PDA

Επιστροφή στο Forum : Intel SSD & Trim



ela002
05-12-11, 01:05
Χρειάζεται το trim να το υποστηρίζει το λειτουργικό / driver στον 80GB INTEL SSD SA2M080G2GC ; Δεν έχει δηλαδή κάποια λειτουργία να κάνει trim μόνος του;

biggeo65
05-12-11, 01:21
Η λειτουργία ΤRIM πρέπει να υποστηρίζεται από το λειτουργικό.

Όλοι οι δίσκοι SSD έχουν garbage collection (http://en.wikipedia.org/wiki/Garbage_collection_(SSD)#Garbage_collection)κειτουργία, αντίστοιχη με την λειτουργία TRIM, αλλά στους INTEL αυτή η λειτουργία είναι αργή.

ela002
05-12-11, 01:35
Οπότε στον συγκεκριμένο καλύτερα να είναι το Trim enabled στο λειτουργικό.

biggeo65
05-12-11, 01:48
Σε όλους τους SSD αν υποστηρίζεται το TRIM ,πρέπει να είναι ενεργοποιημένο.

Η λειτουργία καλή ,αλλά μόνο για λειτουργικά που δε υποστηρίζεται TRIM.

Kάθε δίσκος SSD χρησημοποιεί κάποιο τμήμα του ελεύθερου χώρου, όπου γράφει δεδομένα που θα χρησημοποιηθούν από το λειτουργικό.

H βασική διαφορά μεταξυ TRIM και garbage collection , με λίγα λόγια είναι ότι,
κατα την λειτουργία TRIM το λειτουργικό λέει στον SSD ,ποια δεδμένα διάβασε,ώστε να διαγραφούν από τον ελελύθερο χώρο που χρησημοποιήθηκε,
και αυτό γίνεται άμμεσα, και περισσότερος ελεύθερος χώρος σημαίνει μεγαλύτερη ταχύτητα,
ενώ στην λειτουργία garbage collection αυτό γίνεται από τον SSD,αυτόματα αλλά πολύ πιο αργά από ότι με την λειτουργία ΤRIM, με συνέπεια να μειώνεται και η ταχύτητα του SSD.

ela002
05-12-11, 01:57
Ευχαριστώ για την περιγραφή αυτά τα γνωρίζω, αυτό που δε γνώριζα είναι αν ο intel έχει garbage collection ικανό ή καλύτερα trim on the fly όπως κάποιοι άλλοι δίσκοι. Όπως είπες το garbage collection στους intel δεν αρκεί.

Dark_Nightfall
05-12-11, 02:44
Βαλε το τελευταιο firmware στον δισκο (εκτος αν φοραει ηδη το τελευταιο)

George978
05-12-11, 10:26
υπαρχει και εφαρμογη για τους ιντελ που τους "στρωνει" μεσα σε λιγα δευτερολεπτα

ela002
05-12-11, 10:41
Δεν μου κάνει γιατί είναι μόνο για win.

George978
05-12-11, 10:47
αν εχεις λινουξ τοτε μην ανησυχεις γιατι ειναι ενεργοποιημενο το τριμ

ela002
05-12-11, 10:49
Σε mac τον έχω βάλει κατάφερα, φαίνεται TRIM enabled.

biggeo65
05-12-11, 13:38
Από όσο ξέρω για Snow Leopard πριν την έκδοση 10.6.6 δεν υπήρχε επίσημα υποστήριξη Trim ουτε για τος SSD που υπήρχαν στους Mac.
Από την 10.6.6 και μετά υπήρχε ενεργοποιημένο Trim για τους ήδη εγκατεστημένους SSD,
για τους υπόλοιπους μπορεί να ενεργοποιηθεί με την βοήθεια extension (http://www.hardmac.com/news/2011/03/27/the-universal-solution-to-activate-trim) τόσο για Snow Leopard όσο και για Lion

ela002
05-12-11, 15:04
Δεν χρειάζεται προγραμματάκι το κάνεις μόνος σου . Ειδικά το trim enabler πριν την έκδοση 2 σου πειράζει και τον driver βάζει παλιότερη έκδοση. Δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά αντικαθιστάς το string apple ssd με μηδενικά σε ένα αρχείο και γίνεται enabled.

biggeo65
05-12-11, 15:38
Δεν έχω Mac και δεν ήξερα άλλο τρόπο. Απλά το παραπάνω είχε πέσει στην αντίληψη μου όταν έψαχνα πληροφορίες για SSD TRIM και λειτουργικά.

Αφού γίνεταιμε παρόμοιο τρόπο όπως στα 7 , ακόμη καλύτερα. :oneup:

WAntilles
05-12-11, 15:53
αν εχεις λινουξ τοτε μην ανησυχεις γιατι ειναι ενεργοποιημενο το τριμ

Έχω την εντύπωση ότι απαιτείται συγκεκριμένο option στο mount.

gkimonas
05-12-11, 16:11
Έχω την εντύπωση ότι απαιτείται συγκεκριμένο option στο mount.

Χρειάζεται οπωσδήποτε το noatime στο /etc/fstab

και τα επιπλέον options, που εισάγουν μερικοί έχουν συνήθως να κάνουν με το I/O.

πχ θα μπορούσε να είναι κάτι αντίστοιχο με το παρακάτω:


UUID=xxx-xxx-xxx-xxx-xxxx / ext4 noatime,discard,data=ordered,errors=remount-ro 0 1

ela002
05-12-11, 17:32
Μιας και το έφερε η κουβέντα αν ενδιαφέρει κανέναν να ενεργοποιήσει το trim σε mac μόνος του.

http://digitaldj.net/2011/07/21/trim-enabler-for-lion/

WAntilles
05-12-11, 19:35
Χρειάζεται οπωσδήποτε το noatime στο /etc/fstab

και τα επιπλέον options, που εισάγουν μερικοί έχουν συνήθως να κάνουν με το I/O.

πχ θα μπορούσε να είναι κάτι αντίστοιχο με το παρακάτω:


UUID=xxx-xxx-xxx-xxx-xxxx / ext4 noatime,discard,data=ordered,errors=remount-ro 0 1

Βασικά για το discard έλεγα.

George978
05-12-11, 22:31
παντως νομιζω τι εχουμε υπερεκτιμησει το trim, σχεδον ολοι οι δισκοι πλην indilix εχουν hardware garbage collection και δεν εχουν αναγκη απο τριμ, λειτουργει βεβαια αθροιστικα αλλα δεν θα διαλυσει και το δισκο η απουσια του

@ ADSLgr.com All rights reserved.