PDA

Επιστροφή στο Forum : Kindle ή Nook



durutti
06-12-11, 04:14
Εφτασε η ωρα νομιζω να παρω εναν ereader..Περισσοτερο για δωρεαν βιβλια που κατεβαζω απο ιντερνετ και περιοδικα.
Ποιο απο τα 2 θα επιλεγατε?
Το Kindle ειναι κλειδωμενο, δεν διαβαζει pub (φορματ που πουλανε τα ελληνικα βιβλιοπωλεια και υπαρχουν και αρκετα δωρεαν βιβλια σε διαφορες σελιδες) αλλα εχει εστω στοιχειωδη browser. Eπισης διαβαζει αρχεια word, txt και εχει φωνητικη αναγνωση (αγγλικων κειμενων απο τα βιβλια που εχουν αγοραστει απο το αμαζον και μονο).
Απο την αλλη Νοοκ δεν εχω δει στα χερια μου.. Δεν εχω καταλαβει ακομη αν εχει browser. Εχει android αλλα προς το παρον "πολυ" κλειδωμενο που δεν αφηνει να περαστει τπτ.. Δεν ξερω αν υπαρχουν hacks..

Εχει καποιος καμια ιδεα? Εμπειρια απο τα 2?

Επισης αν ξερει καποιος αν υπαρχουν δασμοι και περιορισμοι στην αποστολη.. πχ στη σελιδα του αμαζον καποιο δεν σε αφηνει να το παραγγειλεις και σε στελνει στη σελιδα για διεθνη παραγγελιες.. Υπαρχει μια δυνατοτητα για αγγλικη διευθυνση αν ειναι να μπορω να παραγγειλω καλυτερο μοντελο η με φθηνοτερα εξοδα..

Bourdoulas
06-12-11, 11:26
Αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να διαβάζεις βιβλία και μονό, τότε το kindle είναι ιδανική επιλογή. Για το φορματ μην σε απασχολεί γιατί υπάρχει πρόγραμμα που τα μετατρέπει σε ότι θέλεις. Μιλάω για το απλο kindle με e ink. Είναι σαν να διαβάσεις βιβλίο.

Το Nook δεν το έχω δοκιμάσει.

όταν κάνεις παραγγελία από το site της Amazon υπολογίζει αυτόματα τους δασμούς! δεν μπλεκεις με τελωνεία.

durutti
06-12-11, 17:52
θελω κυριως να διαβασω βιβλια και περιοδικα που βρισκω free internet κυριως pdf.
ποιο ειναι το προγραμμα που λες?
ρωτησα για δασμους γιατι πρεπει να δωσεις καρτα στο αμαζον και μετα σου υπολογιζει εξοδα αποστολης..

yiapap
06-12-11, 18:03
ποιο ειναι το προγραμμα που λες?Calibre.
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=539267).

durutti
06-12-11, 18:41
εννοειται το διαβασα ολοκληρο..
μηπως ξερετε και αν και τι hacks γινονται στο καθενα? διαβασα καπου αλλου για ... rooting?

@ ADSLgr.com All rights reserved.