PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ποσό θα πληρώσω περίπου?



MitsosTheGreat
05-12-11, 21:43
Καλησπέρα. Θα τα πάρουμε από την αρχή τα πράγματα.
Στις 18 (κάπου εκεί) του προηγούμενου μήνα εγκαταστάθηκε νέα τηλεφωνική σύνδεση σπίτι μου (καλώδια, πρίζα τηλ) και την επόμενη μέρα ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία.

Είχε γίνει αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή για να βάλω connex (2mbps) και κανένα άλλο πακετάκι δωρεάν λεπτών.
Την επόμενη μέρα τους πήρα τηλ. για να κάνω την σύνδεση 24άρα (και δεν το μετάνιωσα μιας και έχω 16Mbps Download speed :oneup:). Πόσο θα έρθει περίπου ο πρώτος λογαριασμός (μαζί με το κόστος ενεργοποίησης)?

Λογικά επειδή είμαι νέος στον ΟΤΕ έχω μια έκπτωση στο Internet για τους 6 πρώτους μήνες. Ισχυεί όμως αφού άπο τα 2Mbps ανέβηκα στα 24?


ΣΗΜ.: ΔΕΝ έχω αγοράσει πακέτο δωρεάν λεπτών, ούτε τηλεφωνική συσκευή έχω. Απλά έβαλα την γραμμή μόνο και μόνο για το intenret.
Στο 13888 ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ και ο καθένας λέει τα δικά του και εγώ έχω μπερδευτεί. :down:

termar
06-12-11, 00:03
Να υπολογίσεις αναδρομικές χρεώσεις από την ημερομηνία ενεργοποίησης μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού +τα τηλεφωνά που θα κάνεις +εφάπαξ τέλος σύνδεσης + και το επόμενο δίμηνο έμενα ο πρώτος λογαριασμός για το conn-x Internet Ομιλία 24 Mbps Απεριόριστα + 60' προς κινητά νέα σύνδεση πλήρωσα 212,50

διάβασε και αυτό http://oteshop.ote.gr/oteshop/uploads/images/swf/new_ote_logariasmos.swf

MitsosTheGreat
06-12-11, 00:40
Εγώ δεν έχω βάλει τηλέφωνο όμως, ούτε πακέτο ομιλίας και το υπολόγιζα ως εξής:

Λογικά όπου νά'ναι θα εκδοθεί ο λογαριασμός μου ο οποίος περιλαμβάνει.

Πάγιο Νοέμβρη-Δεκέμβρη: 30E

Κόστος ενεργοποίησης νέας γραμμής: 30E

Internet 24Mbps (Νοέμβρη - Δεκέμβρη): 25,80Ε (εφόσον υπάρχει προσφορά για τος 6 πρώτους μήνες).

Αναγνώριση κλήσης : 2E :P

Δηλαδή τι άλλο μπορεί να χρεώσουν!?

termar
06-12-11, 01:07
Στην αρχή αναφέρεις ότι εγκαταστάθηκε νέα τηλεφωνική σύνδεση
Το conn-x για να λειτουργήσει χρειάζεται τηλεφωνική γραμμή πράγμα που σημάνει ότι
Εκτός από το πάγιο του conn-x θα πληρώνεις και το πάγιο της γραμμής
Φαντάζομαι ότι θα σου έδωσαν και τηλεφωνικό αριθμό τώρα αν εσύ δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την γραμμή και τον αριθμό για τηλεφωνά αυτό είναι στην δική σου ευχέρεια
Όσο για αυτό που αναφέρεις ότι εγκαταστάθηκε νέα τηλεφωνική σύνδεση
Την όλη εργασία ο ΟΤΕ την χρεώνει με εφάπαξ χρέωση στον πρώτο λογαριασμό 36,09
Εκτός αν είναι σε χώρο που λειτουργεί υπάρχουσα σύνδεση
Όπου δεν χρεώνετε
{ εκτός αν εννοείς εγκαταστάθηκε νέα τηλεφωνική σύνδεση ότι έφερες εσύ ηλεκτρολόγο να σου αλλάξει την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου και αυτό το λες νέα τηλεφωνική σύνδεση σε αυτό δεν χρεώνει ο οτε}
Να ξέρεις ότι στα 12,90 που θα δίνεις το μηνά για το conn-x να υπολογίσεις και 15,25
Το πάγιο της γραμμής 12,90+15,25= 28,15 τον μηνά *2 μήνες = 56.30+ το εφάπαξ τέλος σύνδεσης (μόνο στον πρώτο λογαριασμό ) 36,09 = 92,39 + και της οποίες αναδρομικές χρεώσεις να υπολογίζεις περίπου γύρω στα 150-180 ευρώ ο πρώτος λογαριασμός στον δεύτερο λογαριασμό 56.30

MitsosTheGreat
06-12-11, 01:16
Το οποίο πάγιο της γραμμής είναι κάπου στα 30ε έτσι? Στον 1ο λογαριασμό πληρώνω ένα μόνο πάγιο απ΄ότι κατάλαβα, σωστά?

30+36+2+25,80=93,80

Οι αναδρομικές χρεώσεις πόσο περίπου θα είναι αφού δεν πραγματοποίησα ΚΑΜΙΑ κλήση?


ΕDIT: Ναι εννοώ νέα τηλεφωνική σύνδεση με αριθμό κανονικά.

termar
06-12-11, 01:30
Η αναδρομικές χρεώσεις έχουν να κάνουν με τα πάγια και όχι με κλήσεις
Το οποίο πάγιο της γραμμής είναι κάπου στα 30ε έτσι? Στον 1ο λογαριασμό πληρώνω ένα μόνο πάγιο απ΄ότι κατάλαβα, σωστά?

30+36+2+25,80=93,80

Οι αναδρομικές χρεώσεις πόσο περίπου θα είναι αφού δεν πραγματοποίησα ΚΑΜΙΑ κλήση?


ΕDIT: Ναι εννοώ νέα τηλεφωνική σύνδεση με αριθμό κανονικά.

MitsosTheGreat
06-12-11, 01:33
Με λίγα λόγια να περιμένω λογαριασμό στα ~120ε?

termar
06-12-11, 01:42
δες τον δικό μου πρώτο λογαριασμό ως παράδειγμα

FuS
06-12-11, 01:43
Στον διμηνιαίο λογαριασμό που θα σου έρθει θα πληρώσεις

παγιο pstn: 30,5
conn-x: 25,8
αναγνώριση: 2,46
τέλος νέας τηλεφωνικής σύνδεσης: 36,1
Τυχόν κλήσεις που θα έχεις κάνει

Σύνολο 95 ευρώ (χωρίς κλήσεις)

Επίσης θα χρεωθείς αναδρομικά και τις υπηρεσίες έως την έκδοση του λογαριασμού.
(η χρέωση του conn-x ξεκινά 7 ημέρες μετά την καταχώρηση της αίτησης και η χρέωση της pstn από την πρώτη μέρα λειτουργίας)

MitsosTheGreat
06-12-11, 01:49
Κατάλαβα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Να ρωτήσω κάτι, ο ΟΤΕ δεν ήταν υποχρεωμένος να με ενημερώσει για τις αναδρομικές χρεώσεις? Αυτές αναμένονται να είναι πάνω από 40ε όπως στο λογαριασμό παραπάνω?

termar
06-12-11, 01:55
Κατάλαβα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Να ρωτήσω κάτι, ο ΟΤΕ δεν ήταν υποχρεωμένος να με ενημερώσει για τις αναδρομικές χρεώσεις? Αυτές αναμένονται να είναι πάνω από 40ε όπως στο λογαριασμό παραπάνω? δεν ξέρω ποσό πάντως όχι τόσο λιγότερο

MitsosTheGreat
06-12-11, 01:59
Και μία τελευταία ερωτηση. Επειδή έχω πάρει φόβο (ΟΤΕ είναι αυτός) αν μου στείλουν παραπάνω να δώσω μπορώ να κάνω διακανονισμό και να δώσω τα μισά αυτό το μήνα και τα άλλα μισά τον άλλο? (πριν εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός εννοείται ;) )

termar
06-12-11, 02:12
και εγώ έτσι το έκανα στην αρχή ο ταμίας έκανε τον δύσκολο αλλά μετά δεχτικέ εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις
Και μία τελευταία ερωτηση. Επειδή έχω πάρει φόβο (ΟΤΕ είναι αυτός) αν μου στείλουν παραπάνω να δώσω μπορώ να κάνω διακανονισμό και να δώσω τα μισά αυτό το μήνα και τα άλλα μισά τον άλλο? (πριν εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός εννοείται ;) )

@ ADSLgr.com All rights reserved.