PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεράστιο πρόβλημα με γραμμή



vaggos_fromhell
03-12-11, 03:55
Εδώ και μερικές ώρες η γραμμή από 6+ συγχρονισμό πιάνει με το ζόρι 3mb ενώ τα σταστιστικά της γραμμής είναι αμετάβλητα. Πολύ φοβάμαι ότι πρόκειται για περίπτωση αλλαγής "καλωδίου" από ΟΤΕ ή κάτι τέτοιο που το έχω ακούσει και από άλλα άτομα. Και πολυ φοβάμαι ότι η Wind δεν θα κάνει τίποτα μιας και τα σταστιστικά της γραμμής είναι οκ. Καμια ιδέα;

Mouse Potato
03-12-11, 04:23
Θα έλεγα να δοκιμάσεις να κάνεις το aDSLgr Test (οδηγίες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=431615)) ώστε να καταλάβουμε πως συμπεριφέρεται η γραμμή.

vaggos_fromhell
03-12-11, 12:20
Ευχαριστώ για την απάντηση Mouse, θα το τρέξω όποτε μπορέσω μιας και τώρα δεν προλαβαίνω. Αυτό που πρόλαβα να κάνω ειναι να στείλω μήνυμα μέσω του contact form στη Wind. Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι τελικά το output power (down) είναι 16db ενώ πάντα ήταν 19db. Σημαίνει κάτι αυτό;

vaggos_fromhell
24-12-11, 02:59
Επιστρέφω μετά από αρκετές μέρες με το πρόβλημα να παραμένει. Οι εξελίξεις μέχρι τώρα είναι οι εξής: Αφού δήλωσα βλάβη στη Wind, μέσα σε 2 μέρες στείλανε τεχνικό για να ελέγξει μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο σπίτι. Δεν βρήκε τίποτα οπότε το δήλωσε στον ΟΤΕ ο οποίος έστειλε τεχνικό την αμέσως επόμενη μέρα. Αυτός ήρθε έβαλε το μόντεμ που είχε στη γραμμή και μετά μου είπε ότι θα πήγαινε στο ΚΑΦΑΟ μήπως και κάνει καμια αλλαγή για να λυθεί το πρόβλημα. Μου είπε ότι θα δω τη γραμμή να πέφτει λόγω των αλλαγών που θα έκανε, πράγμα που τελικά δεν έγινε. Αφού δεν άλλαξε τίποτα το δήλωσα ξανά στη Wind και έγινε συνδιαστικός έλεγχος, δηλαδή ήρθανε μαζί τεχνικός της Wind και του ΟΤΕ. Πάλι δεν υπήρξε λύση παρόλο που έγινε και αλλαγή κεντρικου ζεύγους στο ΚΑΦΑΟ οπότε το θέμα τελείωσε εκεί (ο τύπος μου είπε ότι δεν μπορούσε να αλλάξει και απερχόμενο γιατί ήταν τιγκαρισμένο το ΚΑΦΑΟ). Γενικά είμαι ικανοποιημένος με την αντιμετώπιση της Wind και ύστερα από αυτά όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να ζητήσω κάτι παραπάνω αν και δεν υπήρξε λύση. Αυτό όμως που παρατήρησα είναι ότι γείτονας έβαλε πρόσφατα ίντερνετ (μου το είπε και επίσης πιάνω καινούριο ασύρματο δίκτυο) οπότε αναρωτιέμαι μήπως είναι θέμα crosstalk. Πώς μπορώ να διαπιστώσω αν είναι όντως αυτό το θέμα; Αν έκλεινε το ρούτερ του γείτονα θα λυνόταν το πρόβλημα μου η δεν έχει σχέση;

nyannaco
24-12-11, 10:02
Ναι, αν είναι crosstalk, θα λυνόταν. Ζήτησέ του να κλείσει για λίγο και δες. Αν και υποδοπλασιασμός στο συγχρονισμό από μία και μόνο νέα σύνδεση, μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο...

blakis73
28-12-11, 19:23
φιλε και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα κατεβαζα με 6 και τωρα με το ζορι κλειδωνει στα 3,αυτο το προβλημα εδω και δυο μηνες,τους εχω παρει πολλες φορες αλλα καμια λυση,μενω πατημα χαλανδριου.Σημερα τους ειπα οτι αν δεν το λυσουν αμεσα θα αλλαξω παροχο.

nyannaco
29-12-11, 02:51
Φίλε μου, αν έπιανες 6mbps στο Πάτημα Χαλανδρίου, μην το πεις ούτε του παπά! Εγώ είχα ξεκινήσει πριν χρόνια με 4mbps στην Tellas, και πριν φύγω (Απρίλιος του 2010) είχα πέσει στα 3mbps. Πήγα στην On και είμαι πάλι στα 3.9mbps - και χωρίς dc, ενώ η Tellas με ξέσκιζε. Είμαι κοντά στον Αγιο Αντώνιο και παίρνω από Αγία Παρασκευή (Σχολείου).

blakis73
29-12-11, 11:34
εγω μενω στην ηρακλειτου στο υψος του βουλκανιζαντερ ,και σημερα μια απο τα ιδια πανω απο 3mbps με τιποτα αυτα ειναι τα στατιστικα: Connection Speed Downstream 2987 kbps Upstream1021 kbps
Line Attenuation Downstream 46.0 db Upstream 28.2 db
Noise Margin Downstream 6.3 db Upstream 6.6 db

nyannaco
29-12-11, 12:35
Τα δικά μου στατιστικά αυτή τη στιγμή:

DSL Mode: ADSL2
DSL Channel: 64
DSL Upstream Rate: 763800
DSL Downstream Rate: 3839100

Up Down
DSL Noise Margin: 8.0 dB 7.10 dB
DSL Attenuation: 27.5 dB 56.5 dB
DSL Transmit Power: 18.7 dBm 12.3 dBm

Οπως βλέπεις, με πολύ χειρότερο Attenuation και υψηλότερο SNR, έχω υψηλότερο συγχρονισμό. Είτε η γραμμή σου είναι χάλια από crosstalk, είτε επιδέχεται καλύτερων ρυθμίσεων από τη Wind (χλωμό βέβαια να γίνει μ'αυτούς...)

thenetpoet
29-12-11, 12:55
Τα δικά μου στατιστικά αυτή τη στιγμή:

DSL Mode: ADSL2
DSL Channel: 64
DSL Upstream Rate: 763800
DSL Downstream Rate: 3839100

Up Down
DSL Noise Margin: 8.0 dB 7.10 dB
DSL Attenuation: 27.5 dB 56.5 dB
DSL Transmit Power: 18.7 dBm 12.3 dBm

Οπως βλέπεις, με πολύ χειρότερο Attenuation και υψηλότερο SNR, έχω υψηλότερο συγχρονισμό. Είτε η γραμμή σου είναι χάλια από crosstalk, είτε επιδέχεται καλύτερων ρυθμίσεων από τη Wind (χλωμό βέβαια να γίνει μ'αυτούς...)

κλασσική κακή γραμμή και παρεμβολές. Δεν παίρνει ιδιαίτερη βελτίωση

blakis73
29-12-11, 13:22
θα μου προτεινες να αλαξω παροχο?

nyannaco
29-12-11, 14:20
Thenetpoet, υποθέτω ότι αναφέρεσαι στα δικά μου στατιστικά. Το ξέρω ότι η γραμμή είναι χάλια, και ναι, φταίει ο ΟΤΕ. Το γνωρίζω ότι δεν παίρνει βελτίωση. Τουλάχιστον η On είναι πολύ πιο σταθερή από την Tellas με αυτή την κ@λ@γραμμή, και μου δίνει και τη δυνατότητα να πληρώνω μόνο για 8mbps. Δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι άλλο .

Blakis73, αν η ερώτηση απευθύνεται σε μένα, η απάντηση δεν είναι μονόδρομος. Θα σου πρότεινα κατ'αρχήν να τους κυνηγήσεις να ασχοληθούν με τη γραμμή σου, απειλώντας ότι θα φύγεις. Αν δεν γίνει τίποτα, μπορείς να δεις και άλλους παρόχους. Οσο παραμένεις με το ίδιο ζεύγος, βέβαια (που είναι ο κανόνας και σε αλλαγή παρόχου) δεν θα λυθούν τα προβλήματα της γραμμής σου, απλά με αλλαγή μπορείς να ελπίζεις σε ένα πάροχο που θα ασχοληθεί περισσότερο με τη ρύθμιση της γραμμής σου ώστε να πάρεις το καλύτερο δυνατό (η On σου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίζεις τη γραμμή σου μόνος σου, on line), και που ενδεχομένως θα σου έρθει και πιο οικονομικά (λίγοι πάροχοι έχουν πακέτα μικρότερης max ταχύτητας, με χαμηλότερη χρέωση). Αν βέβαια από την Wind έχεις εκπτώσεις κινητού, μπερδεύεται το πράγμα...

silegav
29-12-11, 14:24
Με το attenuation που έχεις δε σε βλέπω να βλέπεις άσπρη μέρα, αλλά δεν έχεις κάτι να χάσεις αν φύγεις. Πόσο χειρότερα να πας;

blakis73
29-12-11, 14:37
nyannaco αυτο κανω εδω και δυο μηνες τους εχω τρελανει στα τηλεφωνα και χτες τους ειπα οτι θα φυγω

JohnDro
29-12-11, 14:54
φίλε blakis73 πιστεύω ότι και σε άλλο πάροχο να πας δεν προκειται να ασχοληθεί ούτε αυτός. Δυστυχώς ο οτε είναι μονόδρομος και μόνο αυτός μπορεί να δώσει λύση σε τέτοιου είδους προβλήματα.

blakis73
29-12-11, 14:55
ναι αλλα τσιμπαει στις τιμες αρκετα

JohnDro
29-12-11, 15:01
ναι αλλα τσιμπαει στις τιμες αρκετα

Αυτός είναι ο λόγος που και εγώ δεν είμαι στον οτε

blakis73
29-12-11, 15:05
ναι αλλα τσιμπαει στις τιμες αρκετα

silegav
29-12-11, 17:43
Δε νομίζω πως ο ΟΤΕ θα τον πάει πιο κοντά στο DSLAM για να μειώσει το attn του. Αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν να πάω στον πιο φτηνό πάροχο που δίνει σταθερή (και όχι απαραίτητα γρήγορη) σύνδεση. Με τον ΟΤΕ το μόνο που θα αλλάξει είναι τα ποσά στον λογαριασμό...

blakis73
29-12-11, 20:36
και εγω ετσι νομιζω

vaggos_fromhell
29-12-11, 21:34
Παιδιά αυτά είναι θέματα που δεν τα λύνει ούτε ο ΟΤΕ απλά είναι χάλια οι γραμμές. Και η Wind στο δικό μου θέμα όπως ήδη ανέφερα είχε άψογη συμπεριφορά και πίεσε και για αλλαγή ζεύγους που έγινε. Οπότε και που δεν λύθηκε το πρόβλημα ότι ήταν να κάνει το κανε. Δεν θα πρότεινα με τίποτα μεταφορά σε ΟΤΕ γιατί πέραν από το γεγονός ότι δεν θα φτιαχτεί το πρόβλημα, το snr είναι 9.0db άρα θα είναι ακόμα χαμηλότερη η ταχύτητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.