PDA

Επιστροφή στο Forum : PCM γραμμή, δεν παίρνει ADSL, πάνω στη Λεωφόρο Θηβών (Περιστέρι)



psolord
04-12-11, 21:44
Γεια σας φίλοι μου.

Έχω ένα φιλαράκο ο οποίος μένει πάνω στη Λεωφόρο Θηβών στο Περιστέρι. Έκανε αίτηση σε εναλλακτικό για ADSL, Double play κλπ η οποία απορρίφθηκε γιατί η γραμμή του ήταν PCM.

Απευθύνθηκε στον ΟΤΕ, όπου και εκεί έφαγε πόρτα και του λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Ήμαρτον δηλαδή. Ακόμα και Connex ζήτησε και μόλις του ζήτησαν το νούμερο, του είπαν ότι η γραμμή του είναι φερέσυχνη και του έδωσαν να κάνει μία αίτηση για αλλαγή τύπου γραμμής και το μόνο που κατάφερε είναι να απορριφθεί επειδή δεν υπήρχαν διαθέσιμες γραμμές!!!:respekt:

Μιλάμε για κεντρικότατη περιοχή του Περιστερίου, πάνω σε Λεωφόρο, με μαγαζιά και δε συμμαζεύεται και του λένε ότι δεν μπορεί να έχει ADSL εν έτει 2011-12.:worthy:

Διάβασα μερικά παλαιότερα threads του forum, αλλά οι απόψεις διίστανται. Τελικά τι κάνει? Καταγγελία στην ΕΕΤΤ? ISDN? Κάνει αίτηση για νέα γραμμή με ADSL στο καπάκι?

Παρακαλώ ιδέες/εμπειρίες! Ευχαριστώ!

baskon
04-12-11, 21:46
Γεια σας φίλοι μου.

Έχω ένα φιλαράκο ο οποίος μένει πάνω στη Λεωφόρο Θηβών στο Περιστέρι. Έκανε αίτηση σε εναλλακτικό για ADSL, Double play κλπ η οποία απορρίφθηκε γιατί η γραμμή του ήταν PCM.

Απευθύνθηκε στον ΟΤΕ, όπου και εκεί έφαγε πόρτα και του λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Ήμαρτον δηλαδή. Ακόμα και Connex ζήτησε και μόλις του ζήτησαν το νούμερο, του είπαν ότι η γραμμή του είναι φερέσυχνη και του έδωσαν να κάνει μία αίτηση για αλλαγή τύπου γραμμής και το μόνο που κατάφερε είναι να απορριφθεί επειδή δεν υπήρχαν διαθέσιμες γραμμές!!!:respekt:

Μιλάμε για κεντρικότατη περιοχή του Περιστερίου, πάνω σε Λεωφόρο, με μαγαζιά και δε συμμαζεύεται και του λένε ότι δεν μπορεί να έχει ADSL εν έτει 2011-12.:worthy:

Διάβασα μερικά παλαιότερα threads του forum, αλλά οι απόψεις διίστανται. Τελικά τι κάνει? Καταγγελία στην ΕΕΤΤ? ISDN? Κάνει αίτηση για νέα γραμμή με ADSL στο καπάκι?

Παρακαλώ ιδέες/εμπειρίες! Ευχαριστώ!

Εκτος απο τον σταυρο του δε μπορει να κανει και πολλα..
Ας κανει μια αιτηση για ISDN ,δε χανει τιποτα..Ειχε ακουστει οτι σε καποιες περιπτωσεις βοηθαει...
Αλλιως κανει αιτηση για να φυγει απο pcm και.........περιμενει....

XPHSTOS29
04-12-11, 21:48
Μια αναζητηση σε παλαιοτερα νηματα θα σου λυσει καποιες αποριες ...
Λιγο πιο κατω απο το πλαισιο της γρηγορης απαντησης θα βρεις παρομοια θεματα.

3ftw
04-12-11, 21:50
υπομονη φιλε...και εγω ετσι ημουν και μια μερα τυχαια εκανα παλι αιτηση και πηρα τελικα...

FuS
05-12-11, 14:51
Χρειαζεται ενισχυση εισαγωγης.

Παει στο ΤΕΚ που ανηκει και κανει αιτηση για conn-x και περιμενει.
Θα συμβουλευα επισης να βρεις και να μιλησεις με τον τεχνικο προισταμενο της περιοχης (πολυ πρωινες ωρες τους βρισκεις συνηθως).

Με την οποια καταγγελια απλα θα χασεις τον χρονο σου διοτι το adsl δεν ειναι καθολικη υπηρεσια.

stelios4711
05-12-11, 20:27
Απλά μια αίτηση αλλαγής της γραμμής σε ISDN

DSLaManiaC
05-12-11, 22:08
Απλά μια αίτηση αλλαγής της γραμμής σε ISDN

Και θα τον βάλουν σε PCM για ISDN στην καλύτερη (ναι γίνεται).

Αν δεν υπάρχουν ζεύγη, απλώς δεν υπάρχουν.

Spanos
05-12-11, 23:29
Έλεος, δε το πιστεύω...:down:


Και θα τον βάλουν σε PCM για ISDN στην καλύτερη (ναι γίνεται).

Αν δεν υπάρχουν ζεύγη, απλώς δεν υπάρχουν.


Η γνωστή πατέντα της Intracom;)

Avvocato
05-12-11, 23:34
Δεν θελω καν να πιστεψω οτι σημερα, επειτα απο τοσα χρονια και τοσες εξαγγελιες για ψγφιακη Ελλαδα και οσες αλλες μπουρδες λενε οι πολιτικοι μας κατα καιρους, υπαρχει ακομη αυτη η βλακεια του PCM. Αν ειναι δυνατον να μιλαμε σε αλλη ενοτητα για VDSL και οπτικες ινες κι εδω να ακουμε οτι ακομη μεσα σε κεντρικη περιοχη του λεκανοπεδιου δινουν ακομη PCM.
Κι αναρωτιεμαι (χωρις ομως να εχω διαβασει πληρως την σχετικη Νομοθεσια), πως ο ΟΤΕ αν και ιδιωτικη επιχειριση, παρεχει γραμμες τηλεφωνικες που κουμπονουν σε PCM αντι για κανονικες και τις χρεωνει το ιδιο, οταν οι μεν πρωτες εχουν περιορισμους σαφεστατους στις λειτουργιες που μπορει να κανουν, οπως πχ adsl ψηφιακες ευκολιες κτλπ. Ξανατονιζω οτι δεν ξερω τι λεει ακριβως η σχετικη νομοθεσια, αλλα κι εδω μαλλον μιλαμε για Ελλαδισταν κι οχι για κατι απλο και αυτονοητο.......αλλωστε τα αυτονοητα στην χωρα μας ειναι η εξαιρεση κι οχι ο κανονας :(

sdikr
05-12-11, 23:53
Δεν θελω καν να πιστεψω οτι σημερα, επειτα απο τοσα χρονια και τοσες εξαγγελιες για ψγφιακη Ελλαδα και οσες αλλες μπουρδες λενε οι πολιτικοι μας κατα καιρους, υπαρχει ακομη αυτη η βλακεια του PCM. Αν ειναι δυνατον να μιλαμε σε αλλη ενοτητα για VDSL και οπτικες ινες κι εδω να ακουμε οτι ακομη μεσα σε κεντρικη περιοχη του λεκανοπεδιου δινουν ακομη PCM.
Κι αναρωτιεμαι (χωρις ομως να εχω διαβασει πληρως την σχετικη Νομοθεσια), πως ο ΟΤΕ αν και ιδιωτικη επιχειριση, παρεχει γραμμες τηλεφωνικες που κουμπονουν σε PCM αντι για κανονικες και τις χρεωνει το ιδιο, οταν οι μεν πρωτες εχουν περιορισμους σαφεστατους στις λειτουργιες που μπορει να κανουν, οπως πχ adsl ψηφιακες ευκολιες κτλπ. Ξανατονιζω οτι δεν ξερω τι λεει ακριβως η σχετικη νομοθεσια, αλλα κι εδω μαλλον μιλαμε για Ελλαδισταν κι οχι για κατι απλο και αυτονοητο.......αλλωστε τα αυτονοητα στην χωρα μας ειναι η εξαιρεση κι οχι ο κανονας :(

Μονό η τηλεφωνία είναι καθολική υπηρεσία και μέσω pcm μπορείς να την έχεις.
Το γιατί σε μια περιοχή μπορεί να μην έχει πλεόν γραμμές είναι πολλά, πχ κάποιοι που έχουν πάνω από 3 γραμμές, χαλασμένα ζευγάρια κλπ.
Το κακό με αυτό είναι οτι συνήθως θέλει χρόνο μέχρι να γίνει επέκταση δικτύου, που κάποια στιγμή γίνεται

Το πάγιο της γραμμής το πληρώνεις για να έχεις το τηλέφωνο, όχι για να έχεις το καλώδιο, αν θέλει μπορεί να στο δώσει και δορυφορικά

maik
06-12-11, 00:18
Ψηφιακες ευκολιες εχεις και πανω σε PCM. Το μονο που δεν εχεις ειναι adsl. Αλλα αυτο,το adsl δηλαδη, δεν ειναι καθολικη υπηρεσια. Δεν ειναι πουθενα διεθνως πλην της Φιλανδιας νομιζω που το εκανε περυσι.

stelios4711
06-12-11, 07:44
Και θα τον βάλουν σε PCM για ISDN στην καλύτερη (ναι γίνεται).

Αν δεν υπάρχουν ζεύγη, απλώς δεν υπάρχουν.

Δεν ήξερα οτι υπάρχει PCM για ISDN
Πάντως από προσωπική εμπειρία φίλος και γείτονας στο Ωραιόκαστρο που ήταν σε PCM όταν διαμαρτυρήθηκε στον ΟΤΕ για να βάλει ADSL του πρότειναν οι ίδιοι να μετατρέψει την γραμμή του σε ISDN και πράγματι όταν την μετέτρεψε πήρε κανονικά internet

psolord
06-12-11, 18:32
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Αν κάνει αίτηση ο φίλος για ISDN+ADSL+Connex λέτε να έχει καλύτερη τύχη?

sdikr
06-12-11, 18:34
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Αν κάνει αίτηση ο φίλος για ISDN+ADSL+Connex λέτε να έχει καλύτερη τύχη?

Δεν χάνει κάτι να δοκιμάσει, εχει καλές πιθανότητες να πάρει καθαρή γραμμή

maik
06-12-11, 19:21
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Αν κάνει αίτηση ο φίλος για ISDN+ADSL+Connex λέτε να έχει καλύτερη τύχη?

Αν δεν εχει ελευθερα ζευγαρια δεν εχει. Παει και τελειωσε. Καποτε βρισκονταν κανενας παππους καμια γιαγια που δεν ειχε ιντερνετ και εμπαινε σε pcm για να ελευθερωθει ζευγαρι. Τωρα σπανιζουν και αυτοι.

Manvol
07-12-11, 20:36
Εχω το ίδιο πρόβλημα στα Ιλίσια (Ζωγράφου) - έχω βάλει PCM γραμμή. Η απάντηση των προισταμένων τεχνικού τμήματος με τους οποίους μίλησα σε Ιλίσια και Αμπελόκηπους, απαντούν επίμονα πως δεν μπορεί να γίνει κάτι παρά μόνο με αποχώρηση άλλου συνδρομητή από χαλκό (ώστε να τον πάρω εγώ) ή με "επέκταση δικτύου" όπως χαρακτηριστικά λένε (χλωμό σενάριο κατά μερικούς...)

Αυτό μέχρι το περασμένο Σαββατο που είχα την τελευταία επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα.

Από χθες ωστόσο έχει έρθει συνεργείο του ΟΤΕ στο τετράγωνο μας κι έχει κάνει αρκετά σκαψίματα τοποθετώντας κουλούρες καλωδίων. Μία απο αυτές έχει καταλήξει στο κουτί της πολυκατοικίας μας. Θα ήθελα να το δουν οι γνωρίζοντες και να αποφανθούν αν πρόκειται για προσθήκη νέων γραμμών χαλκού ή για κάτι άλλο:

http://i44.tinypic.com/4fva03.jpg


http://i40.tinypic.com/b8l8y8.jpg

http://i39.tinypic.com/2wegq41.jpg

To μεγάλο καλώδιο που βγαίνει από το σωλήνα είναι η νέα προσθήκη στην πολυκατοικία.

maik
08-12-11, 00:36
Ναι ειναι καινουρια ζευγη χαλκου. Πολυ συντομα θα ερθει συνεργειο να τα τερματισει σε ρεγκλετες. Οποτε δεν θα εχεις προβλημα πια.
Καθολου χλωμο λοιπον το σεναριο.

Manvol
08-12-11, 19:06
Υπάρχει περίπτωση αυτά τα ζεύγη χαλκού, από τη στιγμή που μπήκαν στην πολυκατοικία να χρησιμοποιηθούν για άλλο σκοπό πέρα από την εγκατάσταση τους σε διαμερίσματα και καταστήματα/γραφεία/επιχειρήσεις του κτιρίου;

Ερωτώ, διότι ο τεχνικός τον οποίο ρώτησα σήμερα το πρωί (ενώ εργαζόταν σε μία γωνία κοντά στο κτίριο) μου είπε πως γίνεται μεγάλη επέκταση (της τάξης των 40-50 γραμμών χαλκού) για την "Cosmote" όπως είπε - υποθέτω κάποιο νέο κατάστημα της.

Αυτο το κατάστημα όμως δεν βρίσκεται στο κτίριο μας - αρα μήπως κοντά στο βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα - δηλαδή επί τη ευκαιρία της εγκατάστασης δεκάδων νέων γραμμών για την εταιρία με σκαψίματα στο σημείο αυτό, κλπ, διορθώνουν και το πρόβλημα στην παρακείμενη πολυκατοικία;

maik
08-12-11, 19:32
Αυτα τα ζευγη που μπηκαν στην πολυκατοικια εινα μονο για αυτη.Πιθαντατα να εβαλαν και αλλα στην παραδιπλανη και στην απεναντι. Αλλα αυτο δεν σε ενοχλει.

Manvol
08-12-11, 19:38
Εφόσον είναι έτσι δεν χρειάζεται να ανησυχώ. Ο διευθυντής τεχνικού τμήματος του ΟΤΕ της περιοχής με τον οποίο μίλησα σήμερα πάλι (αν και φάνηκε να μην είναι ιδιαίτερα ενημερωμένος για τα έργα αυτά) μου πρότεινε να κάνω αίτηση αυτή την Παρασκευή ή τη Δευτέρα - το ίδιο που μου πρότεινε κι ο τεχνικός όταν τον ρώτησα για το πότε θα ολοκληρωθούν τα έργα και θα καταστούν διαθέσιμες οι γραμμές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.