PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΕΤΤ και ΟΤΕ



dream_GR
20-04-04, 01:10
εχω εδώ και 8 μήνες (από Σεπτέμβριο) κυριολεκτικά βαρεθεί να μου κολλάνε όλες οι αιτήσεις ADSL λόγω της περιβόητης οπτικής ίνας στην περιοχή Πειραιά.

Στην ύστατη μου προσπάθεια να βάλω στον ΟΤΕ λίγο νέφτι μπάς και τρέξουν τους έστειλα εμαιλ με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ και στο Υπουργείο Μεταφορών.

Αποτέλεσμα? Σήμερα πήρα μια κοινοποιημένη επιστολή απο την ΕΕΤΤ που στείλαν στον ΟΤΕ, που τους δίνει 20 μέρες διορία να ενημερώσουν την ΕΕΤΤ τί ενέργειες έχουν κάνει με την έγγραφη διαμαρτυρία μου.

Δεν ξέρω αν θα καταλήξω κάπου, αλλά με χαροποίησε αφάνταστα το γεγονός ότι η ΕΕΤΤ επιβάλει στον ΟΤΕ ότι πρέπει να συμορφώνεται απόλυτα με τον νόμο 2867/2000 «Οργάνωση και λειτουργία των τηλεπικοινωνιών
και άλλες διατάξεις» άρθρο 3 παρ 15.

Θα σας ενημερώσω για το τί θα συμβεί αν συμβεί, απλά καλό είναι όσοι μας παιδεύουν οι ΟΤΕΤΖΗΔΕΣ να μήν καθόμαστε με τα χερια σταυρωμένα αλλά να γράφουμε σε οργανισμούς και να διεκδικούμε το δίκιο μας.

aesir
20-04-04, 01:32
Και εγώ και άλλοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε στο κέντρο της Αθήνας. Ο ΟΤΕ θα πει στην ΕΕΤΤ οτι έχει δρομολογηθεί η παραγγελία και παραλαβή του απαραίτητου εξοπλισμού, και μετά το πέρας της τοποθέτησης κλπ θα δώσουν ADSL over fiber optic μέσα στο καλοκαίρι. Οπότε τι να κάνει η ΕΕΤΤ?

Στην ΕΕ πρέπει να στείλουμε ίσως λόγω της σύγκλισης σε αυτό που λένε e-Europe 2005, το οποίο όμως δεν είναι απόλυτα δεσμευτικό για τις χώρες από οτι έχω δει με μια γρήγορη ματιά.

WAntilles
20-04-04, 01:36
Καλά τους έκανες.

lewton
20-04-04, 01:42
ωραίος! :!:

άντε κάνε και μια αίτηση στη vivodi και άσε τον πΟΤΕ να ψάχνεται.

dream_GR
20-04-04, 01:46
Εγινε για δική τους LLU και μαλλον παει καλά ("touch wood" μήν την ματιάσουμε)...

...αποτελέσματα θα κοινοποιηθούν φυσικά... αν και ίσως με ακούσετε να ουρλιάζω απο χαρά και απο το παράθυρο του σπιτιού σας...

ggeorgan
20-04-04, 07:38
Θα πουν από τον ΟΤΕ ότι η υπηρεσία ADSL δεν υπόκειται σε έλεγχο (regulation) από την ΕΕΤΤ. Μάλλον από γραφειοκρατική αβλεψία δεν το έγραψε η ΕΕΤΤ από μόνη της. Αλλά, αν βγεί κάτι, θα με ακούσετε κι εμένα από την ταράτσα της δουλειάς στο Σύνταγμα.
ΥΓ Αν δεν παίζει ΟΤΕ, δεν παίζει Vivodi. Αν κι αυτό είναι λάθος μου, θα πετάξω και βεγγαλικά από την ταράτσα μου !

Cafeeine
20-04-04, 08:00
ggeorgan, δεν είναι απαραίτητο. Στην Δάφνη η vivo είχε dsl μήνες πριν τον OTE. Δεν χάνεις τίποτα να το ψάξεις.

ggeorgan
20-04-04, 09:08
Αλλοίμονο, το έχω ψάξει ! Φταίει η αναθεματισμένη οπτική ίνα. Και να σκεφτείς ότι έγινε τόσος θόρυβος για το 666 στις μαγνητικές κάρτες και οι οπτικές ίνες που είναι, καθώς φαίνεται, αληθινό όργανο του διαβόλου μπήκαν απαρατήρητες ! Το μόνο καλό είναι ότι, όπως κάθε πονηριά του διαβόλου, έτσι κι αυτή ενοχλεί μόνον, δεν μας σκοτώνει όπως τα δικά μας λάθη, και έχει και ημερομηνία λήξεως.

aesir
20-04-04, 10:08
ggeorgan, Φαντάσου το άλλο όμως (έτσι για να πάμε λίγο στην σφαιρα της φαντασίας για να γελάσουμε). Να δώσουν κάποια στιγμή FTTH αφού υπάρχει η υποδομή και να έχεις ονομαστική ταχύτητα μέχρι 100/100Mb και όλοι οι άλλοι να είναι με τα χάλκινα καλώδια και να περιμένουν πότε θα τους περάσουν οπτικές ίνες...

xxxxx
20-04-04, 19:10
Καλησπέρα,

Κι εγώ είμαι πάνω σε οπτική ίνα => Αμπελόκηποι.
Φίλε, αν θες ενημέρωσε μας για την εξέλιξη του
θέματος με τις οπτικές ίνες.

Να που τελικά υπάρχει φως στην άκρη του τούνελ...
Βέβαια, στο παρελθόν λέγαν για μέσα ΜΑΡΤΙΟΥ και διαψεύθηκαν.

Άντε να δούμε τι θα γίνει το καλοκαίρι.

χχχχχ

ΥΓ. Επιβεβαιώνω ότι οσοι είναι πάνω από οπτική ίνα
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ DSL OYTE ΑΠΟ VIVODI.

aesir
20-04-04, 19:16
Οπτικών ινών συνέχεια...... μιλούσα σήμερα με μια manager στις αιτήσεις επειδή με έβαλαν και έκανα αλλαγή σε PSTN χωρίς ποτέ να μου πουν οτι είμαι σε οπτική ίνα, και μου είπε "θα σου βάλω ξάνα ατελώς την ISDN γιατί μην περιμένεις φέτος για ADSL σε οπτική ίνα. Οτι θα δώσουμε θα δώσουμε, αλλά θα καθυστερήσει πολύ. Το νωρίτερο μετα το καλοκαίρι".

@ ADSLgr.com All rights reserved.