PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσύνδεση στις ψηλές ταχύτητες!



BLuEArMyGR
01-11-06, 01:42
Έχω τη σύνδεση 4Mbps της HOL! Παίρνω συνήθως το μέγιστο της ταχύτητας όταν κατεβάζω από torrent! Όταν όμως αρχίσω να κατεβάζω με 400ΚBytes/s+ , τότε μετά από λίγο, το modem αποσυνδέεται και μετά συνδέεται με γραμμή 1600kbits/s αντi 4500kbits/s που έχω κανονικά! Όταν αποσυνδέσω ξανα το καλώδιο από τη γραμμή και το ξανασυνδέσω, τότε συνδέεται ξανά στα 4500kbits/s! Το πρόβλημα είναι ότι το βράδυ όταν θέλω να κατεβάσω μεγάλο όγκο αρχείων, σίγουρα η ταχύτητα θα έχει πέσει στα 1600 λόγω του ότι θα είμαι συνδεδεμένος με αυτή τη γραμμή! Κάποια εξήγηση ή λυση!? Ευχαριστώ!

pan.nl
01-11-06, 05:23
Κάτι τέτοιο είχα πάθει κι εγώ, αλλά όταν έκανα full upload. Τελικά ήταν πρόβλημα θορύβου (7-16 είχε πάει). Δεν έχει επαναληφθεί εδώ και κάποιο καιρό. Έλεγξε τα στατιστικά του router/modem για να δείς πόσο θόρυβο έχει η γραμμή σου, για αρχή.

Φιλικά

B3rny
01-11-06, 14:35
Μαλλον μιλατε για Line attenuation.....
Τι να πω και εγω...κοιταξτε το Line Attenuatuion μου....:(

Μπορει καποιος να με βοηθήσει γιατι κατεβαζω με max 150kb/s...

harris
01-11-06, 14:41
Μπορει καποιος να με βοηθήσει γιατι κατεβαζω με max 150kb/s...

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να μιλήσεις με την τεχνική υποστήριξη της HOL... θα γίνει μια διαδικασία μέτρησης της γραμμής σου για να καταλλήξουν ποιο κομμάτι είναι αυτό που ευθύνεται για το πρόβλημα με τον θόρυβο και την εξασθένιση της γραμμής σου, που όντως δείχνουν τραγικά ειδικά στο "κάτω" κανάλι...

Δυστυχώς, αν φταίει η γραμμή σου (πρόβλημα του ΟΤΕ δλδ), δύσκολα θα βγάλεις άκρη... εγώ δυο μήνες τραβιέμαι και άκρη δεν βγαίνει :down::evil:

B3rny
01-11-06, 14:50
Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να μιλήσεις με την τεχνική υποστήριξη της HOL... θα γίνει μια διαδικασία μέτρησης της γραμμής σου για να καταλλήξουν ποιο κομμάτι είναι αυτό που ευθύνεται για το πρόβλημα με τον θόρυβο και την εξασθένιση της γραμμής σου, που όντως δείχνουν τραγικά ειδικά στο "κάτω" κανάλι...

Δυστυχώς, αν φταίει η γραμμή σου (πρόβλημα του ΟΤΕ δλδ), δύσκολα θα βγάλεις άκρη... εγώ δυο μήνες τραβιέμαι και άκρη δεν βγαίνει :down::evil:

Μιλησα εχτες με τους τεχνικους και μου ζητησαν να τους στειλω καποια Printscreen με τα στοιχεια της ταχυτητας μου....Τα εστειλα και σημερα ελαβα ενα confirmation του μαιλ μου,που λεει οτι θα το κοιταξουν και θα ενημερωσουνε.

Θα ηθελα να ρωτησω αμα κανενας απο εσας γνωριζει,αμα μπορω να κανω μεταφορα της γραμμης μου,σε μια αλλη 2η,διαφορετικο αριθμό, που εχω στο σπιτι μου,χωρις να πρεπει παλι να περιμενω 1-2 μηνες οσο χρειαζεται η ενεργοποιηση της Υπηρεσιας.

BLuEArMyGR
09-11-06, 01:41
Εμένα Πάντως Συνεχίζει Το Ίδιο Βιολί .. Αν Κατεβάζει Για 5 Λεπτά Με 400+ Τότε Αποσυνδέεται Ι 4096 Και Συνδέεται Με 1600!! Περίεργο!

Tem
09-11-06, 02:54
Εμένα Πάντως Συνεχίζει Το Ίδιο Βιολί .. Αν Κατεβάζει Για 5 Λεπτά Με 400+ Τότε Αποσυνδέεται Ι 4096 Και Συνδέεται Με 1600!! Περίεργο!
προφανώς έχει μπεί κόφτης που σε αποσυνδέει ώστε να μην επιβαρύνεται ιδαίτερα το τιγκαρισμένο δίκτυο

harris
09-11-06, 17:36
Εμένα Πάντως Συνεχίζει Το Ίδιο Βιολί .. Αν Κατεβάζει Για 5 Λεπτά Με 400+ Τότε Αποσυνδέεται Ι 4096 Και Συνδέεται Με 1600!! Περίεργο!

Σε ποιοι κέντρο είσαι;

Αμπελοκήπων ή Αμαρουσίου;

Καινούριο πάλι κι αυτό :hmm:

B3rny
10-11-06, 10:20
Εμένα Πάντως Συνεχίζει Το Ίδιο Βιολί .. Αν Κατεβάζει Για 5 Λεπτά Με 400+ Τότε Αποσυνδέεται Ι 4096 Και Συνδέεται Με 1600!! Περίεργο!


Οταν ξεκινάω να κατεβασω καποιο αρχειο....στην αρχη κατεβαζει με 400....και παντα εχει μία πτωτική ταση....και το average κυμαίνετε γυρω στα 80-100kb/s :(

Δοκιμασα να αλλαξω moden-router,(Copperjet 1612),kai παρόλο που δεν μπορω να δω Line Attenuation,εχω την εντύπωση οτι συγχρονίζει καλίτερα.Τo download κυμαίνετε πανω απο 200kb/s.....,αλλα παλι δυστηχώς το ping μου στο WoW ειναι πανω απο 400ms :(

BLuEArMyGR
10-11-06, 22:47
Είμαι Αμπελόκηπους! Η διαφορά εμένα είναι ότι η γραμμή πάντα αποσυνδέεται πρώτα και μετά συνδέεται με την καινούρια ταχύτητα που είναι ΠΑΝΤΑ στο επίπεδο των 1600~ kbps! Άρα δεν είναι κάτι τυχαίο! Τώρα έχω βάλει όριο στον BitComet μου να κατεβάζει μέχρι τα 220ΚΒ/s και έτσι δεν αποσυνδέεται..! Όμως γιατί να χρησιμοποιώ μόνο τη μισή μου ταχύτητα :(! Τί αγόρασα τα 4mbps τότε? Πραγματικά ανεξήγητο...!

Avvocato
13-11-06, 03:20
εγω παντως εβαλα στη ακρη το φριτζ και με το us robotics δεν αντιμετωπιζω τετοιο προβλημα

Spanos
13-11-06, 03:29
Εμένα Πάντως Συνεχίζει Το Ίδιο Βιολί .. Αν Κατεβάζει Για 5 Λεπτά Με 400+ Τότε Αποσυνδέεται Ι 4096 Και Συνδέεται Με 1600!! Περίεργο!

Μοιάζει με Rate Adaption, δηλαδή όταν παρουσιάζονται προβλήματα με τη γραμμή σου τότε αυτή κάνει reset και συχρονίζει σε μικρότερη ταχύτητα βάση των στατιστικών θορύβου που έχεις. Η δυνατότητα σε μερικά routers είναι δυνατόν να απενεργοποιηθεί.

Avvocato
13-11-06, 13:15
κι εγω αντιμετοπιζα το ιδιο προβλημα μερικες φορες στην αρχη μεχρι που εβαλα το ρομποτικς και ηρεμησα

B3rny
15-11-06, 09:52
κι εγω αντιμετοπιζα το ιδιο προβλημα μερικες φορες στην αρχη μεχρι που εβαλα το ρομποτικς και ηρεμησα

Δηλαδη λες να αφησουμε το Fritz και να παρουμε κανενα αλλο Router?

BLuEArMyGR
26-11-06, 00:09
@Spanos: Υπάρχει η εντολή Use Traffic Shaping την οποία είχα ενεργοποιημένη.. Μήπως φταίει αυτό? Έχω φύγει την επιλογή να δω αν είναι αυτό :whistle: ΑΝ και δεν είμαι αισιόδοξος!

ramondekker
26-11-06, 00:15
re pedia exw 1024 katevazo me utorrent k pianei kati 100aria alla merika vradia(oxi panta)katevazei me 10kb giati ginete afto?kamia fora otan xtipaei to thl me petaei ekso to internet???efxaristw ek ton proterwn

BLuEArMyGR
26-11-06, 01:45
re pedia exw 1024 katevazo me utorrent k pianei kati 100aria alla merika vradia(oxi panta)katevazei me 10kb giati ginete afto?kamia fora otan xtipaei to thl me petaei ekso to internet???efxaristw ek ton proterwn

:nono: :nono: :nono:

BLuEArMyGR
26-11-06, 13:16
Αυτό ήταν το πρόβλημα μάλλον! Κατέβασα 10gb με full ταχύτητα χωρίς καμία αποσύνδεση! Και βασανίστηκα 2 μήνες χωρίς λόγο :down:

ssotiris
26-11-06, 23:58
Αυτό ήταν το πρόβλημα μάλλον! Κατέβασα 10gb με full ταχύτητα χωρίς καμία αποσύνδεση! Και βασανίστηκα 2 μήνες χωρίς λόγο :down:
Ποιο δηλαδή?

BLuEArMyGR
30-11-06, 15:53
Υπάρχει η εντολή Use Traffic Shaping την οποία είχα ενεργοποιημένη.. Μήπως φταίει αυτό? Έχω φύγει την επιλογή να δω αν είναι αυτό :whistle: ΑΝ και δεν είμαι αισιόδοξος!

Τελικά είναι όντως αυτό.. που δημιουργούσε το πρόβλημα! :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.