PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για λειτουργία τηλεφώνου σε double play



ribo7
30-11-11, 19:12
Έχω κάνει αίτηση για το hol double paly lite.
Το τηλέφωνο θα λειτουργεί μέσω voip? Δηλαδή πρέπει να συνδέσω τη συσκευή στην υποδοχή Phone1 του Router?
Αν έχω πολλές συσκευές?

Εγώ μέχρι τώρα ήξερα ότι στη κεντρική πρίζα συνδέω το splitter και από κει συνδεέτεαι το Router στην adsl υποδοχή και το τηλέφωνο στην αλλή επιλογή.
Θα έχω πρόβλημα?

Με χαλάει να δουλεύει το τηλ. μόνο μεσω Voip και γιατί πρέπει να αλλάξω τη διαρύθμιση και γιατί αν κοπεί το ρεύμα και δε λειτουργεί το router?

Ευχαριστώ!

Didimos_GR
30-11-11, 19:42
Έχεις κάνει αίτηση χωρίς να ξέρεις από πριν τον τρόπο λειτουργίας του τηλεφώνου ???!!!! ....τεσπά ! :rolleyes:

Τηλέφωνο HOL : 13844

ribo7
30-11-11, 19:46
Στην επαρχία που έκανα την αίτηση δεν υπάρχουν πολλές/οικονομικές επιλογές για τηλεφωνία και internet. Και να υπάρχουν δηλαδή, με τα δικά μου κριτήρια αυτό το πακέτο ήθελα να επιλέξω.. Απλά είπα να ρωτήσω για να ξέρω τι συνδεσμολογία θα κάνω.
Για την τεχνική υποστήριξη, σωστή η συμβουλή σου, απλά δε τους πολυεμπιστεύομαι αυτούς, δε μπορώ να συνεννοηθώ κιόλας και γι'αυτό είπα να ρωτήσω εδώ..

valen_gr
30-11-11, 21:47
προσπαθησες να συννενοηθεις?
Γιατι η Hol δινει και τις δυο υπηρεσιες, και μονο αυτη ξερει τι σου εχει δωσει, και κανεις εδω δεν μπορει να το ξερει για να σου απαντησει τι εχει δωσει σε σενα.
Παρε στο 13844 και ρωτα.

vaggoulas
30-11-11, 21:49
Στην επαρχία που έκανα την αίτηση δεν υπάρχουν πολλές/οικονομικές επιλογές για τηλεφωνία και internet. Και να υπάρχουν δηλαδή, με τα δικά μου κριτήρια αυτό το πακέτο ήθελα να επιλέξω.. Απλά είπα να ρωτήσω για να ξέρω τι συνδεσμολογία θα κάνω.
Για την τεχνική υποστήριξη, σωστή η συμβουλή σου, απλά δε τους πολυεμπιστεύομαι αυτούς, δε μπορώ να συνεννοηθώ κιόλας και γι'αυτό είπα να ρωτήσω εδώ..
Πιστεύεις πως απάντηση θα πάρεις από και εδώ όχι από τον πάροχό σου?
Εδώ δεν υπάρχει πρόσβαση στο crm της hol για να σου απαντήσει κάποιος.
Πάρε στο 13844 και ρώτα αν η αίτηση προχωρά για pots ή για voip.
Είναι απλό :)

ribo7
30-11-11, 22:38
Στην τ.υ. μου είπαν ότι θα έχω voip τηλέφωνο.
Σε ερωτήσεις μου όμως για τη συνδελοσμογία και το αν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής από voip σε κλασσική τηλεφωνία, επαληθεύτηκα στα λεγόμενα μου. Ο τύπος δεν ήξερε σίγουρες απαντήσεις..
Γι' αυτό ρωτάω και εσάς παίδες..

Το voip απ'ότι κατάλαβα θα το έχω λόγω μη δυνατότητας κανονικής γραμμής. Αν υπάρξει διαθεσιμότητα σε κανονικές γραμμές, σε μετατρέπουν αυτόματα? Σε ενημερώνουν? Γίνεται κάτι τέτοιο κατ' αρχήν? (Επαναλαμβάνω ο υπάλληλος μου είπε "δε νομίζω να γίνει αλλαγή").
Επίσης, αν έχω δύο συσκευές σε δύο διαφορετικά δωμάτια, πως θα λειτουργούν? Πρέπει και για τα δύο να τραβήξω καλώδιο για τις υποδοχές Phone1 και Phone2 του router?
Αν δηλαδή τη μία συσκευή την αφήσω κανονικά στη πρίζα της με φίλτρο πάνω, δε θα παίζει? Θα το δοκιμάσω και γω απλά ρωτάω να σκεφτώ που θα βάλω το router στο σπίτι..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

dikal
30-11-11, 23:16
Επίσης, αν έχω δύο συσκευές σε δύο διαφορετικά δωμάτια, πως θα λειτουργούν? Πρέπει και για τα δύο να τραβήξω καλώδιο για τις υποδοχές Phone1 και Phone2 του router?
Αν δηλαδή τη μία συσκευή την αφήσω κανονικά στη πρίζα της με φίλτρο πάνω, δε θα παίζει? Θα το δοκιμάσω και γω απλά ρωτάω να σκεφτώ που θα βάλω το router στο σπίτι..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αν έχεις voip θα πρέπει τα τηλέφωνα να συνδέονται στο ρούτερ. Αν βάλεις τηλέφωνο στην πρίζα δε θα παίζει τίποτα (ούτε και το ρούτερ).

Για συνδεσμολογία δες αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=170808), post #1 και #5.

vaggoulas
01-12-11, 00:14
Στον έλεγχο διαθεσιμότητας από το site της hol σου δίνει επιλογή για hol telephony?
Αν όχι τότε ή δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες ή το πιθανότερο είσαι σε περιοχή που υπάρχει μόνο data dslam και δεν προσφέρει pots η hol εκεί παρά μόνο voip.
Τι περιοχή είσαι?

Vitruvian78
01-12-11, 00:34
Δεν υπάρχει λόγος να είμαστε εριστικοι με ένα φιλό που μπήκε να ρωτήσει 5 πράγματα. Όλοι μας άλλωστε δεν εμπιστευομαστε απόλυτα αυτόν που μας πουλάει κάτι και ζητάμε τη γνώμη των άλλων.
Για να απαντήσω στο ερωτημάσου, η hol προσφέρει και τις δύο υπηρεσίες. Συνήθως δίνει POTS (οπως του ΟΤΕ), υπάρχουν όμως περιπτώσεις, σε κάποια κέντρα της να μην υπάρχει διαθεσιμότητα γι αυτον τον τύπο τυλεφωνίας τη στιγμή της αίτησης του πελάτη, οπότε για να σε εξυπηρετήσει σε βάζει σε VoIP. Μην ανησυχείς όμως, προσωπικά έχω VoIP τηλεφωνία απο το 2007, απο τη στιγμή που οι εναλλακτικοί άρχισανε να δίνουν και τηλεφωνία και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ως τώρα. Μόνο στην αρχή, αλλά τελικά ήτανε θέμα ρούτερ το πρόβλημα. Σε ποιότητα είναι άξογη η επικοινωνία, και θα σου δωθεί και μια δεύτερη γραμμή με αριθμοδότηση hol για προσωπική σου χρήση. Όσον αφορά τις συσκευές σου στο υπόλοιπο σπίτι, μην ανησυχείς, θα δουλέψουν και αυτές, αν ακολουθήσεις τις οδηγίες για VoIP τηλεφωνία που θα σου έρθουν μαζί με τον εξοπλισμό σου. Αφήνεις τις υπόλοιπες συσκευές όπως είναι, δεν τις πειράζεις, απλά θα τροφοδοτήσεις τις πρίζες του σπιτιού με σήμα που θα το παίρνεις απο το ρούτερ. Υπάρχει μια ιδιαίτερη συνδεσμολογία που θα πρέπει να ακολουθήσεις. Το μόνο μειωνέκτημα της τεχνολογίας είναι οτι θα μένεις χωρίς τηλέφωνο σε περιπτώσεις διακοπής ρεύματος. Στην περίπτωση αυτή όμως μπορείς να αγοράσεις ένα UPS, ώστε να λύσεις το πρόβλημα αλλά και να προστατεύεις καλύτερα και τον υπολογιστή σου απο διακοπές ρευματος. Όσον αφορά την μετατροπή απο VoIP σε POTS μπορείς να την κάνεις, όταν υπάρξει διαθεσιμότητα στο κέντρο της περιοχής σου. Απλά θα πρέπει να το τσεκάρεις μόνος σου το ποτε θα υπάρξει διαθεσιμότητα, γιατί η hol δεν ενημερώνει για κάτι τέτοιο, ούτε ενθαρρύνει τους πελάτες της να κάνουν τέτοιες μετατροπές αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος.Επιπλέον μπορείς να εμπιστεύεσαι τους Τεχνικούς, μια και νομίζω οτι είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Το ότι σου ειπε οτι δεν ξέρει για το αν υπάρχει πιθανότητα ή ημερομηνία μετατροπής VoIP σε POTS ή διαθεσιμότητας, αυτό ισχύει μια και ο υπάλληλος δεν μπορεί να το γνωρίζει αυτό. Είναι θέμα κέντρου της εταιρείας τοπικά. Μπορείς να μπαίνεις στη σελίδα της εταιρείας και να το τσεκάρεις συχνά, βάζοντας ένα γειτονικό αριθμό ΟΤΕ για να δεις αν υπάρχει διαθεσιμότητα. Αν η επιλογή hol telephony λείπει, τότε αυτό σημαίνει οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα σε POTS. Μόλις σου βγάλει και αυτή την επιλογή τότε θα κάνεις μια κλήση στην τεχνική υποστήριξη για να αιτηθείς την μετατροπή. Ελπίζω να σε βοήθησα...

ribo7
01-12-11, 01:24
Φίλε Vitruvian σε υπερευχαριστώ!! Ήσουν κατατοπιστικότατος!!
Ναι στην περιοχή μου δεν είχε διαθεσιμότητα για σκέτο hol telephony όταν έκανα την αίτηση. Απλά δε το είχα σκεφτεί και δε το ρώτησα για το αν θα παίζω με voip.
Για την ποιότητα κλήσεων θα έχω μερικές επιφυλάξεις αλλά ευελπιστώ να έχουν εξελιχθεί τα πράγματα..
Απλά με χαλάει λίγο που να βάλω το router και που να τραβήξω καλώδια να συνδέω και pc γιατί δωμάτιο και κεντρική πρίζα είναι μακρυά (μεγάλο σπίτι, είναι στο πατρικό μου γι'αυτό και θέλω να παίζω και με ethernet)! Anyway, δικό μου πρόβλημα αυτό..
Για τη 2η τηλ. συσκευή, η λύση των οδηγιών είναι να συνδέσω ένα γκρι καλωδιάκι από την υποδοχή Phone2 του router στην υποδοχή Phone του splitter. Αλλά η συσκευή θα είναι με φίλτρο συνδεδεμένη στην πρίζα? Αυτό που λες "Αφήνεις τις υπόλοιπες συσκευές όπως είναι, δεν τις πειράζεις, απλά θα τροφοδοτήσεις τις πρίζες του σπιτιού με σήμα που θα το παίρνεις από το ρούτερ.", αυτό που είπα εννοείς?
Όπως και να'χει, όταν συνδεθεί η υπηρεσία, θα κάνω τις δοκιμές μου με τη συνδεσμολογία και ελπίζω να παίξει.
Το βασικό είναι πως διευκρινίστηκε ότι θα παίζω με Voip.
Ευχαριστώ και πάλι!

Vitruvian78
01-12-11, 01:35
Απο τη στιγμη που εχεις VoIP, φιλτρα δεν χρειαζονται στη γραμμη, μια και γραμμή σου δεν θα παίρνει POTS σήμα, που δημιουργεί παράσιτα με το adsl. Νομίζω φίλτρα δεν χρειάζονται και στις αλλες πριζες μια και όλες οι συσκευές ουσιαστικά πάνω στο ρουτερ συνδέονται. Αλλα αυτο είναι το λιγότερο, το τσεκαρεις όταν συνδέσεις, αν έχεις παράσιτα μέσα στη γραμμή η όχι. Δεν χρειάζεται να μετάφέρεις το ρουτερ. Βάλε το στην πρίζα που σε εξυπηρετεί. Εγω στο γραφείο το έχω κι απο εκεί συνδέω και τις υπόλοιπες πριζες. Οσον αφορα τη συνδεσμολογια, Κατι δεν μου ακουγεται πολυ σωστο ετσι οπως το περιγραφεις. Για διαβασε ξανα τις οδηγιες. Όσον αφορά την ποιότητα της τηλεφωνίας, είναι ακριβώς όπως του ΟΤΕ.

ribo7
01-12-11, 01:49
Το θέμα είναι ότι ήθελα να βάλω το router στο δωμάτιο για να το συνδέω με ethernet με pc.
Και οι τηλεφωνικές συσκευές είναι αρκετά μακρυά από το δωμάτιο για να συνδεθούν στο router!
Άρα το αποκλείω αυτό και θα βάλω το Router δίπλα στην κεντρική πρίζα. Άρα η μία συσκευή που είναι δίπλα συνδέεται απευθείας στο Phone1 και μένει να δω τι θα κάνω με την άλλη τηλ. συσκευή που είναι πιο μακρυά!
Θα διαβάσω και το post που πρότεινε ο dikal πιο πάνω και θα δοκιμάσω..
Thanks!

Vitruvian78
01-12-11, 02:13
Μα σου είπα ότι δεν τις πείραζεις. Η πρίζα του δωματίου σου, με την συνδεσμολογια που θα κανείς θα δώσει τηλεφωνικό σήμα και στις υπόλοιπες πριζες του σπιτιού, μια και ειναι ολες συνδεδεμενες μεταξυ τους. Οποτε δεν τραβας κανένα καλώδιο, όπως ήταν θα μείνουν όλα....

dikal
01-12-11, 10:06
Μα σου είπα ότι δεν τις πείραζεις. Η πρίζα του δωματίου σου, με την συνδεσμολογια που θα κανείς θα δώσει τηλεφωνικό σήμα και στις υπόλοιπες πριζες του σπιτιού, μια και ειναι ολες συνδεδεμενες μεταξυ τους. Οποτε δεν τραβας κανένα καλώδιο, όπως ήταν θα μείνουν όλα....

Αν συνδέσει το ρούτερ σε πρίζα κάποιου δωματίου, και όχι στην κεντρική, δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Γιατί το σήμα adsl θα έρθει ως το δωμάτιο, όπου θα βρίσκεται και ο ρούτερ, αλλά μετά χρειάζεται δεύτερο ζευγάρι καλωδίων (από την πρίζα του δωματίου) για να δώσει τηλεφωνικό σήμα στις άλλες πρίζες.

Μπορείς όμως να βάλεις το ρούτερ στο δωμάτιο που θέλεις, και να χρησιμοποιήσεις ασύρματες τηλεφωνικές συσκευές.

Vitruvian78
01-12-11, 10:13
Εμένα πάντως είναι έτσι συνδεδεμένο και παίζουν όλες οι πριζες μια χαρα. Τσσεκαρε την πρίζα που θέλεις να χρησιμοποιήσεις αν έχει και δεύτερο ζεύγος.

dikal
01-12-11, 10:16
Κι εμένα παίζει μια χαρά, αλλά το καλώδιο που πηγαίνει στο γραφείο, όπου έβαλα το ρούτερ, έχει 2 ζεύγη ;)

ribo7
01-12-11, 12:48
Όταν ενεργοποιείται η υπηρεσία, κόβεται για μερικές ώρες το τηλέφωνο όπως γίνεται σε άλλους παρόχους ή δε γίνεται κάτι τέτοιο λόγω voip?
Να ξέρω να περιμένω αν είναι πριν κάνω τις δοκιμές μου..
Κωδικό για εγγραφή στο site σου στέλνουν αυτοί όταν ενεργοποιηθεί το πακέτο ή τους το ζητάς?
Thanks!

Vitruvian78
01-12-11, 13:52
Κωδικους δεν έχει, οταν μπεισ στο δίκτυο της hol είναι plug&play. Ενδεχομένως να διακοπούν οι υπηρεσίες σου για κάποιες ώρες ή μπορεί να είσαι τυχερός και να μην καταλαβεις καθόλου την αλλαγή.....αν και θα την καταλαβεις γιατί θα πρέπει να συνδέσεις αλλιώς τις συσκευές σου.

georgep138
01-12-11, 15:44
απλά θα τροφοδοτήσεις τις πρίζες του σπιτιού με σήμα που θα το παίρνεις απο το ρούτερ.



Μήπως μπορείτε να μας πείτε μέχρι πόσες το πολύ συσευές μπορούμε
να συνδέσουμε σε 1 έξοδο π.χ. Fon1 του router ?

Ποιό VoIP router δίνει η HOL αυτόν τον καιρό για τέτοιες περιπτώσεις ;

Vitruvian78
01-12-11, 15:50
Δίνει το Netfaster IAD 2.....ανάλογα με τι σπλιτεράκια υπάρχουν στο εμπόριο και ταιριάζουν πάνω στην υποδοχή......

jkoukos
01-12-11, 17:30
Είχα σε Netfaster 1 και τώρα σε Fritz 7270 συνδεδεμένες παράλληλα 2 συσκευές χωρίς πρόβλημα.

Παλαιότερα είχα διαβάσει κάπου ότι γενικά καλό είναι σε οποιαδήποτε περίπτωση να μην βάζουμε παράλληλα πάνω από 3 συσκευές.

Υπάρχει και η λύση του ασύρματου.

ribo7
01-12-11, 18:35
Το τηλέφωνο της κύριας γραμμής που μέχρι τώρα το είχα συνδεδεμένο στην κεντρική πρίζα, να το βάλω στο Phone1?
Και από το Phone2 λέω να επιστρέψω καλώδιο είτε για την υποδοχή Phone του splitter (όπως προτείνει η Hol) είτε για την διπλή πρίζα (όπως προτείνεται σε έναν οδηγό).
Σωστά?
Τη λύση της hol, εκτός από τα προβλήματα με την αναγνώριση στις άλλες συσκευές, υπάρχει άλλο πρόβλημα π.χ. βραχυκυκλώματος ή παράσιτων?

dikal
01-12-11, 19:26
Δε χρησιμοποιούμε σπλιτερ σε voip

jkoukos
01-12-11, 19:30
@ribo7, επειδή και 'γώ δεν κατάλαβα την συνδεσμολογία που προτείνει η HOL, μήπως είναι δυνατόν να την δώσεις είτε σε εικόνα είτε σε pdf για να δούμε τι λέει;

ribo7
01-12-11, 19:37
@ribo7, επειδή και 'γώ δεν κατάλαβα την συνδεσμολογία που προτείνει η HOL, μήπως είναι δυνατόν να την δώσεις είτε σε εικόνα είτε σε pdf για να δούμε τι λέει;

Το manual είναι εδώ Οδηγίες εγκατάστασης εξοπλισμού Router NetFasteR IAD 2 (http://www.hol.gr/GR/e-support/downloads/Pages/default.aspx?cat=3)
Από άλλο topic, παραθέτω αυτό
http://dl.dropbox.com/u/24654896/hol_voip_filter_spliter_Qno2.swf

που είναι η λύση της Hol απ'ότι έχω καταλάβει.

jkoukos
01-12-11, 20:02
Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ (μιας και δεν έχω voip τηλεφωνία) και ομολογώ ότι για πρώτη φορά βλέπω αυτή τη λύση.

Aυτό που προτείνει είναι να γίνει η συνδεσμολογία ως έχει και στην pstn τηλεφωνία, δηλαδή με χρήση spliter εκεί που θα μπει το router και χρήση φίλτρων σε κάθε τηλεφωνική συσκευή, με μόνη επιπλέον σύνδεση ένα καλώδιο από την έξοδο Phone2 του router στην έξοδο Phone του spliter.

Ουσιαστικά κάνει μίξη του τηλεφωνικού σήματος που βγαίνει από το router με το adsl σήμα που έρχεται από τον πάροχο και έτσι καταλήγει σε όλες τις πρίζες, όμως τώρα θέλει εκεί φίλτρο για να επιτρέψει μόνο το τηλεφωνικό. Στην περίπτωση αυτή το router μπορεί να μπει σε όποια πρίζα θέλουμε και όχι απαραίτητα στην 1η.

Μια δοκιμή θα δείξει αν δουλεύει αυτή η λύση, αλλιώς μόνο αυτή που του λινκ που έδωσε ο @dikal.

vaggoulas
01-12-11, 23:22
Το τηλέφωνο της κύριας γραμμής που μέχρι τώρα το είχα συνδεδεμένο στην κεντρική πρίζα, να το βάλω στο Phone1?
Και από το Phone2 λέω να επιστρέψω καλώδιο είτε για την υποδοχή Phone του splitter (όπως προτείνει η Hol) είτε για την διπλή πρίζα (όπως προτείνεται σε έναν οδηγό).
Σωστά?
Τη λύση της hol, εκτός από τα προβλήματα με την αναγνώριση στις άλλες συσκευές, υπάρχει άλλο πρόβλημα π.χ. βραχυκυκλώματος ή παράσιτων?
Να έχεις στο μυαλό σου πως πιθανότατα να μην μπορείς να το κάνεις αυτό με το phone2 καθώς αν δεν έχεις 2ο τηλ.αριθμό που να πατάει στο phone2 τότε αυτό θα είναι ανενεργό.
Ίσως να πρέπει να βάλεις κάποιο διακλαδωτή στο Phone1 για την συσκευή σου και για να γυρνάς το σήμα πίσω.Αλλά δεν ξέρω αν θα πετύχει.

jkoukos
01-12-11, 23:50
Υπάρχει δυνατότητα στο μενού του router να ορίσει κατά το δοκούν ποιος ή ποιοι (ή όχι) θέλει να βγαίνει σε οποιαδήποτε έξοδο Phone.
Αν έχει έναν μόνο αριθμό μπορεί να ορίσει να δουλεύει ταυτόχρονα και στις 2 εξόδους.

bill27
02-12-11, 21:14
λοιπον....εχω voip απο το 2009 (dp lite)
και η λυση που αναφερετε στο cd εγκαταστασης της χολ δουλευει αψογα(τουλαχιστον σε μενα).
απο το phone 1 φευγει κ παει σε μια οποιαδηποτε μπριζα και μετα βγαινει απο οποιαδηποτε μπριζα του σπιτιου αρκει να βαλεις φιλτρο.η αναγνωριση δουλευει σε ολες τις μπριζες (εδω κ τουλαχιστον 6-7 μηνες)
δεν ξερω τι κανανε κ δεν με ενδιαφερει αλλα πριν γινει αυτο μου εμφανιζε τον αριθμο χωρις τα 3 τελευταια ψηφια.η μονη τροποποιηση που εχω κανει και σου την λεω οχι για να την κανεις αλλα για να την εχεις υποψην σου σε περιπτωση που αντιμετωπισει το προβλημα που ειχα εγω(ακουγοταν η φωνη σαν ρομποτ κ δεν καταλαβαινες τι ελεγε ο αλλος).εβαλα λοιπον ενα φιλτρο στην υποδοχη phone 1 του ρουτερ κ απο κει στην πριζα του σπιτιου,ε απο τοτε δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.
ξερω οτι δεν πρεπει να βαλεις εκει φιλτρο,αλλα τι να κανουμε .... εμενα ετσι δουλεψε κ δεν το αλλαζω ο κοσμος να χαλασει.επισης κατι που παρατηρησα ειναι οτι δουλευουν οι ψηφιακες ευκολιες (προωθηση κλησης κτλ) ενω παλιοτερα δεν δουλευαν σε voip.

ribo7
25-12-11, 14:57
Το τηλέφωνο της κύριας γραμμής που μέχρι τώρα το είχα συνδεδεμένο στην κεντρική πρίζα, να το βάλω στο Phone1?
Και από το Phone2 λέω να επιστρέψω καλώδιο είτε για την υποδοχή Phone του splitter (όπως προτείνει η Hol) είτε για την διπλή πρίζα (όπως προτείνεται σε έναν οδηγό).
Σωστά?
Τη λύση της hol, εκτός από τα προβλήματα με την αναγνώριση στις άλλες συσκευές, υπάρχει άλλο πρόβλημα π.χ. βραχυκυκλώματος ή παράσιτων?


Να έχεις στο μυαλό σου πως πιθανότατα να μην μπορείς να το κάνεις αυτό με το phone2 καθώς αν δεν έχεις 2ο τηλ.αριθμό που να πατάει στο phone2 τότε αυτό θα είναι ανενεργό.
Ίσως να πρέπει να βάλεις κάποιο διακλαδωτή στο Phone1 για την συσκευή σου και για να γυρνάς το σήμα πίσω.Αλλά δεν ξέρω αν θα πετύχει.


Χαίρετε παίδες, Χρόνια Πολλά!!

Φίλε vaggoulas με την ιδέα σου έλυσα το πρόβλημα μου! Thanks!
Η λύση της hol να συνδέσεις καλώδιο από τη Phone2 του Router στην υποδοχή Phone του splitter δε παίζει για τη δεύτερη τηλεφωνική συσκευή! Επειδή μάλλον είναι ανενεργή η Phone2.

Τις λύσεις που προτείνονται στον οδηγό FAQ: ΗΟL Double Play, τηλέφωνα σε όλες τις μπρίζες του σπιτιού, με αναγνώριση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=170808) δε τις δοκίμασα για να μην ανοίγω πρίζες Χριστουγεννιάτικα και επειδή η λύση με τον διαχωριστή έπαιξε!

Ορίστε και ένα σχεδιάγραμμα της συνδεσμολογίας μου:

http://img717.imageshack.us/img717/4592/syndesmologiarouter.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/717/syndesmologiarouter.jpg/)


Υπάρχει δυνατότητα στο μενού του router να ορίσει κατά το δοκούν ποιος ή ποιοι (ή όχι) θέλει να βγαίνει σε οποιαδήποτε έξοδο Phone.
Αν έχει έναν μόνο αριθμό μπορεί να ορίσει να δουλεύει ταυτόχρονα και στις 2 εξόδους.

Φίλε jkouko πως το ρυθμίζεις αυτό στο interface?
Κατ'αρχήν πως βεβαιώνω ότι έχω μόνο ένα μόνο τηλεφωνικό αριθμό?

Ευχαριστώ!!

jkoukos
25-12-11, 18:35
Φίλε jkouko πως το ρυθμίζεις αυτό στο interface?
Σελίδα 77 αγγλικό ή 79 ελληνικό εγχειρίδιο (τα παρακάτω μπορείς να τα τροποποιήσεις όπως σε βολεύει):

1. Μενού VOIP > Extensions IN:
94689
Εδώ επιλέγεις οι εισερχόμενες κλήσεις κάθε αριθμού (line 1 ή 2) σε ποιες συσκευές (phone 1 ή 2) θα τερματίζουν.

2. Μενού VOIP > Extensions OUT:
94690
Εδώ επιλέγεις οι συσκευές (phone 1 ή 2) ποια γραμμή θα χρησιμοποιούν για εξερχόμενη κλήση.


Κατ'αρχήν πως βεβαιώνω ότι έχω μόνο ένα μόνο τηλεφωνικό αριθμό?Δεν έχω 2 αριθμούς για να γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι θα φαίνεται κάπου: Στον μηνιαίο λογαριασμό ή on-line (https://ecare.hol.gr/Login.aspx?ReturnUrl=%2f) ή πάρε τηλέφωνο και ρώτησε.

Χρόνια πολλά.

Vitruvian78
25-12-11, 20:50
Μπορεις να δεις τον δεύτερο αριθμό σου, συνδέοντας τη συσκευή στο Phone 2 και κάνοντας μια κλήση στο κινητό σου, θα φανεί το νούμερο της δεύτερης γραμμής....κάποιοι υποστηρίζουν οτι πλέον δεν δίνεται δεύτερος τηλεφωνικός αριθμός, εγώ πάντως έχω, αλλά έχω το hol double-play από το 2007.... Απ΄όσο ξέρω, μέχρι και πέρυσι τέτοια εποχή περίπου δίνανε 2 αριθμούς....

ΑΛΦΟΣ
28-12-11, 20:28
Καλή χρονιά για όλους (τους καλούς...:))
Και το δικό μου λειτουργεί όπως του Vitrouvian, εύγε, και στον Dikal, για την ανάλυση που έκανες στον ερωτώντα ), αλλά είμαι και εγώ παλιός συνδρομητής, με 2 τηλ. αριθμούς.
Επομένως με καλώδιο από phone1 του netfaster στην κεντρική πρίζα που δίνει σε όλες τις άλλες του σπιτιού θα λειτουργούν όσες συσκευές , όσες και οι άλλες πρίζες σου στα δωμάτια. Με καλώδιο από την phone2 θα λειτουργεί (αν σου δώσουν) το 2ο νούμερο (ασύρματα ή ενσύρματα).
και μην ξεχνάμε ότι συχνά οι τεχνικές υπηρεσίες, μπορεί να θέλουν αλλά, δεν μπορούν να μιλήσουν τη γλώσσα που θα καταλάβαινε ο απλός χρήστης.

valen_gr
28-12-11, 21:31
δηλαδη τι γλωσσα μιλάνε και δεν μπορουν να εξηγησουν με τροπο που να καταλαβαινει ο καθενας πως να συνδεσεις 2 ρημαδιασμενα καλωδια!?
Υπαρχει τοσο τεχνικος τροπος να εξηγησεις συνδεση καλωδιου που να μην καταλβαινει καποιος?


(ο jkoukos δεν το συζητώ... το ξεφτυλισε τελειως το ζητημα... λεει να διαβασει καποιος τις οδηγιες....)

ΑΛΦΟΣ
29-12-11, 20:12
δηλαδη τι γλωσσα μιλάνε και δεν μπορουν να εξηγησουν με τροπο που να καταλαβαινει ο καθενας πως να συνδεσεις 2 ρημαδιασμενα καλωδια!?
Υπαρχει τοσο τεχνικος τροπος να εξηγησεις συνδεση καλωδιου που να μην καταλβαινει καποιος?


(ο jkoukos δεν το συζητώ... το ξεφτυλισε τελειως το ζητημα... λεει να διαβασει καποιος τις οδηγιες....)

Ας θεωρήσουμε έναν πενηντάρη :)που η εργασία του χρειάζεται μόνο απλές εφαρμογές και αρχίζουν να τον βομβαρδίζουν με "adsl, adsl55, spliter, modem ή router, s/n" κ.τ.λ. για να εντυπωσιάσουν ή να καμουφλάρουν δικές τους αστοχίες. Ε μ΄αυτόν ρημαδιάζουν τα καλώδια:)

dkmaster
29-12-11, 21:03
Sorry κιόλας αλλά άμα ο πενηντάρης δεν ξέρει τι είναι το ρούτερ, ας φωνάξει κάποιον που ξέρει. Δεν μπορούμε εν έτη 2011 (ή 12 παρα κάτι) να έχουμε την απαίτηση να έχουμε όλοι ίντερνετ και να ξέρει μόνο το 1% τι είναι το splitter και τι το modem.

Kostas_P74
30-12-11, 11:35
Σελίδα 77 αγγλικό ή 79 ελληνικό εγχειρίδιο (τα παρακάτω μπορείς να τα τροποποιήσεις όπως σε βολεύει):

1. Μενού VOIP > Extensions IN:
94689
Εδώ επιλέγεις οι εισερχόμενες κλήσεις κάθε αριθμού (line 1 ή 2) σε ποιες συσκευές (phone 1 ή 2) θα τερματίζουν.

2. Μενού VOIP > Extensions OUT:
94690
Εδώ επιλέγεις οι συσκευές (phone 1 ή 2) ποια γραμμή θα χρησιμοποιούν για εξερχόμενη κλήση.

Δεν έχω 2 αριθμούς για να γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι θα φαίνεται κάπου: Στον μηνιαίο λογαριασμό ή on-line (https://ecare.hol.gr/Login.aspx?ReturnUrl=%2f) ή πάρε τηλέφωνο και ρώτησε.

Χρόνια πολλά.

κάνε μια ερώτηση πάντως και στη hol...έχω την εντύπωση ότι για νέους συνδρομητές ίσως να μη δίνει VOIP.
Εγώ πάντως απο VOIP το γύρισα σε POTS..

@ ADSLgr.com All rights reserved.