PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιορτές στο Εξωτερικό



GUNTERIAN
31-10-06, 20:34
Κάθε χρόνο τα τελευταία 6 - 7 χρόνια συνηθίζω να ταξιδεύω τις γιορτές στο Εξωτερικό.
Μπορεί βρε παιδιά να μου προτείνει κανείς ένα special μέρος για φέτος? (Διασκέδαση,φαγητό,μουσεία,διαμονή,αγορές).
Εξαιρούνται Πράγα,Αυστρία,Ελβετία,Βερολίνο.

sdikr
31-10-06, 20:37
Σκωτία; Αυστραλία;

panajotisp
31-10-06, 21:00
Σκωτία και Εδιμβούργο για τις γιορτές....
Ειδικά τη πρωτοχρονιά η hogmanay όπως το λένε είναι ότι καλύτερο, πολύ κόσμο στο δρόμο, απίστευτα party...

Ακριβή σαν πόλη βέβαια, λίγο πιο φθηνή απο το Λονδίνο, αλλά μπορείς να βρεις καλές προσφορές απο την ελλάδα με ταξιδιωτικό γραφείο..

Απο διασκέδαση έχει πάρα πολλές pub (three sisters στη cowgate είναι τι καλύτερο για μένα), φαγητό απο το καλύτερο αλλά με κάπως ακριβές τιμές αλλα και πάλι άμα ψάξεις ;) κάτι θα βρείς.

http://www.edinburgh.org/
http://www.edinburgh-festivals.com/cityguide.cfm

Καλή διασκέδαση......

Μακάρι να μπορούσα να ανέβω και εγώ για διακοπές... maybe next august for the festival........:cool:

thomasx
31-10-06, 23:25
Ήμουνα στη Ρώμη μία χρονιά και μου άρεσε πάρα πολύ. Καταπληκτική ατμόσφαιρα!

Μου λένε ότι και στην Ισπανία είναι ωραία. Ειδικά οι στολισμοί τους.

ant0ni0
31-10-06, 23:49
New York

HaRRy
31-10-06, 23:52
London Town ή καμια Μαλαισία για ηλιοθεραπεία...
Αναλόγως τα λεφτα που έχεις να δώσεις βέβαια...

GUNTERIAN
01-11-06, 19:46
Σκωτία και Εδιμβούργο για τις γιορτές....
Ειδικά τη πρωτοχρονιά η hogmanay όπως το λένε είναι ότι καλύτερο, πολύ κόσμο στο δρόμο, απίστευτα party...

Ακριβή σαν πόλη βέβαια, λίγο πιο φθηνή απο το Λονδίνο, αλλά μπορείς να βρεις καλές προσφορές απο την ελλάδα με ταξιδιωτικό γραφείο..

Απο διασκέδαση έχει πάρα πολλές pub (three sisters στη cowgate είναι τι καλύτερο για μένα), φαγητό απο το καλύτερο αλλά με κάπως ακριβές τιμές αλλα και πάλι άμα ψάξεις ;) κάτι θα βρείς.

http://www.edinburgh.org/
http://www.edinburgh-festivals.com/cityguide.cfm

Καλή διασκέδαση......

Μακάρι να μπορούσα να ανέβω και εγώ για διακοπές... maybe next august for the festival........:cool:

Thang you panajotisp! Το έχω χρόνια στο μυαλό μου το Εδιμβούργο. Εχω πάθει με κάτι φωτογραφίες που είδα. Εάν συμφωνήσει η παρέα μου, μάλλον θα το επισκεφθώ και θα πιώ σ΄ ένα pub στην υγειά σου!

KLG
01-11-06, 19:55
Να πας να δεις τα κελάρια/αποστακτήρια με τα ουισκια. Αν είσαι και τυχερός μπορείς να πετύχεις και απογευματα(?) δοκιμάσματος. Ευκαιρία με ελάχιστη συμμετοχή να πιείς ουίσκυ που δεν έχεις φανταστεί οτι υπάρχει.

Και στο λέω εγώ που είχα κόψει το ουίσκυ εδώ και 4 χρόνια. ;)

GUNTERIAN
01-11-06, 20:09
Αμα μπλέξαμε με τα κελλάρια κολητέ, το χάσαμε το ταξίδι! Οχι τίποτε άλλο, αλλά θα έχουμε μουρμούρα απ΄τα θηλυκά!

KLG
01-11-06, 20:19
Νταξει, δεν θα της το πεις απο την αρχή. Θα πατε για μια εκδρομή στην εξοχή και τσουπ να σου το αποστακτήριο :D Αξίζει και σαν τουριστικό αξιοθέατο, δεν άξιωθηκα να πάω (την βραδιά ουισκιου την οργάνωσε ένας συγκάτοικος με πατριο διευθυντή αποστακτηρίου -χικ-) αλλά φίλοι ΚΑΙ φίλες που πήγαν ενθουσιάστηκαν. Αυτοί μάλιστα κάναν 4ημερο τουρ στα χωριά στα highlands, εκεί να δεις δρόμους ενός ρευματος.

Χρόνος υπάρχει για όλα και όταν είσαι διακοπές στο εξωτερικό μπορείς να γυρίζεις και 15ώρες. ;)

FFGR
01-11-06, 21:27
Ισλανδία ; :hmm:

Από φυσικό τοπίο έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια, οι τιμές είναι πάντως τσιμπημένες (εισάγουν σχεδόν τα πάντα).

panajotisp
02-11-06, 01:29
Νταξει, δεν θα της το πεις απο την αρχή. Θα πατε για μια εκδρομή στην εξοχή και τσουπ να σου το αποστακτήριο :D Αξίζει και σαν τουριστικό αξιοθέατο, δεν άξιωθηκα να πάω (την βραδιά ουισκιου την οργάνωσε ένας συγκάτοικος με πατριο διευθυντή αποστακτηρίου -χικ-) αλλά φίλοι ΚΑΙ φίλες που πήγαν ενθουσιάστηκαν. Αυτοί μάλιστα κάναν 4ημερο τουρ στα χωριά στα highlands, εκεί να δεις δρόμους ενός ρευματος.

Χρόνος υπάρχει για όλα και όταν είσαι διακοπές στο εξωτερικό μπορείς να γυρίζεις και 15ώρες. ;)

Δυτικά highlands και ότι θές.....

ξεκινήσαμε μια Παρασκευή απο το Εδιμβούργο με τη παρέα μου και μετά απο μια ημέρα ταξίσι με το τρένο μέσω Γλασκώβης, φτάσαμε στο Oban (http://www.answers.com/oban?nafid=3) στην αρχή των δυτικών highlands απέναντι απο το νησί Mull. Ήταν αρχές Νοεμβρίου και έβρεχε και τις 3 ημέρες πο μείναμε....
Αλλά ήταν τέλεια. Εκεί έμαθα το whiskey Oban (το συνιστώ σε όλους) :drunk: :respekt: :worthy:
Όπου και να πάς στη Σκωτία είναι τέλεια...........

panajotisp
02-11-06, 01:34
Thang you panajotisp! Το έχω χρόνια στο μυαλό μου το Εδιμβούργο. Εχω πάθει με κάτι φωτογραφίες που είδα. Εάν συμφωνήσει η παρέα μου, μάλλον θα το επισκεφθώ και θα πιώ σ΄ ένα pub στην υγειά σου!

Σε παρακαλώ να πάς σε όσα περισσότερα pub μπορείς και να πιείς σε κάθε ένα στην υγειά μου ;)

charly130.mk2
02-11-06, 01:42
Άμα πας σε καλά αποστακτήρια (στη Σκωτία) μπορεί να μην υπάρξει καν θέμα από τις κοπελιές. Είναι τέτοια εμπειρία που ακόμα και αυτές θα φτιαχτούν. 2-3 που ξέρω που έχουν πάει σε καλά distilleries, έχουν μείνει ενθουσιασμένες και ας μην είναι του σπορ...

GUNTERIAN
02-11-06, 22:17
Χίκ! ......Χίκ! Ελεος ρε παιδιά΅, έχω αρχίσει και μεθάω προτού πάω! Δεν μαζευόμαστε όλοι μαζί να γίνει κόλαση.

charly130.mk2
02-11-06, 22:34
Μακάρι, αλλά που...(χρήμα/χρόνος/κλπ)... :sorry:

Πάντως θα περάσεις πολύ καλά αν πας... Και δεν είναι και τοοόσο ακριβή η Σκωτία (τουλάχιστον σε σχέση με την Αγγλία).

Ξέχασα να πω πια ήταν η καλύτερη στιγμή όσο αφορά το ουίσκι. Μπαίνω στο Whiskey Shop (είναι σ'ένα εμπορικό στην Γλασκόβη, δεν θυμάμαι ποιο), και έχουν το ουίσκι σε βαρελάκια. Αφού τους πεις τι ψάχνεις περίπου, δοκιμάζεις από μερικά βαρελάκια, και διαλέγεις από ποιο θες να σου βάλουν. Το βάζουν (απευθείας από το βαρελάκι) σε καλό μπουκάλι (σαν της Absolut), το σφραγίζουν, βάζουν ετικέτα (με προέλευση, ημερομηνία παρασκευής, ημερομηνία εμφιάλωσης κλπ), και στο δίνουν (μέσα σε κουτί στιλ Shivas Regal)... Δίψασε κανείς;;; ;)

jonkyr
30-11-06, 14:39
Thang you panajotisp! Το έχω χρόνια στο μυαλό μου το Εδιμβούργο. Εχω πάθει με κάτι φωτογραφίες που είδα. Εάν συμφωνήσει η παρέα μου, μάλλον θα το επισκεφθώ και θα πιώ σ΄ ένα pub στην υγειά σου!

Οι φωτογραφίες φίλε μου δε λένε τίποτα, μπροστά στο θέαμα που θα αντικρύσεις όταν μπεις στο κέντρο της πόλης. Εκτός από το γεγονός ότι το στόμα δε θα κλείνει, φαντάζομαι ότι θα σου έρθει να κλάψεις! Το μέρος είναι φανταστικό, αν και για να μην λέω ψέμματα, στις δύο φορές που πήγα στη Σκωτία έμεινα στην ανθρώπινη πόλη που λέγεται Γλασκώβη. Ωστόσο, δεν υπάρχει καμία σύγκριση από πλευράς ομορφιάς, το Εδιμβούργο είναι ένα μοναδικό παραμύθι.

Αν τελικά πας, φρόντισε να αγοράσεις κάποιο malt ουίσκι όπως σου λένε και τα άλλα παιδιά, αλλά μην ξεχνάς κάτι: το ποτάμι της Guiness που ξεκινάει από την Ιρλανδία, περνάει κάτω από τη Γλασκώβη και το Εδιμβούργο χαχαχαχα. Με μία γεώτρηση τα μπαρ πουλούν άφθονη από τη λατρεμένη μου μαύρη μπύρα.

Επέλεξε μία από τις δύο πόλεις, δε θα το μετανιώσεις. Α, και αν πέσεις σε περίοδο εκπτώσεως τα θυληκά θα ξετρελαθούν από την ποιότητα και τις τιμές. Στο λέω από προσωπική εμπειρία και -έστω και αν έχουν περάσει τέσσερα χρόνια από τότε- οι τιμές δεν έχουν καμία σχέση με την Αγγλία.

Α, αν θέλεις και κανένα αξιόλογο ξενοδοχείο Β&Β στη Γλασκώβη (καλές υπηρεσίες, νορμάλ τιμές) ρίξε κανένα πμ, έχω κάτι καλό στο μυαλό μου για να τσεκάρεις. Για Εδιμβούργο μπορώ να εξυπηρετήσω με ένα εξαιρετικό σάιτ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.