GIGA 71,22€ τα 100 μέτρα προ ΦΠΑ.

BigBlack
30-11-11, 04:27
Το καλώδιο που πήρα προσφορά απο τον Κάφκα είναι αυτο FTP 4Z CAT 6A PANDUIT 10 GIGA 71,22€ τα 100 μέτρα προ ΦΠΑ.
Όχι FTP, με τίποτα! UTP Cat 6a.


Αν βάλω RJ45/RJ45 θα πρέπει να περάσω 2 καλώδια στην κάθε πρίζα και θα τα βάλω και τα δυο στην ίδια διάταξη;
Ναι, η διάταξη να είναι ίδια και στις δύο μπρίζες. Με σωστά εργαλεία, προσοχή και υπομονή θα τα καταφέρεις.

Patch Panel πήρες; Κι αυτό να είναι κατηγορίας 6a, όπως και οι μπρίζες σου.

cranky
30-11-11, 04:39
Τip :
Γράφε τις άκρες των καλωδίων πρίν τα ρίξεις, γιατί θα σου έρθουν μαζεμένα 15-20 καλώδια στην αποθήκη, και θα τραβάς τα μαλλιά σου ποιό πάει πού.

yiapap
30-11-11, 11:53
Τip :
Γράφε τις άκρες των καλωδίων πρίν τα ρίξεις, γιατί θα σου έρθουν μαζεμένα 15-20 καλώδια στην αποθήκη, και θα τραβάς τα μαλλιά σου ποιό πάει πού.Πολύ σωστά.
Aκόμη καλύτερα, άσπρο αυτοκόλλητο ή άσπρη μονωτική ταινία (μεγαλύτερη αντοχή) με γραμμένο τον αριθμό πρίζας, ή το δωμάτιο ή κάτι.
Το "ακόμη καλύτερα" το γράφω γιατί έχω βγάλει πολλές φορές το λαιμό μου κοιτώντας σε πατσαρισμένα καλώδια να βρω που στο διάολο είναι η σήμανση και όταν υπάρχουν πολλά είναι δύσκολο.

delis7
30-11-11, 19:24
Patch Panel πήρες; Κι αυτό να είναι κατηγορίας 6a, όπως και οι μπρίζες σου.
Patch panel δεν πήρα γιατί εώς σήμερα αγνοούσα την ύπαρξη τους!!!
Τώρα μπήκα σε τριπάκη για rack και patch panel ,αλλα rack μόνο για 1 switch και 1 patch panel;

orck
30-11-11, 21:16
Σκεψου οτι στο rack θα βαλεις μεσα patch panel και το router/switch/modem σου. Δεν θα βλεπεις καθολου την μακαροναδα απο καλωδια. Θα εχεις μια σωστη κατασκευη. Το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο. Μια φορα τα δινεις, απο την στιγμη που εχεις τον βοηθητικο χωρο καντο σωστα.

Μην ξεχνας, μονοκλωνο για το καλωδιο που θα μπει στον τοιχο και πολυκλωνο οπουδηποτε αλλου.

euri
30-11-11, 21:55
Patch panel δεν πήρα γιατί εώς σήμερα αγνοούσα την ύπαρξη τους!!!
Τώρα μπήκα σε τριπάκη για rack και patch panel ,αλλα rack μόνο για 1 switch και 1 patch panel;

Υπάρχουν και μικρά rack, μην νομίζεις ότι είναι μόνο οι τεράστιες επιδαπέδιες ντουλάπες. Ένα κρεμαστό rack από 6U έως 12U (ανάλογα τι θέλεις να βάλεις μέσα) θα σου κάνει μια χαρά δουλειά.

agmarios
30-11-11, 22:49
υπάρχουν και επιτοίχια patch panels. Εγώ έχω ένα τέτοιο 8 θέσεων και είμαι μια χαρά.

BigBlack
30-11-11, 23:42
Δοκιμασμένο! (http://www.ebay.com/itm/Launched-New-CAT6-PATCH-PANEL-12-PORTS-WALL-MOUNTING-/260616012131?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cadecc163)

To παραπάνω είναι φτηνό αλλά κάνει τη δουλειά του τέλεια...

Σε μικρές εγκαταστάσεις όπως η δικιά σου χρησιμοποιώ κάποιο κουτί τύπου μικρής βιβλιοθήκης από IKEA κλπ και βάζω εκεί patch panel, router, switch και ups.

delis7
01-12-11, 17:13
Επίσης θέλω να περάσω και καλώδιο για δορυφορική (χωρίς να έχω ακόμα)απο την ταράτσα στον 1ο, σε τριώροφο.
Αυτο τοποθετείτε με τον ίδιο τροπο που τοποθετείτε το καλώδιο της τηλεόρασης;
Δηλαδή κατεβαίνει το καλώδιο απο την ταράτσα και μετα το διακλαδονω σε οποίο δωμάτιο θέλω;

yiapap
01-12-11, 17:27
Επίσης θέλω να περάσω και καλώδιο για δορυφορική (χωρίς να έχω ακόμα)απο την ταράτσα στον 1ο, σε τριώροφο.
Αυτο τοποθετείτε με τον ίδιο τροπο που τοποθετείτε το καλώδιο της τηλεόρασης;
Δηλαδή κατεβαίνει το καλώδιο απο την ταράτσα και μετα το διακλαδονω σε οποίο δωμάτιο θέλω;Όχι. Το καλώδιο που θα κατέβει δεν διακλαδίζεται. Το κατεβάζεις στον χώρο που θα βάλεις τον αποκωδικοποιητή.

alekan
01-12-11, 17:33
Δοκιμασμένο! (http://www.ebay.com/itm/Launched-New-CAT6-PATCH-PANEL-12-PORTS-WALL-MOUNTING-/260616012131?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cadecc163)

To παραπάνω είναι φτηνό αλλά κάνει τη δουλειά του τέλεια...

Σε μικρές εγκαταστάσεις όπως η δικιά σου χρησιμοποιώ κάποιο κουτί τύπου μικρής βιβλιοθήκης από IKEA κλπ και βάζω εκεί patch panel, router, switch και ups.

LackRack! (http://wiki.eth-0.nl/index.php/LackRack)

delis7
01-12-11, 17:41
Όχι. Το καλώδιο που θα κατέβει δεν διακλαδίζεται. Το κατεβάζεις στον χώρο που θα βάλεις τον αποκωδικοποιητή.

Δηλαδή αν θέλω δορυφορική σε 2 δωμάτια, αυτο συνεπάγεται 2 καλώδια 2 αποκωδικοποιητες 2 πιάτα στην ταράτσα;;

........Auto merged post: delis7 πρόσθεσε 1 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και αν θέλω κεραία για ράδιο κάνει της τηλεόρασης , η πρέπει να περάσω άλλη;;

teslafun
01-12-11, 23:10
Δηλαδή αν θέλω δορυφορική σε 2 δωμάτια, αυτο συνεπάγεται 2 καλώδια 2 αποκωδικοποιητες 2 πιάτα στην ταράτσα;;

........Auto merged post: delis7 πρόσθεσε 1 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και αν θέλω κεραία για ράδιο κάνει της τηλεόρασης , η πρέπει να περάσω άλλη;;

Μπορείς να βάλεις Sat Splitter στην αποθήκη και από εκεί να στείλεις στα δωμάτια.
Έχει splitter σε 2, σε 4 (για παραπάνω δε ξέρω)
Για περισσότερες λεπτομέρειες καλύτερα να μιλήσει κάποιος ειδικός...

BigBlack
02-12-11, 10:41
LackRack! (http://wiki.eth-0.nl/index.php/LackRack)

Ομορφιές! :respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.