PDA

Επιστροφή στο Forum : total switch



mpetou
04-12-11, 01:20
Λοιπον θελω να κανω total switch σε linux στο desktop / σε server ειμαι καιρο τωρα

αλλα κολλαω στα εξης
1) adobe master collection (acrobat pro/photoshop/illustrator/fireworks/ και γενικα επεξεργασια φωτογραφιας/ gimp μου φαινετε λιγο)
2) το προγραμμα navicat αυτο που εχουνε στο site για linux ειναι με wine
3) ms office (θα εχει συμβατοτητα το libre με το ms ?)
4) ati (αλλα δεν παιζω games) / αυτο το ξερω οτι δεν εχει λυση
5) abby finereader / τι υπαρχει που να το πλησιαζει ?
6) τεχνολογια σαν την cleartype που εχουνε τα win7 ωστε να φαινονται τα γραμματα τζαμι
7) προγραμμα για το capture video του desktop
8) setpoint για το logitech mouse/keyboard να ρυθμισω τα πληκτρα...
9) αγγλοελληνικο λεξικο
τα αλλα τα εχω βρει...

υπαρχουνε λυσεις σε αυτα ?

Jojos170304
04-12-11, 02:28
1. evince, gimp, inkscape, pdftk, να πω κ blender ή είναι overkill ?
2. phpmyadmin, το navicat είναι κλώνος του
3. libreoffice με τα χίλια
4. Εξαρτάται την ati
5. tesseract
6. ?
7. http://tuxarena.blogspot.com/2009/05/3-ways-to-record-your-linux-desktop.html
8. Δεν το έχω ψάξει, αλλά σίγουρα γίνεται
9. stardict

mpetou
04-12-11, 02:35
το phpmyadmin ουδεμια σχεση εχει με το navicat σε λειτουργιες...
θελω υποστηριξη sqlite+pgsql+mysql+encryption+er diagrams+ssh tunneling κτλπ
αλλα οκ αυτο θα το βολεψω με wine ... εξαλου και αυτοι ετσι το δινουνε

στο 1) θα μπορω να κανω convert raw images ? το patch tool του photoshop θα το εχω ?


ευχαριστω για τις προτασεις σου...

bendersteed
04-12-11, 02:38
το phpmyadmin ουδεμια σχεση εχει με το navicat σε λειτουργιες...
θελω υποστηριξη sqlite+pgsql+mysql+encryption+er diagrams+ssh tunneling κτλπ
αλλα οκ αυτο θα το βολεψω με wine ... εξαλου και αυτοι ετσι το δινουνε

στο 1) θα μπορω να κανω convert raw images ? το patch tool του photoshop θα το εχω ?


ευχαριστω παντως για τις προτασεις σου...

Νομίζω πως καλό εργαλείο για να κάνεις convert raw image είναι το digikam, συν των άλλων δυνατοτήτων που έχει.
Τώρα σε σχέση με το cleartype μπορείς να δοκιμάσεις τα infinality patches που δίνουν πολύ καλά αποτελέσματα στις γραμματοσειρές.

WAntilles
04-12-11, 03:38
ms office (θα εχει συμβατοτητα το libre με το ms

Στα πολύ δύσκολα όχι, αλλά εκεί μπορεί να έχεις ένα μικρό VM με Windows, μόνο και μόνο για Office άμα χρειαστεί, και να κερδίσεις πάρα πολύ χρόνο και κόπο από το να είχες native εγκατάσταση.


τεχνολογια σαν την cleartype που εχουνε τα win7 ωστε να φαινονται τα γραμματα τζαμι

Τζάμι φαίνονται εδώ και αρκετά χρόνια τουλάχιστο.


προγραμμα για το capture video του desktop

k/g-record-my-desktop

mpetou
04-12-11, 19:10
ετσι ειναι ? σε ποια διανομη και με τι patches ?

WAntilles
04-12-11, 19:22
Στο Arch δεν χρειάζεται κανένα patch, εδώ και κανά 6μηνο.

Ορίστε ένα δείγμα:

93932

mpetou
04-12-11, 19:31
ωραια ειναι αλλα βλεπω το k και στο τρωει λιγο
σε debian δεν ειναι ετσι

flamelab
04-12-11, 19:34
Βρες Debian πακετα για το freetype2/fontconfig/cairo που να'χουν Ubuntu patches ή freetype2 με Infinality patches. Δες τα posts του bendersteed στο νημα με τα desktop screenshots που'χει πολυ καλο configuration.

bendersteed
04-12-11, 19:45
Βρες Debian πακετα για το freetype2/fontconfig/cairo που να'χουν Ubuntu patches ή freetype2 με Infinality patches. Δες τα posts του bendersteed στο νημα με τα desktop screenshots που'χει πολυ καλο configuration.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)
Η αλήθεια είναι πως εγώ δεν χρησιμοποιώ infinality ή άλλα patches παρά μόνο slight hinting, lcdfilter και antialias στο ~/.fonts.conf και νιώθω πολύ ευχαριστημένος με την εικόνα που παίρνω, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν είμαι ιδιαίτερα λεπτολόγος στο συγκεκριμένο θέμα.
@mpetou δες και τη γραμματοσειρά ubuntu που είναι η αγαπημένη μου.

giannis12a
06-12-11, 08:53
1. ---> photoshop

Εξαρτάται με το τι ακριβώς θέλεις να κάνει και για ποιον λόγο. Οι περισσότερες λειτουργίες υπάρχουν, απλά εμένα σε εικόνες που φτιάχνω εξ αρχής δεν μ' αρέσει το αποτέλεσμα που βγαίνει, το photoshop έχει πολύ περισσότερη καθαρότητα στις png για παράδειγμα , απ' ότι το gimp. Άν το θέλεις για καθαρά επαγγελματική δουλειά κλπ , θα σου πρότεινα κι εδώ την λύση του VM , γιατί κακά τα ψέματα , πως να είναι ίδιο ένα πρόγραμμα free μ' ένα που στοιχίζει 1.000 πλέον κι έχει πίσω του μια πάρα πολύ καλή και μεγάλη ομάδα?

mrsaccess
06-12-11, 13:29
Το png είναι lossless format, πως γίνεται το photoshop να έχει μεγαλύτερη καθαρότητα; :what:

Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο open source (GIMP κυρίως) για επεξεργασία φωτογραφίας χρόνια τώρα και τα βρίσκω υπεραρκετά.

Ειδικά για μετατροπή RAW όμως, χρησιμοποιώ μέσω wine το DPP της Canon (το λογισμικό που έρχεται μαζί με την κάμερα) το οποίο θεωρώ και καλύτερο από τα περισσότερα ανοιχτά ή κλειστά λογισμικά.
Πάντως υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι μετατροπείς RAW που είναι open source. Πχ darktable, photivo, rawtherapee, gimp με ufraw, digikam κλπ. Από εμπορικούς για Linux υπάρχει το Bibble Pro που είναι επίσης πολύ δυνατό.

paschalis.m
06-12-11, 15:30
Τα πακέτα για τα fonts, αν θυμάμαι καλά, υπάρχουν εδώ (http://hadret.rootnode.net/index.php).
Πρόσθεσε το repo που αντιστοιχεί στη διανομή σου (unstable/experimental) και πρόσθεσε τα παρακάτω στο ~/.fonts.conf


<?xml version='1.0'?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM 'fonts.dtd'>
<fontconfig>
<match target="font" >
<edit mode="assign" name="rgba" >
<const>rgb</const>
</edit>
</match>
<match target="font" >
<edit mode="assign" name="hinting" >
<bool>true</bool>
</edit>
</match>
<match target="font" >
<edit mode="assign" name="hintstyle" >
<const>hintslight</const>
</edit>
</match>
<match target="font" >
<edit mode="assign" name="antialias" >
<bool>true</bool>
</edit>
</match>
<match target="font">
<edit mode="assign" name="lcdfilter">
<const>lcddefault</const>
</edit>
</match>
</fontconfig>

Από τις ρυθμίσεις του de σου για τα fonts επιλέγεις:
Hinting = Slight
Dpi = 96
Antialiasing = Rgba

giannis12a
06-12-11, 16:13
Το png είναι lossless format, πως γίνεται το photoshop να έχει μεγαλύτερη καθαρότητα; :what:


Ίσως να μην το έθεσα σωστά ή να μην έχω ακριβώς αυτό κατά νου. Οι εικόνες που φτιάχνω εξ αρχής στο photoshop έχουν γενικώς μεγαλύτερη "καθαρότητα" και ίσως να μην παίζει ρόλο το format που τις σώνεις, αλλά η όλη πιστότητα του προγράμματος. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω :oops:

photoshop (http://giannis12a.deviantart.com/#/d4gz7bt)

gimp (http://giannis12a.deviantart.com/gallery/32699104#/d4gm63u)

ίσως η αιτία να είναι το πως εφαρμόζονται τα διάφορα φίλτρα τελικα και γι' αυτό να υπάρχει αυτή η διαφορά , ειδικά στο θόλωμα πίσω στο φόντο και στις λεπτομέρειες.

mrsaccess
06-12-11, 16:49
Επειδή είναι διαφορετικές εικόνες, δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα. Πάντως αυτό που περιγράφεις δεν είναι λογικό και σε εμένα τουλάχιστον δεν ισχύει.
Το πιο σωστό θα ήταν να κάνεις ακριβώς το ίδιο και στα δύο προγράμματα για να δεις που είναι το πρόβλημα.

mpetou
07-12-11, 06:54
εχει βαση αυτο με την καθαροτητα υπαρχουνε φιλτρα βελτιωσης παντα ανεξαρτητως
format εικονας.
Αν ψαξεις στο net παιζουνε και πολλα φιλτρα σε matlab που παιζει σε linux αλλα ειναι ταλαιπωρια η matlab και ειναι για επαγγελματιες μονο.

στα ιδια bytes με το ιδιο πηγαιο αρχειο διαφορετικα προγραμματα βγαζουνε αλλο αποτελεσμα
οχι μεγαλες διαφορες αλλα υπαρχουνε διαφορες.

........Auto merged post: mpetou πρόσθεσε 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Από τις ρυθμίσεις του de σου για τα fonts επιλέγεις:
Hinting = Slight
Dpi = 96
Antialiasing = Rgba

αυτες τις ρυθμισεις που τις εχει το gnome3 ειδικα για τα dpi?

paschalis.m
07-12-11, 15:09
Στο gnome3 μέσω του gnome-tweak-tool (βλ. screenshot):
94030
Δεν υπάρχει επιλογή για τα dpi (οπότε απλά το αφήνεις).

Αν θέλεις δημιούργησε και το αρχείο ~/.Xresources και πρόσθεσε τα παρακάτω:

Xft.autohint: 0
Xft.lcdfilter: lcddefault
Xft.hintstyle: hintslight
Xft.hinting: 1
Xft.antialias: 1
Xft.dpi: 96
Xft.rgba: rgb

mpetou
09-12-11, 00:10
εκανα τα παραπανω ναι ειδα βελτιωση σημαντικη (πως κανω στο system αυτες τις ρυθμισεις και οχι μονο στο user ?)
αλλα καμμια σχεση η βελτιωση που ειδα με την ποιοτητα των windows 7 και το cleartype σε συνδιασμο με την Segoe UI
θελει πολυ δουλεια για να παει εκει το πραγμα...

Δεν με νοιαζουνε τοσο πως φαινοτε οι γραμματοσειρες στο gnome οσο στον iceweasel
εκει τι μπορω να κανω ?

bendersteed
09-12-11, 00:18
Έχεις εγκαταστήσεις τις γραμματοσειρές της microsoft;

mpetou
09-12-11, 00:29
ασφαλως και εχω βαλει επιπλεον και αυτες των windows 7.

Κατι σαν τεχνολογια cleartype θελω . Η μεγιστη ποιοτητα που μπορεις να πετυχεις σε linux ειναι οπως στα windows xp
οχι οπως ειναι στα 7αρια.

Και σε live cd fedora που δοκιμασα δεν ειτανε σαν windows 7 αλλα σαν xp (κατι ποιο λιγο απο xp)

dhatz
09-12-11, 01:00
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω - Ubuntu 11.04 με Chrome

mpetou
09-12-11, 05:35
καλο ειναι αλλα οχι οπως στα 7
σε debian ειναι χειροτερα απο αυτο οποτε το ubuntu μαλλον εχει εξτρα fonts και πατσαρισμενα πακετα

dhatz
09-12-11, 21:25
Να αναφέρω ότι το παραπάνω screenshot δεν είναι με τα defaults του Ubuntu, έχω προσαρμόσει τις ρυθμίσεις για smoothing & hinting ...

ΥΓ: Δες κι ένα screenshot από ιστοσελίδα με σεριφάτα fonts.

flamelab
10-12-11, 01:47
Αν και προσαρμοσμενα στις προτιμήσεις μου, δες fonts με infinality patch:

Firefox 8.0.1

94125

mpetou
10-12-11, 05:48
Αν και προσαρμοσμενα στις προτιμήσεις μου, δες fonts με infinality patch:

Firefox 8.0.1

94125

αυτο μαλιστα ειναι ωραιο παλι δεν πιανει τα 7αρια ομως αλλα τα πλησιαζει παρα πολυ.
Αρα παμε για infinality patch...

Γιατι δεν το κανουνε merge στις διανομες και παραμενει ακομα patch ?

jim_p
10-12-11, 10:46
Ριξε μια ματια και σε αυτο το font.conf. Αν και δεν ειχα ποτε προβλημα με verdana και autohinter/always/yes στα 5 χρονια που ειμαι με λινουξ (γεραματαααα :P), το δοκιμασα. Δεν ειδα καμια τρομερη διαφορα παντως...

http://www.linuxforums.org/forum/debian-linux/114384-enable-smooth-fonts-debian.html

trd64
10-12-11, 18:57
καλο ειναι αλλα οχι οπως στα 7
σε debian ειναι χειροτερα απο αυτο οποτε το ubuntu μαλλον εχει εξτρα fonts και πατσαρισμενα πακετα

Δεν μας δείχνεις και μια εικόνα από windows για να δούμε τι θέλεις!!!!
Ίσος αυτό που νομίζεις καλό να είναι χάλια για το 99% των χρηστών.
btw τα fonts του 7 δεν μου αρέσουν.

edit. Η εικόνα του flamelab αν δεν είναι bold τα γράμματα εμένα δεν μου αρέσει καθόλου (και νομίζω κι σε πολλούς άλλους).
Το clear look των windows από όσο θυμάμαι ήταν καλά να τα κοιτάζεις γενικά αλλά όχι να διαβάζεις.

trd64
10-12-11, 19:00
Για δες και αυτό.

mpetou
11-12-11, 00:07
Για δες και αυτό.

αυτο δεν ειναι καλο.. τετοιο εχω και εγω χωρις patches μονο με αλλαγη ρυθμισεων
του flamelab ειναι το καλο απο οσα ειδα εδω μεσα πλησιαζει εκπληκτικα τα win7.

Οποτε τα infinality patches ειναι αυτο που θελω ομως δεν βλεπω πακετα για debian sid

Tα καλα fonts ειναι αυτα που σε πολυ μικρο μεγεθος μπορεις να τα διακρινεις.
Οσο ποιο διακριτα ειναι σε οσο μικροτερο μεγεθος(αυτο δεν ειναι απολυτο αλλα αυτο ειναι το βασικο)

trd64
11-12-11, 16:29
αυτο δεν ειναι καλο.. τετοιο εχω και εγω χωρις patches μονο με αλλαγη ρυθμισεων
του flamelab ειναι το καλο απο οσα ειδα εδω μεσα πλησιαζει εκπληκτικα τα win7.

Οποτε τα infinality patches ειναι αυτο που θελω ομως δεν βλεπω πακετα για debian sid

Tα καλα fonts ειναι αυτα που σε πολυ μικρο μεγεθος μπορεις να τα διακρινεις.
Οσο ποιο διακριτα ειναι σε οσο μικροτερο μεγεθος(αυτο δεν ειναι απολυτο αλλα αυτο ειναι το βασικο)

Αλλά δεν μας δείχνεις μια εικόνα με τα fonts που θεωρείς καλά.


Δεν έχω κανένα patch για τα fonts που είδες. Είναι τα standard του aptosid.

mpetou
12-12-11, 04:30
Αλλά δεν μας δείχνεις μια εικόνα με τα fonts που θεωρείς καλά.


Δεν έχω κανένα patch για τα fonts που είδες. Είναι τα standard του aptosid.

Εδω ειναι πολυ καλλιτερη ποιοτητα απο το σκετο sid

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=94192&stc=1&d=1323653396

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=94192&stc=1&d=1323653396

mrsaccess
12-12-11, 05:37
Στο δικό μου τουλάχιστον η εικόνα που δίνεις έχει τελείως χάλια font γιατί το subpixel hinting δεν ταιριάζει με το μόνιτόρ μου με αποτέλεσμα να βλέπω χρωματιστές γραμμές και κουκίδες δίπλα από τα γράμματα. Είναι θέμα ρυθμίσεων υποθέτω, απλά το αναφέρω μήπως δεν έχεις ρυθμίσει το sub hinting του Linux για τη δική σου οθόνη.

mpetou
12-12-11, 06:04
Η εικονα που εδωσα ποιο πανω ειναι απο windows7 και σε win7 φαινετε τζαμι πολυ καθαρα γραμματα
Οπως και αυτη που εδωσες με τα infinality patches φαινεται τζαμι σε win7 & sid.
Πως ρυθμιζει αυτο που λες απο το gnome-tweak-tool αν ειναι αυτο το εχω κανει.

trd64
12-12-11, 12:23
Στο δικό μου τουλάχιστον η εικόνα που δίνεις έχει τελείως χάλια font γιατί το subpixel hinting δεν ταιριάζει με το μόνιτόρ μου με αποτέλεσμα να βλέπω χρωματιστές γραμμές και κουκίδες δίπλα από τα γράμματα. Είναι θέμα ρυθμίσεων υποθέτω, απλά το αναφέρω μήπως δεν έχεις ρυθμίσει το sub hinting του Linux για τη δική σου οθόνη.

Γιαυτό ζητούσα εικόνα.
Σε πάρα πολλές περιπτώσεις το θέμα των γραμματοσειρών είναι πολύ υποκειμενικό.
Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό που έδειξε (αλλά μάλλον γιατί δεν το έχω συνηθίσει)

axxis
12-12-11, 12:32
Στο δικό μου τουλάχιστον η εικόνα που δίνεις έχει τελείως χάλια font γιατί το subpixel hinting δεν ταιριάζει με το μόνιτόρ μου με αποτέλεσμα να βλέπω χρωματιστές γραμμές και κουκίδες δίπλα από τα γράμματα. Είναι θέμα ρυθμίσεων υποθέτω, απλά το αναφέρω μήπως δεν έχεις ρυθμίσει το sub hinting του Linux για τη δική σου οθόνη.

Και σε μένα, σε WinXp, χάλια φαίνεται...

mrsaccess
12-12-11, 15:42
Η εικονα που εδωσα ποιο πανω ειναι απο windows7 και σε win7 φαινετε τζαμι πολυ καθαρα γραμματα
Οπως και αυτη που εδωσες με τα infinality patches φαινεται τζαμι σε win7 & sid.
Πως ρυθμιζει αυτο που λες απο το gnome-tweak-tool αν ειναι αυτο το εχω κανει.

Δεν ξέρω για GNOME. Στο KDE πάντως η ρύθμιση είναι στη καρτέλα που ρυθμίζεις τα fonts και έχει 2 παραμέτρους, το sub-pixel rendering και το hinting type. Τα ίδια θα είναι και στο GNOME, τα αναφέρω για να ξέρεις ποιες ρυθμίσεις θα αναζητήσεις.

mpetou
12-12-11, 16:30
το sub-pixel rendering εχει φυγει απο το gnome3 το θυμαμε στο 2.x αλλα δεν υπαρχει στο 3

jim_p
12-12-11, 16:36
Για τις δυσκολες... μερες του gnome3 (που ελπιζω να λιγοστεψουν οσο περναει ο καιρος), υπαρχει και το απευεθιας edit στο σωστο configuration file

$ cat gtk-3.0/settings.ini
[Settings]
# DO NOT EDIT! This file will be overwritten by LXAppearance.
# Any customization should be done in ~/.gtkrc-2.0.mine instead.

gtk-theme-name="Fundamental"
gtk-icon-theme-name="ACYL_Icon_Theme_0.9.4"
gtk-font-name="Verdana 10"
gtk-cursor-theme-name="DMZ-White"
gtk-cursor-theme-size=0
gtk-toolbar-style=GTK_TOOLBAR_ICONS
gtk-toolbar-icon-size=GTK_ICON_SIZE_SMALL_TOOLBAR
gtk-button-images=1
gtk-menu-images=1
gtk-enable-event-sounds=0
gtk-enable-input-feedback-sounds=0
gtk-xft-antialias=1
gtk-xft-hinting=1
gtk-xft-hintstyle="hintfull"
gtk-xft-rgba="none"
include "/home/jim/.gtkrc-2.0.mine"

mpetou
12-12-11, 16:53
ε αυτο εχει οτι και στο gui του gnome-tweak-tool το sub-pixel rendering δεν το εχει

paschalis.m
13-12-11, 01:38
Αυτό που σου λείπει είναι τα patchαρισμένα πακέτα freetype, και όχι ρυθμίσεις. Αν βάλεις και τις ρυθμίσεις που σου έδωσα παραπάνω θα δεις μεγάλη διαφορά. Το debian δεν έχει τα patch όπως το ubuntu.
Οι διαφορές στα fonts, στα δικά μου μηχανήματα μεταξύ, windows/linux είναι κατά πολύ καλύτερες στο linux σε σχέση με τα windows.

@ ADSLgr.com All rights reserved.